header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Recolta foto de weekend
adipocea
Mi-e lene sa uploadez fotografii, nici nu cred ca e frumos sa incarc traficul pe site cu fotografiile mele, am ffacut trei albume pe facebook care sunt publice si ale caror linkuri o sa le pun aici. E ce am pozat in weekend, in doua iesiri, una la malul baltii, Somova-Parches, unde am fost la o scrumbie la gratar si la taierea(si cumpararea) a trei miei(12,14,15kg) , iar cealalta intr-o padure de langa Murfatlar. In prima iesire am fost cu un amic, de care v-am mai vorbit, care a venit cu Canonul 50d si doua obiective:celebrul 50mm f1.2 si 70-200mm f4. Eu am pozat acolo cu panasonicul meu, unele le-am prelucrat in hdr, cele cu pensiunea. E un loc superb, merita sa-l vizitati si voi.
In a doua am fost cu un alt amic si sotia lui, nikonisti, d90 si d5100, dar acolo nu e important ce au pozat ei ci cum s-a comportat panasonicul meu dmcl10 ca dynamic range la peisaj cu soare, nori si umbra. daca o sa vi se para putin suprasaturate culorile sa stiti ca setarea aparatului este pe vivid, saturation +2. Aici n-am mai prelucrat nimic in hdr.
In sfarsit, daca aveti chef si timp, astea sunt linkurile

Iesirea la padure cu nikonistii
http://www.facebo...mp;type=3# !/media/set/?set=a.3240205158212.140496.1059281094&type=3

nu stiu de ce nu imi ia si linkurile la celelalte doua albume cum il ia si la asta de mai sus, ma trimite in alta parte pe facebook, IN sfarsit, le vedeti pe pagina mea, Adrian Pocea, albumele sunt publice, unul este taierea mieilor la Somova, celalalt scrumbie la gratar la Somova
Editat de adipocea la 09-04-2012, 17:31
 
d3xmeister
Fara suparare, calitatea imaginii mi se pare la nivelul unor P&S un pic mai rasarite. DR-ul este extrem de slab, nuantele de culori nu prezinta pic de diferentiere si noise-ul este intrusiv in cateva imagini, desi sunt trase la lumina zilei.

Uite cateva trase cu noul meu Powershot S100, cateva in situatie cu DR foarte de solicitant. Si camera asta e minuscula in comparatie cu orice m4/3
img_0289.jpg img_0242.jpg img_0234.jpg img_0230.jpg img_0202.jpg img_0074.jpg

Editat de d3xmeister la 09-04-2012, 19:20
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
adipocea
nu e vorba de suparare, esti membru veteran, nu te compari cu mine la vechime pe forumul asta si la greutatea parerilor. eu sunt nou aici.
imaginile , daca nu sunt bune, se poate sa fie din vina fotografului si nu a aparatului, pentru ca senzorul dmcl10 este cel mai bun senzor 4/3 la dr , nu trebuie sa spun eu asta, o spune dxomarkul (are scor 10.8 la dr fata de flagshipul e5 care are 10.5)si dpreview(tocmai de aia celebra macro 50 mm pe dpreview este testata pe dmcl10 si oamenii si explica de ce "We have chosen to use the Panasonic L10 as our standard test body for Four Thirds lenses purely because it gives the highest numbers in our resolution tests (which we believe is most likely due to it having a relatively weak anti-aliasing filter); this is intended simply to provide the fairest comparison to other manufacturers' systems. The samples gallery contains images shot with the Panasonic L10, Olympus E-3 and Olympus E-420 bodies".
in alt exemplu, sigur fotograful asta profesionist stie mult mai bine ce sa faca cu aparatul asta decat mine, si numeste rezultatele din natura "stunning"

http://soundimage...mpus.html# !/2011/02/panasonic-l10-14-150mm-zoom-and-olympus.html

doi la mana, compresia pe facebook diminueaza enorm calitatea fotografiei, sunt jpeguri de 100kb, daca esti atent si pozele facute cu canon si 50mm f1.2 apar acolo sterse, virate spre sepia, etc.
acolo unde noise-ul este prezent am dat pe manual, greseala mea, pentru ca setam shutterul si diafragma si am uitat iso la 1600 de cand am avut ceva de tras inauntru.
nu cred ca se pot pune niste jpeguri de la un compact flagship al canon, procesate masiv dintr-un senzor mic, la dimensiune mare, langa niste raw-uri comprimate in graba in jpeg si apoi macelarite de facebook. asa eu iau un iphone sau un galaxy s2, si tu vii cu e5 sau ce vrei, facem niste poze pe lumina de interior la mine in bar, si iti arat ca ce scoate dracul de procesor al telefonului la sharpness si luminozitate , vazut pe amoledul telefonului, bate (doar la suprafata si in aparenta) bate tot ce poti sa faci tu fara blitz cu e5=ul acolo.
Editat de adipocea la 10-04-2012, 00:17
 
adipocea
si poate vad eu altfel sau nu stiu... dar in prima imagine a ta, norii nu au detaliu, biserica si tot sunt clar lovite in sharpness si detaliu . probabil ca daca facem pixel peeping la zoom 100 se vede toata diferenta intre senzori.
dar la nimic nu te poti insela mai tare decat cand spui ca nu exista diferente intre nuante. inseamna ca avem alta retina, alti ochi. mie mi se par culorile date de leica superbe, mult mai vii si tridimensionale decat tot ce poate sa dea canonul . e drept ca eu am vazut fotografiile astea si in jpeguri de 9 mb pe lcd-ul meu full hd.
dar repet, aici e vorba de subiectiv, de parere, de afectiuni si apartenente, si nu cred ca trebuie sa ne ambalam. imi dau seama ca am gresit punand linkurile astea, pretentiile de pe facebook sunt mult mai mici decat pe un forum de fotografie. nu stiu ce am vrut sa transmit, poate doar ca a fost primul weekend in care am simtit si eu ca vine primavara
Editat de adipocea la 09-04-2012, 23:57
 
adipocea
o noapte buna tuturor
Editat de adipocea la 10-04-2012, 00:08
 
d3xmeister
Nu e vina fotografului, pozele sunt OK dpdv compozitional, elegere subiect etc.
Nu numai facebook, dar si acest forum, si dpreview si altele macelaresc caliatatea pozelor uploadate.
In pozele mele norii au detalii, nu numai ca se vede cu ochiul liber pe monitorul meu, dar si la prelucrarea RAW-urilor stau cu histograma sub geana Smile
Imaginile sunt chiar foarte sharp, si crede-ma ca sunt pretentios, probabil tot compresia asta din forum e de vina.
Culorile tin de gust pana la urma, mie nu imi place deloc ce scoate Panasonicul ala.
S100 egaleaza performata lui E-620 la ISO, greu de crezut dar adevarat. Si vb de RAW nu de artificii jpeg. Aici se posteaza imagini mic, dar Canon S100 se tine foarte bine chiar si privit la 100%.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Diferenta de 0.3 la DR e infima.

Pe langa asta, cei de la DXO scot rezultate amuzante.
De exemplu E-520 scoate cam aceasi scor ca si E-5. Smile Am avut E-520, am E-5. In practica este diferenta mare la toate capitolele : DR, zgomot, claritate.

Nu contest ca L10 nu are senzor bun. Eu vorbesc de cum fac testele cei de la DXO - nicio legatura cu realitatea.

Am vazut imaginile. Unele par un soi de "HDR". Cred ca ai avut "GRADATION" setat pe AUTO sau pe "HIGH". "GRADATION" ridica expunerea in umbre, dar altereaza un pic spectrele de culoare. Uneori ai senzatia ca poza e un soi de HDR.

Exemple :
http://www.facebo...amp;type=3

http://www.facebo...amp;type=3

Compozitie reusita la prima, dar cerul are culoare foarte ciudata.

Sunt si poze in care a iesit bine culoarea cerului.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
d3xmeister
Da DxO nu prea le nimereste mereu. Cand am luat E-5 inca aveam si E-520 si E-620. E-5 e in alta liga la calitatea imaginii. DR e mult mai bun, si nu numai. Am avut si E-PL1 si in ciuda testelor de laborator unde egaleaza E-5, in realitate nu se poate compara.

La fel si cu Canon. Detin de mult timp un S90. Conform testelor de laborator, inclusiv DxO, noul S100 ar fi trebuit sa fie egal cu S90, ba chiar un pic mai slabut. Eu am facut upgrade pentru filmarea 1080p. Surpriza, calitatea imaginii lui S100 este enorm imbunatatita la orice capitol, S90 nici nu viseaza la asa rezultate.

Deci, sa nu mai aud de teste de laborator. Smile
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Asa cum au mai spus si altii, in viata reala nu pozezi doar linii si cercuri.
Cei cu laboratoarele nu au realizat inca faptul ca testele lor sintetice au o problema - nicio legatura cu realitatea.

Foarte amuzante testele de claritate in care se pozeaza ziduri :
http://www.43rumo...omparison/

Ar trebui testate fete de oameni, pasari in conditii reale.

In legatura cu E-5-ul, acum cand compar poze facute cu E-520 si E-5, diferenta este atat de mare la claritate incat am senzatia ca E-520-ul avea AF-ul un pic decalibrat. Smile

Pe langa asta la E-520 daca supraexpuneai un pic mai mult, erau zone arse care nu mai mergeau recuperate. Daca subexpuneai un pic, aveai zgomot baban in umbre. Smile

Cu E-5 e cu totul altceva. Supraexpun si recuperez integral poza, fara probleme.
Daca poza e subexpusa, zgomotul nu mai e asa mare in umbre.

Poate ca senzorii sunt comparabili ca si performanta, dar de la senzor pana la implementare e cale lunga : sistem de focalizare, filtru AA, motor de imagine, algoritm de filtrare a zgomotului....etc.

Conteaza mult ce poate camera ca ansamblu.

--
Editat de ToniGenes la 10-04-2012, 12:23
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
NicolaeTusinean
Daca o camera se descurca mai bine decat alta atunci cand faci poza unui zid, nu e normal sa se descurce mai bine si in conditii reale? Practic zidul sau liniile uniformizeaza conditiile de testare, lucru pe care nu il poti obtine in conditii reale. Smile
 
ToniGenes
Nu, nu e obligatoriu sa se descurce la fel. O camera poate sa se comporte altfel in functie de conditii si de subiect.

De exemplu cand ai un astfel de subiect poti sa faci NR agresiv fara sa se cunoasca prea mult (pastrand detaliile). Aici castiga camera care face NR-ul cel mai agresiv, pentru ca detalii raman oricum.

La o poza cu ziduri, eu nu-mi dau seama care e raportul detalii/zgomot. O camera cu NR mai "inteligent" poate sa ma pacaleasca.
Cand se pozeaza subiect cu textura complexa, acolo NR-ul camerei nu mai e suficient de inteligent - da rateu, distruge detaliile.

Eu ca si pozac de salbaticiuni, am observat ca la reptile pot sa fac NR foarte agresiv fara sa se piarda prea multe detalii.
Suprafetele lucioase permit asta.
La pasari se schimba treaba. Daca fac NR prea agresiv, nu se mai vad bine firele din pene.

Ca sa iau ca exemplu al meu E-5, se descurca excelent cu NR=STANDARD la poze cu arhitectura, peisaje : pozele sunt clare si fara prea mult zgomot.

Cand pozez pasari, acolo se vede ca NR=STANDARD e mult prea agresiv. Distruge firele din pene. Acolo ca sa am claritate, pun NR=LOW. Asta inseamna mai mult zgomot, dar si detalii mai bune.
Editat de ToniGenes la 10-04-2012, 16:13
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
anakin
[url=http://www.olympus-romania.ro/forum/viewthread.php?thread_id=417&pid=5410#post_5410]
S100 egaleaza performata lui E-620 la ISO, greu de crezut dar adevarat


Hai sa nu exageram totusi. Smile
 
www.fotoamb.blogspot.com
d3xmeister
anakin a scris:

[url=http://www.olympus-romania.ro/forum/viewthread.php?thread_id=417&pid=5410#post_5410]
S100 egaleaza performata lui E-620 la ISO, greu de crezut dar adevarat


Hai sa nu exageram totusi. Smile


Sensibilitatile ISO maxime pe care am fost dispus sa le folosesc pe E-620 pentru o calitate acceptabila sunt aceleasi si pentru S100. Pana la urma asta e important, nu testele de laborator.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
valentin
valentin a scris:

Vineri , de Ziua Mondiala a Astronomiei colegii de la Planetariul Baia Mare au scos o luneta si un telescop - cele achizitionate anul trecut - si au facut pentru public observatii astronomice gratuite. Noile instrumente au GPS si in memorie aproximativ 33 000 de repere astronomice, fiecare. Pentru cei interesati s-au facut si proiectii in Cupola Planetariului si in Sala de conferinte. S-au observat Luna, planeta Marte si in special Uranus.
p4270547.jpg p4270545.jpg p4270523.jpg p4270519.jpg p4270513.jpg

Editat de valentin la 29-04-2012, 19:50
 
Paul
valentin a scris:

Vineri , de Ziua Mondiala a Astronomiei colegii de la Planetariul Baia Mare au scos o luneta si un telescop - cele acizitionate anul trecut - si au facut pentru public observatii astronomice gratuite. Noile instrumente au GPS si in memorie aproximativ 33 000 de repere astronomice, fiecare. Pentru cei interesati s-au facut si proiectii in Cupola Planetariului si in Sala de conferinte. S-au observat Luna, planeta Marte si in special Uranus.


Trebuie sa fie o experienta tare frumoasa, mi-ar placea tare mult sa imi scald privirea. Multumim pentru informatii si pentru poze Valentin.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Ionut78
Am fost weekend-ul trecut la Lacu Rosu si pe una din pozele facute cu prietenii am observat ceva ciudat. Daca as fi unul din cei care cred cu inflacarare in ozn-uri as cataloga fara probleme obiectul, dar cum sunt o persoana destul de sceptica astept si alte pareri, ce ar putea fi?
p6170509.jpg p6170509_1.jpg

Editat de Ionut78 la 18-06-2012, 11:03
Olympus PEN
 
Paul
Pare o insecta ale carei aripi se reflecta in razele soarelui.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Un deget ?
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Ionut78
Paul ai mare dreptate, nu mi-am dat seama. Imi parea o simetrie perfecta ca si cum ar fi un disc elicoidal cu un jet de propulsie dar acum mi-ai deschis ochii, e o pasare iar una din aripi straluceste in lumina soarelui.
Katran, nu o sa vezi vreodata un deget pe/sau foarte aproape de lentila mea Grin
Olympus PEN
 
Denis
Sunt curios dacă Toni ne poate spune și ce pasăre e....
Pare a fi destul de mare, având în vedere că e la ceva distanță.
E o adevărată psihoză cu ozn-urile...și eu sunt cât se poate de sceptic în privința asta...
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,396,125 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.