header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
viff
Asa cum am promis , revin cu obsevatii despre returnarea OM-D-ului si inlocuirea lui cu NEX-6.Ca si disclaimer nu vreau sa fac nici o reclama sau antireclama , totul reprezinta doar parerea si feelingul meu Smile
Dupa renuntarea la OM-D ma "doare" ca am pierdut:
-un stabilizator de imagine de top
-reglaj limite la AUTO ISO si timp de sincronizare cu blitz-ul
-real time view in modul bulb

Ce imi elimina durerea , deci ce am cistigat la nex:
-FOCUS PEAKING
-o ergonomie excelenta insotita de niste butoane care nu se pot apasa din greseala.
-un vizor de top
-Blitz integrat care tinut cu degetul in pozitia corespunzatoare face si bounce.
-factor de crop 1.5x

Ca si impresie generala referitoare la constructie nu se simte ca nex-ul ar fi mai slab calitativ (exceptind usita de la baterie) , deasemenea inca mai imi amintesc ce perplex am ramas cind am vazut la oly ca trebuie sa dau jos si sa am grija de 3 plastice ca sa montez blitul livrat... Ca si viteza de autofocus Oly pare mai rapid , dar nesemnificativ in real life, deasemenea cu acelasi card, sony scrie mai repede pe el , deasemenea nesemnificativ. Apropo de focus peaking , filtrul acela la OM-D pare o caricatura comparativ cu NEX-ul plus nevoia de a apasa pe ceva butoane pt a-l activa/dezactiva.

Referitor la obiective , cu ajutorul lui Sigma si Zeiss oferta de obiective pt nex incepe sa creasca...
 
ghinitai
Focus manual mai rapid ca la GX1 nu am vazut. Apesi o data pe lcd iti mareste imaginea de 10x, focalizezi, apesi din nou eventual daca vrei sa verifici incadrarea si poza e facuta. Cel mai rapid si mai precis... Probabil la OM-D e la fel, nu am incercat.

Comparatiile astea sunt pe bune, adica ai dreptate. Totusi daca ai fi cumparat si ceva obiective bune cu OM-D-ul ai fi observat si mai multe diferente. Deja pentru niste obiective bune pentru nex, trebuie sa-ti dai si un rinichi. pe langa bani.
 
viff
Intradevar , singurul obiectiv nativ bun ce l-am avut a fost Oly 45/1.8. Diferente sunt mai multe dar iesea un roman... am mentionat doar din punt de vedere al utilizarii, ergonomiei , materialelor. Imaginea , fotografiind raw si folosind putin LR este similara. Jpegurile OOC sunt clar supraprocesate la amindoua , cu bonus la OMD ca fiind mai placut.

Si am uitat un lucru important: Nici Nex 6 nu este declarat oficial ca nu ar avea filtru AA ( la fel si OM-D) dar moire mi-a aparut mai des pe Nex decit pe OM-D.

Dar revenind la rinichi si obiective.. preturile sunt comparabile (si nu chiar exagerate).. client gold la F64:

Oly 12/2 -3551 lei
Zeiss Touit 12/2.8 -3771 lei
Panaleica 25/1.4- 2426 lei
Zeiss Touit 32/1.8-2759 lei

se poate comenta de marimea Zeiss-urilor dar astea macar au parasolar inclus in pret Smile
Editat de viff la 12-06-2013, 00:25
 
ghinitai
Zeiss-urile alea par niste rateuri, sincer, din sample-urile aparute pe net. Distorsiuni vizibile, deschise sunt mai soft decat competitia si sunt destul de scumpe pentru caracteristici. Sper sa nu am dreptate. Din punctul meu de vedere 12mm si Pana de 25mm, sunt cu 2 clase peste ele, adica chiar isi merita banii.
Avantajul la micro, e ca obiectivele le gasesti sh la preturi mai acceptabile si sunt mult mai dese pe site-urile de vanzare pentru ca lumea cumpara, testeaza, schimba. La Nex d-abia daca am vazut un 50mm 1.8 foarte rar si la pret comparativ cu magazinul.
Eu cel putin as fi multumit cu obiectivul de 35mm 1.8 de la sony pe nex. Are si stabilizare, un camp vizual bun si viteza. In combinatie cu kit-ul ai un pachet decent.
 
d3xmeister
Mie imi plac Touit-urile. La distorsiuni stau mult mai bine decat cele m4/3 mentionate. Optic parca sunt un pic mai slabute la diafragma maxima. 12mm Touit e mult mai wide pe NEX.

Sunt de acord cu tine in ce priveste comparatia NEX6 OMD. Doar ca eu nu am reusit sa ma descurc deloc cu peakingurl, dect in rare situatii.

Blitz-ul integrat si cu bounce e incredibil de util in multe situatii.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
DL
Ar fi o lecturica interesanta pentru cine e prea preocupat de aparatul de fotografiat: http://www.kenroc...camera.htm
 
www.fotografu.ro
Eddy
GAS-istii nu sunt de neglijat, mai ales de marketing; daca doar artistii talentati ar cumpara aparate sofisticate, probabil pretul la o astfel de scula ar fi de 10 ori mai mare; sa ne aducem aminte ca un OM1 pe vremea plumbuitului se vindea cu 10.000 lei, nu mai zic daca comandai si un 21/2 sau un 50/1,2

marketingul stie ca suntem foarte multi cei interesati de "noile" cuceriri ale stiintei si tehnicii si ne vine in intampinare cu tot soiul de idei

proaspatul venit pe lume Touit 32 (si cateva Fuji X) hacuite cu flexul - spre incantarea cui?
cut_lenses.jpg
 
DL
Eddy a scris:

sa ne aducem aminte ca un OM1 pe vremea plumbuitului se vindea cu 10.000 lei,


Eu pe vremea impuscatului eram mare samsar de aparate, si am alte amintiri legate de aparate. Preturile erau dupa cum era negocierea.

Cel mai scump era un Nikon F2 AIS cu 3 obiective ( 24, 50/1,4 si vstitul 105/2,5) care in anii `80 era 25.000; tot atat era un Hasselblad cu 2 casete, si 2 obiective.

In rest, Minolta, Olympus ( dar asta era extrem de rar, tin minte ca am asteptat un an sa apara unul la Consi), Pentax, nu sareau de 5000 de lei cu normalul - vorbesc de anii `80, `85; si erau 7 consignatii in Bucuresti care duduiau de aparate, toti muncitorii nostri care lucrau in Africa, aviatorii si marinarii, faceau comert cu aparate.

Eu am luat de la un comandant de nava un Leica M4p cu 5 obiective... se gasea orice daca erai "in circuit" - mafia aparatelor era la Cafeneaua Veche, cu Miron, Stefan, Badarau, si cu mine uneori...

Un Practica excelent era 2000 de lei la stat ( Practica L) si un Pentacon Six, 3600 de lei; obiectivele, Practica, foarte bune, pana in 3000 de lei ( Sonnarul de 300/4)

Ar fi multe de zis.

Un film alb negru era 14,50 lei pe 35mm si 8 lei pe 6x6; o poza la AAF se vindea cam cu 400-600 de lei, din zece poze iti luai un aparat sau inotai in filme. Alte vremuri.
 
www.fotografu.ro
GabrielC
O recomandare de blitz pentru OMD? In afara de cel livrat cu aparatul. M-ar interesa sa faca bounce si sa se poata roti capul. Evident, inclusiv 3rd party.

Multumesc Smile
 
ghinitai
Uita-te la Nissin, sunt foarte usoare, foarte ieftine si pretul variaza in functie de putere. Daca esti din Bucuresti cei de la F64 te vor ajuta cu placere sa le testezi, sa vezi care iti vine mai bine in mana.
 
DL
GabrielC a scris:

O recomandare de blitz pentru OMD? In afara de cel livrat cu aparatul. M-ar interesa sa faca bounce si sa se poata roti capul. Evident, inclusiv 3rd party.

Multumesc Smile


Ca pret si raport calitate/pret, asta sta foarte bine: http://www.f64.ro...sonic.html
 
www.fotografu.ro
GabrielC
Ca pret si raport calitate/pret, asta sta foarte bine: http://www.f64.ro...sonic.html [/quote]

Poate fi folosit si ca slave wireless cu blitzul livrat cu OMD-ul pe post de controller ?

Am mai vazut si varianta 50 AF1...
 
Rudotel
sau poti sa mergi tot pe mana lor si sa iei blitz olympus. Fl600 are acelasi timp de incarcare ca si fl50. Sau poti sa iei fl 36 cu toate ca are timpul de incarcare cam maricel, dar pe compartimentul bateriilor e trecut un cod pentru niste acumulatori care o sa te ajute mai mult.
 
DL
GabrielC a scris:


Poate fi folosit si ca slave wireless cu blitzul livrat cu OMD-ul pe post de controller ?



Sigur. Merge trasnet.
 
www.fotografu.ro
GabrielC
fotografu a scris:

GabrielC a scris:


Poate fi folosit si ca slave wireless cu blitzul livrat cu OMD-ul pe post de controller ?



Sigur. Merge trasnet.


Multumesc pentru sugestie atunci - ma uitasem la 50 si mi s-a parut mai apropiat de Nissin-ul 866i pe care il am pe Nikon. Dar 44 costa mai putin si nu intentionez sa investesc la fel intr-un sistem - deocamdata - alternativ. Deocamdata ... Smile
 
radu-123
Salut! Eu am Metz 44 pentru OM-D si deocamdata sunt foarte multumit, e destul de puternic si Made in Germany, calitatea e convingatoare. Cele mai bune rezultate le-am avut cu Bounce, in modul slave inca nu l-am incercat dar sigur e OK, dupa ce am mai vazut pe net.
 
red bull
http://www.youtub...UYVVdefrbI Pentru cine vrea sa se uite ...
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
map
Poate va introduce si olympus pentru om-d em5 focus peaking, pentru cei cu lentile cu focus manual.
E o chestiune de soft/firmware.
Fuji, de pilda, a anuntat asta pentru x-pro1 si x-e1 desi se credea ca nu se poate decat cu senzori mai noi.
 
ghinitai
Normal ca se poate cu orice aparat, e doar o chestie software. Acum depinde de firma cat de zgarciti sunt. Vor sa isi vanda propriile obiective, nu sa incaseze bani pe un body dupa care sa-ti folosesti tu tot arsenalul de obiective vechi.
Sony au implementat-o de la inceput tocmai pentru ca stiau ca lumea o sa-i ocoleasca din cauza lipsei de obiective.
 
red bull
Si bine au facut .Wink
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,705,611 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.