header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
viff
red bull a scris:

http://www.youtub...UYVVdefrbI Pentru cine vrea sa se uite ...


ar fi fost bun de postat la sectiunea bancuri....

oricum finalul a fost tare:

Intrebare : intre OMD si Nex7 ce a-ti recomanda?
Raspuns : Nex6 Wink
 
Eddy
viff a scris:

red bull a scris:

http://www.youtub...UYVVdefrbI Pentru cine vrea sa se uite ...


ar fi fost bun de postat la sectiunea bancuri....

oricum finalul a fost tare:

Intrebare : intre OMD si Nex7 ce a-ti recomanda?
Raspuns : Nex6 Wink


mai degraba de postat la sectiunea timp pierdut
42 de minute de lick lick lick

finalul poate a fost tare pentru tine, Fuji ii bate pe Nex si la aparate si la obiective
OMD face parte din alta clasa
 
viff
da, ai dreptate in legatura cu Fuji.
si cu OMD..... este in alta clasa, pt mine cel putin ,clasa ajutatoare... dar nu te contrazic avind in vedere ca detii adevarul absolut referitor la aparate foto Smile
 
Eddy
realizez ca esti la varsta la care inca te mai joci de-a masinutele care se ciocnesc
cu mult noroc in viata, intr-o zi ai sa reusesti sa faci o poza buna, chiar si cu un OMD
 
Denis
Eddy, ai putea spune de ce crezi că OM-D este din altă clasă față de fuji și nex? Ce face diferența. Eu cred că te referi la faptul că poate fi folosit în cel mai profesionist mod, de la caracteristicile lui (vizor, stabilizare, butoane) până la obiective (în special cele fixe, 12, 17, 20, 25, 45, 75mm). Și chiar e folosit de profesioniști. Dar poate greșesc.
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
viff
Eddy a scris:

realizez ca esti la varsta la care inca te mai joci de-a masinutele care se ciocnesc
cu mult noroc in viata, intr-o zi ai sa reusesti sa faci o poza buna, chiar si cu un OMD





Multumesc de urare , ai prezentat inca o dovada ca vorbesti in cunostinta de cauza...
Oricum imi ridic palaria in fata ta presupunind ca pe vremea cind eu am vindut cartelele de masa primite ca bursier ca sa imi cumpar un zenit cu helios 58/2, tu faceai poze cu cu OM1. Stima.
Scuze pt poluarea topicului, nu ma supar daca un moderator sterge ultimele mele postari.
 
ghinitai
Interviul asta a fost ceva nou mai mult pentru incepatori, nu am vazut sa se spuna ceva nou. Batranelul si-a spus parerea lui sincera, nu am vazut sa dea prea multe limbi. Era clar ca el alesese Nex-ul pentru focus peaking. Oricum cand o sa-si cumpere Nex 6 o sa ramana dezamagit pentru ca phase detection este la fel de rapid pe single shot ca si contrast detection, multi se plang de asta.
Tipul cu OM-D-ul mi-a placut ce fel si l-a impopotonat, zici ca e un 1ds in miniatura.
 
viff
Da ,chiar am facut experimentul, e drept ca doar cu obiectivul de kit 18-55,l-am imprumutat de la un coleg, l-am incercat fara PDAF (nici nu stia asa ceva obiectivul) ,apoi i-am facut update de soft la obiectiv( cu aprobarea colegului) si aparatul a intrat in modul PDAF ..dar nu am simtit nici o diferenta la single shot. La tracking s-a descurcat mai bine dar numai in limitele punctelor PDAF de pe sensor ,adica 50% in centrul imaginii..... avantaj aproape null in utilizare normala. Oricum si eu am cumparat nex6 pt focus peaking, ergonomie, crop x1.5 , mode dial si cele 3 obiective sigma (19/30/60/2.8), nu am asteptat nimic de la PDAF, mai ales ca nu am nici o intentie de a-mi cumpara curind ceva obiective Sony. Echivalent FF 28/45/90mm va fi trusa mea de concediu de vara,primul in care nu voi avea SRL/DSRL sau compacta Smile
Editat de viff la 26-06-2013, 01:25
 
red bull
viff , deci esti mai multumit decat de OMD ?
Sau sa refolmulez , ca sa nu sara altii ca arsi : Ti se potriveste mai bine Nex 6 , te intelegi mai bine cu aparatul asta, dupa ce iti pare rau de la OMD si nu are nex? Ce obiective ai ?Cum ti se pare focus-peakingul ? Pareri ,impresii , si nu in ultimul rand imagini/ poze facute cu aparatul Wink.M-am jucat si eu cu un Nex 6 , mi-a placut. Doar OMD nu am avut inca in mana day dreaming
Poti sa-mi scrii pe privat daca nu vrei sa scrii aici.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Bogdan Mitea
La nivelul tehnologic pe care l-au atins toate aceste aparate sunt excelente. Le diferentiaza doar impresiile subiective ale utilizatorului iar pentru fiecare dintre noi aparatul castigator e cel care ne ajuta sa ne atingem obiectivele.
Pana la urma omul este cel care castiga. Daca se pricepe.
Redbull, pana cand nu te joci cu ele nu te vei putea decide. Bani trebuie insa bagati in oricare dintre aceste sisteme.
Olympus E-M1
 
map
Bogdan Mitea a scris:

La nivelul tehnologic pe care l-au atins toate aceste aparate sunt excelente. Le diferentiaza doar impresiile subiective ale utilizatorului iar pentru fiecare dintre noi aparatul castigator e cel care ne ajuta sa ne atingem obiectivele.
Pana la urma omul este cel care castiga. Daca se pricepe.
Redbull, pana cand nu te joci cu ele nu te vei putea decide. Bani trebuie insa bagati in oricare dintre aceste sisteme.


Ai perfecta dreptate.
Dincolo de tehnologie (si performante tehnice excelente) e vorba de stiluri diferite de aparate: nex-ul e un mirrorless modern, contemporan, iar om-d-ul e mai retro cu look-ul unui slr. Olympus mie mi se pare mai special, dar asta nu inseamna ca te poti acomoda cu el.

O sa il roada pe redbull dilema pana isi ia unul, sau o sa il testeze.
Editat de map la 26-06-2013, 10:14
 
red bull
map , nu prea ma roade pentru ca am mai zis, si daca luam OMD nu bagam atatia bani in obiectivele alea bune Pfft. Dar recunosc, curiozitatea exista. Tocmai de-aia l-am intrebat pe viff cele de mai sus , sa vad daca poate trai fara OMD Rolling on the floor, sa vad ce obiective vintage are , poate ma inspira. Si binenteles sa vad rezultatele.
Bogdan, desi stiam ce ai spus si cred ca am spus si eu / si altii , ai dreptate. Tocmai de aceea e valabil ce spunea domnul profesor ca ce are fiecare sub basca....etc .
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Eddy
Denis a scris:

Eddy, ai putea spune de ce crezi că OM-D este din altă clasă față de fuji și nex? Ce face diferența. Eu cred că te referi la faptul că poate fi folosit în cel mai profesionist mod, de la caracteristicile lui (vizor, stabilizare, butoane) până la obiective (în special cele fixe, 12, 17, 20, 25, 45, 75mm). Și chiar e folosit de profesioniști. Dar poate greșesc.



Consider OMD din alta clasa datorita formatului si dimensiunilor senzorului. Daca ar fi sa fac o paralela intre aparate foto si automobile, cred ca OMD poate fi asociat cu un Audi TT.
NEX-urile sunt atat de urate si de disproportionate vis-a-vis de obiective, incat nu le pot asocia cu nici un automobil.
Fuji E si Pro arata de parca au fost desenate de lotul olimpic de haltere feminin al DDR (obiectivele sunt ok, la fel si mezinul M).
Panasonic au design reusit la GH-uri (chiar daca 3-ul e mai mare ca un E 620) si la GX; armonia intre body-uri si obiective este la fel de reusita ca la Olympus; designul la G6 il consider superb, asa as vrea sa arate viitorul Olympus cu montura de 4/3.
Stiu ca sunt unii la care designul nu conteaza, la fel cum nu conteaza nici sigilarea la intemperii, focalizarea fulgeratoare sau IBIS5.
 
map



OMD poate fi asociat cu un Audi TT.


sigur... la cat de retro e...
fuji seamana mai degraba cu leica
personal intre gh-uri si nex prefer nex
 
ghinitai
Ai pus mana pe vreun GH pana acum sau tot din experienta altora vorbesti?
 
Denis
OMD noaptea, ISO-200, 1/8 sec, F4, -3EV. Din mână...
Fotografia e mult subexpusă intenționat, pt. atmosferă, dar și pentru că așa vedeau și ochii. Felinarele singura sursă de lumină.
oly3.jpg

OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
DL
Denis a scris:

OMD noaptea, ISO-200, 1/8 sec, F4, -3EV. Din mână...
Fotografia e mult subexpusă intenționat, pt. atmosferă, dar și pentru că așa vedeau și ochii. Felinarele singura sursă de lumină.


ehehe, si cum e iluminata Opera de la Paris sau chiar din Praga... ce porcarie e in Bucuresti... incredibil. Buna imaginea, pentru a arata un oras jegos, intunecat si lasat de izbeliste de un doctor ciorditor.
 
www.fotografu.ro
map
ghinitai a scris:

Ai pus mana pe vreun GH pana acum sau tot din experienta altora vorbesti?


Dar cand am vorbit din experienta altora sau la ce te referi?


Am pus mana pe gh la f64 de cateva ori si nu mi-a placut deloc (vorbesc stric din punct de vedere estetic) pentru ca mi se pare o combinatie intre bridge si dslr... E vorba de gusturi ... sper ca intelegi.

OM-D e cu totul altceva.
 
map
Denis, ce obiectiv ai folosit? 20mm?
 
Denis
Da, pana 20mm.
Totuși, imaginea la rezoluția normală, inițială, e mai luminoasă decât imaginea de pe forum...Nu știu de ce pusă pe forum se întunecă.
Ideea era că se poate cu OMD noaptea prin oraș cu ISO-200, cu subiecte statice. Aici e un timp de 1/8 sec, dar se poate cu pana 20 și 1/2 sec. Dar am vrut o compensare de 3 stopuri cu minus.
De acord cu părerea cu doctorul ciorditor...
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 1
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,697,378 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.