header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Panasonic FZ1000 in Caraibe si America
adipocea
am atasat zece fisiere , dar nu apar in postare. dupa ce m-am chinuit sa le resample la 1.4 mb de la 41mb, acum nu stiu cum se mai suie poze aici, pe site-ul asta... Katran, poate ma instruiesti putin
 
ToniGenes
Scuze pentru limitarile astea.
La noi pe forum este o limitare de 1.43 Mb la marimea fisierului. Cred ca sunt deja mii de poze si vrem sa pastram spatiul de stocare in limite rezonabile ca sa nu platim mult pentru gazduire (webhosting).

Ai putea sa le pui pe Flickr sau Picasa si sa postezi link-urile ?

Sau daca vrei sa pui aici, pui o versiune redimensionata (1600 x 1200) si un crop de 100% din ea tot 1600x1200. Nu e musai 1600 x 1200. Sa nu depaseasca limita aia de 1.43 Mb....

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
adipocea
pai tocmai asta ziceam, Katran, ca le-am resampled (toate erau pe la 1.39mCool, le-am uploadat si tot nu apar... o sa mai incerc o data
 
adipocea
sa incercam din nou
p1010497.jpg p1020475.jpg p1010856.jpg untitled-4.jpg p1010888.jpg untitled-1_copy.jpg p1010270.jpg p1010448.jpg p1010532.jpg p1020640.jpg
 
adipocea
si inca o serie cu ceva low light(tot ce este in low light este jpeg straight out of the camera)
p1020052.jpg p1020529.jpg p1020606.jpg p1020592.jpg p1020188.jpg p1020233.jpg p1010355.jpg untitled-16.jpg untitled-9.jpg
 
ToniGenes
Ah, pelicanii aia ce bine stau !

Pozele sunt ok, asteptam si impresiile tale despre camera.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
adipocea
Camera este o minune, si , pana cand, stabilindu-ma definitiv aici(sper in curand) si dorind sa-mi fac propria firma video(si foto secundar), si deci dorind eu sa fac asta o sa investesc intr-o linie profesionala, probabil cu un Nikon D750 la inceput(poate fac o nebunie si ma arunc la Pentaxul medium format, desi nu stiu cat de flexibil este si sincer, cred ca fotografia in format mediu ma depaseste deocamdata), deci D750 pe foto si o linie cu un A7s pe video garnisita cu un GH4 ca second camera si baietelul asta drag al meu de acum ca third camera, pana atunci, ziceam, nu am nevoie de nici un alt aparat.
Viewfinder-ul este o nebunie, zoomul foarte util, controalele exact ca la un dslr , stabilizarea la foto ajuta enorm(in low light ai optiunea aia in care el trage cinci poze , le potriveste, le scoate noise-ul, le combina elimininad blur-ul din expunerea lunga si iti scoate un jpeg cum greu poti sa scoti dintr-un raw cu denoise). Foto quality este pe undeva la nivel de Nikon D90, ceea ce e ok pentru mine, caci nimeni din cei pe care ii stiu sa fi avut D90 nu au avut vreodata o sticla de nivelul asta pe el, de la 25mm f2.8 pana la 400 mm f4, iar video este superb, cristalin, white balance frumos, culori vii... Ok, in low light in 4k ai noise, dar daca exporti in 1080p o mare parte din noise este eliminat si sunt pastrate foarte multe detalii din filmarea 4k.
Clar un aparat pe care i l-as recomanda lui Cojocaru, domnul acela pasionat, inteligent si rebel caruia ii place(si si stie ) sa faca video.
Editat de adipocea la 28-03-2015, 21:40
 
adipocea
A, si am uitat sa mentionez ca investitie ultranecesara o drona, una buna, de 5000 de dolari, cu camera 4k la 30 frames pe secunda, o chestie cu care faci o gramada de bani aici cu fotografia si filmarea de case pentru real estate. Aia din poza este a unui prieten de-al meu, am vazut-o in actiune pe plaja, este impresionant.
Cu pelicanii aia am mai incercat eu cate ceva, detalii si close-up-uri, dar nu stiu ce sa zic, au ciocul lung si a trebuit sa tai ceva din ei. Un nenea de pe cheu a prins un pui de rechin si i-a dat drumul dupa aia.
untitled-21.jpg p1010456.jpg p1010457.jpg untitled-15.jpg
 
Paul
Eu am avut FZ-50, o minune de camera pentru ce buget aveam atunci, pare urmasul lui, adica un bridge ultra dotat cu rezultate excelente pe toate planurile. La 3000 de lei, cat e acum in oferta la F64 mi se pare de bun simt, la pret de obiectiv mai serios pentru aparat cu interschimbabile.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,099,502 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.