header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
E-PM1 mort
komaromiromeo
Se da cazul urmator:
1. E-PM1 firmware 1.0
2. Se trece la efectuare upgrade la 1.3
3. MIscat din greseala aparat
4. Rezultat un E-PM1 mort
5. Urmeaza trimitere la MGT Educational pentru trimitere in service. Daca merge asa bine ca si cu un Tele 70-300mm de anul trecut va fi bine, daca nu il dau pentru piese.

Daca stiti ceva de preturi pentru situatii de acest gen astept raspunsuri
 
ToniGenes
Pare sa fie o problema cu update-ul la E-PM1.
A mai fost cineva aici pe forum care a avut aceeasi problema.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Rudotel
numai sa nu fie din cele fara acte de pe net.
 
komaromiromeo
Rudotel a scris:

numai sa nu fie din cele fara acte de pe net.


E fara acte, dar din ce am patit cu 70-300 a iesit ieftin reparatia, adica schimbat in obiectiv un agregat numai 500 ron
 
komaromiromeo
Sunat la MGT Educational si am primit pretul de reparatie al aparatului - 600 lei, dureaza o saptamana.
Voi ce care folositi sitem Pen ce ziceti, merita?
Daca nu, il dau pentru piese de schimb + incarcator si acumulator luate de la f64 (compatibile) la 300 ron.
 
ToniGenes
Merita pentru ca nu gasesti unul SH la pretul asta.
Cel mai mic pret la care l-am vazut, a fost de 7 milioane dar nu stiu in ce stare era.

Intrebarea este daca ti-l mai doresti tu.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
komaromiromeo
katran a scris:

Merita pentru ca nu gasesti unul SH la pretul asta.
Cel mai mic pret la care l-am vazut, a fost de 7 milioane dar nu stiu in ce stare era.

Intrebarea este daca ti-l mai doresti tu.


La cate imi mai trebuie la el, ar merita sa dau toata geanta si iau un OM-D, si sa incep sa investesc din nou in obiective, asa ca deocamdata ram la E-520 cu obiectivele care le am, si mai vedem din ianuarie incolo ce fac, deci ramane la vanzare pentru piese de schimb sau cine vrea sa investeasca cei 600 de ron poate sa il ia.
 
leventebest
Eu am fost cu problema la EPM1, s a rezolvat asa: aparatul a ramas in Cehiapt ca figura ca furat dintr un transport. L am luat de la cineva care a zis ca are garantie in Olanda si cand l am sunat s a dat la fund.
Deci ar tb sa fii destul de sigur ca nu esti in aceeasi situatie
Eu zic ca nu merita sa dai atat pe o reparatie. acum am vazut pe okazii kit 14-42 la 900 ron in cutie, cu garantie la producator cica
Editat de leventebest la 29-12-2012, 12:16
Panasonic G2 14-42mm
 
titeldragomir
Nu se merita sa iei ceva fara acte de provenienta...poti ajunge usor in situatia de pagubit in caz ca ai nevoie de service.
E-PM1 nou este 1100...pe net sunt la vanzare atitea aparate ...unele inca in garantie.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Rudotel
varianta cu garantia de la producator nu tine. Fiecare camera vine in pachet cu un cartonas albastru care reprezinta intr-adevar garantia internationala, dar nu are nicio valoare fara actul de achizitie. Din pacate nu exista o baza de date accesibila de catre noi muritorii de rand unde sa verificam seriile. Ei insa le au si in momentul in care se intampla ceva cu camera si ajunge in Cehia, acolo ramane. Suspectez faptul ca nici problemele astea cu update-ul la epm-1 nu au fost intamplatoare.
Asa ca nu va mai lasati pacaliti.
 
titeldragomir
Rudotel a scris:

varianta cu garantia de la producator nu tine. Fiecare camera vine in pachet cu un cartonas albastru care reprezinta intr-adevar garantia internationala, dar nu are nicio valoare fara actul de achizitie. Din pacate nu exista o baza de date accesibila de catre noi muritorii de rand unde sa verificam seriile. Ei insa le au si in momentul in care se intampla ceva cu camera si ajunge in Cehia, acolo ramane. Suspectez faptul ca nici problemele astea cu update-ul la epm-1 nu au fost intamplatoare.
Asa ca nu va mai lasati pacaliti.


Ai dreptate..posibil sa fi depistat seria camerei si automat sa blocheze camera. Era clar ca va ajunde in service, si isi vor recupera camera.

Nu prea ai cum sa gresesti un update...eu am facut la OM-D, si este floare la ureche...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Rudotel
si mai e o chestie cu update-ul acesta. Parerea mea e ca daca un lucru este functional, e bine sa-l lasi in pace. Fiecare versiune are si explicatii si nu sunt imbunatari drastice care sa merite riscul. Nu uitati ca un update ratat este din vina utilizatorului si atunci trebuie sa te scormonesti de cel putin 600 lei.
 
leventebest
titeldragomir a scris:

[quote][
Ai dreptate..posibil sa fi depistat seria camerei si automat sa blocheze camera. Era clar ca va ajunde in service, si isi vor recupera camera.

Nu prea ai cum sa gresesti un update...eu am facut la OM-D, si este floare la ureche...


Nu depisteaza softul nimic.
Daca esti fraier ca mine si computerul iti arata sa scoti cablul ca s a terminat si pe camera ai semnul sa nu scoti cablul, si tu il scoti, te alegi cu un drum in Cehia
Panasonic G2 14-42mm
 
titeldragomir
Pai din cite am vazut cind am facut update...asta a fost acum doua zile...zice sa scoti cablu doar cind ecranul arata OK...
Computerul zice bine...nu ai citit tu bine...sau nu ai inteles.
Cit despre depistarea seriei...nu stiu ce sa zic...posibil.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
leventebest
titeldragomir a scris:

Pai din cite am vazut cind am facut update...asta a fost acum doua zile...zice sa scoti cablu doar cind ecranul arata OK...
Computerul zice bine...nu ai citit tu bine...sau nu ai inteles.
Cit despre depistarea seriei...nu stiu ce sa zic...posibil.


la mine softul de pe computer spunea: scoate cablul. Pe camera clipea semnul acela sa nu il scot. Ghici ce am facut eu?
Chiar asa de incapabil nu sunt incat sa fac de capul meu ceva gresit. Exact cand am scos cablul mi am dat seama ca ar fi trebuit sa mai astept
Tot a fost mai bine ca am trecut la G2 acum si sunt mai multumit de senzor si de functionalitati, desi review urile zic altfel
Panasonic G2 14-42mm
 
ghinitai
De obicei review-urile se axeaza pe chestiile evidente pentru toata lumea, o experienta proprie nu pot spune oamenii aia. Panasonic are avantajele lui. Practic iti dai seama de un aparat foto daca ti se preteaza dupa ce il tii in mana.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 9
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,273,836 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.