header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Summilux 15mm 1.7 vs zuiko 17 1.8
cristinitu
buna ziua,

sunt nou in acest forum;
am achizitionat de curand un om-d e-m10 cu 14-42 si 40-150mm de la olympus;
doresc un prime mai wide (12mm, 14mm, 15mm, sau 17mm) si un prime de 25mm fie de la summilux 25 1.4 sau cel 25 1.8 pana sau zuiko;
va multumesc pentru raspunsuri!
Editat de cristinitu la 01-10-2017, 16:20
 
ToniGenes
Toate obiectivele fixe pe care le-ai enumerat sunt bune. N-ai cum sa gresesti.

Este mai mult o chestiune de preferinte, buget...etc.
Vrei sa dai banii pe un F/1.4 sau este de ajuns un F/1.7...1.8 ?
Vrei 12mm sau 15mm ?
..... etc
si tot asa.

Obiectivele de la Olympus au avantajul ca focalizeaza mai repede si mai bine pe camera ta (Olympus).
Asa cum si cele Panasonic focalizeaza mai bine pe camere Panasonic. Este normal.

Am Panasonic 25mm F/1.7 si mi s-a parut ca mai da rateuri focalizarea in lumina putina (pe camera mea Olympus).
Altfel, este sharp si la un pret la care nu mai gasesti altceva. Daca bugetul este mic, merita. Eu l-am cumparat cu 730 de Ron anul trecut de "Vinerea neagra". Smile

Daca sunt bani, atunci...
-
Editat de ToniGenes la 01-10-2017, 19:04
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
cristinitu
katran a scris:

Toate obiectivele fixe pe care le-ai enumerat sunt bune. N-ai cum sa gresesti.

Este mai mult o chestiune de preferinte, buget...etc.
Vrei sa dai banii pe un F/1.4 sau este de ajuns un F/1.7...1.8 ?
Vrei 12mm sau 15mm ?
..... etc
si tot asa.

Obiectivele de la Olympus au avantajul ca focalizeaza mai repede si mai bine pe camera ta (Olympus).
Asa cum si cele Panasonic focalizeaza mai bine pe camere Panasonic. Este normal.

Am Panasonic 25mm F/1.7 si mi s-a parut ca mai da rateuri focalizarea in lumina putina (pe camera mea Olympus).
Altfel, este sharp si la un pret la care nu mai gasesti altceva. Daca bugetul este mic, merita. Eu l-am cumparat cu 730 de Ron anul trecut de "Vinerea neagra". Smile

Daca sunt bani, atunci...
-


-multumesc frumos pentru sfaturi;
-nu doresc sa fac colectie de obiective;
-sa cumpar doar asa sa fie cumparate, ca nu mai am sa zicem 500 lei; prefer sa mai strang;
-mie mi "a facut cu ochiul" 25 1.4; focalizeaza ok pe camera mea?
-pentru 12 ce zici samyang 12mm f2 vs oly 12mm vs 9-18 ?(7-14mm e deja pro)
-sa iau 45 1.8 oly sau sa mai strang(destul de mult) pentru 75 1.8 pentru portret
-pentru super tele: 75-300 oly vs 100-300 pana sau 300 samyang?
multumesc pentru viitoarele explicatii si ma bucur ca m am alaturat familei Olympus(ca si mircea bezergheanu); si eu tot de la dslr nikon am plecat... greutatea echipamentului "mon cher"... nu mai sunt la prima tinerete din pacate...
 
ToniGenes
Bine ai venit pe forum !

Destui dintre noi nu mai sunt la prima tinerete, iar greutatea echipamentului rupe spatele.
Am avut si eu dureri de spate si am incercat in ultimii ani sa micsorez trusa. Am reusit partial, mai am un pic de lucru... Smile

O sa raspund cum as face eu - sunt evident raspunsuri subiective:

1. As cumpara 45mm F/1.8 (de fapt il am deja). 75mm este lung, pretentios - e un obiectiv de nisa. 45-ul este mult mai versatil, mai ieftin iar IQ-ul este bun. Am senzatia ca daca o sa cumperi 75-ul, o sa-l folosesti rar.
Sunt oameni care gasesc 75-ul fabulos. Asa o fi, dar mie personal nu mi se potriveste focala asta si am senzatia ca nici tie.

2. Referitor la tele:
-evita obiectivele manuale pentru ca sunt foarte greu de manevrat.
-sunt de preferat obiective Olympus ca sa ai compatibilitate perfecta la focalizare. Deci 75-300mm ar fi varianta cea mai buna. Panasonic 100-300mm este varianta a doua - daca e la pret bun, atunci merita si asta....

3. Ai nevoie de un obiectiv cat mai wide ?
Atunci 9-18mm ar fi alegerea logica.
Daca nu te descurajeaza distorsiunile geometrice, merge si un fish-eye Samyang 7.5mm F/3.5.
Olympus 12mm F/2.0 este un obiectiv bun. Problema lui e ca mai sunt si alte obiective care acopera focala asta, de exemplu 12-40mm F/2.8. Multi dintre cei care il au, ajung repede la concluzia ca sta mai mult in dulap din cauza ca au alte obiective in trusa care-l inlocuiesc cu succes.

Iar Samyang 12mm F/2.0, aceeasi poveste cu focala de 12mm. Este bun insa nu-i chiar ieftin. Hmmm.....

Daca cumperi obiective Samyang, sa le testezi bine. Au probleme cu QC-ul. Unele obiective sunt descentrate.

Daca ai nevoie de obiectiv cat mai wide, si Venus Optics Laowa 7.5mm F/2.0 este o varianta. Este obiectiv liniar si cantareste doar 175 de gr. Aceeasi observatie : cum l-ai cumparat, il testezi bine ca sa nu fie descentrat. Si astia au probleme cu controlul calitatii.

Mai sunt vreo 2 luni pana la "Black Friday". As zice sa nu te grabesti si sa cumperi atunci.
Anul trecut au fost preturi bune la unele obiective.

Sa mai auzim si alte pareri, poate mai scriu si alti colegi de forum.
Editat de ToniGenes la 02-10-2017, 09:06
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
cristinitu
katran a scris:

Bine ai venit pe forum !

Destui dintre noi nu mai sunt la prima tinerete, iar greutatea echipamentului rupe spatele.
Am avut si eu dureri de spate si am incercat in ultimii ani sa micsorez trusa. Am reusit partial, mai am un pic de lucru... Smile

O sa raspund cum as face eu - sunt evident raspunsuri subiective:

1. As cumpara 45mm F/1.8 (de fapt il am deja). 75mm este lung, pretentios - e un obiectiv de nisa. 45-ul este mult mai versatil, mai ieftin iar IQ-ul este bun. Am senzatia ca daca o sa cumperi 75-ul, o sa-l folosesti rar.
Sunt oameni care gasesc 75-ul fabulos. Asa o fi, dar mie personal nu mi se potriveste focala asta si am senzatia ca nici tie.

2. Referitor la tele:
-evita obiectivele manuale pentru ca sunt foarte greu de manevrat.
-sunt de preferat obiective Olympus ca sa ai compatibilitate perfecta la focalizare. Deci 75-300mm ar fi varianta cea mai buna. Panasonic 100-300mm este varianta a doua - daca e la pret bun, atunci merita si asta....

3. Ai nevoie de un obiectiv cat mai wide ?
Atunci 9-18mm ar fi alegerea logica.
Daca nu te descurajeaza distorsiunile geometrice, merge si un fish-eye Samyang 7.5mm F/3.5.
Olympus 12mm F/2.0 este un obiectiv bun. Problema lui e ca mai sunt si alte obiective care acopera focala asta, de exemplu 12-40mm F/2.8. Multi dintre cei care il au, ajung repede la concluzia ca sta mai mult in dulap din cauza ca au alte obiective in trusa care-l inlocuiesc cu succes.

Iar Samyang 12mm F/2.0, aceeasi poveste cu focala de 12mm. Este bun insa nu-i chiar ieftin. Hmmm.....

Daca cumperi obiective Samyang, sa le testezi bine. Au probleme cu QC-ul. Unele obiective sunt descentrate.

Daca ai nevoie de obiectiv cat mai wide, si Venus Optics Laowa 7.5mm F/2.0 este o varianta. Este obiectiv liniar si cantareste doar 175 de gr. Aceeasi observatie : cum l-ai cumparat, il testezi bine ca sa nu fie descentrat. Si astia au probleme cu controlul calitatii.

Mai sunt vreo 2 luni pana la "Black Friday". As zice sa nu te grabesti si sa cumperi atunci.
Anul trecut au fost preturi bune la unele obiective.

Sa mai auzim si alte pareri, poate mai scriu si alti colegi de forum.



multumesc pentru explicatii!
dar pentru un obiectiv low light pentru o focala de 35mm si 50 mm(35mm format) ce mi recomanzi?
17 1.8 oly si 25 pana 1.4?
 
ToniGenes
cristinitu a scris:
dar pentru un obiectiv low light pentru o focala de 35mm si 50 mm(35mm format) ce mi recomanzi?
17 1.8 oly si 25 pana 1.4?


Asa cum spus, tine de preferintele personale, de cati bani vrei sa investesti.
Sunt ok obiectivele mentionate de tine.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
krokodilu
Eu folosesc Oly 17mm 1.8 si Panaleica 25mm 1.4 pe un Em10 mark II si sunt multumit de rezultate. Sunt doua variante foarte bune ca sa acoperi focalele de 35m si 50mm (in format 35mm). Oly 17mm este mic, usor dar lasa senzatia ca este foarte bine construit si sta foarte bine pe EM10. Pana 25mm 1.4 parca are ceva special in el pt ca reda culorile foarte fain. Este un pic mai mare dar eu cred ca merita sa il ai in trusa.
EM10 MkII, 17mm f/1.8; 25mm f/1.4; 45mm f/1.8; D7000; 17-50 f2.8; 50mm f/1.8; 70-300mm f/4.5 VR; SB-600

http://www.flickr.com/photos/krokodilu/
http://500px.com/CiprianAzgur
 
cristinitu
krokodilu a scris:

Eu folosesc Oly 17mm 1.8 si Panaleica 25mm 1.4 pe un Em10 mark II si sunt multumit de rezultate. Sunt doua variante foarte bune ca sa acoperi focalele de 35m si 50mm (in format 35mm). Oly 17mm este mic, usor dar lasa senzatia ca este foarte bine construit si sta foarte bine pe EM10. Pana 25mm 1.4 parca are ceva special in el pt ca reda culorile foarte fain. Este un pic mai mare dar eu cred ca merita sa il ai in trusa.

multumesc kroko
 
organondinnou
Ce sa fac?De vinerea neagra ma bate gandul sa incerc o achizitie de urgenta, pentru ca obiectivul de chit e asa, de rodaj. Ce spuneti ca ar merge?Doresc sa ma axez pe portrete si pe strada,ocazional altceva.Sunt asa, incurcat.Ced ca 75 1,8 iese din discutie fiind pea specializat.Ar ramane 25 1,4 Panaleica,OLYMPUS 12 42 cel pro.Pe 45 1,8 l-am avut in trecut si nu m-a impresionat atat de mult.Ce ziceti de aceste variante?Stiu ca pretul e atat de important pentru toti,dar asi dori sa stiu strict din punct de vedere al calitatii (pentru ce mi-am propus )sa stiu ce sa aleg pe Olympusul meu omd10 mark 3(pe care in teacat fie spus unii il cam desfiinteaza in tot felul de reviewuri ca ar fi prea soft ,prea putin inoit fata de predecesor desi are ultimul procesor 8,are filmare 4k,are filmare cu incetinitorul ila calitate hd,are vreo 80 de puncte de focalizare in plus).Pana nu pun o sticla de calitate pe el nu ma pot pronunta.Mai sunt si alte variante?Ce puteti spune de fiecare dintre cele enumerate de mine?
 
organondinnou
A...,ar mai fi si 25 1,8 de la Olympus.Vad ca are referinte foarte bune.Cum este in realitate ca sharpness mai ales fata Panaleica 25 1,4 sau fata de 12 42 2,8 si 75 1,8?
 
ghinitai
Toate obiectivele sunt bune. Dupa ce le-am testat intensiv pe toate iti pot spune ca cel mai bine folosesti obiective Olympus pe aparatele Olympus. Au cea mai buna compatibilitate, viteza AF, feel, body-urile stiu sa compenseze minusurile, etc. E o chestie pe care o simti mai mult cand folosesti lucrurile astea, nu o sa gasesti vreun test online care sa desluseasca misterul.
 
organondinnou
Da,asa osa fac.Desi chaira cum exista o oferta foarte tentanta pentru un 75 1,8,cu toate ca este un obiectiv fenomenal,datorita zonei mai restranse careia i se adreseaza va trebui sa ma orientez spre altceva.Poate un 25 1,8 sau mai strang din dinti cateva luni pana cand voi putea lua un 12 42 2,8,evident nou.Cam atat ar fi.Tentant ar fi si 45 1,8 dar e cam strans si el si atunci prefer ceva mai wide sau un zoom cu caracteristici de top cum e 12 42 2,8.Mersi oricum.imi place filmarea 4k la aparat.E excelenta si cred ca folosind un obiectiv de calitate rezultatele vor fi si mai bune.Cu obiectivul aparatului fotografiile sunt o gluma.Afara sunt cat de cat ok dar in interior...Slab 14 42 asta...Voi incerca si slowmotionul la 720p.Pacat ca cei de la Oly nu au implemetat si posibilitatea pe care o au cei de la Panasonic de a capta fotografii din filmele 4k.Chestia asta o aveam si pe vechiul G5 dar de pe filme full hd la timpul acela.E o treaba foarte desteapta si poti avea capturi absolut extraordinare ,surprinzatoare.O seara buna.
 
organondinnou
Nu vreau sa fiu pisalog ,dar dupa o multime de calcule care ma determina sa aman achizitia de sarbatori si o multime de material citit despre obiective,am ramas la astea 4,olympus 12 40 2.8 versus pana 12 35 2,8 si olympus 12 100 f4 versus pana 35 100 2,8.Fotografiile facute cu Panasonic 12 35 2,8 mi s-au parut central mai sharp si cromatic parca mai vii.E vorba de subiectivism si de aceea va intreb pe cei care le-ati probat,folosit, ce parere aveti despre plusurile si minusurile in oglinda unul fata de altele.
 
Paul
12-40 are avantajul robustetii fata de Panasonic - Panasonic are o singura garnitura pentru izolare la praf si umezeala pe cand Olympus are 3 si acei 5mm, adica 10mm in final conteaza.

12-100 - l-am testat, este genial dar are aplicabilitatea cumva limitata datorita greutatii si a luminozitatii maxime. Calitatea este top. Am fost cu el pe munte si a fost ideal sa am un singur obiectiv si o plaja atat de mare de focale. Insa in combinatie cu un E-M5 Mk2 cu prima jumatate de grip mi s-a parut greu pentru tinut la gat in permanenta dupa 3-4 ore de mers, sigur il simti, asa ca iti trebuie o geanta buna care sa transmita greutatea corect catre corp.

Panasonic 35-100 nu este un obiectiv special, aceeasi problema cu rezistenta la praf si umezeala si destul de soft deschis la 2.8, dar mic.

Pentru all arround eu zic ca 12-100mm este recomandat, daca insa vrei portabilitate si ceva mai multa lumina iti recomand 12-40mm si o varianta de tele de calitate, minim Panasonic 35-100mm.
Editat de Paul la 13-11-2017, 22:14
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
StefanSC
Experienta mea de aproape 2 ani cu 12-40mm f2.8:

1) Parasolarul s-a dezintegrat pur si simplu in mainile mele (fara soc, fara abuz).
2) Zoom-ul agata usor spre 40mm
3) AF-ul a devenit mult mai zgomotos ca la inceput.

Totusi, functioneaza bine, AF rapid, iar optica este foarte foarte buna.

Pentru un body mic (E-M10II) as lua 12-40-ul si 35-100-le din motive de dimensiune si usoara suprapunere a focalelor. Evident ca asta inseamna si necesitatea unui tele mai lung, dar 75-300 se achita decent de acest aspect.
Panasonic GX-7+GF-1 + Samyang 7.5mm fisheye + PanaLeica 8-18 f2.8-4 + Olympus 12-40 f2.8 + Olympus 45mm f1.8 + Olympus 75mm f1.8 + Olympus 75-300II + Lensbaby Tilt Composer.

+10 kg de aparatura Nikon FF Grin
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,098,899 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.