header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
Rudotel
"Informații importante pentru OM-D

Olympus a descoperit că un număr foarte mic de camere E-M5 ar putea să aibă o fisură ușoară în capacul monitorului. Pentru toți clienții care posedă un aparat de fotografiat din loturile potențial afectate cu numerele de serie enumerate mai jos, Olympus oferă o verificare gratuită sau reparația, dacă este necesar.
Numerele de serie potențial afectate sunt: BEK501001 - BEK508887 (negru) BF4501001 - BF4503865 (argintiu)
În cazul în care camera dvs. se află in aceste loturi, ne puteți contacta la numărul de telefon cu apel gratuit: 00800 67 10 83 00 pentru a primi sprijin pentru o verificare fără cost sau repararea produsului."

http://www.olympu...index.html
 
Paul
Multumim pentru info, o sa trec pe la MGT cu OM-D-ul pentru ca se incadreaza in seriile cu pricina.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Winter1966
Si al meu se incadreaza acolo.
Este vizibila? Pana cand e valabila perioada de verificare ? Multumesc
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
Rudotel
pai daca e crapat, ar trebui sa se vada. daca nu se vede inseamna ca nu e crapat. nu cred ca e un termen limita pentru verificare. cred ca cel mai bine ar fi sa asteptati pana dupa sarbatori ca sa nu existe intarzieri.
toata stima
 
Winter1966
Multumesc. Am sa ma uit cu atentie.Si daca e cazul dupa sarbatori il trimit.
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
map
Only for fun am comparat nikon d7100 cu om-d la iso 3200 pe dxomark si in ciuda senzorului excelent/laudat/fara filtru al nikonului mie mi se pare ca pozele sunt mai putin sharp, fara contrastul om-d-ului.
Cum de? E totusi un senzor de ultima generatie.
 
Bogdan Mitea
Olympus are acum un senzor bun. Sper sa il actualizeze macar o data la 2 ani pentru a nu ramane in urma fata de concurenta.
Testele in conditii de laborator au relevanta limitata.
Cand le pui la lucru in viata reala, conditii slabe de lumina, ceata, ploaie, lumina foarte puternica, actiune super rapida, atunci se vor vedea limitarile fiecarui aparat.
Asteptam acum si mirrorless-ul pro, poate si E-7 si vom avea niste jucarii Olympus de invidiat.
Dupa aceea ne vom plange de preturi si vom spune ca vrem si un E-70, E-670 si PEN-uri mai ieftine.
Ce sa scoata pentru a le face mai ieftine, voi le ce ati renunta?
Olympus E-M1
 
Denis
Un articol mai vechi, dar interesant:
Why I Sold Everything for the Olympus OM-D E-M5
http://www.thepho...om-d-e-m5/
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
ToniGenes
map a scris:

Only for fun am comparat nikon d7100 cu om-d la iso 3200 pe dxomark si in ciuda senzorului excelent/laudat/fara filtru al nikonului mie mi se pare ca pozele sunt mai putin sharp, fara contrastul om-d-ului.
Cum de? E totusi un senzor de ultima generatie.


Eu am comparat imaginile la ISO mic pe dpreview.com.
In JPEG, OMD-ul bate tot : D7100, K5IIs.

Cand compar raw-urile, diferentele devin mai mici. Insa si aici sunt cateva diferente interesante si cateva probleme generate de cei care au facut review-ul.
O sa compar D7100 cu OMD.
1. pe margini, D7100 este mult mai soft decat OMD-ul. Sa fie din cauza obiectivului ? Sau din cauza DOF-ului. In centru diferentele sunt intr-adevar infime.
2. La D7100 sunt vizibile aberatii cromatice.
3. Dar cea mai tare si mai tare concluzie, este ca raw-ul E-M5 prelucrat de cei de la dpreview, este mult sub JPEG-ul E-M5 scos din camera.
Cu alte cuvinte, dpreview.com avantajeaza Nikon-ul, dar trag in jos Olympusul din cauza ca nu stiu cum sa prelucreze raw-ul ala.
Si uite asa se trag concluzii eronate.


Insa asa cum spune Bogdan, testele de laborator nu spun toata povestea.
Parerea mea este ca in sfarsit Olympus are un senzor bun, comparabil cu cel de la concurenta. Ca e cu +5% peste modelul X, sau cu -5% sub modelul Y, asta nu mai conteaza foarte mult in practica.
Editat de ToniGenes la 10-05-2013, 16:33
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
In care autorul scrie:
'' DISCLAIMER: You see, I’m not a professional photographer. I’m a hobbyist that (very) occasionally gets paid to take photos. But I have a day job, and I primarily take photos because I love to do it. So when I talk about replacing my DSLR, understand that it is something that worked for me and my style of shooting, but it obviously isn’t perfect for everybody.''
Deci : e bun pentru el, poate pentru altcineva nu e la fel de bun Wink. Oricum ,banuiesc totusi ca e un aparat foto minunat , prea e mult-laudat.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
map
Daca ne uitam pe dxo si comparam lentilele - olympus 45mm pe panasonic gh2 și un nikon 50mm f1.8 pe nikon d300s vom observa ca la sharpness pe oly vom avea 9mp daca bine retin iar pe nikon 7 sau 8 mp. Deci...?
 
ghinitai
map, tu acum incerci sa iti schimbi singur parerea intr-una buna despre micro4/3? stiu ca tu renuntasei la om-d in favoarea lui nex7.
 
map
da pe atunci nu ma uitam asa atent pe dxo... nu stiu daca olympus plateste la dxo ceva sau rezultatele sunt reale... era o chestiune de observatie... chestiuni pe care nu le stiam si am ramas surprins. Le-am descoperit cautand informatii despre o lentila si jucandu-ma cu optiunea de comparatie.
 
red bull
Intr-un clasament al aparatelor foto al tuturor timpurilor realizat de DXo , Nex 7 ocupa pozitia cu numarul 15 . Citez : '' In primul rand, sa lamurim cateva aspecte punctuale. Nex-7 este, in clasamentul DXO Mark, cea mai respectata astfel de ierarhie, pe locul 15. Dintre toate aparatele posibile! Si fix inaintea lui Nikon D3! Sigur, un aparat mai vechi, dar, totusi, un full-frame de cel putin doua ori mai scump.'' Sursa
http://www.google...0616,d.Yms
Pace.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Bogdan Mitea
Cand tot vad discutandu-se despre clasamente unora si altora, gen DXO, ma apuca un cascat... e la fel ca la masini.
La fotografie nu mai iesim?
Olympus E-M1
 
Eddy
Bogdan Mitea a scris:

Cand tot vad discutandu-se despre clasamente unora si altora, gen DXO, ma apuca un cascat... e la fel ca la masini.
La fotografie nu mai iesim?


corect
cineva zicea ca o fotografie e facuta 90% de fotograf, 9% de obiectiv si 1% de aparat
se discuta prea mult despre doar 1%
 
Bogdan Mitea
Vorbind despre aparate: mie pur si simplu imi plac noile aparate Olympus. Daca pretul ar fi accesibil as cumpara si E-M5 si PEN E-P5 si orice frumusete vor mai scoate. Ca si colectie. Pe urma le-as tine pentru a le arata peste 30 de ani nepotilor. Si sper ca vor aprecia si ei un aparat foto care arata ca un aparat foto.
Olympus E-M1
 
map
Bogdan Mitea a scris:

Cand tot vad discutandu-se despre clasamente unora si altora, gen DXO, ma apuca un cascat... e la fel ca la masini.
La fotografie nu mai iesim?


Perfect de acord.
Dar mirajul si fascinatia tehnologiei in ansamblu se strecoara si in lumea foto.
Si nu sunt putini cei care uita sa mai faca poze si raman blocati doar la aspectele tehnice.
Mi-a placut articolul legat de Gear Acquisiton Syndrome de pe blogul lui Steve Huff.
 
red bull
Eddy , avand in vedere ca doar 1% conteaza aparatul nu inteleg de ce ai scos in evidenta faptul ca Ep5-ul va avea focus-peaking, Vf nu stiu de care ...si alte cateva lucruri de care te poti lipsi oricand Confused
Oare de ce nu vrem sa recunoastem ca ne place tehnologia performanta si de ultima ora? Oare de ce fotografii profesionsti nu se plafoneaza la ce au avand in vedere ca 90 % conteaza fotograful?
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
map
red bull are dreptate, e greu sa nu iti placa tehnologia de ultima ora.
Eu am facut-o din nou, am dat om-d-ul pe Fuji x-e1.
Voi reveni cu detalii. Ca prima impresie, din punct de vedere tehnic Fuji parca ar fi aparut cu 3 ani inaintea Olympus-ului.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 20,341,850 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.