header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
DL
Un interviu interesant, chiar foarte interesant:
http://www.43rumo...t-to-sell/
 
www.fotografu.ro
therealovy77
Azi am incercat si eu de curiozitate cateva cadre cu ISO Low cu E-M5-ul meu + Panasonic 14-45 (a fost vreme frumoasa si nu am putut rezista).
Comparativ cu ISO 200 mi se pare ca nu neaparat are zgomot mai mic, ci doar pare mai mic, pentru ca detaliile sunt un pic mai sterse (ca si cum senzorul ar avea un filtru AA mai strong). Ba chiar am observant ca pe I-Enhance imaginea pe Low ISO are culorile mai pronuntate (ca si cum ar fi pe Vivid, din cauza asta par si aberatiile cromatice mai pronuntate,).
O sa incerc sa mai fac si alte teste si revin.
E-M1 + E-PL7 + mZD 14-150mm/f4-5.6 II + mZD 17mm/1.8 + blitz Oly FL36.
 
DL
Poate ar trebui facute niste teste pe raw. Pe JPG pot fi variatii mari de setare si de programare a aparatului, variatii care sa faca imposibil un test.
 
www.fotografu.ro
therealovy77
Au fost facute Raw + Jpeg. Acasa am incercat diverse setari peste Raw cu Olympus Viewer 3.
E-M1 + E-PL7 + mZD 14-150mm/f4-5.6 II + mZD 17mm/1.8 + blitz Oly FL36.
 
DL
Pai, daca va uitati la un raw facut cu Oly in Viewer 3, toate setarile pe care le-ati facut cu aparatul se vor simti in imagine. Asta este si bine si rau, adica, daca setarile sunt OK, imaginea va arata bine, daca nu sunt OK, e o problema.
Pe cand, daca va uitati la raw cu orice alt program, setarile aparatului nu mai conteaza, se ia editarea de la 0.
 
www.fotografu.ro
therealovy77
Setarile din aparat si soft au fost identice, a diferit doar ISO: Low sau 200
Din pacate alt soft nu am si nu am incercat sa folosesc.

P.S. Desi sunt super incantat de comportarea generala a E-M5-ului, totusi, ca o remarca personala tin sa mentionez ca mie mi se pare (privind unele poze din anii trecuti) ca E-PL1 facea poze mai placute ochiului meu, atat ca Auto WB, cat si ca sharpness sau filtru AA aplicat in el (cu o prelucrare minima ulterioara doar cu O.V.). De exemplu, inca nu am reusit sa scot pe E-M5 cu aceleasi prelucrari minime o poza care sa arate cam asa (este facuta la umbra):
pa262862a.jpg

Editat de therealovy77 la 12-04-2014, 18:03
E-M1 + E-PL7 + mZD 14-150mm/f4-5.6 II + mZD 17mm/1.8 + blitz Oly FL36.
 
DL
un articol bun de tot: http://robinwong....-four.html
 
www.fotografu.ro
organon
Poate asa ceva va stinge setea de mai bine si mai mult.Dar pretul cred ca va produce multa suferinta.Mockups emerge of new Olympus OM-D 'OM-G'
 
cojocaru27
where? ai si un link organo?
 
Paul
eh, o gluma de 1 Aprilie facuta de colegul nostru prin Iulie. Smile Iata despre ce vorbeste: http://www.dprevi...ympus-om-g
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
organon
Imi pare rau de eroare.Nu am vrut sa glumesc.Chiar am crezut ca aduc o raza de speranta intr-o lume in care exista atata asteptare.Dar am gafat impardonabil ignorand un aspect apparent minor,data anuntului gasit pe net.Totusi ,cred ca asta va fi viitorul in cativa ani.Inca odata ,imi cer scuze.
 
cojocaru27
eu chiar astept cu nerabdare lansarea unrmatorului omd, care se anunta acum in septembrie. Cel mai probabil este un omd e m5 mark2. Si din cate cred eu o sa fie update-at actualul m5 cu featureurile m10, gen wireless si cateva mici lucruri in plus. Insa per total nu cred ca o sa fie cine stie ce, altfel ar concura cu celebrul m1 si nu cred ca vor asta. Cred ca m1 o sa ramana in continuare stindardul olympus. cea ce din pacate nu face decat ca panasonicul sa ii fure din cota de piata. parerea mea.
 
DL
cojocaru27 a scris:

eu chiar astept cu nerabdare lansarea unrmatorului omd, care se anunta acum in septembrie. Cel mai probabil este un omd e m5 mark2. Si din cate cred eu o sa fie update-at actualul m5 cu featureurile m10, gen wireless si cateva mici lucruri in plus. Insa per total nu cred ca o sa fie cine stie ce, altfel ar concura cu celebrul m1 si nu cred ca vor asta. Cred ca m1 o sa ramana in continuare stindardul olympus. cea ce din pacate nu face decat ca panasonicul sa ii fure din cota de piata. parerea mea.


Si eu cred cam la fel. O sa apara 7-14/2,8 si poate si 40-150/2,8 si 300/de cat o fi, ca de 2,8 cred ca o sa fie mult prea scump, si acolo se va consuma ecoul.

Lipseste un fish, sau ei considera capacu` recent ca un fish.

Problema lor fundamentala este blitul, aici e buba cea mare, practic e imposibil de folosit fill inn pe TTL.
 
www.fotografu.ro
Paul
Da, blitul e buba mare, sper sa o rezolve mai repede. Cat despre obiective, 300 e anuntat deja ca fiind f4, iar fisheeye nu au de ce sa scota pentru ca il ofera panasonic si este chiar ok obiectivul, pentru cine nu cunoaste aceasta lentila iata un link: http://www.ephoto...view-17454

Insa comparativ cu varianta Samyang cu focus manual este mult mai scump, personal am preferat focusul manual.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
DL
": Domnul Takahashi este unul dintre motivele pentru care am asculta vocea pentru a vorbi cu tinerii, să nu folosească blițul atunci când realizați fotografii au fost multe au fost, de asemenea, posibilitatea de decizie. Nu a fost, de asemenea, o tendință de oameni prefera finisaj natural decât finisaj care le-au pus în mod clar un stroboscop, care este în creștere, și a fost, de asemenea, un fundal tehnic sensibilitate mare de fotografiere care a facilitat evoluția a motorului de procesare a imaginii și senzor."

Adica parerea lor e ca blitul e o prostie.

Mai multe pareri interesante la http://camera.itm...ws037.html - se poate traduce usor cu google. Si distractiv.
 
www.fotografu.ro
cojocaru27
exactly my poin:
http://www.43rumo...per-month/
 
Paul
Fiecare camera are avantajele ei, GH4 este o camera superba, dar pentru mine de exemplu nu are relevanta pentru ca eu folosesc sticle de pe 4/3, in al doilea rand ce ma tine departe de GH4 este lipsa stabilizarii pe senzor, sa tragi la 300mm (600mm)cu stabilizatorul de la Oly este o placere, deci eu zic ca fiecare aparat cu avantajele lui. Din diverse motive lumea isi cumpara GH4 si din alte motive E-M1 sau E-M5. Eu zic ca este bine ca avem de unde alege.

Avem un coleg cu GH4 pe forum dar care inca nu a apucat sa ne impartaseasca din experienta lui. il asteptam cu impresii.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
cojocaru27
daca colegul respectiv are si un omd in dotare, pe langa gh4-le, chiar ca astept cu nerabdare impresii. Loc pe piata e destul si binenteles ca o sa gasim loc si pentru leica si pentru fujifilm si a7r si lista ramane deschisa, dar p[arca unii se chinuie mai tare sa faca pasul ala inainte. Ceilalti parca isi perfectioneaza pasul pe loc, asta zic. Daca nu vrem sa mergem mai departe, e ok, avem exact ce ne trebuie. oricum sunt de parere ca nu aparatul conteaza, dar si pentru astfel de discutii exista un forum, pentru restul exista doar galeri de expus impresii vizualeSmile
 
organon
Poate sa ma lamureasca si pe mine cum este cu garantia international de la Olympus?Sunt pe cale sa fac o achizitie si nu stiu ce sa fac.O zi buna.
 
Paul
Garantia internationala de un an de zile este valabila oriunde in lume pe baza actului ce atesta ca a fost achizitionat, factura, invoice din online, etc.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,412,025 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.