header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Intrebarile membrilor
red bull
E Romanica . RAR-ul nu a catadicsit sa raspunda la un mail nici dupa doi ani . La aceiasi intrebare pusa in Germania a venit raspunsul dupa o saptamana .
Sunt satul si mi-e lehamite .
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Eddy
n-are treaba cu Romania, tara e superba; poporul.... care este (pe persoana fizica)
 
red bull
Tara asta fara poporul asta nu ar mai fi Romanica.
Consider ca tara a fost superba ,acum e un mare tomberon ; pana cand nu vad la fiecare market automatu' pentru peturi sa le poata valorifica tot omu'/ pana atunci le voi vedea peste tot ( pe campii ,in ape ,etc) . Faptul ca sunt locuri frumoase nu e meritul romanilor dar faptul ca locurile alea sunt intr-o mare paragina e din vina poporului roman. Padurile dispar ,natura se transforma sub mana romanului , dar nu in bine . Ar fi multe de spus, multe exemple de dat, dar sunt chestii pe care le stiti si voi si doar trebuie sa le recunoasteti .
Majoritatea oamenilor de valoare au plecat ,pleaca sau vor pleca din tara asta / asa a fost si va fi intotdeauna. Si bine fac ,viata e scurta.
Consider ca fiecare roman ar trebui sa mearga si sa locuiasca cel putin o jumatate de an afara , sa-si schimbe mentalitatea , atitudinea. Atunci , la revenirea in tara , poate nu vor mai inghiti / tolera toate porcariile debitate de conducerea tarii . Poate atunci vor lua atitudine si vor pretui altfel viata si tot ce-i inconjoara .
Daca o duci bine in Romanica inseamna ca ori ai furat banii ,ori i-ai mostenit . Din munca faci supravietuire . Exceptiile intaresc regula.
Sclavagismul nu a disparut. E sub alta forma ,are alta abordare.
Ma opresc, am deviat de la subiectul topicului.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
catacore
mie mi se pare ca MGT n-are nici o treaba cu forumul asta, si asta cred ca e o greseala. Ma uit in urma, in ograda nikon, ca de-acolo vin. Ei au avut inspiratia ca Skin sa sustina si coordoneze forumul, si au avut un succes enorm, cel putin financiar si de imagine. Au atras clienti, i-au facut sa-si cumpere scule nikon, le-au asigurat un service cel putin decent, etc. Oare e greu de aplicat aceeasi reteta si aici? Trebuie re-inventata roata de fiecare data?
 
red bull
Cata , pai ai fost nemultumit si de ei , nu de-aia ai fost ''cenzurat'' ?day dreaming
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
catacore
red bull a scris:

Cata , pai ai fost nemultumit si de ei , nu de-aia ai fost ''cenzurat'' ?day dreaming


acolo am fost dat afara de pe forum fiindca am ridicat gura la ei cind au inceput sa nu-si mai incapa in piele, sa-si ascunda gunoaiele sub presh, dar deja devenisera "cel mai....", "primul....", "unicul...", etc. Insa au ajuns acolo avand grija de clienti, si atragind altii (multi) noi, prin toate mijloacele (inclusiv concursuri foto lunare cu castigatori desemnati dupa voturile de pe feisbuk). Cred ca, pentru ei, a fost un drum "de succes", bun de urmat si de altii (mai ales daca stiu ca evite greselile facute de skin/nikon). Nikon a devenit un fel de "fenomen de masa", in lumea foto, iar incasarile cred ca au fost "multumitoare" (pina la urma la asta se reduce totul). De comunicat cu ei (service, altele) n-am avut ocazia/nevoie. Dar am auzit doar pareri bune, daca-mi amintesc bine.

dar care e implicarea MGT pe acest forum? nula? ei cu ei, noi cu noi - lumi paralele. Cred ca, eventual, s-ar bucura daca le-am putea creste noi vanzarile, sa le aducem clienti, etc. Sau poate tocmai cu asta sunt ei okupati, si nu mai au timp de forum, raspunsuri la e-mail, etc.
Editat de catacore la 19-03-2014, 10:08
 
Paul
Catacore - nu este nula participarea MGT, tu nu ai fost prezent aici, atat cat au avut buget au facut ce au putut, am fost invitati sa partcipam la evenimentul de lansare E-M1 la Intercontinental, eveniment organizat special pentru noi si am fost doar o mana de oameni, vreo 20, asta este club Olympus? sa fim seriosi. Am avut la discretie 8 bucati E-M1, lentile de toate tipurile si un Stylus 1, plus un reprezentatnt oficial Olympus Cehia care ne-a raspuns la toate intrebarile, un tip de nota 20. Ni s-a spus de fiecare data, cand dorim sa testam un produs putem merge la ei la MGT, sau il putem lua in teste, cu proces verbal, daca avem o reputatie veche pe forum si suntem de incredere. Eu zic ca din partea MGT au fost semne clare de bunavointa si nu vreau sa dam cu noroi in ei. Ce ai patit tu este regretabil cu siguranta, dar stai linistit ca nicaieri nu umbla cainii cu covrigi in coada, nici la Canon nici la Nikon. Nu vreau sa comparam cu Nikon/Skin, Skin scoate bani dintr-o gramada de lucruri si ii investeste in marketing Nikon, este o poveste de succes in Romania, asa este. Ia exemplu Canon, ei nu au un mamut al distributiei in spate, ti se pare la fel marketing-ul Canon? Nu, deci sa nu comparam Olympus, care abia a scos nasul acum cu modelele OM-D cu cei mari care au traditie in asa ceva. Olympus nu are bani de marketing cat au ceilalti, MGT este pus sa se descurce cu ce are. Ai zice ca lucrez la MGT dupa cum le prezint situatia, dar nu fac altceva decat sa fiu intelegator cu ei pentru ca Olympus nu a facut ce trebuie in Romania, nu MGT. Cum sa faci actiuni de marketing cand nu ai buget? Cum sa te perceapa clientul cand tu deschizi reprezenta oficiala in RO, pe care la doi ani dupa o inchizi? Deci problema este mai degraba la centru. Hai sa fim mai optimisti si mai intelegatori as zice pentru ca ne dorim o colaborare intre noi toti (inclusiv MGT), nu o atmosfera de cearta care nu aduce nimic bun.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
red bull
Paul , cum sa aiba buget cand nu au grija nici macar de clientii care au cumparat produsele Olympus ? Crezi ca daca vindeau mai bine/ mult ar fi inchis reprezentanta ? Crezi ca daca se vor comporta pe viitor la fel cu clientii sau potentialii clienti va fi mai bine ? De ce crezi ca nu vinde Canon la fel de bine ca Nikon ?
Marketing e cuvantul de legatura. Suportul logistic ( am mai spus-o ) la Nikon este formidabil fata de orice alta marca de pe piata romaneasca.
Si nu dam cu noroi in ei , este realitatea si degeaba au scos nasul acum daca nu urmeaza reteta de succes a altora . Sub o forma sau alta . Faptul ca s-a facut evenimentul de la Intercontinental s-a bifat , frumos din partea lor dar nu stiu daca ajunge. Au mai fost si altii care sau nascut talent si au murit speranta . Si-acum te intreb : sincer , te asteptai la mai multi oameni la lansare ? de aici de pe forum ? Din 429 de membrii cati sunt activi pe forum?
Sunt prea transant si asta supara banuiesc. Oricum , e doar parerea mea , si daca vine cineva cu argumente poate-mi schimb parerea.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ToniGenes
red bull a scris:
De ce crezi ca nu vinde Canon la fel de bine ca Nikon ?


Intrebarea este - cum naiba de vinde Canon aproape la fel de bine ca si Nikon in Romania? Smile

Cred ca Nikon are mare succes in Romania din cauza preturilor foarte bune. In rest, au tehnologie buna/performanta care atrage clientii, insa camerele lor au probleme, calitatea/fiabilitatea este slaba. Am citit pe forumuri multe experiente negative ale clientilor Nikon care au avut nevoie de service.

DL a postat ieri pe FB un link interesant:
http://petapixel....ed-expose/

Scrie aici ca din cauza deselor probleme cu modelul D600, guvernul chinez a somat Nikon sa opreasca vanzarile la modelul asta in China.
Nikon a avut vanzari de peste 1 mdl. de $ in 2013 in China.

Am postat si eu stirea asta pe forumuri, ocazie cu care am auzit alte nemultumiri ale clientilor Nikon legate de calitatea slaba a materialelor, accesorii care se duc repede, obiective care se decalibreaza dupa cateva zeci de mii de cadre.

Deci cam asta e cu Nikon. Au preturi al naibii de bune, iar romanul nostru se gandeste in primul rand la buzunar.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
catacore
Paul a scris:

Catacore - nu este nula participarea MGT, tu nu ai fost prezent aici, atat cat au avut buget au facut ce au putut, am fost invitati sa partcipam la evenimentul de lansare E-M1 la Intercontinental, eveniment organizat special pentru noi si am fost doar o mana de oameni, vreo 20, asta este club Olympus? sa fim seriosi. Am avut la discretie 8 bucati E-M1, lentile de toate tipurile si un Stylus 1, plus un reprezentatnt oficial Olympus Cehia care ne-a raspuns la toate intrebarile, un tip de nota 20. Ni s-a spus de fiecare data, cand dorim sa testam un produs putem merge la ei la MGT, sau il putem lua in teste, cu proces verbal, daca avem o reputatie veche pe forum si suntem de incredere. Eu zic ca din partea MGT au fost semne clare de bunavointa si nu vreau sa dam cu noroi in ei. Ce ai patit tu este regretabil cu siguranta, dar stai linistit ca nicaieri nu umbla cainii cu covrigi in coada, nici la Canon nici la Nikon. Nu vreau sa comparam cu Nikon/Skin, Skin scoate bani dintr-o gramada de lucruri si ii investeste in marketing Nikon, este o poveste de succes in Romania, asa este. Ia exemplu Canon, ei nu au un mamut al distributiei in spate, ti se pare la fel marketing-ul Canon? Nu, deci sa nu comparam Olympus, care abia a scos nasul acum cu modelele OM-D cu cei mari care au traditie in asa ceva. Olympus nu are bani de marketing cat au ceilalti, MGT este pus sa se descurce cu ce are. Ai zice ca lucrez la MGT dupa cum le prezint situatia, dar nu fac altceva decat sa fiu intelegator cu ei pentru ca Olympus nu a facut ce trebuie in Romania, nu MGT. Cum sa faci actiuni de marketing cand nu ai buget? Cum sa te perceapa clientul cand tu deschizi reprezenta oficiala in RO, pe care la doi ani dupa o inchizi? Deci problema este mai degraba la centru. Hai sa fim mai optimisti si mai intelegatori as zice pentru ca ne dorim o colaborare intre noi toti (inclusiv MGT), nu o atmosfera de cearta care nu aduce nimic bun.


eu doar am incercat sa utilizez topicul "Reprezentanta Olympus Romania - Intrebarile membrilor" conform primului post: "Din categoria "raspundem ascultatorilor"." Credeam (la momentul cind am scris primul post) ca au (cel putin) un reprezentant pe acest forum, initial chiar am crezut ca e cel care a deschis topicul. Am dat cu noroi in ei? Imi pare rau, eu doar mi-am expus cazul. Minor dealtfel. Daca insa ne acoperim cu laude si realizari, riscam sa ne intoarcem in timp, in era "marilor realizari". Nikonistii si-au transformat forumul in carte de osanale, de-aia am si fost dat afara de-acolo.

Am vazut ca va mai intilniti, prin Bucuresti, din cind in cind, si va invidiez (eu locuiesc mult prea departe de capitala). Sunt curios sa aflu daca a venit vreodata vreun reprezentant Olympus la intilnirile voastre, doar asa, sa pastreze contactul cu utilizatorii. Sau sa va ofere ei un spatiu pentru o intilnire lunara, de exemplu. Aiureli.

A, chiar si situl acesta (www.olympus-romania.ro) te face sa crezi ca e "oficial". Dar nu e, din moment ce "reprezentantul oficial" nici macar nu e (re)prezent(at) pe acest site.

Pina la urma e sau nu concludent ce e in spate, in culise (treaba cu inchis reprezentanta dupa 2 ani, etc.)? Dpdv al utilizatorului/beneficiarului de servicii eu zic ca nu.

Eu am zis ce-am avut de zis, si chiar "on topic". In al doilea post, titeldragomir se plangea exact de aceesi problema, si asta in 2011. S-a schimbat ceva de-atunci? In mod sigur da. Insa atitudinea "reprezentantului oficial" se pare ca nu. Nu exista nici un post intre al meu si al lui Titel care sa infirme ce-am zis.
 
Eddy
katran a scris:

---------

DL a postat ieri pe FB un link interesant:
http://petapixel....ed-expose/

Scrie aici ca din cauza deselor probleme cu modelul D600, guvernul chinez a somat Nikon sa opreasca vanzarile la modelul asta in China.
Nikon a avut vanzari de peste 1 mdl. de $ in 2013 in China.

Am postat si eu stirea asta pe forumuri, ocazie cu care am auzit alte nemultumiri ale clientilor Nikon legate de calitatea slaba a materialelor, accesorii care se duc repede, obiective care se decalibreaza dupa cateva zeci de mii de cadre.

Deci cam asta e cu Nikon. Au preturi al naibii de bune, iar romanul nostru se gandeste in primul rand la buzunar.

-


nu se poaaateeee... are Gold pe DPR - si 87 de puncte...

http://www.dprevi...on-d600/23
 
ToniGenes
catacore a scris:
Sunt curios sa aflu daca a venit vreodata vreun reprezentant Olympus la intilnirile voastre, doar asa, sa pastreze contactul cu utilizatorii. Sau sa va ofere ei un spatiu pentru o intilnire lunara, de exemplu. Aiureli.


A fost o intalnire organizata chiar de reprezentanta Olympus la sediul F64. Nu mai retin exact data, cred ca a fost in 2012.
Apoi in toamna lui 2013, MGT a organizat lansarea E-M1 in Romania.

In rest, membri ai forumului nostru primesc de la MGT pentru testare diverse modele de camere si obiective. (Bogdan, Mircea, Titel....etc).
Cam asta se intampla.

Sunt bune intalnirile organizate de Olympus. Bine ar fi sa avem mai multi oameni prezenti la ele. La niciuna din cele 2 intalniri, numarul de participanti nu a ajuns la 20.
In conditiile astea, nu putem sa ne plangem prea mult de Olympus/MGT daca noi nu reusim sa ne adunam in numar mare si sa contam mai mult.
Ideea este ca momentan nu avem prea multi oameni dispusi sa participe la actiuni din astea, nu inteleg de ce ne plangem.

-
Editat de ToniGenes la 19-03-2014, 12:09
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
catacore
katran a scris:

red bull a scris:
De ce crezi ca nu vinde Canon la fel de bine ca Nikon ?


Intrebarea este - cum naiba de vinde Canon aproape la fel de bine ca si Nikon in Romania? Smile

Cred ca Nikon are mare succes in Romania din cauza preturilor foarte bune. In rest, au tehnologie buna/performanta care atrage clientii, insa camerele lor au probleme, calitatea/fiabilitatea este slaba. Am citit pe forumuri multe experiente negative ale clientilor Nikon care au avut nevoie de service.

DL a postat ieri pe FB un link interesant:
http://petapixel....ed-expose/

Scrie aici ca din cauza deselor probleme cu modelul D600, guvernul chinez a somat Nikon sa opreasca vanzarile la modelul asta in China.
Nikon a avut vanzari de peste 1 mdl. de $ in 2013 in China.

Am postat si eu stirea asta pe forumuri, ocazie cu care am auzit alte nemultumiri ale clientilor Nikon legate de calitatea slaba a materialelor, accesorii care se duc repede, obiective care se decalibreaza dupa cateva zeci de mii de cadre.

Deci cam asta e cu Nikon. Au preturi al naibii de bune, iar romanul nostru se gandeste in primul rand la buzunar.

-


Or fi avand preturi bune, dar doar la produsele entry-level. Adica pina "te agata". Apoi au "baieti destepti" (gen Beze), care te conving ca vrei mai mult, baieti pentru care petele de ulei de pe senzorul D600 sunt un "feature", eventual ai ocazia sa inveti foarte bine cum se curata un senzor de camera foto (curatare care o faci pe propria raspundere), apoi participa la workshopurile unor fotografi cu echipament serios, si uite-asa apar mereu in fatza, peste tot. Piata (nu doar foto) e o jungla. Canon au vanzari pentru ca "majoritatea" e canonista, insa in Romania nu cred ca mai e asa. Sunt citeva tari "cucerite" de Nikon, a noastra e una dintre ele.
 
red bull
Katran ,in mare ai dreptate , referitor la prima postare dupa mine. La a doua nu sunt de acord cu tine . Cu ce sunt oamenii de vina ca ei nu sunt mai prezenti pe piata ? Eu cred ca doar in Bucuresti simtiti prezenta lor ,pentru restul tarii sunt inexistenti sau mai bine zis pentru ei restul tarii nu exista.

Daca eu tin minte bine si daca am inteles , D600 ti-l schimba cu D610 daca ai probleme .
La treaba cu baietii destepti ...toata lumea vrea echipament performant , de vreo 20.000 euro . Cata ,tu nu-l vrei ? si poate ca l-ai si cumpara doar ca mai este un mic impediment : mai lipsesc 18-19.000 euro si e ca si cumparat Grin .Aici se termna visul cu baietii destepti . Personajul e pur intamplator , nu trebuie sa te simti jignit. Wink, incerc sa te fac sa intelegi pana unde merge prosteala . Si treaba cu produsele entry-level e tot marketing ,nimeni nu e de vina ca ei il au si altii nu.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
mircyx
catacore a scris:

mie mi se pare ca MGT n-are nici o treaba cu forumul asta, si asta cred ca e o greseala. Ma uit in urma, in ograda nikon, ca de-acolo vin. Ei au avut inspiratia ca Skin sa sustina si coordoneze forumul, si au avut un succes enorm, cel putin financiar si de imagine. Au atras clienti, i-au facut sa-si cumpere scule nikon, le-au asigurat un service cel putin decent, etc. Oare e greu de aplicat aceeasi reteta si aici? Trebuie re-inventata roata de fiecare data?


O alta caracteristica a noastra este sa criticam fara sa ne luam informatia din mai multe surse sau sa analizam foarte bine situatia actuala.

Te plangi ca nu este bagat MGT-ul in forum. Te inseli. Este mai implicat decat crezi. Faptul ca nu ei modereaza discutiile este, din punctul meu de vedere, un avantaj pentru ca putem discuta si critica liber fara vreo urma de cenzura, daca tonul si nivelul discutiei sa pastreaza in limitele civilitatii. Altfel atunci cand se lanseaza camere noi (vezi EM-10) le putem testa, cand avem probleme tehnice si este nevoie de service procedura este simpla, sigura si nu foarte costisitoare.

Cand vine vorba de cumparat facem volume de lumea a 3-a si avem pretentii de America de Nord. Nu se va intampla niciodata. Jumatate din forum are camerele sau obiectivele cumparate din "lumea noua", e-bay, amazon, Hong-Kong etc. asa ca piata locala nu creste suficient incat sa poata emite alte pretentii. MGT nu este o firma care se ocupa exclusiv de Olympus (iar momentan nimeni n-ar supravietui doar din asa ceva) si fac cat pot sau cat se pricep.

Nu sunt avocatul nimanui, dar intotdeauna am incercat sa gandesc mai mult decat propriul interes.

Va tot luati de Romania si popor. In afara faptului ca nu este un forum pe teme politice si sociale, nu de alta, dar as scrie toata ziua, poporul suntem noi toti. Modul in care "ne mobilizam" sa ne rezolvam problemele tot noua ne apartine. Imi cer scuze ca nu am urmarit razboiul tau cu MGT/Olympus, dar sigur exista rezolvare si sigur unde nu este usa n-ai cum sa intri. Cred cu tarie ca daca ai schimba abordarea ai putea avea succes si chiar daca a fost dureros nu ti-l poate nega nimeni. Da, cateodata Romania te caleste, dar m-as uita in jur si as vedea ca altii au cu adevarat probleme.

Nu ne intereseaza? Atunci nu putem avea pretentia de a-i interesa pe altii de problemele noastre.

Si ia ziceti care are pe la tara o livada cu ciresi ca maine infloresc si putem face o distractie foto pe cinste? Smile
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
ToniGenes
red bull a scris:
Daca eu tin minte bine si daca am inteles , D600 ti-l schimba cu D610 daca ai probleme .



Tocmai ca in articolul postat mai sus, se facea referire la secvente filmate pe ascuns cu angajati Nikon in timp ce refuzau returul sau schimbul cu alt model, motivand ca e "smogul" de vina. Smile

La noi, daca ai rabdare sa parcurgi cele 6 pagini de pe topicul asta cu probleme la D7000:
http://forum.soft...00-murdar/
ai sa vezi cat de multumiti sunt unii de service-ul SKIN.

Iata un fragment dintr-un comentariu de pe pagina 4:
"ASA CA, DACA VRETI SA VA PIERDETI NERVI SI BANI, APELATI LA SKIN. DACA TINETI LA BANII VOSTRI SI VRETI SA FITI TRATATI CU RESPECT PENTRU FAPTUL CA UTILIZATI UNA DIN CELE MAI DE PRESTIGIU MARCI DE DSLR, ATUNCI APELATI CU INCREDERE LA SERVICEUL DIN GERMANIA."

De cand sunt inscris pe softpedia, nu am intalnit niciun model de camera care sa aiba atatea plangeri, probleme.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
mircyx
Dar tu nu ai dat buleala niciodata?! Smile

Una peste alta decizia Chinei este una politica. Nikon a reclamat ca o parte dintre problemele cu imaginea de la D600 (stiut cu probleme) se datoreaza conditiilor atmosferice dificile in unele zone din China, datorate smogului industrial. In acest caz China, care nu recunoaste oficial poluarea dezastruasa cu care se confrunta, s-a enervat si le-a cerut sa le retraga si pe cele nevandute de dealeri. Practic le-au tras-o. Daca mai erau si fabricate in Tailanda sau Malaezia nici un regret.

Una peste alta scorul de pe DP review este obtinut pe experienta lor nu a utilizatorilor. Daca cele trimise la test au fost atent pregatite nu inseamna ca nu este o camera buna cand merge. Ca este un rateu per ansamblu este alta discutie. Pistorius a castigat medalii olimpice si si-a omorat prietena. Nu a alergat bine?
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
mircyx
Parerea mea este ca il denigrati prea mult pe Titel. Ma vad nevoit sa ii iau apararea. Omul este profi. Ii plac micii, vinul fiert, este chiar OK. Da... poate sapca aia de ilegalist nu il avantajeaza, dar decat o poseta pe cap ca fosta doamna Columbeanu, zau asa... Smile
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
catacore
mircyx a scris:


O alta caracteristica a noastra este sa criticam fara sa ne luam informatia din mai multe surse sau sa analizam foarte bine situatia actuala.

..................

Imi cer scuze ca nu am urmarit razboiul tau cu MGT/Olympus, dar sigur exista rezolvare si sigur unde nu este usa n-ai cum sa intri.


ti-ai facut singur demonstratia, felicitari!

in rest, eu am zis ce-am avut de zis. N-a fost razboi, a fost doar semnalata neseriozitatea lor. Tu ai alte experiente cu ei, impartaseste-ni-le, daca merita(m).

spor in toate!
 
catacore
katran a scris:


La noi, daca ai rabdare sa parcurgi cele 6 pagini de pe topicul asta cu probleme la D7000:
http://forum.soft...00-murdar/
ai sa vezi cat de multumiti sunt unii de service-ul SKIN.


-


acuma, pentru obiectivitate, ar trebui mediata problema serviceului la numarul de probleme/volumul de reparatii. Daca olympus, de exemplu, din 3 solicitari de service are una nerezolvata cum trebuie, rezulta un 33% nesatisfacator. La skin ar putea fi 50 de cazuri nerezolvate din 2000. Atunci se schimba procentele. Daca cele 50 de voci nikoniste se vor auzi mai tare decat cea olympista, pe internet, inseamna ca nikon are probleme mai mari. Wink
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 1
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,099,309 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.