header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Panasonic GH5
ToniGenes
Panasonic tocmai a lansat un nou firmware cu o lista uriasa de imbunatatiri:

http://www.43rumo...re-update/

Daca are cineva GH5, e musai sa faca actualizarea.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
organondinnou
A aparut cu surle si trambite GH5S.Sunt destule material in care ecomparat cu GH5 si cu Sony A7S.In low light parerea unanima este ca e cel mai bun.Ceea ce ma intriga oarecum este faptul ca au scos complet stabilizarea din corpul camerei mizand doar pe obiective;e proprii acre au asa ceva.Personal inclin sa cred ca renuntarea la dublul system de stabilizare a lui GH5 este un pas inapoi important.Apoi mai e ceva curios.Nimeni nu sulfa nici un cuvant de spre capabilitatile lui foto.Nu am gasit nimic in sensul asta.Sunt foarte curios cum se descurca cu cei 10,2 megapixeli pe partea de foto.E totusi o camera foto video nu o camera video.
 
organondinnou
A aparut cu surle si trambite GH5S.Sunt destule materiale in care e comparat cu GH5 si cu Sony A7S.In low light parerea unanima este ca e cel mai bun.Ceea ce ma intriga oarecum, este faptul ca au scos complet stabilizarea din corpul camerei mizand doar pe obiectivele proprii care au asa ceva.Personal inclin sa cred ca renuntarea la dublul system de stabilizare a lui GH5 este un important pas inapoi.Apoi mai e ceva curios.Nimeni nu sulfa nici un cuvant de spre capabilitatile lui foto.Nu am gasit nimic in sensul asta.Sunt foarte curios cum se descurca cu cei 10,2 megapixeli pe partea de foto.E totusi o camera foto video nu o camera video.
 
organondinnou
Imi cer scuuze ,e vorba de A7S 2 nu de A7 S, evident.
 
ToniGenes
organondinnou a scris:
Ceea ce ma intriga oarecum, este faptul ca au scos complet stabilizarea din corpul camerei mizand doar pe obiectivele proprii care au asa ceva.


Nu e nimic suprinzator aici.
Senzorul este "multi-format" - asta inseamna ca este mai mare decat un senzor 4/3. Pastreaza unghiul de cuprindere indiferent de formatul ales : 4/3, 3/2, 16/9.

Fiind mai mare senzorul, cursa IS-ului ar fi fost mai mica. Deci ar fi fost un IS mai putin eficient, mult sub ce e pe celalelte camere m4/3. Asa ca l-au scos complet.
Nu poti sa le ai pe toate.

Pe foto o sa fie foarte bun, o sa bata la ISO mare orice camera m4/3, atata ca o sa aiba doar 10 Mp pozele.
Editat de ToniGenes la 11-01-2018, 23:06
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
organondinnou
Da,am inteles.Oricum astept sa vad si ceva fotografii facute cu el,asa cum astept sa vad si cum va fi primit la noi G9 de care oricum ma simt foarte atras in viitorul nu prea indepartat.
 
d3xmeister
Dpreview a inclus GH5s in comparometru. Cu pozele aduse la aceiasi marime, pe foto nu vad nici un avantaj la ISO sau DR, pare identic cu GH5, dar cu jumate de megapixeli. Pe video castigul e major, cred ca face un multi-frame noise reduction.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Pai modul FULL este cel care e relevant. GH5s este cu minim un stop mai bun decat GH-5.

Redimensionarea il tine pe GH-5 la acelasi nivel pana la ISO-6400, daca urci mai sus se vede ca GH-5 nu mai are acuratete la fel de buna a culorilor (negru devine rosu). Cu alte cuvinte, GH5S este folosibil la ISO-25600, iar GH5 nu este folosibil pentru ca devin horror culorile.

Atasez niste comparatii la ISO-25600 in ambele moduri FULL si COMP. Se vede clar ca in poza facuta cu GH5 negrul devine rosiatic. Cu alte cuvinte, resimensionarea nu mai poate masca problemele dupa ce zgomotul din imagine depaseste un anumit procent.

-
gh5s_04.jpg gh5s_03.jpg

Editat de ToniGenes la 13-01-2018, 11:18
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
d3xmeister
Pai nu inteleg de ce full este relevant. Pentru comparatie trebuie echivalat outputul, ca asta conteaza in final. Deci ori downrez GH5 ori uprez GH5s. Peste 6400 nu ma uit in general pt ca nu am avut nevoie niciodata de mai mult, nu neg ca ar fi mai curat, daca cineva trage la 25600 ar putea fi important.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,094,517 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.