header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
d3xmeister
Pai OMD e mult mai rapid in orice fata de un D5100, de la operare (adica setari, focus, declansare) Are butoane dedicate mai multe si mai usor acesibile, focusul nu numai ca e mai rapid si mai precis, dar alegerea punctului de focus e in majoritatea cazurilor mult mai rapida. D5100 castiga la focus tracking, dar nu e asa departe. La evenimente nu se foloseste focus tracking oricum. Senzorul e mai bun pe D5100, dar diferentele sunt prea mici sa cantareasca.

Apoi avem aparatele profi si FF. in materie de viteza de operare, OMD e cot la cot. Un minus ar fi marimea camerei si a butoanelor, dar nu pentru toti e o problema. La focus, rapiditate in selectare si achizitie, OMD e tot acolo sau mai buna in unele situatii. La focus traking FF pro e regele. La senzor, FF-ul e in alta liga, la orice capitol. In ce situatii ai nevoie de marele avantaj, e diferit pentru oricare. Costul superioritatii evidente este un pret infinit mai mare (includ si obiectivele) si marime/greutate mult mai mari.

Si vorbesc de noile generatii, daca ne intoarcem mai mult de 5 ani in urma, OMD bate lejer tot. Iar cu camerele alea s-a facut munca pro de cea mai inalta calitate.

Pana la urma nu stiu cat e de important, OMD nu e si nu s-a dorit sa fie o camera pentru profesionisti. Dar nu gasesc nici un motiv pt care n-ar face fata la evenimenta, daca stii vreunul spune-l aici.

Pt wildlife lipsesc cateva obiective, pt care se face mare tamtam, desi putini le folosesc pe celelalte sisteme, chiar daca exista. Asta pt ca sunt scumpe si imense. Vor veni alternative sigur si pe m4/3
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
map
Cand m-am referit la senzatia de jucarie vs. unealta am incercat sa subliniez prima impresie, dupa ce mai bine de un an am folosit un dslr greu cu obiective grele . Nu m-am referit la aspecte tehnice, performante, etc ci pur si simplu cum l-am simtit in mana. Am ramas surprins ce sharp sunt pozele si filmele.
 
ghinitai
Chestiile astea sunt cunoscute, e practic teorie. M-ar interesa ceva practic, lucru pe care doar il banuim in momentul asta.
Din cate am vazut in perioada cat l-am avut sistemul de focalizare este intradevar foarte rapid, dar inconsistent la fel ca la orice Olympus (micro 4/3) pe care l-am avut, in unele situatii.

@map La cat costa fata de predecesori numai jucarie nu-l poti numi. Oricum intregul sistem micro 4/3 mi se pare calitativ fata de multe lucruri. Ai mai avut vreun aparat din gama asta?
 
map
@ghinitai: e primul 4/3.
Intr-adevar e scump. Sunt in lumea asta si jucarii scumpe dacat tot veni vorba de jucarii. Voi reveni pe parcurs cu noi comentarii. Sunt in faza de testare. Sa vad daca ma convinge sa renunt la dslr... (Mentionez sunt amator ceva mai experimentat iar fotografia e doar hobby).
 
ghinitai
Banuiam ca este primul micro 4/3. Cam toate aparatele de la Olympus E-P1 si GF1 au calitate similara, este vorba de marimea senzorului care este mult mai mare ca a unei compacte de rand.
Ce motivatie ai avut sa-ti cumperi modelul asta, fiind cel mai scump din gama asta? Si ce model de dslr folosesti?
 
zoom
Uite, ăsta a vîndut Canon-ul pe OM-D. Are chiar două. Ce și-a cumpărat probabil costă peste 25000 de lei. Scrie ce poate și ce nu poate să facă cu OM-D. Prețul l-am dat așa ca idee nu ca să comparăm cu ceva anume sau să dezbatem pe tema asta. E doar o informație. Atît.

http://photofocus...rm-review/
http://photofocus...s-bag-now/
http://photofocus...-for-sale/
 
ghinitai
Au mai fost postate aici pe forum linkurile si discutate. Dupa parerea mea are dreptate omu, avea scule care erau prea mult pentru ce avea el nevoie, chiar si el recunoaste asta.
Ma intereseaza in schimb ce zice map, pentru ca face exact parte din targetul aparatului, adica amatorii avansati. As fi vrut sa aflu din ce motiv a cumparat tocmai varful de gama de la micro 4/3 din prima incercare, care costa descurajant de mult. Poate aflam si motivul pentru care OM-D-ul a fost camera anului din punctul de vedere al unui votant autentic.
 
ToniGenes
Aici este o comparatie OMD vs D7000 :
http://www.photog...kon_d7000/

Este interesant de citit tot review-ul, in special concluziile.

O sa fac un paste la partea de concluzii referitoare la AF :

"Perhaps the biggest surprise was the auto focus performance - the Olympus OM-D E-M5 has a stunningly mature and lightning-fast AF system that works very well even when using an off-centre focus point in low light, something the Nikon D7000 occasionally has problems with. The D7000 would still be my preferred choice for shooting large-field sports, given Nikon's excellent line-up of fast (super)telephoto lenses and the camera's more sophisticated AF Area options for tracking both regularly and irregularly moving subjects in C-AF mode - but that aside, the E-M5's AF system is at least as capable as the D7000's, not to mention that it delivers the same level of performance regardless of whether you're using the eye-level viewfinder or the rear monitor. The same cannot be said of the D7000 whose AF performance takes a hit as soon as you enter Live View."

Si concluzia finala :
"In summary, there's no clear winner - and that alone says volumes about how far compact system cameras have come in the last few years. That the Olympus OM-D E-M5 can hold its own against one of the most highly regarded prosumer/semi-professional DSLR cameras of recent years is a huge surprise."
Editat de ToniGenes la 10-01-2013, 13:27
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
map
@ginitai. Dslr-ul devine greoi. Pe masura ce aduni obiective, flash, etc iti vine sa le iei pe toate cand mergi undeva cu gand sa faci poze. Ma trezeam ca port rucsacul dupa mine cu toate sculele in ideea sa fie si prime-ul si zoom-ul pentru ca cine stie ce situatii apar. Ma cam enerveaza asta si de aceea am zis sa trec la ceva mai mic. Sincer, pana la modelul acesta de olympus nu m-am uitat la nici un micro 4/3. Am fost intotdeauna sceptic fata de acest format. Mai ales ca acum ca sunt atatea mirrorless-uri cu aps-c. In topul listei se afla un nex sau un mirrorless fuji.
La fuji mi se par foarte scumpe si putine obiectivele, nexul ramane in continuare pe lista. Am ales om-d e-m5 pt. fiabilitate. Am citit multe reviw-uri in care era comparat cu nex 7 de pilda. Calitatea pozelor este excelenta in limitele iso-ului, carcasa e solida, design-ul retro.
Inca nu m-am obisnuit cu camera, cu butoanele, cu schimbarea felului in care tin camera in mana cand fotografiez.
Ca sa-i raspund lui ghinitai, nu am facut o selectie intre camere cu format 4/3. Pur si simplu e sigurul model din gama care m-a atras. Faptul ca e si 4/3 in loc de aps-c e un compromis peste care am trecut cand am vazut calitatea pozelor.
 
zoom
ghinitai a scris:

Au mai fost postate aici pe forum linkurile si discutate. Dupa parerea mea are dreptate omu, avea scule care erau prea mult pentru ce avea el nevoie, chiar si el recunoaste asta.
Ma intereseaza in schimb ce zice map, pentru ca face exact parte din targetul aparatului, adica amatorii avansati. As fi vrut sa aflu din ce motiv a cumparat tocmai varful de gama de la micro 4/3 din prima incercare, care costa descurajant de mult. Poate aflam si motivul pentru care OM-D-ul a fost camera anului din punctul de vedere al unui votant autentic.


Am căutat înainte pe topicul ăsta, apoi am dat search să văd dacă au mai fost postate și nu am găsit nimic. E un articol din 4 ian. 2013.
 
ghinitai
@map Ai si dreptate ca ai ales OM-D-ul daca vrei portabilitate. Cu cat este mai mare senzorul cu atat sunt mai mari si obiectivele asa ca Nex-ul va fi tot timpul bulky, sau in caz contrar compact dar necalitativ (vezi obiectivul de 16mm, soft ca fundul de bebelus).
Aici pe forum cineva se intreba ce il face pe OM-D, camera anului 2012. Un raspuns pertinent zicea ca valul de popularitate pe care s-a ridicat. Eu cred ca popularitatea asta este si indusa destul de mult. Nimeni nu contesta faptul ca aparatul este unul foarte, foarte bun, dar articole de genul "Am avut Leica si mi-am vandut tot sa-mi iau OM-D" sau "Mi-am vandut Dslr-ul profesional cu tot cu obiectivele profesionale ca sa-mi iau OM-D pentru ca nu e nicio dirferenta" sunt ori hilare ori i-a platit cineva sa zica asta ca e prea de tot. Ah si mai e o motivatie pentru care ar face asa ceva:
http://www.youtub...W9alBidf3w
Ce obiective ai in vedere pentru OM-D pe viitor?

@zoom Da, habar nu am unde e linkul dar a fost postat de katran sau titel pe undeva, search-ul de pe site-ul asta e o enigma si pentru mine.
 
map
@ghinitai... si mie mi se pare stupid ca profesionist sa iti vinzi kitul dslr ca sa lucrezi cu om-d... e prea mult!
Ca amator poate fi credibil.
Am ochit cateva obiective, prime-uri, dar inca nu sunt sigur ca voi pastra camera si nu mai vreau sa investesc pana nu sunt 100% convins.
 
d3xmeister
Eu de ex folosesc o masina veche de 18 ani pt ca pentru mine nu e nici o diferenta fata de cele noi. Si vorbesc foarte serios. Conduc ocazional masini noi, si nu am gasit nici una care sa faca ceva in plus care sa conteze, fata de a mea.

La fel si cu camerele. Tu crezi ca in afara de noi sta cineva, de ex vreun client, sa numere pixelii si sa ii masoare ? Hai sa fim seriosi. I-am facut micutului cateva fotografii cu Canon S90, cu care am declansat un blit extern. Dupa procesare le-am trimis socrilor si unchiului meu. Rezultatul, geanta mea de scule (la vremea aia E5 si sticla pro) a primit o avalansa de laude din partea lor si a cunoscutilor. Am auzit de 1000 de ori cuvinte gen: scule, profesional, scump, smecher si toate cele. Cand le-am spus ca le-am facut cu aparatul ala mic pe care il mai imprumut lor din cand in cand, s-a asezat tacerea Smile

Am multe intamplari asemanatoare. Iar diferentele dintre rezultatele cu un OMD versus APSC vs FF hai sa fim seriosi, numai noi le vedem.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
d3xmeister
@map. Cum am spus cred ca de asta cu profesionistu tre sa aiba scula cea mai tare, ca aia face ce face, e o boala pe care avem doar noi, hobistii. Adica daca luam de la ,,prelucrator prin aschiere,, pana un pilot din formula 1, nicaieri nu are sens logica asta, dar la fotografi da ?

Fa un exercitiu de imaginatie. Acelasi fotograf pro foloseste la un eveniment OMD si D4. Preda pozele amestecate. Cam cati de pe planeta asta ar putea sa le deosebeasca ? important: uitandu-se la ele nu la exif.
O scula mai performanta in principiu iti ofera posibilitatea de a obtine cu efort mai mic o imagine in anumite conditii. Atat.

Cauta poze din anii 70 din NBA si o sa ramai masca. Adica aia pe film si focus manual produceau imagini superbe, si acum cu OMD nu se poate trage profesional ? Hai sa fim seriosi.

Sigur, e frumos sa ai cea mai performanta scula, dar asta nu inseamna ca daca nu o ai nu poti fi competitiv.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Eu as intreba de ca OMD-ul nu poate lua locul DSLR-ului pentru profesionisti ?

De exemplu senzorul de pe OMD este ceva mai bun decat cel de pe Canon 7D sau decat orice alt senzor Canon APS-C.
De ce OMD-ul nu ar putea sa tina locul unui 7D ?
Fireste ca 7D-ul are niste avantaje in anumite situatii, dar sunt situatii cand ia bataie de la OMD.

A avut aici pe forum oameni care au tras evenimente cu E-3.
De ce nu ar putea trage si cu OMD ?

Pentru lumina putina, OMD-ul are la dispozitie o gama mai variata de obiective luminoase si focalizeaza si mult mai bine.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
Pentru lumina putina se mai folosesc si blitzurile,blende , (multi folosesc mai multe deodata) ,exemplu : la evenimente, macro,fotografie de produs ,etc. Pentru wildlife ,sport ,da trebuie obiective perfomante ,teleuri luminoase care deocamdata sunt la concurenta .Pentru subiecte statice e o camera foarte buna .
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Bogdan Mitea
Olympus France stated in an interview with Lepidi (translation here) :
http://translate....oduit.html
that the black version sells more than the Silver. And most buyers are SLR owners and many of them are Journalists.

Asadar pare un aparat pentru cunoscatori.
Olympus E-M1
 
ghinitai
Pai uite ca se prea poate sa folosesti OM-D-ul si la evenimente, daca Adi spunea ca el foloseste GH1 in combinatie cu Panasonic 25mm 1.4 pentru nunti, care e strabunicul lui OM-D. La cat mai multi fotografi necocosati, Olympus!
 
map
Prima observatie... are mai multe setari decat un dslr entry level. Poti seta multe lucruri inaccesibile pe unele dslr-uri. Poti alege intre trepte la iso, are sync 1/250! si multe altele... Incet incet descopar ca intr-adevar e o mica bijuterie/jucarie cu posibilitati multiple.
 
red bull
Pentru cei care nu l-au citit day dreaming
Hmm http://www.clubul...mirorless/
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 20,235,530 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.