header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
d3xmeister
Problema e ca probabil peste 90% din vizitatori nu stiu sa interpreteze rezultatele alea. Sigur, nici nu e usor. Doar sa intri acolo si sa citesti cifrele alea nu iti spune practic nimic. Tocmai de-aia gasesti o multime de camere care in realitatea performeaza mai bine decat altele cu scor DxO mai mare.
Iar intre OMD si NEX-7, referindu-ne DOAR la cifrele DxO, diferenta este minuscula, e ireal sa crezi ca vei vedea diferentele alea in realitate.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
d3xmeister
adipocea a scris:

mi-au spus ca gh1 e mai bun pe fotografie decat gh2. Senzorul lui de 12mpx e de fapt unul de 14 si foloseste multi aspect ratio, ceea ce am impresia ca il face mai bun in rezolutie si dynamic range...


Omul ala vorbeste prostii, scuza-mi reactia. In primul rand si senzorul de pe GH2 beneficiaza de aceiasi tehnologie multi-aspect etc. Asta dovedeste din start ce baliverne induga omul.
In al doilea rand, GH1 are o problema cu bandingul. L-am testat si eu, e dupa noroc daca iti iese sau nu. De multe ori un plus de DR e inexistent pe GH1, la cea mai mica recuperare apare banding. La ISO peste 1000, iar esti in voia soartei. Problema nu apare tot timpul, dar destul de des.

Asta DxO nu stie sa masoare. Chiar daca DxO scoate GH1 ca fiind o idee mai bun (iarasi ar fi fost insesizabila diferenta), in realitate GH2 e de preferat.

Sunt si multe altele pe care DxO nu poate sa le masoare.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
adipocea
asa ziceam si eu, dar nu am avut niciodata un gh2 ca sa imi dau seama... ideea e ca si omul ala tot din experienta vorbeste, nu stiu cat de prost e omul in ale fotografiei, ca are d700 cu 70-200vr, doua body-uri gh2, a avut olympus, a avut gh1, face evenimente la bacau... el mi-a spus ca lui gh1 i se parea mai bun pe foto decat gh2. o fi avut omul o copie mai buna, probabil primele, facute in japonia, cine stie... de banding am citit si eu, imi intra si mie cateodata dar nu intotdeauna... faci poze si la 1600, ai noise dar nu ai degradare suparatoare a culorii si a detaliilor, poti sa-l scoti in lightroom si iese ceva acceptabil... dar, din nou, cu 1.4 poti sa nu te sui la 1600 cu un blitz bun pe body, daca stai la 800 scoti mai tot ce vrei, cu exceptia mediilor intunecoase bine de tot
 
d3xmeister
Foarte bine ai pus problema, o chestie de care nu pre se tine cont desi s-a dovedit de atatea ori in zilele noastre. Ma refer la diferenta intre copii, loturi de productie etc. Am vazut cu ochii mei diferenta intre 2 Canon S90, erau in practica total diferite, la orice
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
red bull
Spune omul ( Remus Lupuleasa-am stat si eu de vorba cu el) ca a folosit GH2-ul doar pentru filmari ,pentru foto avand in posesie un D700 . http://www.modern...acau-2010/ cica ar fi si el printre aia, s-ar putea sa nu fie chiar habarnist.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ghinitai
Eu v-am spus de atatea ori ca cel mai mult conteaza sa ai aparatul in mana si sa-l folosesti la ce iti trebuie, atunci iti dai seama daca ti se potriveste sau nu. Eu am o parere mai buna per total despre micro 4/3 Panasonic decat despre micro 4/3 Oly, pentru ca mi se pare ca au un avantaj in capitolul focalizare. (asta in pofida faptului ca imi plac foarte multe si aparate care au calitate si focalizare slaba)
 
ghinitai
Uitati si parerea unui D-OG. La un moment dat intra si un adevarat D O G in filmulet Smile Pana si animalele sunt interesate de OM-D.

http://www.youtub...srCxnTXEVo
 
titeldragomir
http://www.youtub..._embedded# !

Camera este importanta, dar..traim in era digitala, iar prelucrarea este la fel de importanta cum era developarea...

Este important sa prelucrezi imaginile cu softul care se intelege bine cu camera...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
map
@ghinitai si eu am nex 7 si om-d dar nu sunt tipul din videoclip...Wink si la mine tendinta e invers. Inca nu am dat om-d ul ... cine stie... poate raman si eu pe oly
Editat de map la 19-01-2013, 19:37
 
Paul
titeldragomir a scris:

http://www.youtub..._embedded# !

Camera este importanta, dar..traim in era digitala, iar prelucrarea este la fel de importanta cum era developarea...

Este important sa prelucrezi imaginile cu softul care se intelege bine cu camera...


Stiam de diferenta asta, confirm ca si la E-5 este la fel, numai cu Olympus Viewer poti scoate totul dintr-un RAW de la Olympus, pentru ca are toti altgoritmii de lucru optimizati de Olympus, pentru ca ei cunosc cel mai bine ce contine RAW file-ul. Este intradevar la fel de important ca si revelatorul pe care il folosesti la developarea filmului.
Editat de Paul la 19-01-2013, 19:47
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
map
Diferenta ce mi-a sarit in ochi la pozele facute cu nex 7 si olympus este white ballance-ul pe auto. O haina rosie are culori diferite pe nex si pe olympus.
 
d3xmeister
Nu tine neaparat de balansul de alb, asta cu rosul e o chestie speciala de cand cu digitalul. Daca mai aveai langa cele doua si un Canon si un Nikon mai aveai inca doua nuante de rosu total diferite. Imi scapa acum motivele tehnice, poate ne lamureste altcineva
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
map
Sau am eu ceva activat ceva (undeva in meniu vazusem ceva warming) pe camera olympus de da o tenta galbuie... daca selectez tungsten e ok.
 
d3xmeister
Aia e obligatoriu la Olympus. Optiunea Keep warm colors trebuie neaparat pe OFF, nu stiu de ce default vine pe ON
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
map
Pana la urma conteaza ca sa scoata cele mai bune poze de la iso de baza pana la 1600 hai maxim 3200... faptul ca o camera sau alta face minuni la iso 12800 e irelevant pentru ca toate distrug detaliile. Asa ca argumentul ca o camera e mai buna la iso 12800 e absolut irelevant decat daca faci poze doar noaptea. Si asta ca amator caci daca discutam despre evenimente sportive in sala sau nocturna e cu totul alta poveste.
Asa ca privirea graficelor de pe dxo la extrema lor nu cred ca e semnificativa in alegerea unei camere.
 
ghinitai
Pai atunci ia-ti Sony 5N ca e mai bun ca ambele la iso.
 
d3xmeister
Hai sa fim seriosi, diferentele sunt asa mici intre aceste camere incat mi se pare o prostie ca iSO sa fie motivul pentru o decizie. Toata lumea vorbeste, dar nu e nici un exemplu concret ca 0.x dintr-un stop face diferenta.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
map
Ce am observat la om-d fata de senzorul aps-c... La prioritate de apertura, f3.5 ambele, iso 800, in exact aceleasi conditii de iluminare, olympus imi da un timp de expunere de 1/15 iar aps-c-ul 1/30 sau chiar 1/60.
 
d3xmeister
Pai asta nu spune nimic. Pune-le in manual, cu aceleasi setari, dezactiveaza DRO, Gradation, si vezi la aceiasi scena cu aceleasi setari daca una e mai intinecata decat alta. Ar fi interesant sa aflam, daca ai posta si rezultatele
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ghinitai
Pai diferentele or fi foarte mici dar 5N ti-l iei la o fractiune din pretul lui OM-D sau Nex 7....
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 20,211,980 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.