header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Lansare OM-D PRO E-M1
ghinitai
Ar fi destul de usor de implementat chestia asta, avand in vedere ca distanta focala folosita este trecuta si in exif-ul pozei. Probabil nu sunt multi interesati de asa ceva.
 
map
O intrebare pentru cei care l-au detestat atunci cand au aparut primele poze:
Vi se mai pare hidos, urat, un esec, mai urat decat pentax k01?
Mie nu!
 
Bogdan Mitea
Nici mie nu mi se patre urat. Si cred in continuare ca in realitate arata si mai bine.
Olympus E-M1
 
Denis
Bogdan Mitea a scris:

Denis, Sony RX1 e un aparat la care nu poti schimba obiectivul.
Daca il faceau altfel, el fiind un aparat mic, cum crezi ca s-ar fi asezat pe el obiectivele mari si grele FF?


Scuze Bogdan, chiar nu mă pricep dar vreau să înțeleg unele lucruri. Obiectivul încorporat în Sony RX1, care e FF, este mic și ușor. Deci merge pe FF un obiectiv mic și ușor. De ce nu s-ar face și alte obiective mici și ușoare, distanțe focale diferite, fixe, pt. un aparat de dimensiuni asemănătoare? E imposibil tehnologic să se facă un OM-D de dimensiunea lui E-M5 cu FF și pentru început cu 3 obiective fixe 12, 50 și 90mm, de dimensiunea celor pt m4/3? Mă întreb având în vedere obiectivul încorporat în RX1.
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Denis
ghinitai a scris:
Denis, cu cat creste marimea senzorului cu atat creste si si marimea aparatului/obiectivelor. cu care


Te contrazice Sony RX1, dar și Leica M9 (pe care cred că l-ai și avut).
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Denis
map a scris:

O intrebare pentru cei care l-au detestat atunci cand au aparut primele poze:
Vi se mai pare hidos, urat, un esec, mai urat decat pentax k01?
Mie nu!


Mie îmi place foarte mult cum arată!
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
DL
map a scris:

O intrebare pentru cei care l-au detestat atunci cand au aparut primele poze:
Vi se mai pare hidos, urat, un esec, mai urat decat pentax k01?
Mie nu!


Mai shpanchiu decat designul de la K01 cu greu se poate gasi ceva. E drept, acu` arata mai OK... dar nu FOARTE OK, in sensul ca nu vad in el un modul, o eleganta care sa ma dea pe spate, cum era la Olympus XA sau la OM1, care era chintesentza designului parintelui formelor de la Oly, Yoshihisa Maitani, binecuvantat fie numele sau... o lectura interesanta: http://camarascla...ympus.html
Ce zicea maestrul e istorie... nu se mai aplica... ce pacat: My uncompromising philosophy as a developer was to create cameras that didn't previously exist anywhere.
Yoshihisa Maitani, November 26, 2005, at a seminar presented at the JCII Camera Museum.
 
www.fotografu.ro
Glad Parau
Denis a scris:

ghinitai a scris:
Denis, cu cat creste marimea senzorului cu atat creste si si marimea aparatului/obiectivelor. cu care


Te contrazice Sony RX1, dar și Leica M9 (pe care cred că l-ai și avut).


Designul lui rx1 ii permite sa fie de dimensiunile alea, cand renunți la montura mai scapi de 1-1,5 cm iar un obiectiv fix iti permite aranjarea lentilelor sa fie optimă.
La Leica am vazut ca senzorul este mai mai mare decât placa aceea neagra dintre montura si senzor(așa mi se pare), din care trag concluzia ca toate lentilele sunt construite avand o lentila/e fixa/e la capătul spre montura obiectivului care mențin/e formatul pe senzor. Astfel permițându-i o montura si o distanta mica între senzor si obiectiv.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
ghinitai
Denis a scris:

ghinitai a scris:
Denis, cu cat creste marimea senzorului cu atat creste si si marimea aparatului/obiectivelor. cu care


Te contrazice Sony RX1, dar și Leica M9 (pe care cred că l-ai și avut).



Denis.... nu stiu despre ce vorbesti. RX1 si M9 sunt 2 aparate la care multe firme aspira sa realizeze intr-o zi si multi saraci balesc ca nu o sa-si permita niciodata. Eu de cand a aparut RX1 am spus ce am crezut despre el "aparat bun, specificatii traznet, pacat ca e facut de Sony". Asta nu inseamna ca nu este performer. Detaliaza.
 
red bull
Ok , ai spus tot . Tu de fapt ai o impresie proasta despre Sony si orice ar face astia pe tine nu te acapareaza. Cum se spune la asta ...idei preconcepute?

Si cand te gandesti ca senzorul de la OMD este de la Sony day dreaming.Eu inteleg ca nu e totul doar senzorul , dar tot aud ca totusi conteaza mult . Deci : Tie de unde iti place de obicei sa bei apa , din balta sau de la izvor?

Asta imi aduce aminte de un banc :
Ion și Maria în noaptea nunții. Ion e mare șmecher iar Maria inocentă și prostuță. Clasicul: "Ce-i aia?", "Păi Marie, numa io am așa ceva, nime pe lume nu mai are!"
Peste câteva zile: "Ioane, l-am văzut pe Gheorghe la cosit când s-o dus după tufă și și-a dat izmenele jos, să știi că are și el"
"Păi Marie, Gheorghe e cel mai bun preten al meu, io aveam două și i-am dat și lui una" "Aaaaaa, bine"
"Da' totuși..."
"Ce mai vrei fă?"
"Prost mai ești mă, de ce nu ți-ai oprit-o ție pe aia mare?" .

Ideea era : crezi ca Sony i-o dat-o aia mare Olympusului si o tinut-o pe aia mica ?
Editat de red bull la 07-09-2013, 21:00
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
viff
1+ red bull... multi lauda engine jpeg al olympus,pentax si critica de ex sony , panasonic...( ca sa vorbesc de mirorless) dar la cit de usor este de "cumparat/vaccinat" Lightroom (de exemplu) si fotografiind raw .... ce mai conteaza culorile jpeg... si sa inchei tot cu un banc

I -Care este cel mai bun aparat foto?
R - Lightroom
 
Glad Parau
red bull a scris:

Ok , ai spus tot . Tu de fapt ai o impresie proasta despre Sony si orice ar face astia pe tine nu te acapareaza. Cum se spune la asta ...idei preconcepute?

Si cand te gandesti ca senzorul de la OMD este de la Sony day dreaming.Eu inteleg ca nu e totul doar senzorul , dar tot aud ca totusi conteaza mult . Deci : Tie de unde iti place de obicei sa bei apa , din balta sau de la izvor?

Asta imi aduce aminte de un banc :
Ion și Maria în noaptea nunții. Ion e mare șmecher iar Maria inocentă și prostuță. Clasicul: "Ce-i aia?", "Păi Marie, numa io am așa ceva, nime pe lume nu mai are!"
Peste câteva zile: "Ioane, l-am văzut pe Gheorghe la cosit când s-o dus după tufă și și-a dat izmenele jos, să știi că are și el"
"Păi Marie, Gheorghe e cel mai bun preten al meu, io aveam două și i-am dat și lui una" "Aaaaaa, bine"
"Da' totuși..."
"Ce mai vrei fă?"
"Prost mai ești mă, de ce nu ți-ai oprit-o ție pe aia mare?" .

Ideea era : crezi ca Sony i-o dat-o aia mare Olympusului si o tinut-o pe aia mica ?


Sony ofera parte hardware buna dar la software nu se descurca.
Același lucru se intampla la telefonie cu senzorii vanduti la apple si samsung. Sony are cel mai prost algoritm de procesare.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
Glad Parau
viff a scris:

1+ red bull... multi lauda engine jpeg al olympus,pentax si critica de ex sony , panasonic...( ca sa vorbesc de mirorless) dar la cit de usor este de "cumparat/vaccinat" Lightroom (de exemplu) si fotografiind raw .... ce mai conteaza culorile jpeg...


Asta îi ca si cum tu vorbesti de-an pixu in romana, dar nu conteaza, ca ai translatorul ca sa faca sens. Mie mi se pare un produs facut pe jumatate.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
Eddy
se pare ca E-M1 va costa 1399 $
pregatiti 1066 E sa trimiteti la unchiu' din America
 
red bull
O discutie interesanta
http://www.dprevi...t/52116769
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Bogdan Mitea
S-a anuntat un pret nou: 1399$ pentru noul aparat E-M1.
Olympus E-M1
 
ghinitai
Daca in Europa va fi acelasi pret in euro, se apropie de pretul amintit de mine intr-o discutie anterioara - 6000 ron.
 
ghinitai
red bull a scris:

Ok , ai spus tot . Tu de fapt ai o impresie proasta despre Sony si orice ar face astia pe tine nu te acapareaza. Cum se spune la asta ...idei preconcepute?

Si cand te gandesti ca senzorul de la OMD este de la Sony day dreaming.Eu inteleg ca nu e totul doar senzorul , dar tot aud ca totusi conteaza mult . Deci : Tie de unde iti place de obicei sa bei apa , din balta sau de la izvor?

Asta imi aduce aminte de un banc :
Ion și Maria în noaptea nunții. Ion e mare șmecher iar Maria inocentă și prostuță. Clasicul: "Ce-i aia?", "Păi Marie, numa io am așa ceva, nime pe lume nu mai are!"
Peste câteva zile: "Ioane, l-am văzut pe Gheorghe la cosit când s-o dus după tufă și și-a dat izmenele jos, să știi că are și el"
"Păi Marie, Gheorghe e cel mai bun preten al meu, io aveam două și i-am dat și lui una" "Aaaaaa, bine"
"Da' totuși..."
"Ce mai vrei fă?"
"Prost mai ești mă, de ce nu ți-ai oprit-o ție pe aia mare?" .

Ideea era : crezi ca Sony i-o dat-o aia mare Olympusului si o tinut-o pe aia mica ?



Daca nu citesti sau nu tii minte ce am zis despre Sony si tragi concluzii dintr-o singura propozitie care iti convine, poti sa o iei si asa.
Eu am ceva cu procesarea celor de la Sony. Daca te uiti la la modelele lor de varf Alpha99 si restul au o calitate josnica a imaginii si asta numai din cauza procesarii nasoale a jpg-urilor. Nu stiu cum e la dlsr-uri exact dar la mirrorless procesarea asta se extinde si la raw-uri. Sony au cele mai modificate raw-uri (adica nu prea au multe in comun cu raw-ul propriu zis) din cate am vazut pana acum.
De asta sufera RX1. La RX100 e ok ca e o compacta si nu prea conteaza.. eu cel putin nu o sa ma apuc niciodata sa fac cu o compacta raw-uri, dar la camerele profesionale e blasfemie. Practic de asta sunt profesionale, ca sa storci si ultimul pic de informatie din ele. Ei clar nu se pricep la asta. Senzorii lor se vede ca au potential si se mai vede si cum pozele sunt piperate cu artificii de reducere a zgomotului de imagine folosite numai la compacte.
Avand in vedere ca Sony fabrica componente si senzori pentru o multime de camere foto, iti garantez ca nici nu ii intereseaza sa-si compare "marimea" cu ceilalti. Ei fac senzorul lor dupa propriul plac si senzorul celorlalti il fac dupa specificatiile pe care le primesc de la cel care da comanda. Sau tu te gandeai ca iau senzorul din Nex il taie pe la colturi si-l trimit la Olympus?
 
map
ghinitai a scris:

Daca te uiti la la modelele lor de varf Alpha99 si restul au o calitate josnica a imaginii si asta numai din cauza procesarii nasoale a jpg-urilor.


Am un amic ce foloseste alpha a99.
Nu fotografiaza decat raw. M-am jucat si eu cu camera, chiar am cateva poze facute pe calculator si sunt de o calitate impecabila, culori, sharpness, bokeh, tot ce vrei. Nu stiu de pe ce te bazezi cand spui ca au o calitate josnica, dar daca afirmi asa ceva despre camera asta inseamna ca toti de pe forum ar trebui sa ne aruncam la gunoi camerele pe care le avem pentru ca sunt sigur ca sunt sub a99.
Cat despre senzorii sony...ai dreptate, sunt facuti dupa niste specificatii ale solicitantilor si poate chiar modificati. Cat timp sony castiga din asta ce-i pasa.
Editat de map la 08-09-2013, 23:54
 
ghinitai
Nu stiu cum sunt raw-urile de la alpha 99 dar am scris aici pe forum si am argumentat cu exemple calitatea indoielnica a jpg-urilor facute cu camerele de top ale lor. Search-ul pe de forum inca e o enigma pentru mine, asa ca nu te pot ajuta. Poti sa te uiti la sample-urile de la RX1 cu iso mare de pe net sa vezi despre ce vorbesc. Fisierele alea ar bate usor tot ce misca sub full frame daca ar avea procesarea corecta.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 1
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,412,000 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.