header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
red bull
Ca nu au iesit imaginile cum vroiai tu sau eu aia nu inseamna ca nu e bun aparatul . Alea care le-am pus eu sunt pe gustul meu la saturatie ,nicaieri nu scrie cum e corect ,si asta nu o spun eu ...o spun altii mai mari. Ma uit chiar acum pe 500px la poze facute cu G12 / o incantare. Deci nu cred ca aparatul e un fiasco. Mai ales pentru o compacta.
Daca vrei sa-mi bagi vina ,leaga-te de incadrare ,etc. Pfft... dar deviem . Ne legam de marketingul Canon ( de parca ar fi mai bun ala de la Olympus ,care sincer cam lipseste in Romania)
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
map
Olympus om-d e un aparat superb, pe mine estetic ma contraria - uneori mi se pareau liniile lui ciudate, alteori imi placea. Tehnic e o bijuterie, senzor excelent, culori excelente, setari cat incape, configrare pana in cel mai mic detaliu, stabilizator optic unic, obiective disponibilice ce scoteau rezolutie excelenta, etc... nu mai am cuvinte de lauda. Dar pt. mine a fost ca o femeie frumoasa si desteapta dar care nu avea acel vino incoace care sa te faca s-o pastrezi (deja devenim lirici)
Sony nex 7 e la fel exceptional, un mirrorless cu aps-c premium, estetic si tehnic foarte modern, te ajuta enorm sa faci poze exact cum vrei.
Fuji x-e1, senzor exceptional, autofocus mai lent, multe functii automate lipsesc si totusi e aparatul care ma face sa gandesc mai mult inainte de a face un cadru, sa inteleg raportul dintre elementele de configurare si sa il simt bine in mana. A trebuit sa trec prin toate 3 sa ma decid... dar cine stie cand va aparea om-d em6.... Wink Nu stiu daca tot timpul suntem 100% rationali in deciziile care ne fac sa alegem o marca de aparat. Suntem si emotionali, curiosi, dorim sa experimentam.
 
red bull
+1 Applause
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
d3xmeister
Sa fim serios, nu cred ca se pune problema sa nu poti face fotografii ,,sa iti taie rasuflarea,, la nici una din camerele in discutie, sau orice de pe piata. Preferinte personale, stiluri de fotografiere etc fac diferenta. Afirmatii de genul: nu mi-a placut sau mi-a placut camera/sistemul X pentru ca... Nu ar trebui sa provoace nici o suparare, e ceva normal. Eu astept raspunsul lui viff despre OmD-ul ,,posedat,, poate fi o informatie interesanta pentru cei care au in vedere achizitia unui OMD
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
marius2die4
Nu vreau sa par contra, da nu postati niste poze "care iti taie rasuflarea"?...sper sa fie ale voastre.....
Si dupa ce le postati, puteti sa explicate de ce se pot face doar cu respectivul model de aparat?



Dupa ce am testat OMD, EPL2,NEX7 si 5, EOS M vechiul E620 e cel mai bun.Pentru mine!
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
red bull
Si nici nu poate contesta nimeni treaba asta ! AngryApplause
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Denis
Red-bull: Una peste alta ,am vazut cateva imagini pe aici facute cu OMD ,din mana si cu nu stiu ce timpi ,dar fara sa jignesc pe nimeni eu cred ca imagini din-alea se fac si cu Canon G12( care e o compacta beton/ poate nu la timpii aia dar conteaza rezultatul).

Red bull, Nec_so a postat câteva poze făcute pe loc special pt a arăta că se poate poza cu OM-D din mână la timpi lungi pe care nu îi poate atinge nicio altă cameră de pe piață. Omul a mai și arătat că a ajuns acasă noaptea târziu obosit mort...și cu toate ăstea a făcut rapid niște poze să demonstreze cât de bună e stabilitatea OM-D, să participe la dialogul de aici. Nu a urmărit alte date tehnice (expunere, culori etc) cu atât mai puțin o compoziție oarecare.
Iar tu din pozele puse de el tragi concluzia că sunt poze pe care le poate face și o compactă...Poate o compactă să facă din mână o poză la 1 sec, cum sunt pozele puse de Nec_so? Sau te refereai la alte aspecte decât timpul de expunere? Atunci ești în afara subiectului, pt. că Nec_so a pus pozele ălea numai pt. timpul de expunere și a precizat clar. Să înțeleg că nu citești atent ce postăm în dialogul cu tine? Sau că nu înțelegi la ce ne referim în postările noastre?
Apoi am postat și eu o poză și am precizat că e făcută din mână la 1/2 sec. E o poză făcută în cadrul unui curs foto prin care le-am demonstrat colegilor posesori de alte aparate că se poate face cu OM-D o poză la 1/2 sec. din mână. Despre asta este vorba și numai despre asta. Pentru asta am postat aici poza și am și precizat. Poți să înțelegi acum lucrul ăsta, după ce l-am repetat?
Vrei să vezi poze făcute de cineva cu OM-D mai bune decât pozele făcute de tine? Mai bune sub ce aspect? Prespupun că tehnic...sunt totuși sigur că nu îți imaginezi că la o fotografie compoziția e făcută de cameră...Dar tocmai ai văzut niște poze pe care niciun alt aparat nu le poate scoate din punct de vedere tehnic. Adică niciun alt aparat nu poate fi folosit din mână la 1/2 secunde rezultând o poză perfect clară. Deci ce ceri tu deja ți-a fost oferit. Timpul de expunere, stabilizarea sunt probleme de ordin tehnic.
Poți să ne spui dacă vrei să comparăm OM-D cu camera ta sub aspectul compoziției unor fotografii...
Poate că nu m-aș mira foarte mult....având în vedere comentariile tale de până acum. Poate că o întâlnire a cuiva care ți-a citit răspunsurile pe tema asta cu tine l-ar determina pe respectivul să își schimbe părerea despre tine (am citit discuția cu Paul). Dar până una alta ceea ce scrii aici vorbește despre tine. Ar fi suficiente niște postări lipsite de contradicții....
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
laurentiu
Nu este pacat sa inceapa iar o discutie contradictorie in care 2 se cearta restul se inpart pe tabere si la final nu stie nimeni de la ce a inceput.
Em1 MK2 și cĂąteva obiective
 
marius2die4
inca nu s-ataiat rasuflarea....
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
ghinitai
Eh.. cum ar fi viata fara o mica discutie contradictorie? Plictisitoare.
Stai linistit marius ca poze sa-ti taie rasuflarea o sa vezi doar la National Geographic.
 
Eddy
e imposibil sa fii pasionat de fotografie si troll in acelasi timp
 
Sorin
Denis a scris:

Red-bull: Una peste alta ,am vazut cateva imagini pe aici facute cu OMD ,din mana si cu nu stiu ce timpi ,dar fara sa jignesc pe nimeni eu cred ca imagini din-alea se fac si cu Canon G12( care e o compacta beton/ poate nu la timpii aia dar conteaza rezultatul).

Red bull, Nec_so a postat câteva poze făcute pe loc special pt a arăta că se poate poza cu OM-D din mână la timpi lungi pe care nu îi poate atinge nicio altă cameră de pe piață. Omul a mai și arătat că a ajuns acasă noaptea târziu obosit mort...și cu toate ăstea a făcut rapid niște poze să demonstreze cât de bună e stabilitatea OM-D, să participe la dialogul de aici. Nu a urmărit alte date tehnice (expunere, culori etc) cu atât mai puțin o compoziție oarecare.
Iar tu din pozele puse de el tragi concluzia că sunt poze pe care le poate face și o compactă...Poate o compactă să facă din mână o poză la 1 sec, cum sunt pozele puse de Nec_so? Sau te refereai la alte aspecte decât timpul de expunere? Atunci ești în afara subiectului, pt. că Nec_so a pus pozele ălea numai pt. timpul de expunere și a precizat clar. Să înțeleg că nu citești atent ce postăm în dialogul cu tine? Sau că nu înțelegi la ce ne referim în postările noastre?
Apoi am postat și eu o poză și am precizat că e făcută din mână la 1/2 sec. E o poză făcută în cadrul unui curs foto prin care le-am demonstrat colegilor posesori de alte aparate că se poate face cu OM-D o poză la 1/2 sec. din mână. Despre asta este vorba și numai despre asta. Pentru asta am postat aici poza și am și precizat. Poți să înțelegi acum lucrul ăsta, după ce l-am repetat?
Vrei să vezi poze făcute de cineva cu OM-D mai bune decât pozele făcute de tine? Mai bune sub ce aspect? Prespupun că tehnic...sunt totuși sigur că nu îți imaginezi că la o fotografie compoziția e făcută de cameră...Dar tocmai ai văzut niște poze pe care niciun alt aparat nu le poate scoate din punct de vedere tehnic. Adică niciun alt aparat nu poate fi folosit din mână la 1/2 secunde rezultând o poză perfect clară. Deci ce ceri tu deja ți-a fost oferit. Timpul de expunere, stabilizarea sunt probleme de ordin tehnic.
Poți să ne spui dacă vrei să comparăm OM-D cu camera ta sub aspectul compoziției unor fotografii...
Poate că nu m-aș mira foarte mult....având în vedere comentariile tale de până acum. Poate că o întâlnire a cuiva care ți-a citit răspunsurile pe tema asta cu tine l-ar determina pe respectivul să își schimbe părerea despre tine (am citit discuția cu Paul). Dar până una alta ceea ce scrii aici vorbește despre tine. Ar fi suficiente niște postări lipsite de contradicții....

Este greu uneori sa accepti realitatea cu atat mai mult cand cineva pare ca este Gica contra ( imi cer scuze daca sunt putin cam dur). Puteam sa pun aparatul pe trepied sa fac pozele acelea frumos si iti spun eu Denis ca tot era ceva de comentat... pozele mele - test - vor sa scoata in evidenta NUMAI stabilizarea aparatului in conditii chiar exagerate: mainile ridicate la nivelul capului si intinse in fata sa vad ecranul (niciodata nu fac poze la modul acesta) si asta dupa o zi foarte agitata. Oricine are OMD poate sa faca acest exercitiu (si sunt convins ca l-a facut) sa vada ca este real. Vedeti poza cu 2,5 secunde... si eu ma mir ca se vede CEVA... daca faceam o poza cu Fuji x100 (pacat ca nu-l mai am altfel va aratam o poza la 2,5sec) in aceea seara nu realizai ce fotografiam... legat de poze care "iti taie rasuflarea" din link-ul de mai sus... poate fetele din poze...
Editat de Sorin la 26-05-2013, 13:07
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Sorin
Concluzie la care am ajuns eu dupa lectura acestui thread. Daca cineva din afara care vrea sa-si cumpere un aparat foto ar citi numai comentariile lui Viff si Redbull cu siguranta si-ar cumpara OMD!
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
ghinitai
Multumim pentru demonstratie Sorin, efortul tau nu a fost in van! Oricum cine va cauta pe viitor exemple de poze cu OM-D-ul, le va gasi pe thread-ul asta.
 
laurentiu
Foarte adevarata treaba cu National Geographic dar toti speram sa ajungem la nivelul ala sau macar undeva pe acolo.day dreaming
Em1 MK2 și cĂąteva obiective
 
viff
nec_sorin a scris:

Concluzie la care am ajuns eu dupa lectura acestui thread. Daca cineva din afara care vrea sa-si cumpere un aparat foto ar citi numai comentariile lui Viff si Redbull cu siguranta si-ar cumpara OMD!


Multam de apreciere... Mi-am expus parerile relativ la ce am simtit EU fata de OMD, care nu contest ca este un aparat exceptional , dar dupa ce l-am avut 10 zile mi-am dat seama ca totusi nu este de mine.. poate sunt mai nehotarit , poate sunt mai reticent la nou... si totusi la caramida de pentax nu am avut acest sentiment. Apropo ,va fi inlocuit de nex 6 si cred ca nu doar pt 10 zile.
Oricum m-as bucura sa ai dreptate si sa creasca vinzarile Olympus si prin postarile mele.

Map a concluzionat foarte bine , chiar mi-a luat cuvintele din gura cind s-a exprimat ca a simtit ca nu poate fi o relatie de durata intre el si OMD...
 
viff
ghinitai a scris:

viff, Probabil esti cel mai profesionist dintre noi daca stai sa setezi in detaliu aparatul pentru fiecare poza facuta. Nu stiu cine sta sa seteze balansul de alb ziua, mai ales cand lumina se schimba de la un minut la altul... OM-D-ul are functiile alea customizabile daca folosesti anumite setari in casa si altele afara, pe langa alea mai poti sa-ti faci vreo 3 preseturi cu setari.
E posibil sa ai un aparat stricat, pentru ca nu am auzit pana acum ca cineva sa se fi plans ca i se schimba setarile in geanta, din greseala sau mai ales, cu burta.

Stiam chestia asta, dar cred ca mi-am reconfirmat a suta oara ca Pentax-ul ala mirrorless arata ca o caramida. Probabil o miscare inteligenta din punct de vedere practic, dar e al dracu de urat.


Sunt amator si zapacit de felul meu Smile OMD-ul m-a fortat sa fiu atent la mult mai multe lucruri decit vroiam, datorita configurabilitatii sporite si butoanelor mici si apropiate. Fata de vremea filmului ( in care aveam de reglat /urmarit timp,diafragma ,focus, si in ultima perioada zone de focus si expunere ) la OMD a intervenit balans de alb (oare nu l-am schimbat din greseala?), AEL ( de ce nu mi-a masurat corect la poza asta) ,de ce mama naibii am vrut compensare de expunere cu -3EV aici?... Oare ce am setat pe butonul fn2 sau pe sageata de jos?? Toate aceste mi-au creat un disconfort in utilizare si daca tot am avut posibilitatea sa il returnez,am facut-o. Sigur nu este un aparat defect, utilizatorul ( adica eu) are probleme in a se obisnui cu el, probleme care nu au aparut la caramida Smile si in plus la caramida mai am si un Tamron 17-50/2.8. Caramida si Tamron-ul impreuna sunt aproape la juma de pret fata de Pana 12-35/2.8 si fac echipa buna.
 
red bull
Denis ,considera ca nu am inteles la ce te refereai . Sincer nici nu simt nevoia sa-mi explici si nici sa-mi raspunzi.
Eddy ,poate era mai bine daca era asa: '' E imposibil sa fi pasionat de fotografie si sa nu fi de aceiasi parere cu altii (mine)''
ghinitai ,inca odata iti dau dreptate. Cred ca abordarea ta e mult mai ok ,cel putin pentru mine. Poate si datorita faptului ca ti-au trecut prin mana mai multe marci de aparate foto ,concluziile tale sunt mai vaste ( sau spun altfel : nu ai '' vederi inguste''Wink
Fratilor ,ma repet : EU niciodata nu am spus ca e un aparat de rahat ,niciodata nu am blamat acest aparat . Doar ca nu l-am ridicat in slavi !
Cine / care dintre noi citeste printre randuri ?
Din contra , eu am cerut sfaturi si concluzii ajutatoare pentru mine ,spre a ma decide ce sa fac ( sa-l iau sau sa nu-l iau ?) De fapt cred ca am si scris pe undeva ca ma asteptam sa-mi sara lumea la beregata. ( ce sa fac ,imi place pericolul Wink) Tocmai de aceea am vrut argumente solide care sa ma faca sa-l iau neconditionat si fara sa ma gandesc ca fac o magarie. Dar voi ati inteles ce ati vrut voi ...de ce ? Pentru ca nu am fost de aceiasi parere cu voi?
Cand ghinitai a adus argumente pro le-am discutat cu el si am adus si eu argumente pentru alta marca. Si ? Ce e rau in asta ? Imi spuneam parerea . Voi nu trebuie sa fiti de aceiasi parere cu mine . Eu nu imi impun parerea ,dar nu o faceti nici voi !
Concluzia : eu cred din ce in ce mai mult ca map avea dreptate . Aparatele sunt destul de apropiate la performante, ramane ca fiecare sa gaseasca ce i se potriveste cel mai bine. Discutia asta incepe sa semene tot mai mult cu discutia unor copii care se cearta in spatele blocului la o masurare de pute; ''ba a mea-i mai mare'' Rolling on the floor
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ToniGenes
Ghinitai avea mare dreptate cand spunea ca pe forum certurile se isca foarte usor din cauza ca cei care discuta nu-si vad fetele, adica nu vad mimica fetei, nu simt intonatia si tonul din glas.

Iar creierul are tendinta sa completeze singur elementele care lipsesc din conversatie, insa de cele mai multe ori greseste cu brio.

De asta multe din comentarii sunt interpretate gresit si se lasa cu galceava. Si eu am cazut de multe victima a acestor interpretari.

Sa nu ne aprindem ! Sunt doar niste camere cu care facem poze.


--
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
ce gust amar...
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,714,215 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.