header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus SP-100EE
Yago
Buna ziua as dori sa stiu daca acest aparat isi merita banii sau mai bine raman cu aparatul pe care il detin in prezent(olympus e420).Reusec sa scot poze mai bune sau apropiate de e420?
Multumesc
 
Paul
Sunt doua categorii diferite de aparate din generatii diferite. Dupa parerea mea un senzor cat o unghie nu are cum sa concureze cu un senzor mare ca cel de pe E-420, dar daca pe E-420 se monteaza doar lentilele de kit apare problema nepunerii in evidenta a avantajelor senzorului. Daca pretentiile insa nu sunt mari, tehnologia actuala de pe SP-100EE poate fi indeajuns de performanta pentru a satisface nevoile unui utilizator normal. Avantajul ar fi ca are filmare si stabilizare in 5 axe.

Recomandare mea ar fi sa cumperi un OM-D E-M5, astepti si ai sa vezi ca preturile scad in cateva luni drastic si sa iei ceva lentile fixe de care vei foarte multumit.

Totul depinde pana la urma de ceea ce iti doresti sa faci cu aparatul.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Specificatiile compactei arata super insa un senzor mic de 1/2.3" are limitele lui:
-imaginile chiar si la ISO-100 par pictate (filtru de scos zgomotul este foarte puternic). Dispare senzatia de pictura doar daca redimensionezi poza la 3Mp, sau mai bine la 2Mp. Nu exagerez deloc.
-obiectivul nu este foarte luminos, deci nu vei putea obtine DOF ingust;
-gama dinamica (DR) slaba si ai foarte mult zgomot imediat ce sari de ISO-200;
-un astfel de zoom urias vine cu o gramada de compromisuri : aberatii cromatice, imagini sterse.
Este bun ca si camera de vacanta, pentru altceva nu. Pretul este bun.

Cu toate ca E-420 este o camera veche, cu obiectiv bun scoti mult mai mult, poti jongla si cu DOF-ul pentru poze artistice.

Si eu iti recomand un E-M5, "best-buy"-ul momentului. Daca nu te deranjeaza absenta vizorului, te poti uita si dupa un PEN. Sunt mai multi bani, dar si calitatea pe care o ai este in alta liga.

-
Editat de ToniGenes la 19-02-2015, 10:17
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Glad Parau
Ce buget ai avea si ce vrei sa faci cu camera?
Sa arunci cu camere e usor. Smile sp-100ee ii 1100 lei la f64.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
Yago
Da cred ca voi ramane cu aparatul meu cel vechi,am un obiectiv de 14-42 si unul de 25mm fix si momentan imi ajunge.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,197,891 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.