header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Din bube mucegaiuri si noroi...
ToniGenes
Din bube, mucegaiuri și noroi
Iscat-am frumuseți și prețuri noi


M-am gandit ca ar fi interesant sa avem un topic in care sa povestim cum reusim noi sa transformam poze care par ratate, in poze folosibile sau chiar bune. Ce programe de editare folosim, ce functii, ce tehnici...etc.
Ideal este sa iesim atunci cand e cea mai buna lumina.
Din motive de lipsa de timp liber, prindem rar astfel de momente. Prindem mult mai des momente cu lumina proasta.
Sau planificam o excursie cu mult timp inainte si se intampla ca vremea si lumina sa fie proaste. Ghinion !
Asa ca vrem, nu vrem, asta este situatia...Trebuie sa tragem de poze.
Ar fi bun un astfel de topic ca mai invatam unii de la altii.

O sa postez si un exemplu - un peisaj de toamna la Comana. Este o fotografie pe care am mai postat-o aici pe forum.
Pun mai jos si varianta originala si varianta finala.
Cand am facut poza, asa cum se vede si in original lumina era oribila. Am avut grija sa setez expunerea in asa fel incat sa nu ard cerul. Evident ca padurea a iesit subexpusa rau.

Am developat raw-ul cu DXO Opt. Pro cu care am ridicat deja un pic umbrele.
Dupa aia in PS, cu Viveza, am coborat expunerea pe lumini (cerul).
Dupa aia am mai ridicat mult umbrele tot in PS.
La sfarsit am reglat contrastul, luminozitatea....etc. A trebuit sa o si rotesc un pic ca sa o indrept.

Nu pot spune ca poza finala este o capodopera, Smile insa este un mare progres fata de cea originala. Un exercitiu de editare care a produs ceva folosibil.

Daca aveti si voi astfel de poze, postati-le aici....


-
pa317440_o.jpg pa317440_s.jpg

Editat de ToniGenes la 27-11-2015, 22:26
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
ToniGenes
Cand fac excursii in afara sunt mare amator de fotografie de arhitectura.
In astfel de excursii, problema cea mai mare este ca trebuie sa te descurci cu conditiile de lumina care sunt (de multe ori nu ai ocazia sa revii a doua zi ca sa ai lumina mai buna).

Am trecut de curand prin Kosice (Slovacia). Nu am stat decat doua ore. Era seara, unele cladiri erau deja in umbra.
Am pozat un palat care se numeste Jakabov.

Am subexpus poza ca sa nu iasa ars cerul sperand ca o s-o scot la editare.
Cand umbrele nu sunt foarte puternice (0.3...0.5 stopuri), merg ridicate in PS.
La poza asta ar fi trebuit sa le ridic prea mult (1 stop) si ar fi avut un aspect nenatural.

Am folosit un plugin de la NIK (Google) in colectia Efex PRO, un filtru gradual.
Filtru gradual merge bine cand linia "orizontului" este dreapta. La mine n-ar fi mers aplicat direct - fie as fi ars portiuni de cer, fie ar fi ramas subexpuse partile superioare ale cladirii.
Asa ca am folosit si puncte de control ca sa fiu sigur ca cerul nu va fi afectat (nu va fi ars).

Iata rezultatul : poza originala si poza editata.
Pareri ? Cum vi se pare ? A iesit suficient de naturala avand in vedere conditiile ? Cine are timp si chef, poate sa incerce o editare proprie. Poate iese mai bine.

-
p8192211_a.jpg p8192211_e.jpg

Editat de ToniGenes la 04-10-2016, 09:09
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
d3xmeister
Nu arata chiar natural, dar arata bine, nu e nimic exagerat. In astfel de situatii eu prefer exp braketing, munca in pp nu e cu mult mai complicata dar duce la rezultate f naturale, si noise mai putin. Photomatix Pro sau Photoshop.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Multumesc pentru comentariu !

Eu ori de cate ori am incercat HDR din mai multe cadre cu expuneri diferite, am fost foarte dezamagit de rezultate : aratau artificial, unele aveau zgomot, aberatii cromatice.

Am folosit candva PhotoMatix. Era folosibil dar nu m-a dat niciodata pe spate.
Photoshop-ul mi se pare ingrozitor, in sensul ca rezultatele arata foarte artificial.

Are si colectia asta "NIK" un modul de HDR care la fel, produce rezultate care arata artificial.
Ori de cate ori am incercat sa fac un HDR am fost descurajat inca din momentul previzualizarii (preview).

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
d3xmeister
Tony, in photoshop cheia este sa comuti modul HDR din 16bit in 32bit. Vei avea o revelatie. Rezulta o fotografie cu o tona de DR ajustabil, care arata perfect natural.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Uau, super ! O sa incerc. Eventual o sa revin cu impresii.
Multumesc.

Este bine ca schimbam pareri pe astfel de topicuri. Asa invatam mai repede.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
ToniGenes
Avem acum camere m4/3 care ofera DR-uri confortabile si teoretic ne fac viata mai usoara. Dpdv practic ramane problema editarii - cum facem sa arate natural pozele care au diferente mari de expunere intre lumini si umbre ?

N-am incercat inca faza cu 32 de biti sugerata de d3x mai sus, dar am gasit altceva.

Acum 3 luni am facut o poza la munte.
Diferenta intre lumini si umbre era mare rau (minim 3 stopuri).
La expunere am incercat sa gasesc echilibrul cel mai bun intre lumini si umbre.
Am scos un cer pe jumatate ars si umbre subexpuse mult.
La editare indiferent ce am incercat, au iesit numai poze care aratau ridicol. Iar aberatiile cromatice creau si ele probleme (poza facuta cu fisheye-ul de la Samsung).
Am declarat poza inutilizabila.

Mai nou mi-am instalat Capture One Pro.
Pentru mine este primul software de editare care ridica masiv umbrele fara sa arate "desene animate", scoate aberatiile mai bine decat OV3.
M-am intors la poza respectiva si am editat-o cu C1.

Am am facut urmatoarele :
-ridicat umbrele in C1 la 100%;
-am coborat expunerea cu 1.5 stopuri in C1 ca sa recuperez luminile
-am scos aberatiile cromatice;
-am generat JPEG-ul care tot nu arata asa cum trebuie;
-cu Viveza am coborat expunerea cu 50% doar la lumini, si apoi am ridicat expunerea la toata poza cu 50% (operatia cred ca este echivalentul la a ridica expunerea doar pe umbre cu 2 stopuri);
-la sfarsit contrast.

Atasez poza asa cum ar fi iesit needitata, si apoi poza editata asa cum am scris mai sus. Am reusit sa scor cerul nears si umbrele expuse bine.

Arata credibil rezultatul final ? Vi se pare ok ?

-
p8130265_s.jpg p8130265_c1_s.jpg

Editat de ToniGenes la 23-10-2017, 09:47
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Salut Toni,

Este dus cam la extrem efectul de HDR, pentru ca este clar ca diferentele dintre luminozitati sunt foarte mari, as cobora 0.5 EV pe stanca, dar ce mi se pare cel mai aiurea este tenta de verde, cel putin eu asa o percep pe monitorul meu.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Multumesc pentru sugestii, Paul !

Nici mie nu mi-a placut cum a iesit verdele. Un pic ca tipator si nenatural.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Ionut Trufin
Trecand peste partea cu culorile usor fortate, mi se pare ca cerul arata mai bine decat in cazul recuperarii de highlights cu Lightroom iar cantitatea de zgomot rezultata este mai redusa.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
ghinitai
Am ajustat putin imaginea dupa cum mi se pare ca ar arata mai ok. Am dat expunerea pozei un pic mai jos, am ridicat un pic contrastul si umbrele un pic mai jos ca sa fie diferenta intre zonele intunecare si cer. Am pus si poza ta pentru comparatie.
p8130265_c1_s2.jpg p8130265_c1_s_1.jpg
 
ToniGenes
Multumesc pentru comentariu si editare !
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,098,800 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.