header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
Paul
Va lua o parte din clientii OM-D-ului, dar nu multi, are si minusuri fata de OM-D, pe langa plusuri, cele mai importante minus-uri sunt stabilizatorul pe 5 axe si faptul ca nu este rezistent la stropi de apa si praf. Dar, cu siguranta va fura multi din clientii E-P5 care nu are vizor incorporat.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
map
...32 de nunti dintre care 24 exclusiv cu om-d...
http://blog.braut...t-omd.html
 
cojocaru27
nu stiu daca postez unde trebuie, insa mi se pare nasol ca la asa o minunatie de aparat, cum este omd-ul, nu poti face tethering. Adica nu-l poti lega la un laptop pentru situatiile in care vrei sa faci poze de studio si sa te joci un pic cu luminile. Si sa vezi in real time, pe ecranul laptopului sau pe monitor, cum se schimba situatia, si sa ai acces la setari precum aperture si shutter, etc. Stiu ca nu e facut pentru poze de studio dar cred ca ar fi fost tare sa aiba cumva functia asta.
 
DL
cojocaru27 a scris:

nu stiu daca postez unde trebuie, insa mi se pare nasol ca la asa o minunatie de aparat, cum este omd-ul, nu poti face tethering. Adica nu-l poti lega la un laptop pentru situatiile in care vrei sa faci poze de studio si sa te joci un pic cu luminile. Si sa vezi in real time, pe ecranul laptopului sau pe monitor, cum se schimba situatia, si sa ai acces la setari precum aperture si shutter, etc. Stiu ca nu e facut pentru poze de studio dar cred ca ar fi fost tare sa aiba cumva functia asta.


Se poate folosi iesirea HDMI si se poate lega la un monitor sau la un proiector - eu fac des asta. Imaginea este trasnet, cu mult superioara oricarui tethering de la aparatele DSLR.
In alta ordine de idei, nici alte firme nu se simt mai bine, tethering se face cu bani la unele ( la Nikon dai banu` pe program, sau la N si C ai Lightroom care si ala e pe bani, si cu softul nativ de la Canon, nici vorba sa vezi "cum se schimba situatia" pentru ca iesirea USB este extrem, extrem de slaba ca semnal video...
Cine face poze de studiou isi ia un digital back si nu un OM-D, care nu are nici macar obiective basculabile sau descentrabile, fara de care fotografia de produs este imposibila.
Inainte de a crea un aparat, se face un public tinta, si se brodeaza caracteristicile principale dupa asteptarile publicului tinta.
OM-D s-a vrut un aparat usor, cu stabilizari de dat la popor, compact, de reportaj, rezistent la apa si praf, si in astea exceleaza.
 
www.fotografu.ro
cojocaru27
DL, inca odata ai dreptate. Totusi am vazut fotografie de studio cu 5d mark2 si chiar cu 7D si aveau ceva sistem de tethering ok, nu ma pricep foarte bine.
Suna interesant ce spui cu hdmi out. Se poate lega si sa vezi un fel de mirror la ecranul aparatului pe un ecran extern sau cum? banuiesc ca nu poti sa umbli la setari, aperture sau shuter, dar macar sa vezi imaginea mai mare pe un ecran mai serios si tot ar fi o treaba. Stiu ca se poate doar cu sd wifi, nu stiam de solutia prin hdmi. daca poti sa dai detalii in plus, thx.
 
ghinitai
"If by tethering you mean full camera control via a computer or iPad, no. Olympus needs to make a firmware update to the camera and new software for the computer and iPad. Maybe we will see this in the Pro model."

Asta zic unele persoane pe net.... Probabil DL se referea ca poti face poza si aceasta se importa imediat prin hdmi pe computer, ceea ce e posibil.
 
DL
Tetheringu`, cel adevarat, este mult mai complicat decat pare si chiar cand am lucrat pe format mare ( Hasselblad) dupa 10 minute m-am prins ca e imposibil de lucrat in viata reala cu partea de descarcare - dura infinit de mult, prea mult pentru un colectiv nervos de art directori, clienti si bagatori de seama.
In mod normal, se poate face comanda aparatului - si atat - sau descarcarea imaginilor, care dureaza insa foaaarteee mult indiferent daca se face pe wifi sau pe USB si care nu e practica.
In viata reala, lumea foloseste ecrane de vizualizare - ca asta: http://kurtmunger...id278.html - cu care ai si peaking la nevoie.
Deci sunt 3 functii care din graba sau comoditate sunt bagate in notiunea generala de tethering:
- vizualizarea imaginii: - la aparatele cu HDMI, e o placere, se poate folosi si un videoproiector sau o plasma, sau un V55 care are un ecran etalonat si de maxima calitate
-comanda aparatului: este utila, dar se face exclusiv pe USB, deci vizualizarea imaginilor este de regula execrabila, de genul 800x600, iar controlul imaginii, in practica, imposibil ( prea lent si prea grosier efectul)
-transferul imaginilor - cine trage raw + jpg merge si bea o cafea, indiferent de sistemul de transfer, in practica e o mare pacoste.
Deci, dupa ce am probat tot ce se poate proba, si pe Nikon D3x si pe Canon D1sMk3 si pe Hasselblad, ramane faza cu vizualizarea imaginii pe cablu HDMI ca utila si practica, restul sunt povesti in viata reala, adica sunt posibile dar mai mult incurca.
 
www.fotografu.ro
cojocaru27
dl, prin hdmi pot sa scot imagine si pe un macbook pro? ar fi ideal pentru ca mi-am luat un laptop cu ecran amt special pentru fotografie, si m-am si chinuit sa-l calibrez.
Mersi de raspuns.
 
Glad Parau
Aparatul foto si laptopul au iesire de semnal hdmi, doar monitoarele au intrare. Deci nu vad cum l-ai putea lega.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
DL
Glad Parau a scris:

Aparatul foto si laptopul au iesire de semnal hdmi, doar monitoarele au intrare. Deci nu vad cum l-ai putea lega.


Eu sunt absolut tamaie la mac, dar inclin sa dau dreptate domnului Parau. Se pot folosi sigur videoproiectoare si monitoare si televizoare cu HDMI... in rest, nu stiu. Oricum etalonarea e o copilarie, ar insemna sa bagam imaginea prin sistem, ceea ce nu cred ca se poate. Etalonarea unui monitor este posibila doar cu softul de etalonare si cu sonda, se poate etalona doar un computer cu monitor, nu doar monitorul, este ca si imposibil.
 
www.fotografu.ro
Glad Parau
Dupa o cercetare scurta cu google, doar un laptop are intrare hdmi, care are o placa grafică de proiectare, nvidia quadro(singura capabila de a prelucra semnalul de intrare si de al trasmite monitorului intern). Dar este in categoria high end, deci nu își merita aplicația pentru așa ceva.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
cojocaru27
https://www.faceb...3126216380

iata si omd varianta pro, ce parere aveti? se pare ca au implementat si un fel de tethering de care ma plangeam eu la omd m5. Nu se spune nimic de senzor, o fi ramas acelasi? am aflat si eu de curand ca sony are deja un fullframe pe un mirrorless, oare cum ar fi fost sa avem un ff pe omd pro, hmmm....
 
DL
OMD cu full frame inseamna o gama de obiective mari, grele si imensul avantaj al aparatului compact si usor cu obiectivul mic ar dispare. Un Oly FF nu ar putea concura cu ce face Sony, Canon, Nikon in domeniu, se vede ca de fapt firma sta sa moara, nici la m4/3 nu a fost in stare sa scoata teleobiective pro si peste 75mm muie, nu ai ce sa pui daca vrei calitate. Rusinos.
 
www.fotografu.ro
red bull
Prea tare , prea ca la tara Rolling on the floor
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ghinitai
Or sa scoata si un 150 f2.8 cei de la Panasonic, dar o sa coste probabil foarte mult.
 
DL
ghinitai a scris:

Or sa scoata si un 150 f2.8 cei de la Panasonic, dar o sa coste probabil foarte mult.


Daca oly m4/3 - si nu Panasonic, care nu mai e compatibil de mult - ar scoate un 35-100/2 si un 100-300/4 - pe m4/3 - atunci ar arata respect pentru posesorii de sisteme actuale si pentru viitor. Daca nu, nu. Ar fi ideal si un 50-200/4, ca sa fiu sincer. Compacte, rezistente la apa si la praf, usoare si mai ales foarte bune optic. E o rusine sa am Oly si sa fiu obligat sa mai am un Canon cu 70-300 L pentru ca pe Oly ii doare in fund de ce vor fotografii. Un sistem fara teleuri pro e de tot rasul.
 
www.fotografu.ro
ghinitai
Foarte putini fotografi ar scoate din buzunar banii aia pentru niste obiective atat de scumpe. Mai mult ca sigur 35-100 f2 nu poate fi construit, altfel il scoteau cei de la Panasonic in loc de 35-100 f2.8, care ne duce cu discutia la alt zoom calitativ pentru m4/3. Eu zic ca obiective Pro exista pentru sistemul asta. Bani pentru ele nu prea sunt.
 
ToniGenes
Using OMD for fashion by Andre Arthur :
http://www.43rumo...re-arthur/

Parerea unui om care are si OMD (E-M5), si Canon 5D Mark III.



-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
DL
katran a scris:

Using OMD for fashion by Andre Arthur :
http://www.43rumo...re-arthur/

Parerea unui om care are si OMD (E-M5), si Canon 5D Mark III.



-


Da... eu am dubii la fraza " I used to shoot a lot of continuous shots, with the girl walking and crossing the streets. That was amazing how fast and accurate the OM-D could be." - cine a tras cu OM-D cu obiecte in miscare stie ca asta, chiar cu multa bunavointa, nu iese.
In rest... am zeci de mii de imagini trase cu varfurile de gama de la alte firme... si imaginile sunt moi ca niste mamaligi pe langa OM-D. Adicatelea, imaginile cu OM-D sunt exceptional de clare, si celelalte, cum da al de sus, unele da, unele nu, multe de fapt, nu. Chestie de backfocusing. Si te si obisnuiesti sa ai imagini moi si zici ca e bine, ceea ce e desigur o tampenie.
Claritarea imaginilor facute cu OM-D, indiferent de obiectiv, este mult mai mare decat la aparatele reflex. Da` lumea nu pricepe si asta e.
 
www.fotografu.ro
ToniGenes
La chestii in miscare cu OMD-ul eu cred ca este doar o problema de setari.

De exemplu daca IS este activ si se pozeaza subiect in miscare, rezultatul o sa fie in foarte multe cazuri o poza miscata (soft). Este valabil si pentru DSLR-urile Olympus. Am avut problema asta la E-520 pana am inteles ca trebuie dezactivat IS-ul la subiect in miscare.

Sau daca se merge pe C-AF, trebuie dezactivata optiunea "AF-C Release priority" (parca asa ii spune). Am mai scris despre asta aici pe forum. Cu optiunea asta activata, au prioritate fps-urile - se fac pozele chiar daca sistemul nu a focalizat bine.
Daca se dezactiveaza, se fac poze doar cand imaginea este bine focalizata. Este posibil ca uneori sa nu se atinga numarul maxim de fps-uri.

Un tip din lista mea de contacte de pe Flickr, a testat C-AF-ul OMD-ului pe o pasare in zbor. Inca mai am pozele pe calculator. N-au iesit rau deloc.

Fireste ca o camera care stie PDAF este mai buna ca una care foloseste CDAF pe focalizare continua, asta e partea a doua.
Dar nu cred ca E-M5-ul are vreo problema cand se pozeaza subiecti in miscare usoara.

Eu nu am E-M5. Este de testat ce am scris mai sus.

-
Editat de ToniGenes la 20-08-2013, 16:57
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 20,297,664 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.