header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Sigma 56mm F/1.4 vs Olympus 75mm F/1.8
ToniGenes
Test comparativ facut de mirrorlesscomparison:

https://mirrorles...-75mm-1-8/
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Elias
cam puncteaza peste tot, mult mai ieftin, are o garnitura la montura, parasolar inclus, probleme mai mici cu distorsiunile (obiectiv gandit apsc), f mai mic, ii mai aduce pe Oly/Panny cu picioarele pe pamant, sistemul evolueaza
Editat de Elias la 05-02-2019, 12:14
 
ToniGenes
75mm este doar un F/1.8 si atunci pretul este cam mare.


Olympus ar putea sa faca urmatoarea miscare - fixe lungi si luminoase gen 75mm F/1.2 , 100mm F/1.4 si/sau 150mm F/1.4 la preturi rezonabile.

Acum ca sunt camere pentru sport (E-M1X), ar prinde bine astfel de obiective rapide.


-
Editat de ToniGenes la 06-02-2019, 13:50
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Eu am o singura problema cu Sigma, focus hunting-ul, cel putin din ce am testat eu pe E-M1 II de la Sigma, nu mai stiu exact ce obiectiv era de la ei, parca 16mm cu 1.4 si dupa cateva zeci de cadre concluzia a fost ca nu sunt compatibile 100%, exact ca si obiectivele Panasonic. Daca problema asta dispare, atunci sunt niste piese castigatoare. Pe hartie arata tare bine, realitatea insa o valideaza doar utilizatorii. Sper sa poata confirma cineva cum functioneaza acest obiectiv.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Elias
Sunt de acord cu tine, din multe prezentări pe siteuri și YouTube reiese că este un obiectiv grozav, dar să nu uităm că mulți bloggeri/vloggeri sunt năimiți. Sharpnessul la 1,4 arată cam soft, la 1,8 este la paritate cu obiectivele ieftine/clasice de portret și pe la f4 sparge ceva bariere, dar portret la f4 cu 2x crop, bokehul va fi de telefon . Dacă adăugăm un autofocus inconsistent..... asta e. Dar se vinde, multe siteuri de vânzare îl au out of stock, semn că vor apare și opinii realiste
Olympus Nurepika, Sigma DP0, Lumix GX80, Dji 15mm, Lumix 42,5 1,7, Lumix 50-200, Yongnuo YN720
 
sabin dobrean
Eu l-am returnat chiar saptamana trecuta fix din motivele enuntate de Elias .L-am testat pe un Panasonic G80 si nu m-a impresionat.L-am luat pentru f1,4 si pretul mare al obiectivului Olympus 75mm 1,8 Probabil ca obiectivele native sunt solutia castigatoare . Personal,am renuntat la experiente de acest gen,desi,probabil,or fi si exceptii.Acum ,in loc sa pozez,sunt in cautare.....
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,098,703 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.