header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D E-M1
titeldragomir
red bull a scris:

Ce se pierde Titel ? DR- ul ar fi ceva , fata de alte sisteme folosite de mine . Poate cu vreun obiectiv mai performant deja e o alternativa dar un EM1 cu ob. 20 fix deja sunt bani frumosi si pret de FF / cu un DR excelent .
Apoi pierd functia de crop : daca tai dintr-o imagine de multe ori nu-miramane mai nimic , sau oricum
ramane o calitate a pozei mult mai slabuta decat la alte sisteme la banuti mai putini . Ar mai fi si altele dar ma opresc .
Ce castig ? Stabilizarea . Pe care de cele mai multe ori o poti inlocui cu un trepied care in fotografia de peisaj e sfant . De cele mai multe ori nu-I simt lipsa .
Ar mai fi greutatea , dar adevarul este ca sunt alte sisteme care sunt la fel de light , care sunt la fel de capabile , etc .
Sunt convins ca pentru altii e un sistem foarte bun , eu am incercat si altceva si sunt mai multumit .


1. Se pierde DR-ul? Cat se pierde fata de un FF?...cate procente si in ce conditii?
2. Este obligatorie functia de crop la o fotografie? Cine abuzeaza de functia crop a gresit la incadrare.
Pai am mai zis, daca comparam mere cu pere , degeaba vorbim. Acum ca tot vorbim de FF, sa mai adaugam ca are nevoie de mentenanta, adica cam 440 lei calibrarea + 165 lei curatare senzor sau 330 curatare suprafete optice. Si asta va fi necesar de cel putin odata pe an daca sunteti norocos, altii au facut calibrare si de 3 ori pe an...
Sunt avantaje si dezavantaje, problema nu este la tehnica care se foloseste, fie ea un FF , un mirrorless sau o compacta, problema este la utilizator. Sa spui ca un aparat din zilele noastre te limiteaza in a face fotografii bune ma face sa ma intreb daca utilizatorul stie ce vrea de la o fotografie.
Desigur, daca vorbim de cazuri extreme ale fotografiei..atunci da...tehnica este a naibi de importanta. Apropo...faceti fotografie de eveniment?...de actiune?...pentru ce utilizati aparatul foto?..ca sa stiu si eu ce neajunsuri va cauzeaza un aparat.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
catacore
draga red_bull, tu compari sistemul m43 cu FF la calitatea imaginii, apoi acelasi sistem m43 cu alte sisteme la portabilitate, apoi compari stabilizarea pe 5 axe cu trepiedul, si tot asa. Si-ti da cu virgula, adica m43 e rau de tot. A, mai ales ca nici n-ai loc de crop. Probabil NEX e sistemul perfect. Sunt de acord cu tine, desi nu e nici FF, nici prea portabil, nici stabilizat. E ok acuma? Spor la pozat! Si la incadrat!
 
ToniGenes
red bull a scris:
Apoi pierd functia de crop : daca tai dintr-o imagine de multe ori nu-miramane mai nimic , sau oricum
ramane o calitate a pozei mult mai slabuta decat la alte sisteme la banuti mai putini .


Trebuie sa fie o problema de editare la tine, alta explicatie nu gasesc.
Eu decupez frecvent din ce pozez cu E-5, o camera cu senzor mai vechi si cu "doar" 12 Mp.
Cu E-M1, atat cat am pozat, mi s-a parut super ok calitatea pozei. Cred ca o sa postez si un exemplu mai pe seara.
Baietii aia care au trecut de la FF la m4/3 s-au declarat si ei satisfacuti de ce scot cu sistemul asta.

red bull a scris:
Ar mai fi greutatea , dar adevarul este ca sunt alte sisteme care sunt la fel de light , care sunt la fel de capabile , etc .


Sistemele cu senzori mai mari raman la dimensiuni rezonabile strict atata timp cat pui pe ele doar obiective scurte si fixe.
In momentul cand vrei un kit complet, cu zoom-uri, tele-uri...s-a terminat smecheria. Triplezi greutatea.
Pai de ce crezi ca baietii aia profesionisti au trecut de la FF la micro ? Smile
Probabil ca tu esti un caz particular ca folosesti 1-2 obiective cu focale scurte, de asta am spus ca fiecare alege sistemul care i se potriveste mai bine.
Este diferenta mare la dimensiuni si daca compar sistemul meu DSLR Olympus cu m4/3.


red bull a scris:
Stabilizarea . Pe care de cele mai multe ori o poti inlocui cu un trepied care in fotografia de peisaj e sfant . De cele mai multe ori nu-I simt lipsa .


Sunt multe situatii in care nu poti folosi trepiedul sau nu il ai la tine. Plus ca a cara un trepied dupa tine inseamna tot timpul o trusa mult mai mare.
Eu am fost in multe situatii cand nu am avut trepied si am fost fericit ca am stabilizator. Ok, stabilizatorul meu de pe E-5 nu este asa performant ca cel de pe OMD, dar chiar si asa a fost de mare ajutor.
-
Editat de ToniGenes la 17-09-2014, 09:36
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
Titel , considera ca esti mai fotograf ca mine si ca eu nu incadrez corect . Intre timp , ma bucur ca daca faca un crop , datorita sistemului pe care-l am imi ramane mai mult decat imi ramanea la OMD . Si nici macar nu am FF , si deocamdata nu am avut nevoie de recalibrare . Dar daca ar fi sa am FF poate nu mi-ar trebui neaparat recalibrare ,sunt deja mirrorless-uri FF care nu se plang de asa ceva . Pe langa faptul ca daca trag eveniment am multe avantaje.

catacore , sistemul meu Nex nu e perfect , dar sunt mai multumit de el decat de OMD . Compar m4/3 la calitate cu FF in primul rand pentru ca , dupa cum am mai spus , banii sunt tare multi dati pe un sistem din-asta . Si daca voi nu vreti sa recunoasteti ca nu va dau banii afara din casa si puteti sa aveti aceleasi rezultate cu bani mai putini , e fix problema voastra . Nu esti singurul care lucreaza afara , dar am ce sa fac cu banii Wink , a copil deci am in ce sa investesc / atat timp cat am aceleasi rezultate (sau de multe ori mai ok ) dar cu bani mai putini mie imi convine. Intre timp poti sa stai linistit , sistemul meu e la fel de portabil ca al tau ,body-ul tau are 425gr si al meu are 285 gr / la obiective ala de kit ( 12-50) are 211 gr iar al meu are 194 gr . Deci las-o jos ca macane.

katran , curios ca treaba cu cropul mi se intampla doar la imaginile de la Oly . Si am avut si am si alte sisteme . O fi aceiasi chestiune pe care eu am observat-o legata de grainul de la EM1 si acum incep sa o observe si altii ? Confused Pentru ce-mi trebuie mie am un kit complet si nu mi s-a triplat greutatea , am stabilizare pana la 200 mm ,mie imi ajunge mai ales daca pot face si un crop .
Treaba cu baietii care au trecut la micro de pe FF : oare s-a facut vreo statistica sa se vada cati au trecut de la FF la m4/3 ? dar de la APSC la FF ? Vad ca multi de pe Flickr si de pe 500px care erau pe APSC au trecut pe FF .

Exact cum spuneam in postul meu anterior , pentru unii poate e cel mai bun sistem . Pentru mine nu este , am alternative . Si nici macar nu s-ar mai discuta pe aici de asa ceva daca unii de pe aici nu ar sustine ferm ca e nemaipomenit, fantastic si de neanlocuit sistemul asta . Sa fim seriosi , sau facut poze bune si inainte de a se implementa pe vreun aparat IBIS-ul . Nimeni nu contesta , e bun ,dar nu e de neinlocuit . Eu nu-i simt lipsa .
Sa va bucurati de ele , dar nu mai fiti asa de vehementi , imediat cand a spus si cojocaru ceva ce nu i-a convenit ati si gasit scuza . Sunt doar discutii ,nu trebuie sa va inflamati .

Va intreb inca odata : daca ar fi pus un senzor mai mare oare ar mai fi facut Oly obiective la fel de mici ?

Pace
Editat de red bull la 17-09-2014, 15:27
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ToniGenes
red bull a scris:
Va intreb inca odata : daca ar fi pus un senzor mai mare oare ar mai fi facut Oly obiective la fel de mici ?


A pretins cineva contrariul aici ?
De fapt Olympus a ales formatul asta de senzor tocmai ca sa poata face obiective mai mici decat concurenta.
Teoretic vorbind si strategia de a avea stabilizare in body, ar inseamna o micsorare a dimensiunilor obiectivului.

Bine, eu o sa postez diseara o poza facuta cu E-M1. O sa pun si crop 100%. Sa vedem cum ti se pare. Smile

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
Katran ,pe mine nu trebuie sa ma lamuresti . Eu am avut aparatul asta si pot compara cu altele pe care le-am avut sau le am . Deci eu nu vorbesc din auzite , si nici nu am avut aparatul asta doar 2-3 ore sau 2-3 zile , l-am avut mai bine de o jumatate de an + ca am avut si EM5 de 2 ori. Tot asa as putea eu sa-ti arat poza laISO 200 cu grain , sau tot asa as putea sa-ti arat si eu poze facute cu alte aparate / poze poate mult mai bune decat cu EM1 . Lamureste-i pe altii care nu l-au avut .

Pai de pretins au cam pretins multi , dar si DL spunea undeva pe aici pe forum ca pe undeva e si normal sa se vada diferenta in bine la un senzor mai mare .
Oricum , se pare ca discutiile in contradictoriu nu duc la nimic bun. ''Copilu' nu crede pana nu se arde singur '' zice o vorba romaneasca . Ma repet , cine-l are sa se bucure de el/ ele , eu am incercat si nu e cea ce-mi doresc .
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ToniGenes
Eu am zis ca postez, asa ca postez.
Atasez poza originala redimensionata si un crop 100%.
Avem conditii de lumina slaba, avem un obiectiv 12-50mm cu rezolutie mediocra.

O poza din seria asta a fost acceptata si pe site-ul de stoc pe care postez.

Cum ti se pare ?

-
tmg_01.jpg tmg_02.jpg

 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
ToniGenes
Am si raw-uri din seria asta. Am deschis un raw cu Olympus Viewer si am setat Noise Filter = "OFF" ca sa vedem cum arata poza fara filtrare de zgomot.
Atasez un crop 100%:

-
tmg_03.jpg

 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
titeldragomir
red bull a scris:

atat timp cat am aceleasi rezultate (sau de multe ori mai ok ) dar cu bani mai putini mie imi convine. Intre timp poti sa stai linistit , sistemul meu e la fel de portabil ca al tau ,body-ul tau are 425gr si al meu are 285 gr / la obiective ala de kit ( 12-50) are 211 gr iar al meu are 194 gr . Deci las-o jos ca macane.



Exact cum spuneam in postul meu anterior , pentru unii poate e cel mai bun sistem . Pentru mine nu este , am alternative . Si nici macar nu s-ar mai discuta pe aici de asa ceva daca unii de pe aici nu ar sustine ferm ca e nemaipomenit, fantastic si de neanlocuit sistemul asta . Sa fim seriosi , sau facut poze bune si inainte de a se implementa pe vreun aparat IBIS-ul . Nimeni nu contesta , e bun ,dar nu e de neinlocuit . Eu nu-i simt lipsa .
Sa va bucurati de ele , dar nu mai fiti asa de vehementi , imediat cand a spus si cojocaru ceva ce nu i-a convenit ati si gasit scuza . Sunt doar discutii ,nu trebuie sa va inflamati .

Va intreb inca odata : daca ar fi pus un senzor mai mare oare ar mai fi facut Oly obiective la fel de mici ?

Pace


Domnule red bull...va promit ca este ultima postare adresata dumneavoastra ( nu am nimic personal cu dumneavoastra, doar ca ma ..obositi). ati incercat sistemul Olympus..nu a fost pe placul dumneavoastra...ok, va respect opinia.
Dar va rog ...incetati sa veniti aici sa ne scoateti ochii ca aia au scule mai smechere, si noi suntem fraieri care stau si baga banii in niste porcarii.
Totusi...putin respect se impune. Va urez sa faceti fotografii exceptionale cu orice sistem veti alege....
Editat de titeldragomir la 17-09-2014, 22:28
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Paul
Pam pam, se animeaza forumul, ce ma distrez, Olympus bun, Olympus prost, FF bun, FF prost, Sony bun, Olympus prost, IBIS bun, IBIS sucks, fotograf bu...., ah, fotograf prost. Ahahaha. Red este genial, a scos untul din noi, atatea posturi nu au fost nici intr-o luna. Smile)) Have fun in continuare, eu ma duc sa plimb cainele. Smile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
catacore
Paul a scris:

Pam pam, se animeaza forumul, ce ma distrez, Olympus bun, Olympus prost, FF bun, FF prost, Sony bun, Olympus prost, IBIS bun, IBIS sucks, fotograf bu...., ah, fotograf prost. Ahahaha. Red este genial, a scos untul din noi, atatea posturi nu au fost nici intr-o luna. Smile)) Have fun in continuare, eu ma duc sa plimb cainele. Smile


eu cred c-o sa se opreasca doar cind o sa-si dea seama ca nu camera e factorul care te limiteaza in fotografie. Si nici obiectivul Wink

unul din cei pe care ii admira zice ca ar conta "ceea ce e intre ceafa si vizorul camerei". Bineinteles, doar constatarea asta nu te face fotograf mai bun - cel mai bun exemplu e chiar emitentul ideii.
 
cojocaru27
Mie unul mi se pare ca toata lumea se ia prea in serios aici. Prea multe orgolii la mijloc. Prea multe pareri si "maxime" despre fotografie.
Eu am inflamat discutia si tot eu revin si precizez. NU e vorba despre sistemul oferit de oly vs ff vs apsc vs nu mai stiu ce. Eu ma aratam indignat si "scarbit" de alegerea celor de la oly de a intra in jocul asta de marketing iefitin. Practic au lansat si activat si sustinut niste zvonuri care s-au intors intr-un final impotriva lor odata cu lansarea noului fw. Si nu sunt doar eu de parerea asta. Uitati-va la commenturile de pe 43rumors, sau eosh.com si chiar o parte din commenturile de pe robin "wrong" (unde am incercat si eu sa commentez si ce sa vezi, nu a fost publicat). Eu inteleg ca ei au ales sa nu investeasca in partea video deloc, dar sa-si asume acest lucru. Si nu dupa ce apare fw oficial la photokina.
Pe de alta parte nu uit ca ei au revolutionat sistemul asta m4/3 odata cu m5-ul. Dar de acum 4 ani, sau cand a aparut prima data, nu au facut decat sa-l mai updateze putin. O carcasa un pic mai mare, mai multe butoane, un pic mai rapid la nu situ ce, vizor un pic mai bun, etc. Nimic spectaculos si asta se vede in calitatea imaginilor - practic neschimbata. Eu nu stiu cati dintre voi va uitati pe 500px cu filtrul olympus la cautare. Eu ma mai uit. Si din tot ce am vazut pana acum, cel mai mult mi-au placut poze facute cu m5, si asta la 1 an si ceva de la aparitia m1-ului. Asta spune cam multe. Si in tot acest timp competitia nu sta in loc. Gh4 a adus un video bun, la fel si sony a7s, sa vedem ce aduce si noul samsung nx1, etc. Deci din pacate nu vad de ce sa nu existe si commenturi care sa nu ii faca chip cioplit m1-ului. La rece nu e decat un m5 perfectionat. Get used to it. Asta e adevarul, oricat ar durea. Nu poti sa traiesti prea mult timp in urma unui singur model bun.
Iar partea asta, cu "mai bine pui mana pe o carte de fotografie, sau e mai important ce se afla intre vizor si ceafa, mi se par deja maxime ca sa nu le zic altfel. Va reamintesc ca sunteti pe un forum olympus cu subcategorii care prezinta produsele sub acest brand. Nu suntem pe un forum de fotografie de arta, general vorbind. E absolut normal sa ne spunem nemultumirile cand acestea exista si sunt justificate. Hai sa mai lasam un pic aerele astea de mari fotografi. Eu unul nu sunt, si probabil ca nici nu o sa fiu vre-un Erwin Olaf. Si probabil ca daca eram nu as fi folosit Olympus OMD M1 - deci sa ne mai lase si cu partea asta de targetat profesionist, si aici am rezerve. Personal cred ca cei care au trecut de la FF la m1 au facut-o pentru partea de portabilitate cu utilizare in mare parte pentru proiecte personale sau mai mici. cred ca majoritatea au pastrat FF pentru proiectele serioase. Si da, dragii mei colegi de forum, o poza ca cea din link-ul de mai jos nu cred ca o sa fie prea curand posibila pe un sistem cu un senzor m4/3, imi pare rau sa va dau vestea asta. Cum spuneau si alti colegi mult mai in masura sa emita pareri, sistemul e limitat de senzor si nu are cum sa fie altfel. Toate comparatiile cu alte sisteme de tip ff nu-si au rostul. Punct.
Si mai am o singura idee de subliniat. Cred ca e foarte ok sa ne spunem punctele de vedere. daca toti ar fi multumiti ca majoritatea de pe forum, atunci cei de la Oly nu ar mai avea nevoie sa traga tare. In ritmul asta la anul o sa scoata un model nou, revolutionar, M1 maro. Si peste vreo 4 ani o sa scoata M1 mark2 care in sfarsit o sa aiba ceva imbunatatiri pe partea de video, un old sepia effect. Nu uitati de perspective redaction in camera si de revolutionarul refresh la evf.

o poza care-mi place mie si care nu cred ca o sa poata fi facuta vreodata pe un m4/3, astepti replicile aspre (da, nu toti suntem innebuniti dupa pozele de strada sau nu stiu ce portrete pozate din mana la lumina lumanarii care transmit o anumita stare de spirit renascentista, suntem diferiti) http://www.erwino...7/gallery/
 
ToniGenes
Sunt oameni care pot sa faca pozele alea cu telefonul mobil. Vorbesc serios, nu glumesc.

In perioada cand aveam primul DSLR si credeam ca cel mai mult conteaza camera, am descoperit ca sunt oameni care fac cu compacta poze pe care eu nici nu visez sa le fac cu DSLR-ul.

Am mai postat aici pozele lui Robin & Simona Benea. Sunt de prin Oradea parca, daca-mi amintesc bine.
http://www.lurvel...00162_N08/

Sunt facute cu o compacta Sony H7 de acum 7-8 ani si editate foarte bine. Vezi ca pozele sunt pe mai multe pagini.
Spune-mi si mie, citi oameni de pe forumul asta fac poze la fel de bune cu DSLR-ul ?

Legat de Olympus si noi am fost nemultumiti de-a lungul timpului de strategia asta de a pastra secret aproape orice despre produsele viitoare, in special in perioada cand au facut trecerea de la DSLR la micro. Dar asta este strategia lor care are la baza motive care tin de concurenta cu ceilalti producatori. Au produse de care vor ca ceilalti sa afle cat mai tarziu ca sa nu poata da o replica rapida.

Uita-te la Canon. Au scos 7D II. Sigur va scoate si Nikon un D400 in curand.
Daca Canon tinea secreta lansarea lui 7D II, probabil ca Nikon ar fi ramas mult timp fara replica, ar fi pierdut clienti.
Este de mentionat ca 7D II este singurul DSLR PRO cu senzor APS-C in momentul asta si sa nu uitam ca utilizatorii de Canon 7D1 au asteptat 5 ani camera asta. Da, 5 ani !!! Iar specificatiile lui 7D II fata de 7D I nu sunt deloc revolutionare.

Cam asa sta treaba pe piata acum. Concurenta mare, fiecare pandeste miscarile celuilalt, incearca sa prevada ce se va intampla ca sa nu iasa din joc. Din cauza asta si strategia este tinuta in secret de unii producatori.

Sunt convins ca Olympus va scoate o camera performanta in viitorul apropiat.

-
Editat de ToniGenes la 18-09-2014, 13:03
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
cojocaru27
@katran, nu as vrea sa intru in discutia cu, pozele facute de olaf se pot face cu telefonul mobil - parca nici chiar asa. E vorba de niste lumini puse chiar foarte bine si de un DR de format mare acolo. Chiar m-am uitat la niste behind the scene si am vazut o armata de oameni care lucreaza la pozele alea, nu mai zic de prelucrarea din spate. IN fine e offtopic. nu intru in discutia asta.

Revenind la Oly, sincer e o diferenta foarte mare in a tine secret politica ta vis-a-vis de produsele pe car le vei lansa si a alimenta niste zvonuri aiurea. Cu ce ii ajuta pe ei ca toata lumea chiar a crezut ca vor aduce ceva inbunatatire pe partea video cu feature-uri demne de concurenta din zilele astea si ei au pus defapt un filtru de telefon mobil?!? care e rationamentul ca nu-l prind. Asa se distanteaza ei de concurenta prin dezamagire. in fine. sa o lasam asa, e prea subiectiv totul.

Si eu sincer nu cred ca o sa mai scoata ceva anul asta, too late.
probabil in primavara viitoare o sa vedem un m5 mark2.

Iar cea a facut canon e la fel de gresit, ca si produs. Uita-te la review-uri si o sa vezi ca toata lumea e dezamagita de 7d mark2. Asta e piata acum, s-a invatat cu tehnologie noua si braking barriers si nu mai merge cu old school canon style. Acum exista alternative si cred ca d'asta a si pierdut atat teren in fata nikon-ului. Oricum macar ei nu au intrat in jocul asta penal. NU au lansat imagini cu 7d mark2 si video 4k sau nu stiu ce alte chestii de genul asta.

Cheers.
 
cojocaru27
some of the comments:
I wrote lately in an Australia forum that Sony has change the pricing and product cycle of FF cameras it seems Nikon is catching on....just not Canon. I wouldn't be surprise though as friends in channel tell me Canon are as arrogant as they were ten years ago.

How long will this 7D Mk II on the market ? 2 years ? What will other progressive brands do in the meanwhile ? I'm gonna buy that new Mk II logo and put it on my 7D.

Sorry Canon I jumped ship after seeing no improvements in noise for years. I doubt this camera's image quality will be much different from the 70D if not identical.

Canon milks the cow by changing names of cameras while keeping the same old sensors & low light performance. I am glad I jumped ships.

But I will give them that 10fps is impressive, I just wish they would not feel the need to paint lenses white nor copy paste every single camera's sensor instead of doing some innovation.

sunt doar cateva, si promit ca nu o sa pun si commenturile de la anuntul facut de olympus cu noul firmware.
 
ghinitai
Cred ca sunteti prea "verzi" in industria foto, eu din 2004 am vazut exact chestia asta la Canon, se misca greeeu... Asteapta, si dupa ce au scos tot ce au mai bun ceilalti, scot si ei ceva cam la fel de bun. E o strategie de marketing normala la cap. Mult mai buna decat Fuji de exemplu care scot chestii inovative pe banda rulanta si dau chix la chestiile bazice, cum ar fi AF-ul sau calitatea constructiei. Oricum fanii vor sta tot cu Canon din motivele evidente pentru ei (ergonomie, control, calitate, gama de obiective).

Asta cu zvonurile despre 4k la Olympus, scuza-ma cojocaru27, dar era la mintea gainii ca e o prostie, sa fie rezolvata prin firmware.. E vorba de cantitatea de memorie a aparatului, care nu e asa de ieftina. In plus zvonurile sunt cel mai probabil adevarate... e posibil ca unii fericiti sa fi primit pe mana niste EM1 modificate ca sa poata testa filmarea 4k si pentru a fi implementata in viitor pe aparatele din gama asta. Intrebarea e cat ai mai fi dispus sa platesti in plus pentru functia asta?
 
cojocaru27
asa gaina cum sunt am vazut posibila functia asta pe un aparat similar, pe gh4. Deci se poate. Si cum am mai spus-o de o mie de ori, nu vroiam 4k, nu alerg dupa rezolutie, vroiam un simplu update de cadre pe secunde, de codec mai bun si o optiune gen 4.2.2 pentru o corectie de culoare mai buna si detalii mai prezente in formatul video. Daca vrei, as fi vrut un "raw" al filmarii, care, ce sa sa vezi, a fost posibil pe o generatie mai veche de la pana, pe gh3, si chiar pe gh2 printr-un simplu "update" de firmware facut de un baiat destep vitaly parca il cheama. Acelasi lucru l-au facut si baietii de la ML pentru o serie de aparate canon. Deci mai usor cu "verzii" ca nu vorbesc chiar pe langa subiect.
Si da, as fi fost dispus sa platesc pentru diferenta pentru ca era singura diferenta notabila intre m5 si m1. De ce sa platesc pentru nimic la un eventual upgrade, asta te-as intreba eu pe tine????
Multumesc pentru reply.
 
Paul
Concluzia mea este clara, dupa tot ce am citit pe acest thread, e clar ca Olympus este varza, nu e bun de nimic, aparatele lor sunt proaste rau si stiu asta ca le am si eu, ca sa nu mai zic de obiectivele lor, care sunt o gramda de bani si nu iti ofera mare lucru. Deci e clar, daca posesorii de aparate Olympus zic asa, inseamna ca asa este. Gata, eu trec pe Canon, 7D, poate asta nou si imi iau si un 100-400mm ca sa le fac in ciuda astora de la concurenta. Abia astept, am auzit ca face poze tare bune daca il plimbi prin locuri frumoase. Va zic si voua daca se adevereste dupa ce ma plimb cu el la brat.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Paul, cred ca ai interpretat gresit discutiile de mai sus referitoare la 7D II. Era dat ca exemplu negativ.

Si pentru ca tot a venit vorba de Canon, tocmai au scos un 400mm F/4.0. Cand am auzit de pret mi-a picat fata - 6000 Eur.
Au preturi umflate la toate tele-urile pe care le-au scos in ultima vreme.

Daca 300-le lui Oly va fi sub 2000$, va rupe piata pozacilor de sport si wildlife.
-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Nu Toni, nu am interpretat gresit, mie chiar imi place 7D-ul, ca a venit si MK2, foarte bine, ca umfla preturile si asta este adevarat, dar ce vreau sa zic este ca pur si simplu nu ma intereseaza camera, ci ma intereseaza ce vreau sa fac si ma intereseaza daca imi permit sa imi cumpar acele scule pentru a avea rezultate cu ele. Cochetez cu Canon de mult, dar investitiile astea le faci linistit cu mintea limpede si tragi linie si vezi ce iti intoarce un sistem, ca este Sony, ca este Pentax, ce conteaza? de asta ma distrez eu de minune cand vad cum colegii de forum se agita, pentru ce sa ne consumam atat? viata este scurta si merita traita, dar na, cam tarziu tragem concluzia asta. Alegerea este a fiecaruia in functie de ce simte el, ca de aceea suntem diferiti, din fericire. Eu simt bucuria de a fotografia atunci cand am un aparat in mana si sunt iesit la fotografiat, poate sa scrie pe el orice, dar chiar orice, trebuie sa aiba obiectiv, o diafragma si un timp de expunere si gata, nu am nevoie de altceva.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 6
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,268,201 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.