header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
catacore
catacore a scris:

buna seara,

is la primul post aici, si nu cu o veste foarte buna: tocmai mi-a sarit "capacul" de la dial-ul mare (din spate) al unui OM-D E-M5 nou-noutz (luat ieri). Oare e "normal"? Am mai vazut un aparat pe e-bay, la vanzare, cu aceeasi problema.

Merci de eventualul ajutor, si sper ca n-am postat aiurea, dar n-am vazut topic separat pentru E-M5.


Cautind pe internet, am aflat ca problema cu capacul nu e chiar necunoscuta. Ma mir ca la noi chiar nu s-a auzit de ea (lucru confirmat si de domnul de la service).
 
Ionut78
Probabil este un lot cu probleme care pe la noi nu a ajuns.
Olympus PEN
 
catacore
Ionut78 a scris:

Probabil este un lot cu probleme care pe la noi nu a ajuns.


Nu neaparat, unora le sarise butonul dupa 6 luni, altora dupa un an si un pic (tocmai dupa expirarea garantiei), altora dupa citeva saptamini, erau plingeri incepind din 2012, oricum.
Eu se pare ca-s mai norocos - doar 24 de ore de la cumparare!
 
catacore
gata, am rezolvat, mi-au dat alt body. acum mi-e frica sa folosesc rotita aia
 
DL
catacore a scris:

gata, am rezolvat, mi-au dat alt body. acum mi-e frica sa folosesc rotita aia


oai se lipeste cu scoci... Smile
 
www.fotografu.ro
catacore
DL a scris:

catacore a scris:

gata, am rezolvat, mi-au dat alt body. acum mi-e frica sa folosesc rotita aia


oai se lipeste cu scoci... Smile




e pacat ca asa o bijuterie s-o lipesti cu scoci.
 
Bogdan Mitea
Era o gluma. Foloseste cu incredere orice rotita sau buton.
Olympus E-M1
 
I_GO
E-M5 Firmware Update (2.0)- ISO LOW (100 equivalent) was expanded on the low sensitivity side. http://www.olympu...d/em5.html
 
catacore
I_GO a scris:

E-M5 Firmware Update (2.0)- ISO LOW (100 equivalent) was expanded on the low sensitivity side. http://www.olympu...d/em5.html


Excelent!
Acum ce facem, asteptam sa vedem ce patesc altii dupa update sau ne aruncam.....?
 
Eddy
am cumparat de pe okazii E5 si am facut update fara nici o problema
daca nu iti pica netu, nu iti trage pisica de cabluri sau aparatul sa fie model "halt, das ist mein". totul ar trebui sa fie floare la ureche
 
catacore
Al meu e luat din magazin, i-am facut si update-ul la v1.7 parca.
Doar ca mi-a venit in minte povestea cu ultimul firmware pentru nikon D5100/5200, etc. si problemele de dupa (nu mai puteau folosi baterii si gripuri third party dupa firmware update - lucru nedocumentat de nikon, bineinteles).
 
Eddy
si se va afla peste un timp ca si jucarelele "third party" erau facute tot de Nikon
 
Paul
Are dreptate Eddy, daca nu este declarat ca fiind furat se poate face update linistit.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
therealovy77
Eu am facut update la firmware 2.0 in seara asta. Au fost cele mai lungi aprox. 5 minute din viata mea (am avut un morcov.....).
Totul a mers perfect, a aparut iso low la setari ISO, mai mult nu am observat.
Nu stiu cum se comporta cu baterii si gripuri third party pt ca nu am asa ceva.
E-M1 + E-PL7 + mZD 14-150mm/f4-5.6 II + mZD 17mm/1.8 + blitz Oly FL36.
 
catacore
Paul a scris:

Are dreptate Eddy, daca nu este declarat ca fiind furat se poate face update linistit.


Mie imi era frica de "imbunatatirile nedeclarate" pe care le-ar putea aduce un update de firmware. Nikon a lansat recent un update de firmware pentru o gama de camere (printre care D5100, D5200) in urma caruia aparatele updatate nu mai functionau/recunosteau bateriile si gripurile third party (gen Meike, Hahnel). Deci o tzeapa, pina la urma, fiindca nicaieri nu era specificata aceasta incompatibilitate indusa in urma upgrade-ului.

Cit despre upgrade, l-am facut si eu, si am acum "patratzele" mai mici. Si LOW ISO.
 
Paul
De parca Olympus este in postura in care sa faca asa ceva (adica ce a facut Nikon), ei nu mai stiu cum sa adauge optiuni noi ca sa atraga clienti in barca mirrorless, in nicun caz nu vor lua decizii radicale impotriva clientilor. Eu am pus azi dimineata firmware-ul 2.0 pe E-M5 si sunt foarte fericit ca am puncte mici de focalizare.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
therealovy77
"Cit despre upgrade, l-am facut si eu, si am acum "patratzele" mai mici. Si LOW ISO."
Cum adica? Sunt standard mai mici si mai multe, sau trebuie butonat ceva? Eu nu am observat patratele mai mici, desi acum 15 minute am iesit afara in viscol pentru niste poze (poate de la ger, de abia asteptam sa intru inapoi la caldura).
E-M1 + E-PL7 + mZD 14-150mm/f4-5.6 II + mZD 17mm/1.8 + blitz Oly FL36.
 
Paul
Dupa ce faci update-ul, procedezi in felul urmator:

Apesi sageata stanga pentru a activa matricea de focus, apoi apesi butonul "info" si sageata in sus sau in jos pana se afiseaza punctele mai mici, apoi tasta ok. Spor!
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
therealovy77
Ok, mersi.
E-M1 + E-PL7 + mZD 14-150mm/f4-5.6 II + mZD 17mm/1.8 + blitz Oly FL36.
 
Paul
Se pare ca Olympus vrea sa activeze focus peaking si pe E-M5, o veste excelenta, detalii aici: http://www.43rumo...-the-e-m5/
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,411,540 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.