header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
ghinitai
E ok, mie mi s-a cam luat de prime-uri dupa ce am fost in concediu la munte si dupa ce faceam 10 poze trebuia sa stau sa schimb obiectivul ca sa prind alt lucru interesant. Mi-am bagat picioarele in ele si am stat numai cu kit-ul de la OMD, 12-50 care si-a facut treaba mult prea bine. Plus ca daca picura putin, cu alte obiective trebuia sa nu fac poze deloc, dar 12-50 fiind rezistent la intemperii, a fost ok. Medalia de aur pentru obiectivul asta care este subevaluat. 24mm wide - super ok pentru peisaje, 100mm zoom pentru detalii - si asta super folositor, plus functia macro pentru insecte, flori, etc - la fel de bun ca un obiectiv macro. Singurul neajuns al obiectivului e diafragma foarte inchisa la zoom, dar aici are grija OMD-ul cu stabilizarea + iso 1600 folosibil. Pentru niste amintiri nu ai ce sa-i ceri mai mult.
 
map
In mod normal daca ai un produs defect il duci la magazinul de unde l-ai cumparat. Nu ai treaba cu service-ul, dar cei din magazine ca nu sunt corecti cand sugereaza asta si te trimit la service ca si cum nu mai ai treaba cu ei. Am avut probleme si cu dslr-ul sony si cu un obiectiv olympus si am rezolvat cu magazinul care are niste termene de respectat. Restul nu conteaza. Poate fi service-ul si in China daca e obligat in 15 zile sa rezolve problema.
Pe cei de la Mediagalaxy era sa ii arda protectia consumatorului ca incercau sa trimita responsabilitatea spre servici dar consumatorul in mod normal se adreseaza celui care i-a vandut produsul.
Cu olympus am avut obiectivul schimbat intr-o saptamana si service-ul era in cehia parca.
 
red bull
30-ul imi place si mie . La 60 nu-i simt lipsa ,am altceva care-mi place mult . Deocamdata as dori ceva pe partea de tele , desi nu-i simt tare mult lipsa . Insa ma gandesc : sa iau 55-210 ( nu e prea luminos) sau sa iau un adaptor si un obiectiv de la Canon / as avea stabilizarea ( pentru ca fara stabilizare as avea posibilitatea sa iau un Minolta auto sau manual) .
ghinitai ,ai de unde alege , depinde ce vrei si cat esti de pretentios . Poti sa alegi intre un obiectiv de 100 lei pana la obiective de 5000 lei. Manuale sau auto. Daca nu stiai siteul intra si vezi http://www.google...3540,d.Yms
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
DL
ghinitai a scris:

E ok, mie mi s-a cam luat de prime-uri dupa ce am fost in concediu la munte si dupa ce faceam 10 poze trebuia sa stau sa schimb obiectivul ca sa prind alt lucru interesant. Mi-am bagat picioarele in ele si am stat numai cu kit-ul de la OMD, 12-50 care si-a facut treaba mult prea bine. Plus ca daca picura putin, cu alte obiective trebuia sa nu fac poze deloc, dar 12-50 fiind rezistent la intemperii, a fost ok. Medalia de aur pentru obiectivul asta care este subevaluat. 24mm wide - super ok pentru peisaje, 100mm zoom pentru detalii - si asta super folositor, plus functia macro pentru insecte, flori, etc - la fel de bun ca un obiectiv macro. Singurul neajuns al obiectivului e diafragma foarte inchisa la zoom, dar aici are grija OMD-ul cu stabilizarea + iso 1600 folosibil. Pentru niste amintiri nu ai ce sa-i ceri mai mult.


Si eu folosesc 12-50 in draci si nu numai la amintiri. Este unul dintre cele mai bune obiective de kit pe care le-am avut, calitatea optica, jos palaria. Infinit mai bun decat alte obiective de kit... nu dau exemple pentru ca sar sigurantele la colegi...

Totusi, seara, noaptea, pe lumina putina, o tripleta de luminoase este obligatorie pentru cine vrea sa faca imagini superbe sau macar folosibile in conditii dificile. Un grandangular, un normal si un teleu. Eu faceam seminarii de genul: si acum, toata ziua, invatam sa facem fotografii cu un singur obiectiv. Si la urma sa vedeti ce nu mai schimbau obiectivele la aparat si ramaneau cu cel cu care rezonau. Exista fotografi care armonizeaza mai bine cu grandangularul, si exista unii care se simt bine vazand de la distanta, cu teleul; e normal. Cu timpul devenim sclavul unui singur obiectiv. Eu de exemplu sunt amorezat de 24 pe FF, adica de 12 pe Oly.
 
www.fotografu.ro
DL
red bull a scris:


Si-acum domn'profesor , avand in vedere ca ati spus-o de atatea ori , nu ar fi mi bine /placut ca sa fie mai bine reprezentata pe piata romaneasca firma Olympus?


Poate ca ar fi mai bine, pentru ca acum lucrurile sunt mai incurcate ca niciodata. Oricum, erau zvonuri ca firma nu se simte bine pe plan mondial, asa ca... e bine ca se gasesc inca aparate si ca se lanseaza altele noi... reprezentanta, ce sa faca... a trecut epoca de aur, acu` totul e pe maxime economii... si rezultatele se vad. Daca se face economie la marketing nu se vinde nimic, si daca nu se vinde, nu sunt bani de marketing.
Trebuie sa nu uitati ca cei de la reprezentante nu sunt fotografi si nu fac fotografie si nu i intereseaza fotografia. Nu privesc visceral imaginea ca noi. Fie ca sunt cuie, fie ca sunt tzevi sau aparate, pentru ei e tot aia. Asa ca... ce sa faca ei. Lansari de aparate, concursuri, prezentari, excursii cu forumistii pasionati, etc, etc? S-ar reflecta asta in vanzari? Am dubii. La cat nu s-a facut nimic, e greu de facut acum ceva. Ramanem sa citim pe net in engleza si sa cumpere lumea pe amazon.de ca e fara tevea. Asta e. A apus o era si apar alte ere.
Decat reprezentanta, ar putea lumea de pe aici care sta in Bucuresti sa se intalneasca la o cafea regulat, sa vorbeasca despre poze, aparate, si s-ar putea organiza si excursii, cate nu s-ar putea face. Nu e nevoie de nici o reprezentanta pentru asa ceva.
 
www.fotografu.ro
map
Pentru concedii si poze private un zoom bun e mai potrivit.
Si mi-e mi-a placut 12-50-ul, mai ales functia macro dar daca vroiai putina separare a subiectului de fundal era mai greu. 12-40-ul de la olympus va fi alta clasa
 
ToniGenes
Pentru camerele si obiectivele Olympus exista service - firma MGT :
www.mgt.ro

Din cate stiu, isi fac treaba foarte bine.
Dureaza aprox. 10 zile pana primiti produsul reparat, cam ca la orice alta marca de camere foto : Canon, Nikon...etc.

Urmaresc topicurile utilizatorilor Nikon. Am vazut ca sunt foarte multi oameni care se plang de diverse probleme, in special pete pe senzor. Trimit camera in service si de multe ori se intoarce cu problema nerezolvata sau cu alte probleme.
Faptul ca Nikon are reprezentanta, nu e o garantie ca service-ul e mai bun.

Va rog sa cititi comentariile din pagina asta:
http://forum.soft...e__st__504

Sau daca aveti timp le puteti rasfoi si pe celelalte. Veti gasi multi utilizatori nemultumiti de service, calitate...etc.

Sunt perfect de acord cu Ghinitai. Un zoom este ideal pentru vacante. Si eu am subapreciat 12-50-ul. Cred ca este cel mai bun obiectiv de kit din categoria asta. Nu exista ceva echivalent la concurenta : obiectiv wide, poate macro si este si protejat la intemperii.


-
Editat de ToniGenes la 07-09-2013, 21:50
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
viff
map a scris:

Pentru concedii si poze private un zoom bun e mai potrivit.
Si mi-e mi-a placut 12-50-ul, mai ales functia macro dar daca vroiai putina separare a subiectului de fundal era mai greu. 12-40-ul de la olympus va fi alta clasa



Asa e, eu de exemplu mai pastrez "shukaru" Pentax k-01 impreuna cu un Tamron 17-50/2.8 ( obiectiv care pe K-5 DSRL facea FF in zona wide si BF in zona tele) tocmai pt cazuri in care nu vreau/pot sa schimb obiective ...si rezultatele sunt superbe, dar ma deranjeaza oarecum marimea , zgomotul si faptul ca nu am viewfinder. la un pret de sub 3000 Ron impreuna aceasta combinatie nu are egal...aproape jumate din pana 12-35/2.8
 
DL
map a scris:
daca vroiai putina separare a subiectului de fundal era mai greu. 12-40-ul de la olympus va fi alta clasa


Totusi, profunzimea unui obiectiv pentru 4/3 este MULT mai mare decat a unuia FF. Pentru a concura cu un FF, un obiectiv 4/3 trebuie sa aiba, pentru aceeasi profunzime, doua diafragme in minus. Ce inseamna asta... ca asteptatul 12-40/2,8 va avea aceeasi profunzime ca un 24-80/5,6 pe FF... deci... departe de un bokeh matasos... la 5,6... ce sa ceri...
Sigur, e mai bine sa ai la 40mm un 2,8 decat un 6,3 dar... strict stiintific... tot e prea mare profunzimea...
Sigma ala 18-35/1,8 e o scula interesanta... nu are echivlant la m4/3... inca.
O lectura interesanta pentru forumisti: http://omdem5.wor...e-reality/
 
www.fotografu.ro
red bull
Katran , nu e normal sa fie si nemultumiti printre utilizatori la cati sunt ? Daca ar fi atatia utilizatori de Olympus crezi ca nu ar fi la fel ? As vrea sa am un procent pe baza vanzarilor / din ambele tabere.
Sincer mie imi pare rau ca Olympus nu are grija de utilizatorii marcii cel putin asa cum o fac alte firme. Si cand spun asta ma refer la mai multe : service, reprezentanta, oferta, promotii,etc. Mie mi se pare ca adevarata lupta se da intre Canon si Nikon . Olympus nu prea e luat in calcul. De nimeni , sau de prea putini.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Eddy
red bull a scris:

Katran , nu e normal sa fie si nemultumiti printre utilizatori la cati sunt ? Daca ar fi atatia utilizatori de Olympus crezi ca nu ar fi la fel ? As vrea sa am un procent pe baza vanzarilor / din ambele tabere.
Sincer mie imi pare rau ca Olympus nu are grija de utilizatorii marcii cel putin asa cum o fac alte firme. Si cand spun asta ma refer la mai multe : service, reprezentanta, oferta, promotii,etc. Mie mi se pare ca adevarata lupta se da intre Canon si Nikon . Olympus nu prea e luat in calcul. De nimeni , sau de prea putini.


esti pe aria OM-D
nu mai trollui si apuca-te sa-ti traiesti viata
 
DL
red bull a scris:

Olympus nu prea e luat in calcul. De nimeni , sau de prea putini.


Aici va contrazic, e luat in calcul... dar calculele sunt dramatice: " Olympus Corp said on Thursday that its sales of its signature mirrorless model, the PEN, had fallen 12 percent in the first quarter, below its expectations."

Deci, este dezastru.

Apoi, in 2011 market share al lui Oly era de 1% IMPREUNA CU PANASONIC, deci ce vorbim noi... suntem o minuscula minoritate... cred ca in 2013 lucrurile nu stau mai bine.
marketshare.jpg
 
www.fotografu.ro
red bull
Daca nu-ti convine nu mai citi ce scriu eu . Imi traiam viata si inainte de-ati spune tu parerea. Ca sunt troll ai mai spus-o si alta data cand mi-am spus parerea si nu ti-am cantat tie sau altora in struna. In majoritatea cazurilor sunt in stare sa scriu la sfarsit :
'' Parerea mea'' . Am dreptul la opinie .

''Dreptul la opinie este unul dintre principalele drepturi ale omului.Acest drept este inscris in Constitutia Romaniei la capitolul "Drepturile si libertatile fundamentale", articolul 30, alineatul 1, si suna astfel :"(1)Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare in public sunt inviolabile.''
Daca nu am obloane la ochi si vad si ce se intampla imprejurul meu la rivali / concurenta , consider ca e benefic. Aaaa, ca tu esti lezat in amorul propriu , e altceva.

Respect marca Olympus poate mai mult ca tine doar ca eu vad altfel lucrurile , nu-mi fur caciula.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
red bull
Va multumesc domn'profesor , e bun si la timp graficul. Eu mai spun doar atat : PACAT . La cat sunt de entuziasti consumatorii de Olympus meritau mai mult.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Eddy
te rog sa deschizi topic separat "redbull, opiniile si drepturile lui'', sa scrii acolo tot ce crezi de cuviinta si lasa aici curat, doar despre OM-D

si incetati sa mai plangeti viitorul Olympus ca habar nu avem care sunt costurile de productie ale, sa zicem, mZD 12/2 de 100 de grame si unde se duc castigurile lor
 
red bull
Nu sunt drepturile mele , sunt ale noastre. Dar tu poti sa dechizi un topic nou cu un titlu care sa-ti convina , de exemplu'' Aici scriem doar de bine despre Olympus''.
Astept sa scrii ceva despre OMD , altfell nu am sa-ti mai raspund. Consider ca e inutil.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
DL
Sunt absolut convins ca daca ne-am intalni o seara pe luna la o cafenea lumea s-ar cunoaste si nu s-ar mai da cu shmirghel de colo colo pe forum. Limbajul si legatura pe forum, din pacate, sunt de natura a ascuti tot felul de chestii subliminale care dorm in noi, pe cand intalnirile fata in fata fac legaturile interesante si placute, mai ales. Ar trebui sa facem un pas in viata reala ca sa nu ne mai impungem pe aici.
 
www.fotografu.ro
Bogdan Mitea
Suntem pe site-ul utilizatorilor produselor Olympus sau asociate.
Nu suntem intretinuti de altceva in afara pasiunii si entuziasmului.
Interventiile repetate prin care se fac trimiteri de genul: "mergeti si luati-va orice altceva ca sunteti praf" pot fi considerate denigratoare. Pentru noi, cei ce am ales dezinteresat sa investim in aceasta marca.

Imi permit sa va recomand sa fiti ponderati indiferent de ce marca sunteti atasati. Sunteti in casa Olympus asa ca solicit respect. Pentru gazde.

Atrag si eu atentia asupra nuantelor ce se pierd la conversatiile tip forum/chat.

Suntem o comunitate vesela si e cazul sa mai organizam si o intalnire.
Olympus E-M1
 
ToniGenes
DL a scris:

Apoi, in 2011 market share al lui Oly era de 1% IMPREUNA CU PANASONIC, deci ce vorbim noi... suntem o minuscula minoritate... cred ca in 2013 lucrurile nu stau mai bine.


Cred ca statistica respectiva este strict pentru segmentul DSLR (nu si pentru mirror-less).
In 2011 Olympus mai avea un singur DSLR la vanzare (E-5) o camera pe care putini si-au permis-o, iar Panasonic niciun DSLR.
Inca 1% mi se pare mult. Probabil ca mai erau inca stocuri vechi de DSLR-uri Olympus : E-620, E-30.

Nu am vazut o statistica completa, dar cred ca Olympus si-a marit vanzarile undeva pe la 8-10% din totalul pietei de camere avansate (DSLR + mirror-less) de cand face PEN-uri.
Cat a facut DSLR-uri, Oly a avut cam aceeasi cota de piata ca si Pentaxul.
Dupa ce a inceput sa faca PEN-uri, Olympus s-a dus un pic mai sus.

Vanzari au cei de la Oly, ciudat este ca nu fac profit. Profitul este oricum o chestie relativa si subiectiva. Smile



-
Editat de ToniGenes la 08-09-2013, 20:46
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
ghinitai
DL a scris:

map a scris:
daca vroiai putina separare a subiectului de fundal era mai greu. 12-40-ul de la olympus va fi alta clasa


Totusi, profunzimea unui obiectiv pentru 4/3 este MULT mai mare decat a unuia FF. Pentru a concura cu un FF, un obiectiv 4/3 trebuie sa aiba, pentru aceeasi profunzime, doua diafragme in minus. Ce inseamna asta... ca asteptatul 12-40/2,8 va avea aceeasi profunzime ca un 24-80/5,6 pe FF... deci... departe de un bokeh matasos... la 5,6... ce sa ceri...
Sigur, e mai bine sa ai la 40mm un 2,8 decat un 6,3 dar... strict stiintific... tot e prea mare profunzimea...
Sigma ala 18-35/1,8 e o scula interesanta... nu are echivlant la m4/3... inca.
O lectura interesanta pentru forumisti: http://omdem5.wor...e-reality/



Faptul ca Olympus are profunzimea de camp mai mare la aceeasi diafragma ca restul, eu il consider un avantaj. Cu cat or sa apara obiective mai luminoase cu atat o sa fie mai avantajos. Eu d-abia astept sa vad ce poate noul Panasonic f1.2, doar din curiozitate... ca pretul va fi oricum prohibitiv.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 20,297,665 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.