header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
viff
Revenind la OM-D , sunt posesor de 10 zile al acestui aparat si azi am completat formularul de retur... nu fara o oarecare parere de rau Smile
Stabilizatorul este de senzatie ,chiar dupa ce am citit mult despre el cind l-am vazut cit de eficient este parca nu mi-a venit sa cred... ( cu toate ca am trecut prin ceva aparate cu stabilizare ,sony,pentax,alte oly)
Pt m4/3 senzorul este foarte bun ,fara discutie arhisuficient pt un amator.Functiile pe care le ofera aparatul, autofocusul ,personalizarea sunt exceptionale..dar, cu toate ca mi-am dorit mult , nu am reusit sa ma obisnuiesc cu el. Cred ca e prea destept pt mine Smile
Dupa doua zile de butonat si setat cind l-am scos prima data l-a o plimbare mai lunga (in oras) , cind am descarcat si am vizualizat ce am facut mi-a picat fata , mai mult de jumatate din poze NU erau ce vroiam... Analizind pozele am ajuns la concluzia ca OM-D-ul a fost corect , a facut ce i-am cerut... dar eu i-am cerut ,involuntar ( datorita multiplelor butoane/rotite super accesibile si apropiate), sa faca timpenii... OK , mi-am zis , eu sunt de vina... data urmatoare urmaresc inainte de fiecare poza toate setarile pe aparat. Am facut asta ,mi-au placut rezultatele ,dar mi-a pierit orice placere de a fotografia, parca as fi tras la plug. ( inainte de fiecare poza am verificat o lista de reglaje, ca pilotii la avioane cind au avarii..) . Cu nici un aparat pe care l-am avut nu am patit asa ceva , mai modificam ceva setari din greseala ,dar usor controlabil.
Nu stiu cu ce il voi inlocui ,deocamdata ma folosesc cu destula placere de E-P1.
 
d3xmeister
Pai mai concret, care sunt problemele, ce ar fi trebuit sa fie fotografiile si nu erau ? Ceva legat de metering, wb ?
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
viff
ezakt Smile , eu fotografiez in 90% din cazuri cu prioritate de diafragma , m-am trezit cu alta diafragma decit ce am vrut(rotita din spate) compensare de expunere +/-1-3 trepte (rotita din fata ), WB tungsten in exterior, metering spot cind nu era cazul... AEL la fel cind nu era cazul.., burta mi-a facut poze cu suportul neconditionat al Touchscren shoot Smile O alta solutie ar fi fost sa nu pun aceste functii accesibile , dar OM-d-ul devenea un P&S ....
 
Sorin
ghinitai:"Denis, era vorba de orice alt aparat in afara de OM-D si oricat ar spune lumea ca fac poze nemiscate la 1/5 cu altele, iti garantez ca la OM-D chiar sunt nemiscate in timp ce la altele o sa vezi diferenta in sens negativ... Eu am facut si poze la 1 secunda din mana si au iesit bine..." Zici foarte bine si ai dreptate!
Denis, trimit cateva poze facute la repezeala cu 9mm (acum o jumatate de ora am ajuns in casa si sunt frant si tin sa precizez ca-mi tremura mainile in draci - asa ca ce vezi nu este foarte relevant insa fara stabilizarea OM-D nu stiu ce iesea sau daca iesea ceva) Titlul pozei indica timpul (12=1/2 chiar si 2,5sec-) completez... Prima poza 1/4, a doua 1 sec, a treia 1/2 sec, a patra 2 sec., a cincea2,5 secunde!, a sasea 1 sec.
a-14.jpg c-1sec.jpg b-12.jpg e-2sec.jpg f-25sec.jpg d-1sec_ii.jpg

Editat de Sorin la 26-05-2013, 12:41
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Denis
O rectificare: de la 1/40 sec (limita de stabilitate la pana 20mm) la 1/2 sec. sunt 4 stopuri și un sfert (nu 4 jumătate).

Limita de stabilitate la 8m este 1/16 sec. 4 stopuri și un sfert ar însemna 1,3 sec.
Sorin, tu ai poze la 1 sec. Teoretic ar merge și un timp mai lung, de 1,3 sec la 8 mm. Dar și 1 sec. e uimitor.
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Denis
O să postez și eu o poză făcută la 1/2 secunde, din mână. ISO-200, F1.7, cu pana 20mm. Este un jpeg direct din cameră, neprelucrat, doar un crop.
crop11oly.jpg

Editat de Denis la 25-05-2013, 01:15
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
viff
Si pt ca o sa mai am putin timp OM-D-ul ,i-am facut niste poze linga colegul de "suferinta " ,ambele cu niste obiective aproape echivalente (90mm vs105 mm echivalent pe film) .S-ar putea numi din ciclul the "Beauty and the Beast"...
p5241512.jpg p5241515.jpg p5241517.jpg p5241519.jpg
 
Denis
OM-D-ul ăla argintiu e o bijuterie...Mi-aș dori și eu unul argintiu, seamănă foarte mult cu bunicul OM-1n, care îmi place la nebunie...
Viff, fără supărare, eu nu te înțeleg...
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
viff
Da, ai dreptate , nici o suparare , dar daca OM-D -ul ar fi fost la fel de simplu de folosit ca si OM1 si eventual de aceleasi dimensiuni... Miniaturizarea uneori strica...
p5241527.jpg
 
map
@redbull la sony imi placea ca orice modificare de timp de expunere sau apertura se reflecta pe display indiferent de extreme, in schimb la OMD merge doar pana la 3 trepte + sau - cred... in schimb la fuji nu exista de loc WYSIWYG.
Asta imi lipseste mai ales cand incercam sa pozez doar un subiect luminat iar cadrul sa fie intunecat.
 
d3xmeister
Viff, inteleg ca se apasau din greseala butoanele ? Ca alta varianta ar fi ca oMD al tau sa fie defect. Cum purtai camera ?
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Sorin
viff a scris:

Da, ai dreptate , nici o suparare , dar daca OM-D -ul ar fi fost la fel de simplu de folosit ca si OM1 si eventual de aceleasi dimensiuni... Miniaturizarea uneori strica...


Doua bijuterii. Ce bine la sta impreuna... Eu de cand am OMD-ul (in special dupa doua saptamani, timp in care "l-am descifrat" ) nu prea mi-au sarit ochii la alte aparate de fotografiat. Acum ceva mi-a distras atentia: Olympus pen EP5 dar nu ca sa-l schimb cu OM-D ci sa-l am si pe acesta. Am fost foarte incantat si de Fuji x100, aparat foto hulit de multi pe care l-am avut pana acum doua saptamani - dupa mine cel mai retro aparat de fotografiat. Neavand stabilizare dadeam des rateuri cu el pentru ca ma obisnuisem foarte mult cu OMD iar eu fac poze (94,21% din cazuri) cu aparatul in mana. Sincer la Fuji x100 singurul lucru pe care il reprosez este stabilizarea. Concluzie: la cat suntem de comozi, pretentiosi si grabiti (viata ne impune ritmul) orice aparat foto cu performante deosebite din multe puncte de vedere pierde daca nu are o stabilizare adecvata. Cred ca cei de la Olympus stiu bine acest lucru.
Pentru Viff - Ori nu ai rabdare sa setezi OMD-ul/ ori ai nimerit un aparat cu ceva probleme (greu de crezut)/ ori te adaptezi greu la nou/ ori esti in general un tip nehotarat/ ori... altfel nu-mi explic cum poti sa tii atat de mult la cutiuta aceea pe care ai pozat-o mai sus langa OMD si sa spui ca returnezi aparatul anului 2012! Sper sa nu te superi dar eu sunt fan OMD.
Editat de Sorin la 25-05-2013, 06:26
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
ghinitai
viff, Probabil esti cel mai profesionist dintre noi daca stai sa setezi in detaliu aparatul pentru fiecare poza facuta. Nu stiu cine sta sa seteze balansul de alb ziua, mai ales cand lumina se schimba de la un minut la altul... OM-D-ul are functiile alea customizabile daca folosesti anumite setari in casa si altele afara, pe langa alea mai poti sa-ti faci vreo 3 preseturi cu setari.
E posibil sa ai un aparat stricat, pentru ca nu am auzit pana acum ca cineva sa se fi plans ca i se schimba setarile in geanta, din greseala sau mai ales, cu burta.

Stiam chestia asta, dar cred ca mi-am reconfirmat a suta oara ca Pentax-ul ala mirrorless arata ca o caramida. Probabil o miscare inteligenta din punct de vedere practic, dar e al dracu de urat.
 
red bull
viff ,sati linistit ,nu esti singurul dezamagit . Eu am patit-o cu EP3-ul ( si inainte cu EPL-2). Ma asteptam la ceva mult mai mult la cat era si ala de laudat. Nu m-am inteles cu el si pace. Cand l-am dat m-am dus inapoi pe D90 si parca am inviat Grin. Pe urma am zis ca incerc un mirrorless de la alta marca ,poate ma inteleg mai bine. Si am trecut pe Nex 5N ; am fost tare sceptic si 90% am crezut ca voi fi din nou dezamagit. Dar aparatul a fost o minunatie, imi facea placere sa ies cu el : mic ,usor,,cu un bokeh bun ,ISO beton,etc. Poate EP3-ul e un aparat bun,dar nu pentru mine .De chestia asta mi-e frica si la OMD at wits' end

map ,tu ai avut inainte tot Sony .Nu inteleg, de ce ai dat Nexul ? ( sau mai bine zis: simt ca putin iti pare rau dupa el? Confused)

Una peste alta ,am vazut cateva imagini pe aici facute cu OMD ,din mana si cu nu stiu ce timpi ,dar fara sa jignesc pe nimeni eu cred ca imagini din-alea se fac si cu Canon G12( care e o compacta beton/ poate nu la timpii aia dar conteaza rezultatul). Va rog sa nu va inflamati ,dar e parerea mea. Puteti sa-mi schimbati parerea ? binenteles, cu cele mai bune imagini trase cu acest aparat. Acum iar o sa-mi sara toata lumea in cap ,dar eu chiar vreau sa stiu daca merita achizitionat . ( pe sistemul '' Master, teach me''Pfft ) Astea sunt facute cu o compacta .
img_0008.jpg casuta_1.jpg img_00611_1.jpg

Editat de red bull la 25-05-2013, 14:01
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ghinitai
Cu EP3-ul e adevarat ca te-ai dus la pomul laudat cu sacul, cand marea inovatie a sistemului ala, era focalizarea mult mai buna ca la precedentele. Dar OM-D-ul pot sa spun ca e chiar un pas mare inaintea Pen-urilor.
Eu tot am zis de la inceput pe forum ca cine isi vinde sculele profesionale pentru un mirrorless, nu inseamna ca e dobitoc.... dar pur si simplu le avea degeaba, ca nu le folosea la potentialul lor maxim. OM-D-ul e un aparat pentru pasionatul avansat si omul care nu are de ce sa care 5 kilograme dupa el de scule pentru niste poze de calitate. Daca nu vrei atata calitate sunt si alte variante mai portabile si mai comode.
Pozele alea pe care le dai exemplu red, sunt slabe calitativ din mai multe puncte de vedere. Prima e super procesata si arata ca si cum ar fi fost facuta cu telefonul (eventual puteai sa o faci si cu un telefon si sa o procesezi in modeul asta) si la a 2-a, daca nu observi cat de strident e bokeh-ul ala, iti garantez ca nu o sa-ti lipseasca OM-D-ul sau alt aparat mai performant decat G12.
Mare problema la G12 e ca focalizeaza foarte greu, ca o compacta din 2008. Daca iti place tipul de aparat, iti recomand G15 care e si mai mic si mai performant la toate capitolele, dar o sa-ti lipseasca lcd-ul rabatabil. Daca vrei ceva cu adevarat performant si portabil si ai si bani, poti sa-ti iei un Sony rx100 ca ala bate OM-D-ul cam la orice pentru dimensiunile lui.
 
Paul
@redbull - nu uita ca esti pe forumul Olympus si ca aici ai o gramada de posesori de Olympus OM-D si tu critici acest aparat fara ca tu sa il fi avut in teste, fara nicio suparare, dar o tot dai ca OM-D nu iti place si ca alte aparate sunt la fel de bune si ca tot ce face OM-D nu e mare lucru cand de fapt nu ai cum sa oferi o parere obiectiva pentru ca toate argumentele sunt bazate pe unele presupuneri, temeri sau pareri ale altora. Daca esti din Bucuresti ma ofer pentru cel putin o intalnire pentru testare. Cum zicea si Ghinitai, aparatul trebuie luat si testat personal, abia atunci iti dai seama daca iti place sau nu. E-P3 nu a fost mare nebunie, adevarat, dar OM-D este si spun asta dupa un an de utilizare. Daca nu am fi fost colegi vechi de forum as fi zis ca esti troll. Smile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
red bull
ghinitai my friend ,prima poza e facuta print-un geam de autocar din mers ,si Da ,culorile sunt dupa gustul meu tembel (adevarul ca B&W imi place si mai mult) . Deci am cam rezolvat-o si cu focalizarea avand in vedere ca era din mers si prin geam cu tenta / filtru IR.
A doua ,aia cu bokehul ,eu l-am facut si sti de ce ? sa nu se vada casa cealalta , atentia sa se indrepte catre ce am vrut eu Wink( imi pare rau ca nu ti-ai dat seama).
Eu sincer astept imagini care sa-mi taie rasuflarea facute de cineva cu OMD. pana atunci va ajut eu : http://500px.com/... .Astea imi plac, dar vreau sa vad ceva asemanator aici pe forum.
paul ,nu critic doar ca nu-l ridic in slavi. Nu l-am avut si poate vreau sa-l am , tocmai de aceea vreau cateva lamuriri. Im pare rau daca nu spun ce ai vrea tu sa auzi, poate sunt mai obiectiv !Sper sa nu-mi bagi mainile in urzici pentru ca nu gandim la fel Rolling on the floor Cand il voi avea ( daca il voi avea) poate o sa-l laud si eu. Si Da ,recunosc ,am avut Olympus si nu m-a dat pe spate .Poate urmatorul ...
A, si nu sunt din Bucuresti ,mi-ar fi placut sa ne intalnim - poate iti schimbai parerea despre mine si felul meu de a gandi Wink
Editat de red bull la 25-05-2013, 14:54
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Paul
"Eu sincer astept imagini care sa-mi taie rasuflarea facute de cineva cu OMD. pana atunci va ajut eu : http://500px.com/... .Astea imi plac, dar vreau sa vad ceva asemanator aici pe forum."

Pai da, ai pus punctul pe "i", lasand la o parte ca omul acela face fashion si la noi pe forum nu prea sunt pasionati, o fotografia ca sa iti taie rasuflarea trebuie sa aiba compozitie, acolo nu mai conteaza ca e Sony, Nikon sau altceva. Eu nu ma mai uit de mult la ce camera foloseste fotograful, ci ii laud rezultatele prin prisma originalitatii, chiar omul acesta de pe 500px are cadre trase si cu Nikon D-300s, deci eu cred ca este un fotograf matur care stie sa isi foloseasca uneltele in functie de cerinte.

Oho, sunt departe de a ridica in slavi OM-D-ul mai ales ca sunt utilizator de E-5 si stiu ce imi place si ce nu la el, eu astept camera noua de la Oly care sa ma poata ajuta sa folosesc ambele tipuri de obiective, in felul acesta nu stau inainte sa plec undeva sa ma intreb ce camera iau cu mine si ce obiective, pentru mine e clara utilizarea OM-D-ului, 60% street si fotoreportaj, 30% low-light, 10% macro (adaptor MMF-3 cu 50mm f2.0). E-5-ul il folosesc 70% in natura, 20% macro si 10% utilizare la diverse chestiuni de studio.

Ce vroiam eu sa zic, este ca OM-D-ul este o camera care iti ofera tot ceea ce este necesar pentru a realiza fotografii, nu uita ca eu trag si pe film si acolo nu mai conteaza setarile lui peste prajit si performantele de la mai stiu eu ce optiune, la film ai timp, diafragma, ISO la baza filmului si restul este compozitie. In asta zic eu ca merita investit, in cum sa intelgem sa facem fotografiile nu in nu stiu cate sisteme schimbate ca pe ciorapi in functie de ce stiu eu.

Daca vrei parerea mea, nici macar nu iti recomand sa treci pe OM-D, camera pe care o ai este foarte buna, iti mai trebuie sa stii cu ce focale vrei sa lucrezi si ce fel de fotografie vrei sa faci, apoi sa iti iei obiective in functie de necesitati si gata, nu te mai tine nimeni sa pozezi.
Editat de Paul la 25-05-2013, 16:10
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
red bull
Apreciez obiectivitatea , raspunsul de bun gust si parerea ta. Faptul ca tragi si pe film ma face sa cred ca nu fotografiezi de ieri-de azi , deci ai o anumita experienta. Respect asta.
Dar toate astea nu ma impiedica sa am o parere personala . Vezi , nimeni nu baga in seama ca EU niciodata nu am zis ca OMD ar fi un aparat ''naspa'', Eu am spus intotdeauna ca si alte aparate sunt OK. EU caut acel CEVA care sa ma faca sa iau OMD-ul in detrimentul altuia.
Sau altfel spus:
-Vine ploaia . Nu pot sa ies din casa ,dar pot duce o discutie pe forum. O discutie despre ceva ce ma intereseaza , din care sa iasa ceva bun ( nu sa ma cert ca-mi spun parerea).
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ghinitai
@ red bull Prima poza nu aparea cand m-am uitat prima data. Era doar poza cu casa si aia cu macro. Deci vorbeam de bokeh-ul de la aia macro si calitatea de la aia cu casa. Si DA, se vede ca sunt poze facute cu un senzor minuscul.
Eu am fost mare fan seria G de la Canon, numai ca firma asta nu prea stie cand sa se opreasca din facut clone la modelele vechi... Gx1 trebuiau sa-l scoata prin 2010 si sigur dadeau lovitura. Ei au scos in 2012 un aparat a carei singura diferenta fata de vechile G a fost ca avea senzor asp-c. Rateu absolut! Cu EOS M cam la fel. Acum au scos un mini dslr.... E varza in strategia lor de marketing....
Macar din punctul asta de vedere Olympus a inceput sa mai asculte si de doleantele clientilor.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 20,341,311 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.