header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D E-M1
DL
Ca sa mai destindem atmosfera, si pentru ca nu vreau sa deschid un topic nou, niste poze de arhiva de exact acum un an, de la lansarea EPL-1. Arata rau pentru ca sunt cu un DSLR la 3600 ISO care, citesc aici, e mai bun ca m4/3 day dreaming
img_3538.jpg img_3533.jpg img_3512.jpg img_3502.jpg img_3486.jpg img_3471.jpg img_3458.jpg img_3428.jpg img_3422.jpg img_3418.jpg
 
www.fotografu.ro
Bogdan Mitea
Cu tehnologia actuala nu mai ai cum sa dai gres. Raman chestiile subiective: portabilitate, obiective SH ieftine si diverse, rezistenta aparaturii in conditii grele etc.
Si discutand despre Pentax K-3: costa 1300$ adica in aceasi gama de pret cu E-M1 la care primesti si blitz, adaptor sau grip in 1400$.
Sigur ca daca le cantaresti iesi mai bine cu Pentax: 1300$ la 800g, adica 1.65$/gram fata de 1400$ E-M1 de 450g, adica vreo 3$/gram. Scump frate!
Editat de Bogdan Mitea la 03-11-2013, 23:02
Olympus E-M1
 
DL
Paul a scris:


Si cred cu tarie ca multe persoane au prejudecati peste care nu vor trece niciodata.



Acesta este adevarul absolut.
De foarte multe ori forumurile si listele de discutii din Ro sunt mai mult terenuri de enuntat inflexibil idei, opinii, argumente, si mai putin locuri unde se invata ceva.
Fiecare are o idee si o parere si rarissim va accepta sa spuna ca a gresit sau ca da, a crezut asta si acum si-a dat seama ca nu e bine.
Se merge cu argumente pana in panzele albe de parca ar fi teren de incercat coarnele la tinerii cerbi.
Si mai nimeni nu accepta si alte drumuri, cu credinta ca drumul lui, evocat de el sau amintit e cel mai bun.
S-ar putea face analize psihologice, pedagogice, de tot felul,
 
www.fotografu.ro
DL
La expozitiile "Print & Sign" din ultimii ani am facut parte din echipa de la standul Epson; iacata o poza pe care i-am marit-o unui staret, acum doi ani, poza facuta cu un jaf de sapuniera.
Imaginea ....a.... arta foarte bine. Cu detalii si culori.
Va las acum sa faceti teste prin colturi, analize comparative, masuratori de mire, si sa alegeti sistemul visat.
d3x_4406.jpg
 
www.fotografu.ro
Eddy
Este foarte greu sa numiti un aparat din zilele noastre care sa fie "gherla", vorba lui viff;
Cine are nevoie de 24MP nu are decat sa isi cumpere, si binenteles si sticloante care sa faca fata, plus harduri si carduri;
Ca revers a medaliei, acum daca Ollie si-a revenit ca boxerul din bataie (sarumana Sony), sa nu luam canikonita si sa umblam cu nasul prin nori.
 
titeldragomir
Inainte sa iau OM-D-ul am facut niste teste/probe...fata un APS-C nu are mari dezavantaje....si am facut toate testele in viata reala...in modul in care fac eu de obicei fotografiile. Desigur....mai conteaza si ce obiective pui pe aparat...cum faci metering-ul...cind declansezi...cit de ferm tii aparatul in mina.
Pe scurt...la calitatea imaginii nu am mari diferente...insa cistig mult la greutate si portabilitate. Plus ca am ajuns sa iubesc vizorul electronic...lucru mare sa ai histograma in el. Despre ecranul rabatabil nu mai are rost sa vorbesc...nu as mai concepe sa am un aparat fara ecran rabatabil....
Pina la urma, toate aparatele din ziua de azi sunt capabile sa produca imagini excelente calitativ.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Bogdan Mitea
Nu luam nicio boala Eddy. Nu ridicam aparatul in slavi decat in comparatia cu alte aparate micro 4/3. Dar nici nu o sa il ascundem sub pres pt ca il desconsidera unul-altul .
Si daca tot vorbim de canikonita sa ne amintim de olympita, o boala de prin trecut: aveai un aparat Olympus prins intre Canikoane si nu stiai cum sa ramai anonim, neremarcat intre serpii cu limba ascutita si cu spirit de turma.
Amandoua bolile sunt periculoase.
Si pentru ca tot vorbim despre comparatii la ISO 1600 hai sa vedem cum arata E-M5 RAW si JPG vs concurenta in viziunea Dpreview.
Adicalea, domnule viff, E-M1 sta mai prost ca E-M5 la ISO 1600? Pentru ca in exemplele mele E-M5 nu sta mai rau ca altii.
jpg_iso_1600.jpg raw_iso_1600.jpg

Editat de Bogdan Mitea la 03-11-2013, 23:45
Olympus E-M1
 
Sorin
Eeee, uite eu il radic in slavi. Il am, imi place, imi fac treaba... Nu am altul mai bun... Daca aveam Pentax 645D il ridicam pe acela. Hai sa nu mai spunem nimic de aparatele pe care le detinem ca altfel avem canikonita sau altceva... Eddy suntem pe "Eveniment lansare OM-D EM1"
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Bogdan Mitea
Si sa vedem si o comparatie cu camere de prin 2012 la acelasi iso 1600, raw si jpg.
Incep sa imi placa comparatiile astea, voua nu?
De fapt, nu dau doi bani pe ele.
jpg_iso_1600_g.jpg raw_iso_1600_g.jpg

Olympus E-M1
 
Eddy
Bogdan Mitea a scris:

Nu luam nicio boala Eddy. Nu ridicam aparatul in slavi decat in comparatia cu alte aparate micro 4/3. Dar nici nu o sa il ascundem sub pres pt ca il desconsidera unul-altul .
Si daca tot vorbim de canikonita sa ne amintim de olympita, o boala de prin trecut: aveai un aparat Olympus prins intre Canikoane si nu stiai cum sa ramai anonim, neremarcat intre serpii cu limba ascutita si cu spirit de turma.
Amandoua bolile sunt periculoase.
Si pentru ca tot vorbim despre comparatii la ISO 1600 hai sa vedem cum arata E-M5 RAW si JPG vs concurenta in viziunea Dpreview.
Adicalea, domnule viff, E-M1 sta mai prost ca E-M5 la ISO 1600? Pentru ca in exemplele mele E-M5 nu sta mai rau ca altii.


ce-i drept e dreptSmile
 
d3xmeister
N-am avut placerea sa ma joc cu E-M1, dar am studiat in detaliu E-M5 si D7100. D7100 are un mic plus la calitatea imaginii, plus datorat celor 24MP. Mie mi se pare diferenta mult prea mica pentru a fi un factor de decizie. Sa spui ca E- m5 nici nu misca in fata lui D7100 e de ras, imi cer scuze. Eu le-am pus la egalitate la capitolul asta. E ca la o masina care atinge 320 km/h versus una care atinge 323 km/h.

N-as conta prea mult pe ce spune Viff, el a luat K-5 convins ca e superior la iq fata de celelalte APS-C ceea ce e total fals. Faptul ca n-a inteles treaba asta ma face sa imi dau seama ca nu intelege cum se masoara iq unui senzor vs altul. Ii pot detalia de ce K-5 nu e deloc mai bun la iq fata de concurenta. Si va pot detalia si de ce senzorii m4/3 sunt pe picior de egalitate cu APSC, tehnic vorbind.

La E-M1 nu imi plac 2 lucruri: ecranul care nu se poate roti, o functie de care am nevoie foarte des. Si ceea ce ma opreste sa il cumpar vreodata: functia video. Sa fii limitat la 30fps intr-o tara cu standard. PAL e inacceptabil. Plus ca functia e mult mai slaba decat la concurenta, desi tehnic nu ii limiteaza nimic. Tinand cont ca E-M1 are cea mai bun stabilizare de pe piata, si asta cu orice obiectiv, ar fi avut un mare avantaj.

Cea mai buna camera de pe piata mi se pare camera careia nimeni nu ii da atentie, Nu exista reviewri, nu are pic de succes si probabil va fi trasa curand pe linie moarta: Panasonic G6. La pretul ala primesti un super aparat foto cu nimic mai prejos decat orice concurenta, super ergonimic, si cu o implementare video peste aproape orice de la concurenta. Pierzi ceva la evf, wheater sealing si fata de Olympus pierzi stabilizatorul.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
red bull
Mie mi se pare ca partea buna la EM5 ( nu stiu daca si la EM1) fata de alte sisteme ( de exemplu Nex) o da granulatia zgomotului din imagine . La EM5 e mai mica si mai fina , La Nex 7 e mai mare si atunci se vede mai tare , mai accentuat . In schimb ,in lumina buna mi se pare mai ok imaginea de la Nex , eu cel putin vad ca are parca mai multe detalii.
Iubesc forumul asta ( cel putin pana acum) pentru ca oamenii au fost mai maleabili (salutari katran, RESPECT Thumbs up) si am avut impresia ca se pot discuta muuuulte ...Dar incep sa vad persoane inversunate care dau ultimatumuri ca daca se mai vorbeste nu stiu ce se intampla nu stiu ce...Sper ca voi avea si de acum incolo motiv sa iubesc forumul asta si sa vad aceiasi diferenta minunata fata de alte forumuri .
nec_so , NU ,parerea mea e ca nu ai un sistem de 70 mil .Degeaba ai luat doar aparatul ( si ai dat acum ''doar'' 70 ) ,intre timp in sistemul asta ai bagat alti banuti si daca socotesti da o suma frumusica . Sa ai noroc de el.Party
Eu am intrebat si am fost carcotas mai bine de un an de zile vizavi de EM5 . Am pus intrebari si am facut comparatii ca sa aflu cat mai multe de la cunoscatori si utilizatorii acestui aparat . Nu vroiam sa fac experimente pe bani atat timp cat era posibil sa primesc lamuriri de la entuziasti/ pasionati /fotografi. E normal sa se compare aparate de la firme diferite ,parerea mea.

Salutari Paul , imi place felul in care ai abordat problema si normal asa ar trebui sa o facem toti nu cum i-a raspuns Bogdan lui viff . Dar nu sunt in masura sa atrag atentia ,nici nu vreau / eu doar constat abordarea unui moderator pentru care aveam doar cuvinte de lauda . Ma repet ,e doar parerea mea si poate ma insel.day dreaming
Respectul fata de tine Bogdan il am si acum( si fata de toti moderatorii) ,stiu ca nu e usor sa muncesti doar din pasiune, fara satisfactie financiara .Poate nu ar fi rau sa se gaseasca niste firme care vor sa-si faca reclama pe-aici...Confused. Dar cand te bagi in hora ...

Si ca sa fie treaba pana la capat : este discutia cu versus deschisa de mine ,poate am gresit ca am deschis-o dar poate e mai ok sa se faca teste si comparatii acolo.

Olympus OMD EM1 e un aparat super , dar nu cred ca e perfect. Da , poate fi perfect pentru unii , exact asa cum pentru altii nu va fi perfect. Trebuie insa recunoscut si apreciat progresul firmei care este vizibil de la an la an.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Bogdan Mitea
Asadar toate testele pe care le-am adus in vedere mai sus nu valoreaza nimic. Teste prin care se contrazice faptul ca la ISO 1600 E-M1 nu sta mai prost fata de alte sisteme similare.
Sa iti permiti sa publici concluzii despre lucruri pe care nu le-ai atins niciodata (apreciez sinceritatea, totusi) mi se pare cel putin lipsa de maturitate (nu vreau sa spun ignoranta). Daca exista maturitate in spatele acestei actiuni atunci nu este altceva decat rautate.
Putem sa spuneam ca aparatul este scump pentru nevoile noastre, ca nu este perfect etc dar nu ca nu misca in fata lui D7100.
Pe acest forum nu facem politica si nu postam aberatii. Cui nu-i convine sa mearga in alta parte.
Olympus E-M1
 
Sorin
Bogdane, zici ca este scump pentru nevoile noastre de acord, insa comparand ce aduce nou fata de E5 nu este foarte scump. Cine a cumparat E5 la vremea aceea a dat pe el mai mult si sunt multi. Acum E5 este pe la 80mil... cum ramane in final? Depinde la ce ne raportam... (ex) daca luam in calcul criza este extrem de scump... la randul meu am o datorie de 30mil, nici pentru mine nu a fost usor si cu atat mai mult ca nu fac bani din asta...inca...
Editat de Sorin la 04-11-2013, 09:26
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Bogdan Mitea
Daca vindeai E-M5 si mai puneai niste bani (nu 70mil) si il aduceai din State acum nu erai dator 30mil. Asta e dezavantajul cumpararii la prima strigare. Ai jucaria de la inceput, te bucuri de ea dar pt asta platesti.
Olympus E-M1
 
Sorin
Corect, insa ma gandesc sa deschid un mic studio in viitorul nu foarte indepartat... investesc incet, incet in asta... cel putin doua aparate trebuie sa am...
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Eddy
m-a framantat mult timp intrebarea de ce este E-5 asa de scump si pana la urma l-am cumparat (600 EU/7600 declansari); concluzia la care am ajuns: E-5 este un aparat echilibrat, armonios si punctele lui slabe doar te invita sa pui osul la treaba; cine cauta aparatul perfect, pe langa faptul ca acesta nu exista, va fi in situatia in care va primi mura in gura;
politica de preturi este intriganta uneori, si nu numai la Olympus;
spre exemplu, sa zicem ca o persoana urmareste sa isi incropeasca un sistem, are deja un OMD/PEN, are 45-ul, 60-ul etc, dar sta mai slab pe partea de wide; voi ce i-ati recomanda?
asta?
http://www.f64.ro...intiu.html
sau asta?
http://www.f64.ro...oh-gr.html
 
Bogdan Mitea
Un aparat interesant acest Ricoh. Pacat ca diafragma maxima este de f/2.8. Personal nu as alege niciuna dintre aceste variante; as vinde 45mm, 17mm (daca as avea) plus banii de 12mm si as lua 12-40mm f/2.8 ED.
Olympus E-M1
 
ToniGenes
Eddy a scris:

m-a framantat mult timp intrebarea de ce este E-5 asa de scump si pana la urma l-am cumparat (600 EU/7600 declansari);


Alternativa pe care o aveai - sa cumperi un E-M1 care este mult mai scump (nu cred ca va aparea SH la un pret mai bun asa curand) si sa vinzi o parte din obiectivele 4/3 in pierdere.
Ai fi iesit mult mai scump la sfarsit.

E-5, chiar si cu senzorul vechi, ramane o "masina de curse". Merita sa dai 600 Eur pentru o astfel de camera.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
Chestia asta cu Ricoh ai luat-o de aici ?
http://www.youtub...dWVEReCBU0
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,264,458 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.