header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Ofensiva PEN
Paul
Pretul este cu lentila de kit, probabil ca va fi 1300 de usd/ euro doar body. Este un produs de lux ce are toata tehnologia de top pe care o detine Olympus in prezent. Probabil E-M1 mark 2 o sa fie mai scump decat prima varianta la lansare pentru ca va avea o constructie si mai buna cu tehnolgie chiar mai avansata decat cea din Pen F, sper si la dual slot pentru SD de exemplu cu scriere simultana.

Poza este reala, o confirma teaserele partiale de pe pagina Olympus, deci nu este "photoshopata", linia aparatului este exact cea a lui Pen F de acum cativa zeci de ani.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Glad Parau
unul de asta pe argintiu cu lentilele de pe seria veche ar fi ceva nemaipomenit. mai ca m-ar convinge sa trec inapoi la olympus. Smile
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
vavidar
Se pare ca noul Pen F va avea compensare de expunere si in modul manual.
Galerie foto: https://www.flickr.com/photos/vavidar/
 
Paul
Cum adica compensare de expunere pe manual? Daca tu decizi timpul si diafragma, in afara de ISO care cel mult poate fi pe auto, nu ai ce sa compensezi, tu decizi, aparatul iti arata si cum stai cu expunerea +/- fata de ce spune el ca ar fi corect.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
vavidar
Stiu. Pare un nonsens, dar sunt anumite situatii... Cand folosesti ISO auto in modul manual si compensarea ar trebui sa influenteze modul de masurare a expunerii.
O sa veden in curand.
Editat de vavidar la 19-01-2016, 12:55
Galerie foto: https://www.flickr.com/photos/vavidar/
 
Paul
Fara suparare, dar si ce ai scris acum este tot de neinteles, in ipoteza in care ISO este setat pe auto in modul manual al aparatului, ce anume sa compensezi daca tu alegi totul manual? asta incerc sa aflu de la tine, nu exista compensare, nu are de unde sa se compenseze nimic pentru setarile le impui tu, o rotita actioneaza diafragama si alta timpul de expunere, ISO se pune automat in limitele impuse de setari.

Sper doar sa intelegi cum functioneaza expunerea pe orice aparat. Compensarea se realizeaza atunci cand folosesti prioritatea de timp sau de diafragma, modificand implicit valoarea indirecta prioritatii alese, mai exact, in caz de utilizare a prioritatii de diafragama, se modifica timpul de expunere cu +/- EV si in caz de utilizare a prioritatii de timp se modifica diafragma cu +/- EV, unde EV=exposure value care este setat in general in trepte de 0.3 EV sau direct de 1EV.

In modul manual, tu alegi ce diafragma doresti, tot tu alegi timpul de expunere, poti sa pui ISO pe auto sau nu si poti sa te ghidezi dupa graficul liniar de expunere care iti arata cu cat esti subexpus sau supraexpus cu setarile tale fata de ceea ce masoara aparatul din lumina reflectata. Simplu. Smile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
map
Compensarea expunerii in modul manual (cu apertura si timpul de expunere blocate) modifica sensibilitatea / iso. Are fuji si cred ca si sony a7.
 
Paul
Ok, finally am inteles, deci este vorba de compensare de ISO in modul manual, practic fortarea aparatului in utilizarea unui ISO mai mare sau mai mic fata de setarile pe care le-ai facut pentru diafragma si timp. Singura optiune care exista acum este cu "exposure shift" care se gaseste in meniu la utility(cel putin la mine pe E_M1 v4.0), prin care ii poti spune aparatului, pentru fiecare tip de masurare, average, medium spot si spot sa faca compensare pozitiva sau negativa fata de masuratoarea lui default. Personal, in functie de ce ma intereseaza folosesc intodeauna una din prioritati, de timp sau de diafragma.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
map
La fuji (xt1 x100t) avand rotita dedicata pt. compensarea expunerii se justifica sa fie activa si in modul manual. Au cerut userii si in ultimul firmware au activat functia.

Eu cand am trecut de pe Fuji pe EM1 ca sa obtin ceva similar am pus pe FN1 sa fie ISO si daca stiam ca trebuie sa am neaparat un timp anume si o apertura anume, deci pe manual, compensam cu iso - in liveview vezi imediat.

E cam acelasi lucru, insa pare diferit datorita configuratiei camerei: butoane, rotite, etc.
 
vavidar
Salutare. Vad ca deja s-au dat raspunsuri. Oly are de mult exposure shift pe aparate.
Galerie foto: https://www.flickr.com/photos/vavidar/
 
map
Au aparut si primele poze si vad ca intr-adevar are dial dedicat pentru compensare expunere:
http://www.43rumo...new-pen-f/
 
Glad Parau
si o chestie nasoala e rotita frontala pentru FILTRE. incepe sa fie o camera de hipsteri mai mult. sper ca se poate reatribui pentru altceva. Sad
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
catalin2804
Sad Retro retro... dar nici chiar asa. Si la ce pret are.... Tot astept sa imi upgradez e-pm2 -ul meu, dar nici o sansa. Olympusul a inceput sa faca aparate din ce in ce mai mari, in loc sa fie invers. Cred ca ar fi avut succes mai mare daca ar face un e-pm2 cu toate tehnologiile actuale. Asta astept eu.
 
ToniGenes
Pentru E-PM3 mai trebuie un pic de rabdare.

Olympus a scos acum senzor nou si diverse tehnologii noi (focus bracketing&stick...etc). O sa le puna mai intai pe modele mai scumpe.
O sa vina si randul lui E-PM. Probabil mai spre sfarsitul anului.

Din cauza dimensiunilor, E-PMx are niste limitari.
De exemplu, nu cred ca vom vedea modul "high-res" in E-PM3 din cauza ca mecanismul de pozitionare al senzorului nu are loc in carcasa.
Apoi si pretul la care se vinde E-PMx este o limitare. Nu este rentabil ca Olympus sa vanda ultimele tehnologii la pret mic.


-
Editat de ToniGenes la 23-01-2016, 18:45
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Exista E-M10 Mk2 care are o gramada de bunataturi incluse, daca in continuare este mare, exista E-PL7 care si el are foarte multe de oferit, altfel nu ii vad pe cei de la Olympus sa mai faca compromisuri, E-PM2 nu a avut stabilizare prea reusita.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
catalin2804
Din punctul meu de vedere Olympus a pierdut mult teren pe piata low end. Cand mi-am luat E-pl1, atunci am cautat un aparat mai performat la o suma rezonabila de bani. E-pl1 atunci era cel mai ieftin aparat cu senzor mare. Era si pe primul loc la vanzari pe amazon. Parca vreo 1300 ron si un DSLR incepea de la 2000 ron. Acuma la banii acestia nu vad nici un Olympus. DSLR-ul acuma vad ca incep de la 1100 ron.
Cine ar dori sa ia acuma un aparat mai performant si ieftin credeti ca ar da 2200
pe un e-pl7 cand ai atat de multe optinui si mai ieftine? Nu cred.
 
ToniGenes
La 1450 Ron gasesti E-PL6 + obiectiv 14-42mm:
http://www.f64.ro...index.html

Nu gasesti oferte la pret mai bun la concurenta.
Tot la 1450 Ron gasesti cel mai ieftin DSLR de la Canon - 1200D + 18-55mm insa fara stabilizare.
La Nikon nu gasesti camera asa ieftina. D3300 + 18-55mm costa 1800 Ron.

La 2000 Ron gasesti Olympus E-M10 + obiectiv 14-42mm, o camera care mult mai buna decat 1200D si D3300 dupa parerea mea.


Deci Olympus nu mi se pare deloc dezavantajat fata de concurenta, din contra.


catalin2804 a scris:
Cine ar dori sa ia acuma un aparat mai performant si ieftin credeti ca ar da 2200


Nu exista camera ieftina si performanta. Intotdeauna primesti ce platesti.
Sunt aici pe forum oameni care au platit 5000-6000 Ron pe o camera tocmai ca sa aiba performanta.

-
Editat de ToniGenes la 24-01-2016, 18:14
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
Nu stiu ce vanzari a inregistrat in Romania Olympus Stylus 1. Personal cunosc destui, profesionisti si amatori. La 2000 Lei nu poate fi considrat nici scump si nici ieftin.
Exista si camere mai ieftine (in zona de 1000lei) dar calitatea pozelor, de cele mai multe ori, nu va fi peste cea a unei camere de pe un telefon mobil din clasa superioara.
Olympus E-M1
 
Paul
Hopa, welcome back! Smile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Bogdan Mitea
Nu am plecat niciunde. Citesc dar nu prea am timp sa scriu.
Olympus E-M1
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,404,345 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.