header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus go NUTS !!!
d3xmeister
Olympus a trimis principalelor website-uri de fotografie un pachet cu 2 nuci si mesajul ,,Coming Soon,,

In plus, Olympus a lansat oficial un teaser ,,Pro image quality from a whole new perspective,,

Oare ce ne asteapta ?
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
Pentru tine, in mod special, Olympus va lansa modelul D5200 care sa iti inlocuiasca actuala configuratie.
Pfft
Cu drag, Gelu.
Olympus E-M1
 
ghinitai
Smile) buna asta, Bogdan
 
Eddy
Lasati megapixelii sa vina la mineeeeee.......
 
titeldragomir
d3xmeister a scris:

Olympus a trimis principalelor website-uri de fotografie un pachet cu 2 nuci si mesajul ,,Coming Soon,,

In plus, Olympus a lansat oficial un teaser ,,Pro image quality from a whole new perspective,,

Oare ce ne asteapta ?


Am citit ceva acuma..cum ca ar fi zvonuri de un fel de xz-2 dar water sealed...cine stie care o fi treaba..om trai si om vedea...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
titeldragomir
Daca ar fi asa...eu zic ca ar avea mareeeee succes...o camera capabila sa scoata peste calitatea lui XZ-1+ un video la zi...dar toate intr-un body capabil sa faca fata unor adincimi de peste 7 metri + toate shocurile....suna bine?

USB 2.0 port
Allows an easy connection to your computer.
Memory card slot
Supports Secure Digital, Secure Digital High Capacity and SDXC formats for storing or transferring media.
Store more photos! Find compatible memory cards in our Memory Center!
12.0-megapixel 1/2.3" CMOS image sensor
Captures high-resolution images up to 3968 x 2976 pixels.
4x optical/4x digital/16x total zoom
For precise zooming and accuracy.
3" OLED display
With 610K dots for clear viewing and easy navigation.
HD movie mode
Allows you to capture video clips in 1080p, 720p or VGA resolution.
TruePic VI image processor
Helps ensure clear, detailed images.
Dual image stabilizer
Reduces image blur caused by camera shake and vibration. ISO up to 6400 for improved image capture in low-light conditions.
Scene modes
Include portrait, landscape, night scene, night + portrait, indoor, self-portrait, sunset, fireworks, cuisine, beach & snow and more. Magic art filters allow you to get creative with your pictures.
Burst shooting mode
Captures up to 3 fps or up to 200 pictures for fast-action shots. Panorama mode allows you to record stunning vista shots.
White balance modes
Include auto, overcast, sunlight, tungsten and underwater to keep colors looking natural.
Built-in auto flash
With red-eye reduction for natural-looking eyes in portraits.
Autofocus
With super macro mode focuses as close as 0.4" for clear photos up close.
Water-, freeze-, crush-, shock- and dust-resistant design


Read more on PhotoRumors.com: http://photorumor...z1tesewO00
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
titeldragomir
d3xmeister a scris:

Olympus a trimis principalelor website-uri de fotografie un pachet cu 2 nuci si mesajul ,,Coming Soon,,

In plus, Olympus a lansat oficial un teaser ,,Pro image quality from a whole new perspective,,

Oare ce ne asteapta ?


Mihai...daca e ceea ce banuiesc...chiar ar fi ceva incredibil...sper sa nu ma insel...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ghinitai
Eu sper sa treaca peste bariera de f1.8. Daca ar baga macar un f1.4 stabilizat ar insemna ceva. Si nu pentru dof, dar pentru viteza de declansare in lumina slaba. Sau ce ar fi si mai "nuts", o compacta cu focala fixa de 28mm si f1.
 
ToniGenes
Prima idee care imi vine in minte pentru a creste calitatea, este aceea de a micsora numarul de Mp. Cred ca 7-8 Mp ar fi de ajuns pentru segmentul asta de clienti.

Avantaje :
-ar creste performantele la ISO mare;
-fisiere mai mici ca dimensiuni;
-procesare mai rapida.

Dar nu se va intampla asa ceva. Lumea e disperata dupa cat mai multi MP iar producatorii cupleaza si ei la ideea asta. Inca apreciez ca XZ-1 a avut doar 10 Mp, cand putea sa aiba 14...18 Mp.

Calitate PRO pe o compacta mi se pare o gluma. Eu nu cred ca este vorba despre o altfel de camera (compacta) in prezentarea celor de la Olympus, ci este vorba fie PEN, fie 4/3.
PRO stim cu totii ce inseamna : camera cu senzor bun + obiectiv pe masura. O compacta nu poate visa la asa ceva. Ok, poate ca nu-i imposibil sa faci o astfel de compacta, ci doar foarte greu, dar pretul mare de productie ar face-o complet necompetitiva.
Editat de ToniGenes la 02-05-2012, 15:02
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
Oare la asta se refera ?
http://photorumor...hs-camera/
 
red bull
Acum am vazut ca nu ...e altul Waiting
 
ghinitai
La ala se refera. E o premiera pentru Olympus sa scoata in sfarsit un aparat "rugged" si cu calitate. Smile
Olympus Tough au fost niste pocnitori pana acum.
 
Eddy
ghinitai a scris:

La ala se refera. E o premiera pentru Olympus sa scoata in sfarsit un aparat "rugged" si cu calitate. Smile
Olympus Tough au fost niste pocnitori pana acum.


aroganta asta este gratuita
poate sunt oameni care au strans greu bani ca sa cumpere un Olympus Tough
 
ghinitai
Vorbesc in calitate de "balacitor" profesionist Smile Am avut toate compactele acvatice, Olympus sunt de departe cele mai nasoale. Si adevarul e ca trebuie sa strangi ceva bani sa iti cumperi ultimul model.

PS: vad ca singurul model care se mai gaseste e destul de ieftin.

O poza la intamplare. E la iso 250, nu e mare diferenta de iso 80:

http://www.magezi...232798.jpg


ps2: De asta vorbeam ca e scump, toata gama a fost. Nu chiar 17 milioane, dar 15 tot a fost pe la f64

http://www.pcone....2-mp_P5701
 
ToniGenes
Nu pot decat sa fiu de acord cu Ghinitai.

Olympus are compacte mediocre, slabe. Ok, XZ1 este o exceptie.
In rest, generatie dupa generatie, Olympus s-a dus la vale. Dupa cateva compacte bune, a facut compacte din ce in ce mai proaste, desfiintate in toate review-urile si pe toate forumurile.
De regula strategia era sa scoata o camera care "stralucea" la un capitol : multi Mp sau zoom mare, dar care avea 101 probleme : calitate slaba a imaginii si/sau focalizare lenta si/sau viteza de scriere pe card lenta ....etc.


De ce i-a luat atata timp lui Olympus sa inteleaga ca formatul de memorie xD il trage in jos ?
Am o compacta Olympus din 2007 cu slot de memorie xD.
Daca trag raw cred ca astept minim 20 sec. pana scrie imaginea.Smile

Un om care ia teapa cu o camera proasta, schimba marca la urmatoarea achizitie. Nu are de ce sa fie fidel marcii.

Cat despre poza postata de Ghinitai, e un exemplu despre ce inseamna 14 Mp pe o compacta.
14 Mp care dau o rezolutie reala echivalenta unui senzor similar cu 2-3 Mp.
Cred ca daca s-ar fi pus doar 5-6 Mp pe senzor, poza aia ar fi aratat mult mai bine.

La Nikon s-a intamplat exact invers.
A inceput cu compacte proaste si in timp a avut o evolutie pozitiva : compacte din ce in ce mai bune.

In momentul asta Panasonic si Canon fac cele mai bune compacte, urmate de Sony la mica distanta. Apoi Fuji si Nikon fac compacte rezonabil de bune.
Olympus e pe la urma.

Mai exista posibilitatea ca Olympus sa scoata o compacta cu senzor 4/3.
Un concurent pentru GX1 de la Canon.
Editat de ToniGenes la 03-05-2012, 09:25
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
anakin
ghinitai a scris:

Vorbesc in calitate de "balacitor" profesionist Smile Am avut toate compactele acvatice, Olympus sunt de departe cele mai nasoale. Si adevarul e ca trebuie sa strangi ceva bani sa iti cumperi ultimul model.

Nu stiu de ce dar ma indoiesc serios ca le-ai avut pe toate. Vezi ca sunt o gramada de pocnitori subacvatice de pe la Samsung, Pentax si Casio care sunt mult sub Olympus. Inca o data, ai grija la afirmatiile pe care le faci pentru ca nu le poti sustine.
 
www.fotoamb.blogspot.com
anakin
[url=http://www.olympus-romania.ro/forum/viewthread.php?thread_id=436&pid=5777#post_5777]

Olympus are compacte mediocre, slabe. Ok, XZ1 este o exceptie.
In rest, generatie dupa generatie, Olympus s-a dus la vale. Dupa cateva compacte bune, a facut compacte din ce in ce mai proaste, desfiintate in toate review-urile si pe toate forumurile.
De regula strategia era sa scoata o camera care "stralucea" la un capitol : multi Mp sau zoom mare, dar care avea 101 probleme : calitate slaba a imaginii si/sau focalizare lenta si/sau viteza de scriere pe card lenta ....etc.


Este si nu prea este asa. De exemplu, Olympus a inovat mult in cateva segmente de piata pentru compacte. Zoom-urile lor au fost si sunt camere ok. Nu stiu cati ati folosit SP-urile insa ca si compromis zoom/calitate/pret au stat chiar bine. Altceva este atunci cand vorbim de compactele din alte clase unde modele au fost chiar slabe. Camere subacvatice au fost iar un segment unde Olympus a inovat. Sunt camere bine construite insa calitatea imaginii este influentata mult de solutia tehnica aleasa de Olympus pentru obiectiv. Din punctul meu de vedere punctul sensibil a fost intotdeauna filmarea. Si inca ceva, la fotografia subacvatica conteaza mult si fotograful. Daca te astepti sa scoti rezultate bune balacindu-te prin apa atunci nu prea o sa-ti iasa.
 
www.fotoamb.blogspot.com
ToniGenes
Eu mai am inca un SP-550UZ si am urmarit seria asta.

Olympus a inceput promitator cu SP-urile, dar a sfarsit prost.
S-a incapatanat sa pastreze pe ele slotul de carduri xD si din cauza asta camerele au ramas lente comparativ cu restul competitiei care utiliza carduri de ultima generatie.

Au rezolvat problema focalizarii lente foarte tarziu (pe la SP-590), in timp ce competitia oferea de multe generatii de camere focalizare rapida.

S-au dus in sus cu numarul de megapixeli, am vazut la un moment dat poze facute cu un SP cu 14 Mp (era oare SP-800 ?). Avea zgomot deranjant si la ISO-100, calitatea imaginii foarte slaba.

Filmarea au imbunatatit-o tarziu. Foarte mult timp au oferit doar filmare la 640x480, in timp ce concurenta oferea deja filmare HD.

FZ-38 de la Panasonic a fost o camera impecabila din toate punctele de vedere, mult mult peste SP-uri.

Sunt bune inovatiile, dar este foarte important ca o camera sa ofere performanta constanta din toate punctele de vedere.
Parca Olympus se opreste exact atunci cand trebuie sa produca produse mature din toate punctele de vedere si reia cursa catre urmatoare inovatie.

Putem considera ca PEN-ul este inovatie ?
Daca da, as vrea sa vad un PEN complet : vizor integrat, blit integrat, senzor de ultima generatie (cel de pe E-M5), focalizare buna si in CDAF si in PDAF.
Ori Olympusul pe care il stiu, in mod normal ar abandona seria PEN inainte de a produce acest model si ar alerga catre urmatoarea inovatie.
Sau si mai rau, ar face inventii gen : adaptor PDAF care costa enorm si care suporta doar jumatate din obiectivele 4/3 ...etc.

Asta e marea provocare, sa produci o camera de dimensiuni reduse care sa ofere aceeasi calitate si functionalitate ca o camera mare (DSLR).
Nu sa o oferi camera de mici dimensiuni si cu compromisuri. Din astea exista deja de foarte multi ani. O compacta mai rasarita rezolva problema dimensiunilor.

Noi mai intai de toate suntem fotografi si apreciem lucrurile bine facute. Design-ul si alte aspecte sunt chestii secundare.
Singurul produs ok din toate punctele de vedere scos de Olympus in ultimii 3 ani este E-M5.
Editat de ToniGenes la 03-05-2012, 13:56
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
Scrierea Raw-urilor pe card e lenta si la E-PL2 , nu stiu la celelalte Pen-uri ,dar fata de un DSLR sau fata de G2 de la Panasonic , e lenta rau. Sunt curios cum se comporta o compactaConfused Banuiesc ca la E-M5 ,la pretul ala ,e rezolvata treaba...
 
Paul
red bull a scris:

Scrierea Raw-urilor pe card e lenta si la E-PL2 , nu stiu la celelalte Pen-uri ,dar fata de un DSLR sau fata de G2 de la Panasonic , e lenta rau. Sunt curios cum se comporta o compactaConfused Banuiesc ca la E-M5 ,la pretul ala ,e rezolvata treaba...


Scrierea pe card este lenta din cauza cardurilor care sunt de viteza mica, posibilitatile hardware ale aparatelor sunt foarte mari. Un card bun trebuie sa aiba peste 30Mb/s ceea ce nu prea multa lume si-a permis sa isi cumpere.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 1
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,397,683 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.