header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D E-M1
Denis
Am un monitor sub orice critică la serviciu, nu pot să ajung la o concluzie. Poate mi-ar fi fost mai ușor dacă fotografiai de la aceeași distanță cu cele 2 la ISO-6400 și cu o încadrare asemănătoare.
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Denis
cojocaru27 a scris:
apropo de 12-40 pro, eu nu am apucat sa ma joc cu el. I-as ruga pe colegii care am pus obiectivul pe m5 sa ne spuna un feedback. Stiu sigur ca s-a pus si pe M5 si as vrea sa stiu daca merita investitia in aces zoom vs luat separat 12mm si 45mm tot oly. Ca si calitate ar trebui sa fie tot pe acolo, desi nu e fix e totusi in zona pro, in care s-ar afla si 75mm daca ar fi fost seal (asa am inteles ieri).

Eu am 12mm, 25mm și 45mm și îmi pun problema înlocuirii lor cu 12-40mm. Dar nici eu nu l-am testat. Aștept părerile colegilor. Din punctul meu de vedere, în favoarea celor 3 obiective fixe stă diafragma mai mare. La 25mm/F1.4 e vorba chiar de 2 stopuri. La 12mm un stop, la 45mm un stop și ceva. Asta înseamnă nu numai posibilitatea unui ISO mai mic, dar și o profunzime de câmp mai mică, care pe mine mă interesează la unele fotografii. Sunt însă impresionat de 75mm...așa că am cam început să renunț la ideea înlocuirii celor 3 cu 12-40 și să mă gândesc la achiziționarea lui 75mm. Dar deocamdată singura soluție pare a fi să câștig la loto...
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
cojocaru27
75mm nu intra in discutia 12, 25, 45 vs 12-40, si daca ti-l poti permite la un moment dat eu zic ca merita cu prisosinta. Este poate el mai sharp obiectiv de micro 4/3 din cate am citit. Si daca te obisnuiesti cu focala asta, echivalentul 150 fullframe, este un vis devenit realitate. Pentru portrete mi se pare ca reuseste sa aduca un m5 aproape de un 5d merk2 ca si nivel al detaliilor si bukeh. Poate sunt eu prea entuziast, dar eu nu as renunta acum la el nici pentru un body de m1.
 
cojocaru27
uite si un articol interesant vis-a-vis de discutia asta:
http://blog.mingt...pus-12-40/
 
Ionut78
cojocaru27 a scris:

Foarte faine pozele. Faina si prezentarea cehului si de bun simt. Mi-a placut mult ca nu a fost formal si ca a raspuns destul de sincer oricarei intrebari, chiar si celor incomode, recunoscand chiar ca "video" este inca foarte foarte slab chiar si pe M1. Ok, este o camera foto orientated, dar as vrea un video decent, iar ce scoate M1 este fix ce scoate si M5, nici macar decent, pacat.

Cheers.



De ce e asa prost pe partea video, care sunt limitarile lui, poate poti detalia putin. M-ar interesa cum se descurca cu autofocusul in special. Si stabilizarea este ok pe filmare sau da tot felul de efecte nedorite.
Olympus PEN
 
cojocaru27
Autofocusul este bun, desi la filmare o sa vrei sa folosesti manual focus mai mereu, iar de stabilizare nici nu mai zic, e geniala. Din pacate codecul este foarte prost si strica de multe ori filmarea. la fel si bitrate-ul este gresit. daca ai personaje in miscare o sa vezi ca iti apar niste linii orizontale dubioase. Nu stie 24 de frameuri pe sec ca toate celelalte, e foarte dubios. Si se lauda cu 60 de frameuri care este un marketing point, defapt 60 nu stie. In fine, nu stiu exact sa-ti explic tehnic dar iti pot spune ca e mult sub gh3, nici macar nu se apropie de gh2, care a fost hackuit de un rus si stie si codec mai bun si informatie mai multa. E ca si cum ai filma cu raw-uri nu cu jpg-uri, in mare.
 
Ionut78
Am inteles, pur si simplu nu este bine implementat, pe langa senzori ar trebui sa ia de la Sony si partea de soft pe filmare. Am sa ma uit la videoclipuri pe youtube sa-mi dau seama mai exact.
Olympus PEN
 
ghinitai
Da. Pacat ca GH2 si GH3 sunt sub OMD la partea de poze. Eu personal nu am auzit pe cineva sa dea banii pe dinozaurii aia de la Panasonic. GF1 a fost summumul lor si GX1 a fost putin peste EP3, dar atat. Practic si-au luat-o in basca cu fiecare model. Acum daca EM5-ul ar fi costat cu 5-10 milioane mai mult si ar fi fost mai performant pe partea video, ar fi fost la fel de nasol pentru majoritatea fanilor lui din ziua de azi. Eu cel putin nu cred ca am folosit filmarea vreodata, la niciun aparat foto in afara de teste.
 
Ionut78
Panasonic o iau in barba din cauza senzorilor, au cam pierdut batalia cu Sony si asta se cam vede in toate testele de pe net. In rest pe partea de design mie imi plac foarte mult camerele de la Panasonic, de exemplu as prefera GX7 OM-D-ului, imi place si GM1 mai mult decat seria E-PM.
Olympus PEN
 
ghinitai
Eu nu stiu cine da atatia bani pe un aparat de lux ca GX7 fara egonomia unor rotite de control. Daca te uiti la design, are o singura rotita, cea care era si pe stramosul GF1. Mie nu prea mi se pare o evolutie promitatoare. Macar daca mai avea una in fata la degetul aratator, asa pentru un minim de confort. GM1 imi place si mie pentru "micimea" lui Smile

Acum uitandu-ma la poza mai deaproape parca are o rotita la declansator, dar uita-te cat de stupid e pusa rotita aia de "moduri":

http://www.ephoto...045676.jpg
 
Glad Parau
Bogdan Mitea a scris:
De aceea discutille gen x versus y, de aici inainte, vor avea doar doua directii: micro 4/3 vs micro 4/3 si micro 4/3 vs FF. Un moment istoric: APS-C nu mai constituie o referinta.


Daca se poate, sa elaborati. Eu nu inteleg de ce APS-ul nu mai este o referinta. Inca sunt destui fabricanti care folosesc APS si vazand in lume, este senzorul ce predomina ca si vanzari si este reactualizat la fiecare aparitie.
Comparatia m4/3 cu FF in materie de sensor este un pic ridicola. Da, s-a ridicat mult in ultimii 2 ani cu ajutorul lui Sony cand le-a facut senzorul de 16mpx dar mai au mult de evoluat. Body ca si constructie e la maturitate dar preturile de multe ori sunt imposibile si putin justificate fata de concurenta.
Editat de Glad Parau la 03-11-2013, 19:55
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
Paul
Bogdan se referea la diferenta de calitate intre cele doua formate. Este atat de mica ca nu mai este de luat in seama decat comparatia cu full frame.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Bogdan Mitea
Exact la asta ma refeream Paul.
Diferenta dintre micro 4/3 Olympus si FF nu mai este chiar atat de mare. Sau nu mai mare ca de la APS-C la FF. Iar preturile nu sunt chiar asa de mari.
Cine vrea o constructie solida a aparatului si a obiectivelor si rezultate foto bune, plateste. La fel ca la produsele Apple. Hardware, ca specificatii sunt mediocre, in marea lor majoritate. Insa exista un echilibru, o mare compatibilitate intre componente si un software care gestioneaza mult mai bine resursele hardware astfel incat, pe ansamblu, sunt mai rapide si mai fiabile decat un PC cu hardware cel putin egal. Plus designul care lasa in urma concurenta.
Daca cuiva i se pare ca un kit E-M1 cu 12-40mm f/2.8 la 2200$ este mult, il rog sa imi dea un exemplu echivalent.
Editat de Bogdan Mitea la 03-11-2013, 20:17
Olympus E-M1
 
viff
Glad , ai fost mai "curajos " decit mine , aceeasi intrebare am vrut sa o pun si eu dar nu am vrut sa starnesc polemici....APS-C este un format adoptat de toti producatorii exceptind Olympus si Panasonic ( sper ca acesta nu este un motiv de excludere)

Bogdan, Paul , daca poza atasata arata o diferenta atit de mica incit nu este de luat in seama, atunci ma declar cizmar Smile si ma apuc de alte sporturi...

Mentionez ca nu sunt fan Nikon, dar cred ca APS-C ( folosit cum trebe ) are mult mai multe sanse in fata FF.
capture1.jpg
 
Glad Parau
viff, desi am trecut la sony nex, olympus nu mi-a iesit din inima, cand am timp ma duc prin magazinul photohobby si salivez la olympus. dar pentru cineva la inceput de drum cum sunt eu, la banii dati pe nex cumparam un olympus vechi de 2 ani cu perfomantele senzorului ca nu simteam ca am facut un pas in fata, fata de bridge, ma refer in special la noise. ii drept ca fata de olympus imi lipsesc butoanele si meniul dar ne adaptam.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
Bogdan Mitea
Purtam discutii ca sa ne aflam in treaba. Din punct de vedere al imaginii finale nu poti scoate o imagine mai buna cu un aparat APS-C fata de un E-M5, E-P5 sau E-M1. Reciproca este valabila.
De aceea APS-C nu mai reprezinta o referinta.
Poze dintr-astea comparative au tot fost postate pe aici. Si o cam luau in barba la ISO 1600 APS-C-urile. Cauta atent, mie imi este lene acum.
Vezi ca am pus eu imagini facute la ISO 3200 cu E-M5 si 12-40mm si nu arata asa de rau ca in exemplul dat de tine. Cel mai bun/eficeint motor de developare al ORF-urilor, la acest moment, este Olympus Viewer 3. Orice altceva scoate rezultate mediocre.
Editat de Bogdan Mitea la 03-11-2013, 20:41
Olympus E-M1
 
Sorin
@Viff
De cand m-am inregistrat pe acest forum am spus o ceva si o sa ma repet: lumea vorbeste de ceva ce nu a avut in mana si o tine tot asa... EM1 nu il dau pe NIKON D7100... poti sa-mi arati tu milioane de tabele si tabelase ce tin de marketing si atat! Avem aici destule exemple cu imagini facute de colegi si de mine la care ISO vrei tu... ai avut macar curiozitatea sa le vezi?
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
viff
Discutiile sunt scopul unui forum... Smile

Perfect de acord daca vorbim de senzori de aceeasi generatie si acelasi nr de MP.

Deasemenea eu consider , bazat pe review-uri de pe net, ca: din punct de vedere al imaginii finale OLy OM-D E-M1 nici nu misca in fata NIKON D7100.. foarte sigur ca nu o sa am acest nikon, dar posibil ca pina in craciun sa am pentax K-3 si sper sa postez imagini facute cu el.. ca sa nu mai fie fie comentarii referitoare la imaginile postate pe net de altii.

LE : Da , Sorin, chiar am vazut imaginile si imi plac , si la rezolutia acceptata aici pot sa iti spun ca sunt aproape nerelevante ... Similar ( cu putina prelucrare si aceleasi obiective face fata si E-P1)
Editat de viff la 03-11-2013, 20:52
 
Bogdan Mitea
E mai simplu sa dai exemple de teste de pe dpreview cu ORF-uri developate de Adobe. Asta nu reuseste fara bataie de cap sa scoata rezultate bune. Pe Mac pana si Preview scoate jpg din orf mai apropiat de ceea ce scoate Oly Viewer 3.
Olympus E-M1
 
Bogdan Mitea
Bazat pe review-uri si exemple de pe aici, din casa Olympus, oameni care au tinut in mana si folosit ambele camere de care spui tu, rezultatele sunt similare.
Ma vad nevoit sa spun un lucru: daca cineva va mai spune "OLy OM-D E-M1 nici nu misca in fata NIKON D7100.." fara sa fi facut el insusi teste va primi interdictie de postare.
Consider postul tau rautacios si jignitor.
Olympus E-M1
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 1
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,099,295 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.