header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D E-M1
titeldragomir
Paul a scris:

Eu simt bucuria de a fotografia atunci cand am un aparat in mana si sunt iesit la fotografiat, poate sa scrie pe el orice, dar chiar orice, trebuie sa aiba obiectiv, o diafragma si un timp de expunere si gata, nu am nevoie de altceva.


Da Paul...asa este. Fotografia se face cu orice... dar mai ales cu mare placere si bucurie. Cānd lucram la N...mai luam diverse aparate si ma jucam cu ele, cineva mi-a zis...dar pozele tale sunt la fel...indiferent de aparat...Normal am zis...eu am facut pozele...nu aparatul.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ghinitai
Si totusi unele aparate iti fac mare placere sa le folosesti si altele iti fac viata un cosmar... Asta nu prea imi place in primul rand la aparatele astea care sunt vandute sub denumirea de "aparate avansate", amagirea pe care o cumperi o data cu el. Macar la Leica stii ca dai o groaza de bani si nu ai asteptari pe partea tehnologica (astea-s certitudinile) si te surprinde chiar placut cand vezi ca desi e un aparat manual, faci poze mai usor decat cu unul cu sute de puncte de af.
 
ghinitai
cojocaru27 a scris:

asa gaina cum sunt am vazut posibila functia asta pe un aparat similar, pe gh4. Deci se poate. Si cum am mai spus-o de o mie de ori, nu vroiam 4k, nu alerg dupa rezolutie, vroiam un simplu update de cadre pe secunde, de codec mai bun si o optiune gen 4.2.2 pentru o corectie de culoare mai buna si detalii mai prezente in formatul video. Daca vrei, as fi vrut un "raw" al filmarii, care, ce sa sa vezi, a fost posibil pe o generatie mai veche de la pana, pe gh3, si chiar pe gh2 printr-un simplu "update" de firmware facut de un baiat destep vitaly parca il cheama. Acelasi lucru l-au facut si baietii de la ML pentru o serie de aparate canon. Deci mai usor cu "verzii" ca nu vorbesc chiar pe langa subiect.
Si da, as fi fost dispus sa platesc pentru diferenta pentru ca era singura diferenta notabila intre m5 si m1. De ce sa platesc pentru nimic la un eventual upgrade, asta te-as intreba eu pe tine????
Multumesc pentru reply.



Scuze, nu am vrut sa te ironizez, dar pe bune acum... asta ar trebui sa fie o regula scrisa in piatra pentru oricine gandeste logic. "Nu se poate upgrada partea hardware printr-un update software".
Ti-am dat reply pentru ca insistai cu faptul ca Olympus a sustinut zvonurile, ceea ce e fals, Olympus nu a confirmat nimic. Acum sa stea si sa infirme tot ce debiteaza unii ar insemna sa fie tot timpul ocupati cu asta. Plus ca e foarte posibil ca zvonul sa fi avut o baza reala, cum ti-am explicat mai sus.
 
ToniGenes
O veste buna pentru Cojocaru, de data asta vine pe canale oficiale:
http://www.43rumo...-on-video/

Terada said: "Maybe 4K or new technology is something that stimulates our photographic users, and we should follow the market I think"
Terada este manager la Olympus, deci avem confirmare oficiala ca va veni si 4k.

Se spune in articol ca la anul vor veni PEN-uri si OMD-uri noi. In lumina celor spuse de Terada, eu cred ca vor avea 4k.

Acum eu am o intrebare pentru Cojocaru. Sa presupun ca o sa cumperi o camera 4K in viitor.
Nu intreb de stocare, nu intreb pe ce sistem vrei sa faci editare.
As vrea sa stiu pe ce monitor o sa afisezi acel 4k, pentru ca ma uit in oferta emag si nu vad monitoare cu rezolutie mai mare de 2500 x 1400. :)

Deci pe ce model de monitor o sa faci editarea ? Cat costa cel mai ieftin monitor 4k ? Esti dispus sa cumperi un astfel de monitor ?


-
Editat de ToniGenes la 19-09-2014, 12:34
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
d3xmeister
Incerc sa iti raspund eu la intrebare. Personal voi cumpara un monitor 4k. Intre tv, tablete, telefoane si altele, monitorul este scula pe care se va beneficia cel mai mult de rezolutie mare, pentru ca este un ecran mare privit in general de foarte aproape.

Dar mai important, 4k arata mult mai bine si pe ecrane 1080p sau chiar 720p. Problema cu 1080p este ca in practica nu e nici pe departe 1080p. De la pierderea detaliilor datorita reducerii rezolutiei in camera, artefacte de compresie, interpolare bayer, noise digital, spatiu ingust de culoare plus putina stabilizare in post productie, ne alegem cu o i formatie curata mult sub ce ar putea sa ofere 1080p. Sigur, daca tragi cu Arri Alexa de pe trepied, necompresat, atunci da, 1080p se apropie de calitatea teoretica.
Cu 4k scapam de toate problemele astea in procesul de downscaling fie ca e aplicat in post productie, sau la afisarea pe un monitor de rezolutie mai mica. La vizionarea pe un ecran 4k, densitatea mare de pixeli ajuta in acelasi mod. Sigur, pe ecrane 4k foarte mari, daca vizionam suficient de aproape, 4k va avea aceleasi probleme ca 1080p

In varianta simpla, nimeni nu si-ar dori calitatea fotografiilor sa fie cea la 100% indiferent de camera folosita, discutam asta tot timpul, nu ? Ne folosim de rezolutia mare a senzorilor pentru a afisa o imagine de calitate superioara prin downscaling. Tot asta face si materialul 4k sa arate mai bine ca 1080p indiferent de ecranul folosit.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Aici nu era vorba nu doar de afisare, era vorba si de editare.
Ca sa editezi impecabil un film trebuie sa vezi cum arata 100%. De exemplu daca aplici sharp, nu iti dai seama care este cantitatea ideala de sharp pana nu te uiti la 100%. Daca aplici prea mult sharp, apare zgomot la 100%.

Ce sistem iti trebuie ca sa editezi filme 4K ? Banuiesc ca iti trebuie o capacitate foarte mare de stocare (10 Tb sunt putini), iti trebuie cel mai rapid procesor al momentului, multa memorie RAM, placa video performanta, monitor 4K.
Eu nu am vazut monitor 4k sub 600 Eur.

Fac estimarea ca e nevoie de un sistem de 2000 Eur ca sa poti edita in conditii bune filme 4k.

Timpul de editare....
Eu ca sa stabilizez 1 minut de film HD (1280 x720) cu AAE 6, pe un calculator mediocru (I7 la 1.6 Ghz) am nevoie de vreo 10-15 de minute, dupa aia mai am nevoie de 10 minute ca sa salvez/convertesc filmul.

Oare ce sistem iti trebuie si cat iti ia sa stabilizezi 1 minut de film 4k ?

Ma intreb daca cei care vorbesc despre 4k s-au gandit la aspectele astea ?

Si treaba cu resize-ul se face oricum in camerele care stiu doar Full HD. Adica imaginile sunt redimensionate si filmul arata mult mai bine decat arata pozele la 100%. Ar fi absurd sa ocupi spatiu urias de stocare cu filme 4k pe care sa le vizualizezi in rezolutie mai mica.

D3X, tu crezi ca o imagine pe care eu redimensionez la 1Mp arata mai prost decat una de 16 Mp pe care o afisez tot la 1Mp ? Eu spun ca arata la fel.
De fapt algoritmii cu care faci resize sunt ceva mai buni decat aia folositi pentru afisare/scalare.
-
Editat de ToniGenes la 19-09-2014, 14:23
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
cojocaru27
@katran, nu e vorba doar de rezolutie. de fapt rezolutia pentru mine e cea care conteaza mai putin. Toate celelalte atribute care lipsesc cu desavarsire conteaza pentru mine. Codec mai bun, bitrates mai bun, profuzime la culori macar un 4.2.2, 24p,25p astfel incat sa dispara din efectele alea nasoale si tot asa. E ca si cum ai avea un aparat care ar stii sa traga doar jpg, niciun fel de raw, cam cum ti-ar placea asta tie?
ai incercat sa filmezi ceva cu m1 in care apar multe detalii, de ex o padure cu copacii inverziti in care sa bata putin vantul? sa-mi spui te rog cum se vad frunzele copacilor la un simplu pan sau orice miscare de camera cat de mica. E doar un exemplu. Oricum se pare ca au realizat si ei ca piata se misca intr-o anumita directie, asta e. Asa e in viata, daca vrei sa fii competitiv trebuie sa tii pasul cu ce se intampla. In fine, pentru mine subiectul este inchis. Pacat, au pierdut inca un client si probabil ca mine au mai fost destui, altfel nu vad rostul declaratiilor astora.Sa se tina tari cum ca nu-i intereseaza partea video, asa cum o faceau si pana acum.
 
organon
Acum ca spiritele s-au mai linistit,sa va spun cate ceva din experienta mea de amator nenorocit.Am cam sarit calul cu cheltuielile si m-am gandit ca daca asi vinde tot (de la aparat ,sticla ,filter,trepied ,imprimanta etc),asi putea sa ma multumesc si cu un compact destept(un sony rx 100sau 2 sau cum ii zice,sau altceva)Zis si facut ,pun anuntul ,dar...,incercat fiind de remuscarile unuia gata sa comita un abandon,mai privesc odata fotografii facute la un concurs de triathlon in vara asta si multe altele cu ai mei .Ma uit si cam ce fac prezumtivele solutii.Si in clipa urmatoare am sters postarea cu vanzarea.Am trecut si peste filmarea mai slabuta pentru ca din pozele ,atat cele vazute pe calc cat si din cele facute pe amaratul de canon selphy,ma mustrau niste culori superbe,claritati greu de egalat .Pai ,fraiere,ca sa depasesti ceea ce ai aum.cu acest omd5,e drept,trebuie sa cam vinzi vreun sfert din casa.Ori sa imi pun pielea la intors pentru nimic in plus,ba mult in minus. Sa fim seriosi,mai ales ca eu nu scot bani din asa ceva.Iar pozele facute seara ce sa mai zic.E prea bun.Eu zic ca desi nu este aparatul perfect(nu exista in fond asa c eva),seria asta de aparate de la Olympus este un o serie extreme de reusita,reu de abandonat,un prieten serios pentru oricine,fotograf profesionist,pregatit bine macar cat si amator oricat de modest.O zi buna.Iar daca ai nemultumiri esti liber sa incerci orice.Ca re este problema.Uite,eu sunt un maniac al caltatii imaginii tv.Nu de ierid e azi cid e zecid e ani.Dar pana cand nu imi voi permite un varf de gama sau ceva pe aproape,nu ma arunc la achizitii indoielnice .Ca vad ca au aparut si modelel mai ieftine.Ca sa nu mai zic de lipsa materialului video.Am citit cam ce diferente tehnice sunt intre cele de top si celel mai "accesibile".Pai nu merita sa strici banii pe asa ceva.O seara buna!
 
ghinitai
Imi place cum pune katran problema, numai ca el uita rezolutiile cu care lucreaza pe partea de fotografie. Inca imi mai aduc aminte niste discutii aberante din 2006, cand se credea ca 6 mpx e apogeul rezolutiei foto.
 
Paul
Noul software Olympus Capture (ce va fi lansat pe 24 Septembrie) permite controlul total al camerei E-M1 cu firmware version 2.0 de pe PC, iata ce se poate face: https://www.youtu...GlqoyF7_Bs
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
d3xmeister
@Tony in primul rand legal de editare : Pe un sistem antic, din 2008' proc Q6600 8gb ram ddr2 si hdd 7200 rpm se poate edita 4k din GH4 fara probleme. Expunere, culoare, masti, taieri, lipiri, imbinari, nici o problema. Si exportul se face extrem de rapid. Totul OK pana la stabilizare. Daca aplic stabilizare dureaza peste o ora pentru un clip de 2 minute. La fel cu unele plugin-uri externe.
Tocmai de-aia abia astept ca Olympus sa scoata video bun. Mai filmez cu E-M5 din cand in cand si stabilizarea e fantastica, tragi din mana ca de pe trepied. Calitatea in schimb pentru mine este inacceptabila. Repet, pentru mine.

Legat de subiectul cu 100%, ma refeream strict la procesul de downscaling de la 4k la 1080p, din cele scrise de tine imi dau seama ca ai iteles gresit. Codecurile video, la fel ca si motoarele jpeg sunt departe de a fi perfecte. De fapt, codecurile video chiar lasa f mult de dorit. Crede-ma ca diferenta intre 4k, 1080p downscaled in soft, si 1080p e vizibila chiar si pe un iPad Air, pe monitor si tv nu mai zic. Nici unul din ele nu au rezolutie 4k.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Ok, o veste buna pentru D3X, Cojocaru si cei interesati de functia video.

A aparut primul "hackware" (firmware) pentru E-M1 care aduce:
-focalizare imbunatatita in modul video;
-filmare nedecupata (probabil 2048x1536 zic eu);
-zgomot mai mic la ISO mare si DR mai bun.
http://www.43rumo...your-risk/

Baietii lucreaza la un hack 4k:
"Future plans:
Because the firmware Olympus designed is not very well developed we do our best to continue.
Next up would be a higher framerate, higher bitrate and of cause the 4k feature itself.
Stay tuned for new possible updates and check this blog on a regular basis.
"

La sectiunea comentarii de sub articol, unul din cei doi programatori confirma ca lucreaza la 4k si la mai multe "bitrate"-uri : 24p, 25p...etc.
Tot la comentarii este cineva care a instalat hack-ul si confirma ca merge.


-
Editat de ToniGenes la 25-09-2014, 12:04
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
catacore
tot la comentarii, unul zice:
I asked Olympus Finland at Facebook about 1. Is there plans for firmware update that improves video featutures. 2. when is it coming and 3. what does it include. After many days (propably ensured wordings from HQ) they replied that "it is unfortunately IMPOSSIBLE to bring any new video features just by firmware update, and that new hardware is needed." I am so waiting for a change to get back to them Smile.

io nu ma pricep, da' cred ca pur si simplu, unii inca mai intind de "galusca" asta cu 4k, asa, for fun, chiar daca photokina e pe gata. Testeaza limitele unui zvon Smile
 
cojocaru27
pe site-ul celor care au facut hack-ul, nu pe site-ul asta de 2 bani cu zvonuri habarnistice, am vazut commenturi de la oameni care au instalat firmware-ul si care spun ca nu vad absolut nicio imbunatatire pe partea video. Si andreew de pe eoshd l-a instalat si nimic. Deci probabil mai trebuie sa mai asteptam un pic.
 
ToniGenes
Nici eu nu m-as grabi sa-l instalez pana nu scot versiunea cu 4K si cu mai multe bitrate-uri....

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Iata un video comparativ, inainte si dupa hacked firmware: https://www.youtu...ZUUer2CVXQ
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
titeldragomir
Paul a scris:

Iata un video comparativ, inainte si dupa hacked firmware: https://www.youtu...ZUUer2CVXQ

Mi se pare oribila comparatia....asta daca ar fi reala...desi nu cred. Incadrarea este total diferita...
Editat de titeldragomir la 25-09-2014, 23:38
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ToniGenes
Cu aceeasi incadrare sau nu, diferentele sunt foarte mari dpdv al calitatii.
Numai sa fie reala comparatia.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
d3xmeister
Eu cred ca acest proiect nu va reusi. Ne place sau nu, pt video mai bun trebuie sa asteptam urmatoarea generatie.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Eddy
De ce pe GH4 nu s-a pus stabilizarea de GX7? Senzorul de GH4 are niste radiatoare speciale care disipa caldura degajata. Senzorul la Oly este "in aer" pentru acel IBIS. Cred ca sunt aparate care au "target" diferit. Daca ar fi sa aleg intre 4K si IBIS5, eu as alege IBIS fara sa stau pe ganduri. Plus de asta, am inteles ca procesorul de pe GH4 e mai performant chiar si decat cel de pe 5D III.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,264,592 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.