header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
GabrielC

GabrielC a scris:
Eu oricum astept 75-300 ala nou, trebuie s-apara si la noi dupa ce vand baietii tot
stocul vechi !


Pai il poti cumpara oricand de pe amazon.de . Costa 431 Eur :
http://www.amazon...-300+zuiko

Conform testelor facute de DXO, II-ul are rezolutie mult mai buna decat versiunea I.
Ma intreb cand naiba o sa se epuizeze stocul ala, pentru ca versiunea I este si mai slaba si mai scumpa. Cine sa-l mai cumpere ? Pe amazon.de, versiunea I costa 725 Eur !!!! Daca nu scad pretul, o sa putrezeasca pe "rafturi". Smile

-


75-300 al' nou apare si la noi in 1-2- saptamani, pret orientativ 2800 RON Smile
 
red bull
O comparatie intre Sony RX 100 , Nikon 1 V1 si Olympus OMD
http://www.steveh...n-for-fun/
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Denis
În comparația asta Sony RX 100 e avantajat de obiectiv. Carl Zeiss Vario-Sonnar T e probabil net superior lui zuiko 12-50mm în privința clarității (dar și contrast, culori), și se știe că e cam soft cel din urmă...Cum unii spun că 70% din calitatea imaginii depinde de calitatea obiectivului...atunci cu siguranță Sony RX 100 are un mare avantaj aici.
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
ghinitai
RX100 castiga clar comparatia asta doar pentru faptul ca e cel mai mic dintre ele si are IQ comparativ. Oricum, genul asta de comparatii nu au niciun sens daca nu ai pus mana pe ele sa vezi cum se comporta. La culori Sony e praf si totusi feelingul ala de compacta desteapta e incomparabil. Trebui sa testezi ca sa vezi. Smile

@Denis Chiar daca e CZ obiectivul de pe Sony e tot un obiectiv retractabil de compacta, deci si soft si cu probleme, nu are nicio legatura cu 12-50 care chiar e un obiectiv all-around bun de la care nu ai ce sa-i ceri la banii la care se vinde. Soft nu e in niciun caz... Ar trebui sa te uiti la echivalentul de la Sony Nex sa vezi acolo softness. (16-50)

Cu cat creste marimea senzorului cu atat creste si calitatatea pozei. Asa ca bravo celor de la Sony ca mai scot din cand in cand scot aparate comparabile cu astea cu senzor mai mare intr-o carcasa mai mica. La categoria e mic dar ridica e si OM-D-ul fata de celelalte. Totusi cine vede detaliile fine isi de diferente.
Editat de ghinitai la 06-09-2013, 15:06
 
red bull
Scuze, nu am inteles ce vroiai sa spui la sfarsit Grin
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
DL
ghinitai a scris:


Cu cat creste marimea senzorului cu atat creste si calitatatea pozei.


Ei, aici as avea ceva dubii... chiar mari... dar nu are rost sa intram in detalii. Am avut aparate FF de rahat ( mii de scuze, dar ma enervez de ori de cate ori imi aduc aminte de un aparat pe care am dat ca prostu` 7000 de euroi doar pe body...) si am facut reportaje inimaginabile cu aparate cu senzor de 1 tzol ( http://www.nikoni...1-j1.html)
 
www.fotografu.ro
Denis
Frumoase pozele, reportajul, prezentarea fotografului!
Care sa fie explicatia pt un senzor FF slab?
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Eddy
cred ca senzorii sunt ok, doar ca pentru deservirea a 24 Mpx (FF sau APS-C) sunt foarte putine obiective care sa faca fata
de fapt acesti senzori te imping sa iei sticloante de mii de euro (zeci de mii?)
 
ghinitai
Aparatele profesionale nu-ti dau totul mura in gura, faci raw si procesezi. Aparatele gen OM-D sau altele cu senzor mic, pana si raw-ul are ajustari destul de vitale. Oricum tind sa-ti dea totul mura in gura, faci o poza la iso 1600 si nu mai trebuie umblat la ea ca e folosibila.
Mai multi megapixeli inseamna senzitivitate mai mica a diodelor foto sensibile si toate problemele ce vin cu asta. Faptul ca aparatele astea scot poze ok, e din cauza tehnologiei de procesare software avansata si a modificarilor altor variabile. Aparatele de top, gen Nikon D4 au numar scazut de mpx tocmai din cauza asta, ca sa mai castige sensibilitate la lumina.
Pana acum Nikon D3s avea 12 mpx si era cel mai calitativ in lumina slaba, acum cu ajutorul tehnologiei au reusit sa scoata aceeasi calitate cu 16 mpx. E o treaba, dar procesul a durat cativa ani. Sa te astepti ca peste noapte sa vina Olympus cu 1 stop imbunatatire, ar insemna sa nu avem habar de cum merg lucrurile. (fie ca vorbim de tehnologie sau marketing)
 
DL
Denis a scris:

Care sa fie explicatia pt un senzor FF slab?


Pai, aparatele pro FF nu prea sunt facute pentru Live View. Folosesc sistemul clasic de punere la punct. Asta inseamna o oglinda la 45 de grade, care poate sa nu fie aliniata, o alta oglinda in spate, care poate avea joc, si niste celule de punere la punct, care pot sau nu sa fie in planul focal al obiectivului.
Degeaba avem senzor FF exceptional, daca punerea la punct este aproximativa.
Nu vreau sa intru in detalii, dar am avut o comanda candva - de fotografiat niste directori de banci din Europa, care ieseau de la o conferinta pentru sooting - si imaginile au fost neclare, desi aveam aparatu` lu` peshte si obiectiv de jdemii de euroi. Normal ca am pierdut clientul - unul extrem de bun - si am vandut in 4 zile o trusa de 12 obiective cu 3 body, asa de tare m-a enervat chestia... si am schimbat sistemul...
Normal ca am facut poze de test inainte, normal ca totul era probat si rasprobat - dar defectul aparea aleatoriu, si s-a intimplat sa apara cand nu trebuie.
Cum sedinta a durat cam... sa zicem... nici 2 minute, si nici asistent nu aveam, nici nu a fost posibil sa fac poze cu un body de rezerva.
La un aparat de 36 Mp, e ca si imposibil de aliniat sistemul si celulele vor da de-a pururi chestii neclare: http://tinyurl.co...
Asa ca cine nu vrea imagini neclare, obiective cu probleme AF, body cu probleme AF, foloseste mirrorless, fie el APS sau FF. Sau inchide diafragma.
Deci senzorul poate el sa fie bun, daca mecanica are scapari, degeaba... asta voiam sa spun. Personal, m-am saturat de aparate exceptionale cu obiective care trebuie aliniate sau reglate, si invers.
La Oly, ce vezi aia e, si ce e e foarte, foarte clar. Cam la nivelul lui Leica M8, dupa parerea mea. Filtrul ala anti aliasing care e foarte slab sau lipseste ( ca nimeni nu zice exact...) face toti banii.
Editat de DL la 06-09-2013, 23:36
 
www.fotografu.ro
red bull
Mie mi se pare mult mai adevarat aparatul asta care apare. Are un grip ok , la prima vedere imi place mai mult decat EM5 . Se pare ca va avea si un senzor nou , acum sa vedem daca va fi mai bun decat la EM5.
http://www.clubul...1-imagini/
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Bogdan Mitea
De sus seamana destul de mult cu OM-4ti.
http://www.43rumo...n-roundup/
Olympus E-M1
 
ghinitai
DL a scris:



Nu vreau sa intru in detalii, dar am avut o comanda candva - de fotografiat niste directori de banci din Europa, care ieseau de la o conferinta pentru sooting - si imaginile au fost neclare, desi aveam aparatu` lu` peshte si obiectiv de jdemii de euroi. Normal ca am pierdut clientul - unul extrem de bun - si am vandut in 4 zile o trusa de 12 obiective cu 3 body, asa de tare m-a enervat chestia... si am schimbat sistemul...
Normal ca am facut poze de test inainte, normal ca totul era probat si rasprobat - dar defectul aparea aleatoriu, si s-a intimplat sa apara cand nu trebuie.
Cum sedinta a durat cam... sa zicem... nici 2 minute, si nici asistent nu aveam, nici nu a fost posibil sa fac poze cu un body de rezerva.
La un aparat de 36 Mp, e ca si imposibil de aliniat sistemul si celulele vor da de-a pururi chestii neclare: http://tinyurl.co...
Asa ca cine nu vrea imagini neclare, obiective cu probleme AF, body cu probleme AF, foloseste mirrorless, fie el APS sau FF. Sau inchide diafragma.


Cam asa se intampla cand toata lumea umfla in pene o firma pana la refuz. Nikon tot timpul au avut genul asta de probleme, dar propaganda si-a facut treaba....
Ia intrebati pe orice roman ce firma foto ar alege el din varietatea de astazi, 99% vor Nikon. Nici macar nu au argumente de ce ar vrea asa ceva. Pentru ca asta e fitza. "Are 36 de megapixeli frate" - habar nu au ce inseamna asta sau daca or sa foloseasca vreodata calitatea asta extrema. Sau faptul ca o sa faca jumate sau un sfert din numarul de poze pe care l-ar fi facut cu un aparat cu mai putini mpx.
Din pacate nici nu conteaza problemele astea pe care le au unul si altul, numai prin faptul ca au o comunitate si tot felul de mijloace de propaganda, lumea va continua sa cumpere.
De asta sunt foarte atent si cu Olympus si incerc sa ii vad dintr-un punct de vedere cat mai obiectiv. Faima lor s-a cladit tot pe zvonuri si rezultate indoielnice. Daca te uiti mai atent poti sa-ti dai seama de problemele sistemului (asta fara sa le neg lucrurile inovatoare si avantajoase). Unii ca de obicei, refuza sa vada si partea negativa.
 
map
ghinitai a scris:

"Are 36 de megapixeli frate" - habar nu au ce inseamna asta sau daca or sa foloseasca vreodata calitatea asta extrema. Sau faptul ca o sa faca jumate sau un sfert din numarul de poze pe care l-ar fi facut cu un aparat cu mai putini mpx.


Oare cati din cei care isi cumpara d800 nu inteleg ce inseamna 36mp?
Eu cred ca aparul acesta e cumparat de o alta categorie decat amatorii care nu isi permit sa dea 10.000 ron pe o camera (doar body, fara obiective!).
Inteleg ca sunt probleme si pot pica dupa 3000 de cadre dar astea sunt cazuri izolate totusi.
Si apple sau bmw sau mercedes sau alte companii mari ce ne furnizeaza produse/unelte au patit-o la un moment dat ziceti-mi o companie care a multumit 100% pe cineva.
In plus faptul ca nikon d800 e in topul dxo ii face pe multi sa cumpere fiind convinsi ca vor avea cea mai buna camera din lume si in consecinta in mod obligatoriu vor face si pozele cele mai bune.
Cat despre aceste probleme... intotdeauna vor exista fanboys care vor idolatriza un produs chiar daca are unele probleme.
 
red bull
Te gandesti ca poate pentru multi D800 chiar e cel mai bun ? Mai ales pentru ce le trebuie lor?
Eu cred ca cei care dau atatia bani pentru un astfel de aparat nu sunt habarnisti.
Cum sa dai 1500 de euro pe un aparat care nu are reprezentanta si service in Romania ? Pe urma sa-ti cumperi obiective , s.a.m.d. .Pe urma , cand vreodata vei vrea sa treci la alt sistem ( la alta marca , pentru ca iti dai seama ca ai anumite avantaje la altii) te chinui sa-l vinzi sau il dai la un pret de c...t doar ca sa-ti deblochezi niste banuti.
E , daca nu,si daca nu vrei experimente pe banii tai, iti iei Nikon care e la fel de bun si daca vreodata vrei sa-l dai intr-o saptamana l-ai livrat. Pentru mine e aproape sigur ca urmatorul meu aparat va fi Nikon ( avantajele sunt mai multe/ mari decat dezavantajele).

Parerea mea.Wink
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ghinitai
"Oare cati din cei care isi cumpara d800 nu inteleg ce inseamna 36mp?"

Nici nu o sa-ti vina sa crezi cati de multi sunt. Eu intru frecvent in contact cu ei. Sa vezi cum se jelesc unii ca e mai prost aparatul nou decat ala vechi. Smile Uita-te doar cati au la vanzare Nikon D800, ca e supra saturata piata.

"Eu cred ca aparul acesta e cumparat de o alta categorie decat amatorii care nu isi permit sa dea 10.000 ron pe o camera (doar body, fara obiective!)."

Glumesti, nu? Tu ce aparat ai? Si ce poze faci cu el? Da-i unui ghiorlan care face poze la nunti bani, ca se duce glont si isi ia Nikonu', desi habar n-are sa- foloseasca la potentialul lui. Pune un flash indreptat spre subiect, declanseaza pe un mod care de cele mai multe ori e Auto si ala e.

"Cum sa dai 1500 de euro pe un aparat care nu are reprezentanta si service in Romania ?"

Daca iti iei ceva cu gandul ca o sa ti se strice mai bine renunti la firma aia de tot. La cum folosim noi aparatul foto nu o sa se strice niciodata. Daca scoti bani cu el, tampit sa fii sa-l iei fara garantie... altfel platesti in plus absolut degeaba. Nici cand il revinzi nu se uita nimeni la garantie, am avut destule scule cu garantie la care oamenii vroiau discount nu acte. In Romania multi vor gratis lucrurile oricum. Lucrurile SH din afara costa infim mai putin decat alea din magazin, de asta merge si treaba cu ebay-ul pentru vanzatorii romani.

"Pentru mine e aproape sigur ca urmatorul meu aparat va fi Nikon"

Pana una alta ti-ai mai cumparat la Nex 7 vreun alt obiectiv in afara de kit?
 
DL
red bull a scris:


Cum sa dai 1500 de euro pe un aparat care nu are reprezentanta si service in Romania ?


oameni buni, reveniti cu picioarele pe pamant. Dupa ce am facut amanuntite si complicate sapaturi va dau o veste: doamne fereste sa ajungeti la un service in Ro. De la orice firma. E mai rau ca la spitalele romanesti, unde macar nu te sterge cu hartie igienica plina de cacat pe rana.
La aparate da, am vazut la un service cum se sterge praful de pe senzor: cu hartie cu microfibra.
Sa va ajute al de sus sa nu ajungeti acolo.
Cat despre reprezentante... he he...
 
www.fotografu.ro
red bull
ghinitai , DA ,mi-am cumparat si alt obiectiv in afara de cel de kit ( si multe alte chestii pe care le consideram necesare) . Acum ca ti-am zis , o sa dormi mai bine? Si Da ,cred mai departe ca multi se uita la faptul ca marca aia care e scrisa pe aparatul lui are reprezentanta si service la el in tara . Pe langa faptul ca are si prietenul lui , si prietenul prietenului lui , si toate neamurile lui ( spiritul de turma e omniprezent in Romanica). Si DA , urmatorul meu aparat cred ca va fi Nikon ; unul din motive ( fara sa le mai insir pe altele, sunt destule)ar fi ca nu vreau sa mor cu el de gat ,poate o sa ma plictisesc de el si o sa am la cine sa-l dau rapid . Si DA , cred ca nu detii adevarul absolut ,desi tu asa crezi .

Cat despre reprezentante domn'profesor / asa o fi , dar cel putin am un cadru legal , am sanse sa-l repar ,poate birocratia nu e chiar atat de stufoasa ,promotiile pentru acareturi in magazine sunt altele ...asta e. asta cred eu.
Si-acum domn'profesor , avand in vedere ca ati spus-o de atatea ori , nu ar fi mi bine /placut ca sa fie mai bine reprezentata pe piata romaneasca firma Olympus?
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ghinitai
Nu cred ca am scris nicaieri ca detin adevarul absolut, nu stiu de unde ai scos-o p-asta. Eu scriu de lucrurile pe care le-am testat si de intamplarile pe care le-am trait.
Te intrebam daca tot ai obiectivul kit pentru ca stiu ca la nex nici nu prea ai de ales. Smile
 
viff
Noroc cu Sigma , 19,30,60 /2.8 fac figura frumoasa pe acest sistem. Le am pe toate 3 impreuna cu un nex 6 si pot sa-ti spun ca aceste 3 fixe echivalent FF 28,45,90 mm m-au cam linistit de la alte cumparaturi ( cel putin pe moment). Imi acopera 90% din ce vreau intr-un pachet mic, ergonomic si calitativ, pt un amator.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,669,963 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.