header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
De ce fotografiati ? De ce Olympus ?
red bull
De ce fotografiati ?
De ce va ocupati cu fotografiatul ?
De ce fotografiati si ati ales sa fotografiati cu Olympus ? sau cu Panasonic / eu am Panasonic Wink. De ce cheltuiti timp si bani pentru a fotografia ?
Poate unii traiesc din asta ,poate altii o fac din pasiune ...nu stiu ,dar poate aflam cateva raspunsuri...ar fi frumos .Eu de exemplu nu astept ca tuturor sa placa ce pun eu pe site ,nu putem avea toti aceleasi trairi cand vedem o imagine. Ceea ce e frumos pentru mine poate pentru altul nu inseamna nimic . Poate pentru unul e un Hobby ,poate pentru altul e un mod de a face bani...
Ok ,poate mai scrie si altcineva ceva
 
d3xmeister
La mine e simplu. Mi-au placut aparatele. Nu foto, orice fel de aparate m-au fascinat, de la un radio Miorita pe care il aveam pana la aparatul foto Smena 8 si televizorul Temp. Crescand la tara, am o relatie apropiata cu natura. Si nu in ultimul rand, cand eram mic imi placea cuvantul ,,roll-film,, Smile. Toate astea combinate au dus la ,,prajirea,, multor filme AZO Mures, care in combinatie cu developarea si printarea (la un vecin) era o combinatie destul de scumpa. Ai mei nu prea voiau sa dea banii pentru poze cu varza din gradina.

Cam asa a inceput povestea.

Olympus am ales pentru ca SH era cel mai ieftin. Avusesem Nikon DSLR (D40 etc) dar lipsa controlului, jpegul Nikon si altele m-au facut sa it tin dosit vreo 2 ani de zile si sa ies foarte rar cu el. Pana la urma l-am vandut ca nu il foloseam. Am stat cu compacte, dupa care cand am vrut DSLR cel mai ieftin SH era E-520 kit. Mi-a placut enorm aparatul, iar engineul jpeg era fantastic. Asa am ramas pe Olympus, pana si-au bagat picioarele-n clienti.
Editat de d3xmeister la 17-04-2012, 00:24
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Ionut78
La mine pot sa spun ca sunt cam in egala masura doua motive mari si late, ma fascineaza aparatele foto si imi place foarte mult sa fac poze. In decursul catorva ani, de cand am aceasta pasiune, mi-au trecut prin maini mai multe aparate foto, am inceput cu ultrazoomuri de la Panasonic si Fuji, apoi cand mi-am dat seama ca fotografia inseamna mult mai mult mi-am luat primul aparat mai serios, un Samsung GX20, aparat care mi-a aprins irevocabil dragostea pentru fotografie. Am avut multe nikoane, dintre care cel mai mult mi-a placut D90-ul, singurul lucru care nu ma multumea pe deplin fiind calitatea jpeg-urilor. Dupa multe sapaturi pe net am aflat despre jpeg-ul Olympus si asa am ajuns sa detin primul meu Oly, un E620 (acest aparat m-a si impins spre acest forum despre care am numai cuvinte de lauda, cred ca se ridica mult peste nivelul celorlalte forumuri de profil din Romania). Am asteptat si eu ca multi altii un urmas al acestui aparat, dar cei de la Olympus au ales alte drumuri, fapt care m-a facut sa-l vand, lucru care il regret si azi, este singurul aparat dupa care am ramas cu regrete ca nu l-am pastrat. Momentan singurul aparat pe care il detin este un Sony NEX C3 care desi scoate poze incredibile, mai bune ca orice DSLR pe care l-am avut, nu imi da nici pe departe feelingul pe care il aveam pe Olympus si nu ma face deloc sa ma simt vreun soi de fotograf. Pe viitor inca astept aparatul care sa fie perfect pentru mine, si din pacate nu cred ca va fi un Olympus datorita prezentei execrabile pe piata noastra si a preturilor nesimtite, Nikon , Canon, Sony sunt la ani lumina din punctul asta de vedere.
Editat de Ionut78 la 17-04-2012, 02:31
 
puiugr
Eu fotografiez mai mult pentru amintiri.
am inceput cu telefoanele mobile,pe urma cu compactele pana a devenit o mare pasiune.Atunci mi-am luat dslr.Am ales olympus pentru ca atati bani am avut atunci(voiam sa-mi iau nikon d60,din cauza marketing-ului bun si din cauza ca toata lumea zicea ca nikon e tata lor).Dar acum nu-mi pare rau ca am ales olympus .
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-1117832321567050/
 
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-
ToniGenes
Imi amintesc ca primele poze digitale le-am facut in 2001, cu o compacta cu senzor de 0.6 Mp. Smile Calitatea extrem de slaba.
Pe vremea aia stiu ca am citit un articol din presa in care se scria ca aparatele digitale nu le vor egala niciodata pe cele pe film.

Primul aparat digital pe care l-am avut a fost o compacta Olympus in 2003 cu care am decoperit fascinantul univers al fotografiei digitale.
Pana in era digitala, fotografia nu era chiar asa usor accesibila (developare...etc).
Cand au aparut primele camere cu senzori electronici, s-au schimbat lucrurile.
Am cumparat-o din necesitate si apoi din cauza ca eram fascinat de ideea de a face poze digitale.
A costat o groaza de bani : 500 $ pentru o compacta cu 3Mp. Apoi am mai cumparat un card de memorie de 64 Mb xD, care a costat ~ 60$. Cat de scumpe erau camerele si accesoriile la vremea respectiva !

A urmat o compacta ultrazoom , tot de la Olympus care a trezit in mine pasiunea pentru fotografia "wild-life" si macro. Daca m-ai fi intrebat inainte, nu as fi crezut ca pot avea astfel de pasiuni.
Avand ditai zoom-ul (18x), cu camera asta am descoperit posibilitati pe care nu mi le imaginam pana atunci.
A fost momentul cand fotografia a devenit pasiune.

Si din inertie si oarecum firesc, am ajuns sa cumpar tot un DSLR Olympus - E-520, o camera care mi-a placut enorm in ciuda faptului ca nu e cea mai tare camera din univers. Smile

De ce am ramas la Olympus ?
Imi plac culorile, imi plac obiectivele, imi place senzatia pe care o inspira un sistem Olympus.
Fotografia nu inseamna doar megapixeli, zgomot, detalii.
Trebuie ca pozele sa-ti spuna ceva, sa te atinga intr-un anume fel.

Mi-a placut Olympus si am ramas aici.
Nu am indoieli ca si ceilalti producatori fac camere si obiective bune. Se pot cumpara camere excelente si de la ceilalti.
Eu fac fotografia din pasiune si e normal ca preferintele mele sa conteze cel mai mult in alegerea sistemului.
Daca as deveni vreodata "mercenar", atunci e clar ca piata va dicta sistemul pe care sa-l folosesc, nu ar mai fi loc si pentru preferinte personale.

De ce investesc sume mari in echipament ?
Pentru ca viata e scurta si merita traita asa cum trebuie.
Avem tendinta sa ne inhamam la 1001 chestii, dar uitam ca avem o singura viata pe care trebuie sa o traim asa cum ne place.
Platim rate la casa, la masina, la asiguratori, impozite uriase la stat ....etc. Nu e pacat sa nu investim un pic si in pasiunile noastre, singurele care ne fac viata mai frumoasa ?

Viata curge teribil de repede. Opreste-te un pic din cursa asta nebuneasca si intreaba-te daca nu cumva ai uitat care sunt lucrurile cu adevarat importante pentru tine ! Maine o sa ajungi batran si o sa ai regrete pentru lucruri nefacute.

Nu fac parte din categoria celor care sunt vesnic nemultumiti si "limitati" de echipament.
Echipamentul pe care il am acum, a fost un pas urias in fata la capitolul calitate, viteza de focalizare fata de vechiul sistem (E-520).
Insa nu am simtit doar satisfactie ci si dezamagire. Am fost dezamagit ca am o camera atat de buna incat eu sunt "intrebuintat" mai putin, devin un simplu operator. Apas un buton si gata.

Se pare ca placerea de a fotografia nu depinde de echipament.
Editat de ToniGenes la 17-04-2012, 10:24
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
nynel
Salut mai red bul cu respect ,eu unul am crescut in casa cu un Kodac cu burduf a lui bunicul pe film lat si cu un Zenit B a lui tata dar si cu poze cu stra -bunicul si stra -bunica si cu bunica in bratele lor la 2 ani (1902). Pozele sunt amintiri .Dupa ce nu mai suntem doar pozele raman de noi,asa ca eu te sfatuesc sa treci informatia digitala pe hartie ( acum 2 saptamani s-a dlocat un hard extern al sotiei de care era foarte mandra ca e de un tera) si pa cu toate pozele ei pe 3 ani. Nici cu toata facultatea ei de matematica -informatica nu a putut sa-l invie.Am descarcat 3 poze : strabunica tinand-o in brate pe bunica , bunica cu mama pe banca si bunica cu mama si bunicu cu un colec de armata la Olanesti plimbandu-se prin parc.Pfftozele raman urmasilor si noi disparem"
.
E 520 14-42 ;40-150. C 765-10x.
 
nynel
nynel a scris:

Salut mai red bul cu respect ,eu unul am crescut in casa cu un Kodac cu burduf a lui bunicul pe film lat si cu un Zenit B a lui tata dar si cu poze cu stra -bunicul si stra -bunica si cu bunica in bratele lor la 2 ani (1902). Pozele sunt amintiri .Dupa ce nu mai suntem doar pozele raman de noi,asa ca eu te sfatuesc sa treci informatia digitala pe hartie ( acum 2 saptamani s-a dlocat un hard extern al sotiei de care era foarte mandra ca e de un tera) si pa cu toate pozele ei pe 3 ani. Nici cu toata facultatea ei de matematica -informatica nu a putut sa-l invie.Am descarcat 3 poze : strabunica tinand-o in brate pe bunica , bunica cu mama pe banca si bunica cu mama si bunicu cu un colec de armata la Olanesti plimbandu-se prin parc.
.

E 520 14-42 ;40-150. C 765-10x.
 
nynel
nynel a scris:

nynel a scris:

Salut mai red bul cu respect ,eu unul am crescut in casa cu un Kodac cu burduf a lui bunicul pe film lat si cu un Zenit B a lui tata dar si cu poze cu stra -bunicul si stra -bunica si cu bunica in bratele lor la 2 ani (1902). Pozele sunt amintiri .Dupa ce nu mai suntem doar pozele raman de noi,asa ca eu te sfatuesc sa treci informatia digitala pe hartie ( acum 2 saptamani s-a dlocat un hard extern al sotiei de care era foarte mandra ca e de un tera) si pa cu toate pozele ei pe 3 ani. Nici cu toata facultatea ei de matematica -informatica nu a putut sa-l invie.Am descarcat 3 poze : strabunica tinand-o in brate pe bunica , bunica cu mama pe banca si bunica cu mama si bunicu cu un colec de armata la Olanesti plimbandu-se prin parc.Iar eu merh pe olympus ca este firma serioasa si ca rusi fac aparate foto de calitate.Iar cand te dau bani afara din casa ,cumpara un HP foto si sa vezi daca merge un an fara sa se strice ceva la el.
.

E 520 14-42 ;40-150. C 765-10x.
 
laurentiu
In 2004 am cumparat de la altex o camera video panasonic de 15 mil si un pic,la putin timp am constatat ca o poza bine facuta exprima mai multe decat ore intregi de filmare.Aveam un samsung pe film,am luat un lumix TZ1,dupa Olympus sp570 uz si dupa ce am citit toate discutiile de pe softpedia legate de Olympus am luat un e 500 de care sunt tare mandru chiar daca ii second.Nu imi pare rau de alegerea facuta mai ales pentru linistea si obiectivitatea celor inscrisi pe forumul olympus.In continuare caut un al doilea posesor de Olympus in Calarasi.Numai bine tuturor!
Em1 MK2 și câteva obiective
 
qrazvan
Eu fotografiez de placere, e unul din hobby-urile mele pe care l-am deprins de mic, cand tatal meu mi-a facut cadou un aparat cu film rangefinder (nu mai stiu ce era), apoi mi-a dat sa le folosesc pe ale lui, dintre care 2 Zenit-uri mi-au polacut foarte mult si unul din ele l-am folosit pana tarziu, prin 2007.
Fiind obisnuit cu un SLR, in 2008 am decis sa trec la un aparat digital, un DSLR. Nu prea stiam mare lucru despre diferitele marci si un priten, fotograf semi-profesionist, mi-a descris in mare unele avantaje/dezavantaje pe care le stia el despre ele. La Olympus mi-a spus ca marele avantaj sunt lentilele, dar senzorul e mai mic si format 4/3 (el prefera 3/2 asa ca a ales alta marca). M-am tot gandit (eram decis sa-l iau de pe BHPhoto, asa ca aveam mai multe variante) si intr-un final am luat un E-510 cu obiectiv 14-54. Pe langa obiectiv, a inclinat balanta si stabilizarea in body si pretul bun de atunci al aparatului. Am fost foarte multumit si de aparat si de obiectiv - pe care il consider printre cele mai bune zoom-uri ca raport calitate/pret de pe piata (atunci a costat nou vreo 400$). De aceea am si ramas pe Olympus si neavand o problema cu mega-pixelii, am trecut la E-3, a carui constructie mi se pare extraordinara. Cat timp o sa mai continue sa faca SLR-uri, eu o sa fiu f.incantat.

Legat de bani, cred ca e asa cum spune Katran - oamenii trebuie sa aiba niste hobby-uri pe care cheltuiesc dupa buzunarul fiecaruia. Important e la final sa fii multumit de ce ai realizat, nu sa fii stresat mereu ca au aparut aparate "mai bune" si atunci pozele tale nu mai sunt cum ar putea fi Smile.
E-5, 8mm, 12-60mm, 50-200mm
 
laurentiu
Hai restul nu spuneti nimic?day dreaming
Em1 MK2 și câteva obiective
 
Glad Parau
Va salut, sunt si eu nou pe aici, de curand am achizitionat un SP 570 UZ, care a inlocuit proaspatul decedat Fuji A-820(aparat de vacanta). Smile De ce Olympus? Acuma 8-9 ani am imprumutat in vacanta un D-395 si am ramas placut impresionat de culori si viteza shutterului. De atunci mi-a ramas la inima marca. De ce SP 570 UZ? Acum o luna cand aveam mai mare nevoie de aparatul foto(anversarea de 50 de ani a tatalui meu), acesta a murit. Am avut noroc ca in primavara am cumparat un SE C901 de care m-am folosit in seara aceea. Cum se apropria concediul am primit sarcina de a cauta un aparat foto. Prima optiune fiind Sony DSC-H9, aparat cu care m-am jucat la un fost coleg de liceu, dar nu am fost multumit de preturile la care se vindea, asa ca mi-am amintit de Olympus si am decis sa imi caut ceva in bugetul mic pe care l-am avut. Am vazut SZ-uri si ultrazoomuri noi(620,810,etc.) dar lipsa controlului manual si viewfinderului am cautat ceva mai vechi, asa am gasit 570, aparat care se incadra in buget si "cerinte" pentru a incepe in acest hobby, fotografierea. Pana acum sunt multumit de el, desi are multe compromisuri: lag si viteza de shutter speed de doar 1/2000( fata de DSC-h9 care are1/4000) dar are si farmecul lui cum este acel zoom ring si este ergonomic.
Sper ca nu v-am plictisit si va transmit salutari de la Cluj.
Numai bine.Thumbs up
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
AlexCarol
salut tuturor.inceputurile mele in ale fotografiei a fost cam prin '85-'86 parca.capatasem un hobby-muntii-si din nevoia pastrarii amintirilor mi-am cumparat primul meu aparat foto -smena 8-.la inceput dadeam filmele la developat,dar in scurt timp am inceput sa mi le prelucrez singur(intre timp facusem si armata)inclusiv puneam pozele pe hartie(a/n color).incet incet am trecut la zenit-uri. E,11,12, TTL.ultimul aparat slr a fost un Praktica LLC cu un obiectiv wide pentakon 50 mm super.(pacat ca l-am vandut).pe urma am sarit ca prostu' pe un bridge fuji s1700 ,dar fiind obisnuit cu slr-urile ,nu mi-a placut deloc.asa am ajuns la actualul OLYMPUS E 510.de ce oly?am pus totul in balanta .buget(mic),apoi pachetul gasit (3 sticle,blitz.carduri,acumulatori,accesorii,geanta )la un pret super ok ma determinat sa ma fac "olimpic".toata lumea numai canon -nikon.plus ca fac poze mai mult in natura ,unde oly exceleaza m-a convins .si nu in ultimul rand greutatea sa nu prea mare care m-ar incomoda mult sus pe creste.deocamdata mai invat sa il folosesc ,sa fac fotografii,nu poze.imi place enorm de mult, toata ziua l-as purta cu mine(nevasta-mea zice ca's ca un copil).numai bine si salutari din orasul viorilor,REGHIN.
Editat de AlexCarol la 04-10-2012, 21:39
OMD EM1 MKII,12-40 pro
 
adipocea
eu o sa fiu mai noncomformist, rebelul...nu am olympus dar am panasonic pe sistemul microu four thirds si four thirds, deci gemeni cu olympus... visul meu urmator este un om-d deci tot olympus... de ce micro four thirds, de ce olympus, de ce panasonic? pentru ca nu mi-a placut niciodata turma, cei care merg cu majoritate, consensul absolut, zdrobitor , general... cand am aflat ca pe piata reala a dslr-urilor profi conteaza doar canon si nikon m-am enervat... de ce? apoi am inceput sa citesc... la mine era vorba si de filmare , de cum se filmeaza cu un dslr... asa am ajuns la gh2, gh1... citind despre ele, am aflat despre leica, despre compatibilitatea lor cu olympus si panasonic... pentru mine, ca si pentru multi, exista un look LEICA, nu e inventie si nu e fabulatie... si singurul mod in care il poti obtine sub 7000 de euro este de a cumpara lentilele leica facute de panasonic cu leica, in japonia si de a le pune pe o montura micro four thirds
 
red bull
Intrebarea era la modul general , dar fiind pe un forum Olympus am crezut ca e mai bine asa.
Sa inteleg ca restul nu vrea sa dea din casa , sa dezvaluie secretul de ce fotografiaza ?
E o comunitate faina , mi-ar place sa se implice mai multi , spartanii s-au inmultit Grin (suntem mai multi de 300 )
Revin cu intrebarea :
De ce fotografiati ? De ce Olympus ? Si mai adaug :
Ce va atrage la aceasta marca ?
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Ionut Trufin
Salut,

Unii dintre noi ne-am prezentat deja in alt thread.

http://www.olympu...read_id=46
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
Denis
De ce Olympus?
Eu am fãcut poze câþiva ani cu o compactã, Canons SX120, care poate fi setatã manual complet. La un moment dat am fãcut poze cu un Nikon D60 al unui prieten. Am fãzut diferenþa la calitatea imaginilor ºi am vrut un DSLR. Am cãutat la F64 pe site cel mai ieftin DSLR. Acolo am vãzut pentru prima oarã camerele mirrorless...Mi-a plãcut foarte mult cum arãtau...în special cele olympus (E-P1, 2, 3). Mi-am amintit ce greu era D60 la Omu ºi cã prietenul meu a început sã îl foloseascã tot mai rar prin oraº. Aºa am început sã citesc despre mirrorless pe net. Cel mai mult mi-au plãcut comentariile de pe softpedia ale cuiva cu nickul Katran...I-am scris pe privat, mi-a explicat diferenþa mirrorless-DSLR, despre mirrorlessurile Olympus, despre senzorii APSC-m4/3, monturi, obiective etc...A rãspuns cu incredibilã rãbdare la toate întrebãrile mele (foarte multe...) de începãtor...În final aveam de ales între D3100 ºi E-PL3. Am cumpãrat E-PM1 pt cã a apãrut o ofertã foarte bunã. Apoi au urmat alte discuþii cu Toni (katran) pt. obiective...(iar extrem de rãbdãtor). Am cumpãrat pe rând zuiko 17mm/F2.8, pana 20mm/F.18, zuiko 40-150 (ultimele 2 de la Ghinitai - Ionuþ). Apoi am vrut vizor pt E-PM1. Am vorbit cu Paul care mi-a recomandat OM-D...Foarte multe discuþii cu Paul (la fel de rãbdãtor, de amabil ca Toni). Am cumpãrat OM-D tot de la Ghinitai...A urmat zuiko 45mm, tot prin forum...A urmat un curs foto la recomandarea lui Paul, care m-a ºi ajutat pe parcurs cu 1000 de sfaturi de tehnicã ºi compoziþie...La curs coleg cu Ionuþ Trufin de pe forum, care ºi el mi-a rãspuns la o groazã de probleme de începãtor... De la Paul au venit ºi SLR-ul OM-1n ºi sfaturi pentru fotografia pe film, care e ceva cu totul deosebit...
Scuze cã am plictisit, dar am simþit nevoia sã spun ce importanþi au fost pentru mine câþiva colegi de forum ºi de olympus, ce important a fost forumul în general.
Cred cã am ales Olympus ºi datoritã oamenilor cu Olympus...
ªi nu cred cã am greºit, sunt mulþumit de OM-D ºi obiectivele pe care le am (în limitele unui începãtor).
M-ar tenta un aparat cu senzor fullframe (cu pixeli mari ºi puþini...în special pt DOF îngust), dar de dimensiunea OM-D-ului ºi cu obiectivele zuiko ºi panasonic...
Editat de Denis la 22-06-2013, 11:46
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Denis
Mai adaug cã datoritã lui Ghinitai am reuºit sã cumpãr de curând panaleica 25mm...ªi probabil tot cu ajutorul unui coleg de pe forum voi reuºi sã vând pana 20mm ºi sã cumpãr un sperangular (poate zuiko 12mm)...
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Sorin
Sorin Mateescu, de cand ma stiu sunt pasionat de tot ce inseamna mecanica, electronica si astronomie.
Pe vremuri (anii 65-70) cand tata avea un MZ de 250cmc eram numai pe langa motocicleta. In liceu am facut prima luneta (Luneta lui Galilei) cu lentile de ochelari de la IOR respectand cu strictete indicatiile din revista Tehnium (revista cu care "ma hraneam" si din care nu-mi scapa nici o virgula (mai am ceva din colectie). In anii '80 am facut primul meu amplificator audio de 50W dupa o schema din RFG obtinuta cu mare greutate.
In 1999 cu ocazia eclipsei de soare (11aug1999) am construit Observatorul Galileo Galilei in Ramnicu Valcea.
Primul meu aparat foto a fost Smena 8 apoi Lubitel, Praktica, Pentacon SIX, Zenit TTL, Olympus OM, Leica, Newe Gorlitzer Camera etc - colectie.
Primul aparat foto digital FujiFilm MX 1700 ZOOM de 2,1mp cumparat in 2001 cu multi bani si cum spunea Toni, nu dadea nimeni sanse fotografiei digitale. Apoi Olympus C720UZ o revelatie (pentru mine) la vremea aceea... de atunci numai cu Olympus, E500, E620, OM-D.
Fac totul numai din pasiune motiv pentru care eu abordez discutiile pe acest forum cu ton glumet si buna dispozitie.
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Denis
Sorin, mai ai acel Leica? Cum a fost experienþa cu el (în special focalizarea)?
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,186,215 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.