header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Cine mi-s eu...
grigu
Salutare, m-am gandit ca ar fi bine sa fie un topic de presentare, pentru a ne cunoste.


grigu (de fapt grig... dar pe majoritatea forumurilor numele era ocupat cand am ajuns eu)
29 ani momentan pe langa Marsilia.

Hardware: Utilizator de olympus din 2005 o compacta c5050 iar din 2008 folosesc un sistem E520 la care i-am adaugat recent ZD 12-60, ZD 70- 300 si un blitz metz 58. In ultima vreme ma joc cu inca doua blitzuri chinezesti si un sistem de triggere wireless YN620.

Fac poze pentru: familie...fotografiez ceea ce vad in jurul meu pentru ca memoria nu poate retine tot.
Cam atat ca s-a trezit prichinduta si nu mai am loc de ea la calculator.

numai bine!
 
Bogdan Mitea
Imi pare bine sa-ti vad prezentarea Grig. Dar daca aici poti avea ce nume vrei, ai ales "grigu" doar din inertie?
Cum te descurci cu triggerle alea, sa ne spui la capitolul lumni, ce avantaje si neajunsuri ai.

Despre mine, in semnatura si prezentare se pot intalni detaliile personale.
Recomand tuturor sa foloseasca aceste optiuni.
Olympus E-M1
 
grigu
Despre YN 602 sunt multe multe informatii pe net si au review-uri bune. Nu am gasit optiunea pentru olympus si am luat canon. Pentru a declansa blitz-uri e ok orice versiune. Daca vrei sa declansezi camera de la distanta, atunci iti trebuie un cablu care e specific fiecarui producator.
Nu am avut rateuri decat in situatii cand am uitat ceva pe off.
Viteza de sincronisare pe e 520 e de 1:125. Am reusit cu un mic artificiu si viteze mai mari (1:1000)daca le folosesc pentru a declansa metz-ul (care stie si de HSS) dar rezultatul nu e constant.

Celelalte doua blituri sunt yn 460II. Le-am luat ca sunt ieftine si le consider suficiente pentru joaca mea. Nu le-am pus niciodata pe camera, le folosesc doar prin declansare radio.
Oricum e nevoie de mult timp de documentare si de incercari pentru a reusi sa manuiesti bine un set de lumini.
Deseori modelele mele isi pierd rabdarea si ajung sa fotografiez ursuleti de plus, tigri, catei sau marionete imprumutate de la fiica mea.
 
Alina
hello people!

eu sunt o profana in ale artei fotografice, dar care isi doreste sa faca ceva cu pasiunea pentru frumos. asa ca am decis: vreau sa ma apuc serios de treaba si din mai o sa incep un curs foto.
am ajuns pe forumul asta datorita unui mesaj primit pe alt forum (cel cu S Smile ), unde ceream un sfat in privinta achizitionarii unui aparat foto DSLR.
sunt inca in dubii in privinta asta, dar ideea de baza e ca ma tenteaza olympus in general, datorita kit-ului cu doua obiective, care, zic eu, e util pentru un incepator.
imi place fotografia pentru ca imi place sa surprind lucrurile care ma impresioneaza.
sunt o persoana care invata repede, asa ca probabil ca dupa curs o sa inteleg macar jumatate din discutiile de pe-aici Wink
 
Bogdan Mitea
Forumul respectiv este Softpedia, unde cam toti cei de aici au cont.
Nu este nicio problema in a pomeni orice nume (Softpedia, Sony etc) in cadrul acestui forum.
Daca vrei sa te apuci serios de fotografie atunci intr-o foarte scurta perioada de timp vei dori sa faci upgrade la aparat. E-400, pe care ai pus ochii, nu e rau dar este "vechi". Sunt o gramada de body-uri mai bune. Lentilele Olympus, chiar daca sunt de kit, sunt recunoscute ca fiind de foarte buna calitate.
Olympus E-M1
 
Winter1966
Salutari tuturor. Migrez si eu incetisor (ardeleneste ) incoace.
Pastrez si contul de pe Softpedia cu acelasi user.
Sper ca unele din intalniri sa fie si mai aproape de centrul tarii, mie imi este cam greu de ajuns in weekend in Bucuresti.
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
Bogdan Mitea
Salutari si tie si bine ai venit!
Comunitatea se mareste in sensul ca numarul detinatorilor Olympus devin membrii in site. Sunt multi altii care nu stiu inca de existenta lui.

Dupa ce "fenomenul" micro 4/3 va fi mai bine inteles / mai clar prezentat vor fi si mai multi utilizatori.

Daca speranta, in general, se bazeaza pe o dorinta si o interventie aproape mistica in realizarea ei, atunci nu sper ci ma bazez pe intuitia ce imi spune ca Olympus nu dispare ca si componenta a fotografiei profesionale.

Cu aceasta convingere merg la drum si cred ca vor aparea mai multi propietari de sisteme m4/3 si grupuri locale ce se pot intalni fara sa fie conditionati de o deplasare incomoda.
Olympus E-M1
 
Winter1966
Multumesc Bogdan pentru urari si mesaj. Sa crestem tot mai mari ca si comunitate.
Deplasarea la Bucureti pentru mine este o pura problema de timp ( lucrez la BV si familia e in CJ deci trebuie sa le impac)
Cum utilizez atat M4/3 cat si 4/3 (preferat totusi ) sunt de parere ca pentru cine poate accepta cateva mici compromisuri, inclusiv actualul m4/3 este o optiune buna.
Obiectivul 14-150 este mult mai rapid la focus comparat cu 14-42 versiunea I.
Atasez un fisier cu o fotografie de ieri cu EP-1 si 14-150 , trecuta doar prin comprimare cu Microsoft office picture manager. Sper ca s-a pastrat EXIF-ul pentru ca toata lumea sa vada parametrii de expunere. Este doar un snapshot .
e1221822_compress.jpg

OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
Bogdan Mitea
Nu cred ca are cineva o problema daca migrezi spre un alt sistem/marca.
Iti faci prea multe ganduri si griji inutile. Bafta in alegerea noii configuratii si te asteptam cu pareri.
Olympus E-M1
 
titeldragomir
Din punctul meu de vedere ...atita timp cit ai un aparat foto in mina, esti binevenit pe un forum in care se discuta fotografie...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
d3xmeister
Fiecare alege ce crede ca e mai bun pentru el. Pe mine nu investitia in sistem m-a facut sa merg tot pe Olympus, puteam fara nici uan efort sa aleg altceva.

Din pacate multe din cele scrise de tine nu reflecta realitatea. Ce te doare pe tine e ca nu gasesti obiective slabe si foarte slabe ? In 90% din cazuri obiectivele Zuiko sunt si mai ieftine si mai de calitate, chiar nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu obiectivele scumpe.

Daca discutam de bodyuri, aici intervin necesitatile fiecaruia, pentru mine de exemplu abia 600d si d5100 se pot compara cu e620, si dupa cati ani de zile? Si la ce pret ? Se plangeau unii ca e620 e scump. Sigur daca te intereseaza iso si mai stiu eu ce atunci da, ai alternative mai bune, eu unul n-am nevoie mai mult de iso1600 si e620 si e5 sunt capabile fara probleme de asta, indiferent ce spun unii.

Poti face poze bune cu orice, si asta pentru ca nu grainul sau filtrul aa sau alte bazaconii fac o poza buna sau rea, stiu ca multi nu sunt de acord cu asta dar imi pare rau pentru ei.

Ergonomia muci a Nikoanelor entry level in schimb te poate face sa pierzi un moment important, si asta pentru mine face mai mult decat orice iso. In plus, aspectul cacaniu al pozelor a fost unul din motivele pentru care cat am avut Nikon ma lasasem de fotografie. Stiu, raw calibrari de culoare etc, dar cu ce costuri, cunostinte si timp pierdut se realizeaza ?

Singurul motiv serios din ce ai expus mai sus ar fi disponibilitatea, noi sau second hand, pe piata din Romania. Cu toti ne-am lovit si ne lovim de problema asta dar cum necum am rezolvat problema.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
George, nu suntem copii. Iti respectam alegerea, oricare ar fi ea si te asteptam in continuare pe forum.
Nu noi trebuie sa fim multumiti de noua ta achizitie, ci tu.
Asa ca alege ce e mai bine pentru tine!

Ai binecuvantarea noastra. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
jimb
neluand in calcul obiectivele pro, cele de calitatea unui 35mm macro sau a unui 70-300mm cred sint foarte greu de gasit la alt producator la banii la care le poti cumpara (sint si la noi oferte bune), valabil si pentru 9-18mm
eu personal cred ca e nevoie de foarte multa pricepere sa poti stoarce la maxim tot ce poate un E420, E520 etc., am cochetat si eu de multe ori cu ideea sa schimb producatorul si in secunda doi am realizat ca eu sint de vina in 99,9% din cazurile in care pozele nu ies cum ar fi trebuit/cum as fi vrut, indiferent ca le-am facut cu camera compacta sau cu dslr
la noi piata de Olympus e aproape inexistenta si mult prea scumpa in comparatie cu ce e de ex in Germania, Marea Britanie etc
 
Engineer_xxl
Mei eu nush ce ziceti voi de Germania, dar eu sunt aici si sa mor daca gasesc preturi mici la Oly... Am vazut intr-adevar oferte faine la Nikkon dar in rest... Mie unul Italia mi se pare cea mai ieftina cand vine vorba de electronice.
E-520, 14-42mm, 40-150mm
 
http://cridesign.blogspot.com/2009/09/welcome-in-m
d3xmeister
George, ori ai inteles gresit ori nu vrei sa intelegi. N-are nici o treaba ce aparatura am sau imi permit eu, iar obiectivele de kit nu le dau pentru ca imi plac, fara alte motive. Si tocmai pentru ca mi-am putut permite ce am vrut ar trebui sa te puna pe ganduri, de ce am ales Olympus cand aveam alte posibilitati, si am si detinut si folosit altele ?

Lamureste-ma ce obiective gasesti tu dincolo mai ieftine si mai bune decat cele de pe 4/3. Singurele care imi vin in minte sunt prime-urile alea ieftine la care te bucuri ca platesti putin pentru f/1.8 si dupa aia ajungi la concluzia ca ai platit pentru f/4 daca mai vrei si calitate de la el.

Ai cazut intr-o mare plasa cu mentalitatea asta, ai cuvantul meu ca te vei convinge singur de asta in foarte scurt timp. Te astept sa recunosti chestia asta daca vei mai avea sinceritatea necesara.

Nu contesta nimeni faptul ca ceilalti producatori au avantaje la anumite capitole, sau ca Oly e aproape inexistent pe piatza din ro. Tu insa ai oferit niste motive cel putin chestionabile. Daca spuneai: ,,trec pe Nikon pentru ca am folosit si am obtinut poze mai bune decat ce obtineam cu Olympus,, atunci era ok.

Repet, nu intelege gresit, si eu e posibil sa sar barca, poate maine, poate peste 5 ani sau poate niciodata. Nu e nimic rau sau de condamnat in treaba asta, eu iti spun doar ca motivul ala cu obiectivele nu se regaseste in realitate.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
jimb
Engineer_xxl a scris:
Mei eu nush ce ziceti voi de Germania, dar eu sunt aici si sa mor daca gasesc preturi mici la Oly... Am vazut intr-adevar oferte faine la Nikkon dar in rest... Mie unul Italia mi se pare cea mai ieftina cand vine vorba de electronice.


de ex. http://geizhals.a...07068.html
 
d3xmeister
Pai normal ca asta e ideea, ca tu sa fii multumit. Poti sa ne spui ce ti-ai luat, si eventual ce iti place mai mult sau mai putin etc.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
grigu
Salutare tuturor,

Eu am fost intr-o mare dilema astazi. Dupa cum am spus pe undeva la bursa urma sa cumpar un obiectiv pana-leyca 25mm, f=1.4 la 500 euro. M-am intalnit cu omu, vad obiectivul -exterior impecabil fara nici o zgarietura sau amprenta.
Montez pe aparat si ma minunez ce fain apare scris diafragma 1.4. Incep sa fotografiez ce era pe masa. Adica nota de plata care ne-o adus-o chelneru'. Imi sare in ochi un front focus enervant. Ii spun omului ce ma preocupa si el zice ca nu a bagat de seama asa ceva. Si cred ca era sincer. Isi scoate din geanta ditamai FF-ul cu un obiectiv sigma si incepe si el sa faca poze la nota de plata. Cred ca biata hartie era de vina ca imi zice hm... si mie imi face la fel.
No acuma eu ce fac... il cumpar sau nu?
Ma si gandeam ca o sa iau alt corp care poate sa corecteze aceste neajunsuri ale obiectivului...

Voi ce ati face?
In final am refuzat. M-am dumirit ca hobby-ul meu e fotografia si nu cumpararea de aparatura foto.
p4062717_v1.jpg

Editat de grigu la 07-04-2011, 01:23
 
d3xmeister
Al meu leica pe e5 necesita +8 ajustare de focus, pe e620 focalizeaza perfect fara ajustare iar pe e520 nu se putea folosi decat pe live view, dar e520 facea asa cu toate obiectivele.

Acum am vazut si poza, decalajul de focus e extrem de mic, pe un body cu reglaj se corecteaza fara probleme.

George, daca tot sari barca asteapta nikon d5100, dupa parerea mea e singurul aparat entry level care e mai bun ca e620. Acum bineinteles fiecare intelege altceva prin ,,mai bun,, Singura problema ar fi 18-55mm care pe senzorul ala de 16mp va fi fund de borcan, ca sa nu mai ziv de imposibilitatea de a folosi filtru de polarizare, manual focus override sau faptul ca daca trebuie sa isi faca toata cursa de focus poti sa pleci sa mananci linistit o pizza ca pana te intorci cu putin noroc va fi terminat.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
eurynomus
Eu zic ca e510 e un aparat mai mult decat decent. Nu o zic ca e ceea ce detin eu dar momentan nu l-as schimba decat pe un e620 la care doar sa mai pun o suma infima de bani dupa ce il dau pe al meu.
Parerea mea este ca poti face poze extraordinare si cu un compact eu unul cel putin am vazut poze cu un compact de am ramas masca si sunt sigur ca multi posesori mandrii de dslr-uri puternice pro nu le pot face ... pentru ca : nu sunt unde trebuie cand trebuie , nu ai feeling vizavi de compozitie si multe altele.
Deci intr-un final aparatura e doar o extensie a fotografului. Un fel de pensula si culori pentru un pictor. Ceea ce va iesi la final tine de cel care tine aparatul ( pensula) in mana !
http://shakaphoto.wordpress.com/
d90 28-70 F3.5-4.5D ; 35 mm f1/8G
 
http://shakaphoto.wordpress.com/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 7
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,266,890 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.