header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Cine mi-s eu...
Mihai N
Misto aparatu', sa ai parte de el Grin
Olympus E-520 // Zuiko Digital 14-42mm f/3.5-5.6
Flikr
 
d3xmeister
Nu vor fi rele, stai linistit, 40D e un super DSLR, m-am jucat si eu de multe ori cu aceiasi combinatie pe care o ai tu. Aparatul mi-a placut mult, n-am avut ce sa ii reprosez.

Aia cu ISO nu e completa, de fapt vrei sa zici ca s-a vazut diferenta cand tragi in cafenea cu un zoom care pleaca de la f/4. Sa nu o iei pe urma celor de la dpreview care in extazul ISO-urilor astronomice trag noaptea cu 18 - 200mm la f/7.1

40D merita sticla buna, ce vrei tu sa iti iei e excelent dar nu pentru low light. Ideal ar fi sa faci un efort sa iei 17 - 55mm f/2.8

Personal sunt de parere ca nu ai castigat nimic sarind barca, dar chiar sper sa nu ai regrete.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
d3xmeister
Ce ai castigat mai exact ? Sau 40D e vreun medium format si n-am observat eu cat am tras cu el ?
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
d3xmeister
Pai vezi ? Asta voiam de la tine, jos palaria. Astea chiar sunt motive serioase pentru o mutare de genul asta. Faptul ca esti incantat de noul aparat te va si scoate probabil mai des la pozat si sigur vei produce poze mai bune. Ceva de genul asta am simtit eu cand de pe un D40x care ma facuse sa imi bag piciarele in fotografie, am trecut la E520 care mi-a readus pasiunea, chiar daca in celebrele teste D40x era chipurile ,,mai bun,,

Si problema cu disponibilitatea devine extrem de importanta incat mai devreme sa mai tarziu majoritatea nu vor mai avea practic de ales decat sa caute in alta parte.

Acum situatia e simpla, cine nu is doreste upgrade ramane, cine vrea upgrade se duce Smile
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
titeldragomir
E..pai aici e buba...upgrade unde? Daca Olympus nu vine anul asta cu un body nou, ceva sa intre in categoria de pret a lui D7000 si 550D..vor pierde multi utilizatori.
George sa il stapinesti sanatos, este un aparat ok , multi inca trag pe el...am mai zis, fiecare sistem are avantaje si dezavantaje...si diferentele se vad doar in cazuri extreme, ca in rest, toate sunt la fel.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
d3xmeister
Pai nu inteleg, 40d si e510 ar trebui sa aiba acelasi tip de asistenta de focus, adica ajutandu-se de blitzul onboard. Optiunea se poate actica si dezactiva din meniu, iar aparatul o foloseste cand crede ca are nevoie.

Pe mine la D40x m-au dezamagit multe, lipsa acuta de dotari utile, ergonomia ridicola si culorile, ultima fiind doar chestie de gust personal, care cand e vb de Nikon la mine se transforma in dezgust. Smile E l-am perceput ca pe un aparat de full auto pentru oameni care n-au nici cea mai mica tangenta cu fotografia. Si cat a fost de laudat.....

Cu 40d dupa cum ti-am spus am avut experiente placute, cand il folosesti intelegi exact de ce a creat un nou standard in industrie la vremea lui. Pacat ca succesorii n-au mai impresionat.

Si daca tot vorbim de Canon, cred ca am mai spus ca sunt convins ca va urma o revolutie Canon. Un indiciu ar fi faptul ca tehnologia din G11 si s90, integrata intr-un full frame ar matura pe jos cu D3s. In plus, nu ar fi prima data cand Canon sta la cutie pana isi baga in disperare fanii, dupa care scoate ceva de le rupe botu' tuturor.
Si ca parere strict personala bazata pe experienta cu cele 2 branduri, obiectivele Canon sunt mai calitative decat Nikkor, cu mici exceptii.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
d3xmeister
E prima data cand aud ca 40D are lampa de asistenta, eu l-am folosit decat ziua. Din cate stiu celelalte body-uri de la Canon nu au asa ceva, ca si Olympus folosesc blitzul on-board. Si da, lampa e mult mai buna si mai eficienta, aia cu blitzul e o porcarie.

Eu doar cu 50D am mai tras serios pe langa 40D si mi s-a parut mai slab din multe puncte de vedere, cam aceleasi care au fost scrie de multi utilizatori pe forumuri. Si da, e oarecum ilogic ca aparatul mai vechi sa fie mai bun, dar nu e prima data si primul brand la care se intampla asta.

Mai asteptam impresii si poze.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
titeldragomir
Sanchi ..asta cu obiectivul e vrajeala....am vazut eu fotografi facute cu obiectivul de kit(14-42) adevarate opere de arta...cauta pe flikr si ai sa gasesti...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
titeldragomir
Pune mina si fa imagini bune..lasa scuzele...iti arat acuma un site de plingi..majoritatea facute cu o sapuniera...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
d3xmeister
Sa stapanesti serios si obiectivul, m-am jucat si eu putin cu varianta cu IS si intr-adevar este excelent, cu siguranta un best-buy la Canon. Despre viteza de focalizare, si E-30 E-3 E-5 focalizeaza cel putin la fel de rapid avand montate un obiectiv mai de mantuiala, de la 14-54mm in sus Smile . Cea mai mare prostie pe care a facut-o Olympus a fost sa nu includa lampa de autofocus, pentru ca sistemul e mai ,,chior,, din nastere asa ca era vitala o lampa de asistenta autofocus.

Eu am un monopied pe care montez un cap de trepied cu bila pe care il las slab, sa il pot misca in voie. Pun pe ele 35-100mm. Rezultatele sunt mult mai bune decat cu orice stabilizator.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
d3xmeister
George Parvoiu a scris:
Deci raspunsul ar fi un monopied cu un cap de trepied in final .... se poate pune un cap de trepied pe un monopied sau trebuie ajustari facute ?


Nu cred ca merge pe orice monopied. Eu le am pe ambele de la Manfrotto. Capul cu bila se infileteaza si pe trepied si pe monopied. In schimb, fata de alte monopiede, pe asta nu poti sa pui direct aparatul, cum am vazut la altele, esti nevoit sa insurubezi capul, si pe cap pui aparatul sau obiectivul. Oricum, combinatia e superba daca ai teleobiectiv cu inel, si cum ziceam mai devreme extrem de eficienta.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Va urez tuturor "PASTE FERICIT" si poze frumoase acolo unde mergeti !
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
Si eu va urez sa aveti parte de sanatate, sa fiti iubiti si niciodata singuri.
"Paste fericit!" si "Christos a inviat!"
Olympus E-M1
 
puiugr
Sarbatori fericite la toata lumea si Hristos a inviat!
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-1117832321567050/
 
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-
d3xmeister
Sarbatori fericite, Hristos a Inviat !
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Ionut Trufin
Paste Fericit alaturi de cei dragi!
 
jimb
Sarbatori fericite, numai bine!
 
nirosbogos
@George Parvoiu
Stiam ca 40D nu se mai fabrica.L-ai cumparat nou?
 
d3xmeister
Gasise cineva unul nou pe la Flanco in urma cu cateva saptamani, dar nu cred ca il mai au.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
titeldragomir
Este la domo ...38 de mil parca...insa...60d este 999 de dolari la b&h.....asa ca...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 7
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,266,433 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.