header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Distractie cu un RAW de E-5 + 35-100mm f/2
d3xmeister
Pozam avioane................ da, da Smile . Cu Olympus E-5 si Zuiko 35-100mm f/2. Ma uit in dreapta si zaresc un fotograf ingropat intr-o mare de ,,scule,, . Intorc aparatul spre el si fac o poza. Expunerea mea insa era setata pentru avioane pe cer luminos, mai exact +2 EV, prin urmare poza facuta la sol a iesit supraexpusa, la care s-a adaugat si incadrarea extrem de nefericita.

Mai sa fie, mi-am zis, s-a nimerit blestemul sa folosesc si o camera Olympus despre care toata lumea stie ca n-are pic de latitudine de expunere, ca stoarce tot din jpeg, deci ,,what you see is what you get,, , ,,RAW is useless,, sau ,,you cannot recover shit from Olympus RAW,, doar ca sa citez cativa clasici comentatori internetisti.

Perseverent cum sunt, am zis sa incerc minunea. Intr-un final, din poza trasa la 1/640, f/2, ISO 250, m-am ales cu una bucata poza de fix 4 megapixeli, fara zone arse si cu detalii care rivalizeaza lejer cu unele camere de rezolutie mai mare pe care le-am folosit, multumita filtrului AA inexistent pe E-5 si a opticii lui 35-100mm f/2, care la f/2 bate multe obiective cu aspiratii ,,pro,, inchise la f/8

Avem originalul si zonele arse, complet pierdute conform camerei si Aperture, apoi avem poza recuperata si decupata, si un crop 100%.

Fara nici un pic de noise reduction si fara nici un fel de sharpen, cum imi place mie Smile
mp044770.jpg crop_2.jpg original_1.jpg

Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Incredibil cat de mult ai reusit sa recuperezi.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 5
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,266,701 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.