header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Obiective Manuale
Paul
@red - scuze ca intervin.

"De obicei ma uit pe histograma ,imi apare la fiecare imagine deschisa in Lightroom si incerc sa nu fie nici pe partea dreapta foarte mult ( atunci fiind subexpusa) ,dar nici pe partea dreapta ( atunci fiind supraexpusa) . "

Histograma este reprezentata de la 0 (zero) in partea stanga unde nu exista detalii deloc, adica negru, pana la 255 in dreapta unde exista detalii maxime, adica full alb, unde alb contine toate culorile. Daca ai foarte multe detalii in partea dreapta, inseamna ca ai zone cu iluminare foarte puternica in cadru, trebuie sa identifici daca sunt corecte sau nu stiind ce contine imaginea. Mai exista o vorba, "a iesit din histograma" - adica ai ars subiectul si s-a dus foarte mult in dreapta, senzorul nemaiputand sa capteze detalii, asta inseamna supraexpunere. Trebuie citit putin cum se interpreteaza o histograma cu exeple clare, cauta pe internet.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
red bull
Paul , mi se pare ca si eu cam aceiasi treaba am spus dar pe limba mea. Poate nu stiu sa explic .Aaaa, am inteles ,am fost scris de doua ori dreapta ( am corectat / se vede ca era dimineata Grin si eram pe fuga). Deci daca e in dreapta tare e arsa , daca e in stanga e neagra ( adica fara detalii) . Tu ai spus-o mai cu punct si virgula / ok.

''Histograma

Grafic ce ilustreaza ponderea (pe verticala) a 256 nivele de la negru absolut (0) la alb pur (255); cu ajutorul histogramei se poate ajusta fin punctul de negru, de alb, panta contrastului si se pot `lumina` umbrele sau `intuneca` luminile. ''

De obicei o bag in seama dar am si imagini pe care le-am vrut mai intunecate sau mai luminoase decat sunt in mod normal; depinde de perceptia si starea pe care am avut-o in momentul cand m-am uitat la imagine. Sunt convins ca multi daca se uita la o imagine mai veche poate o prelucreaza altfel acum , exact cum sunt convins ca toti avem imagini ( aceiasi imagine) prelucrate in diferite moduri ca sa vedem diferenta . Invatam continuu , cine crede ca le stie pe toate e pierdut.
Multumesc .
Editat de red bull la 13-01-2014, 12:25
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
catacore
viff a scris:

catacore a scris:

Ca nou venit in lumea m4/3 ma bucur sa constat ca acum voi avea posibilitatea sa montez o gramada de obiective pe Oly-ul meu.
Mereu am fost atras de obiectivele tilt-shift, dar niciodata nu am facut pasul sa dau banu' pe unul. Apoi am cautat o gramada de alte variante pe net (eram pe nikon), cu adaptoare T/S si obiective pentru formatul mediu. Insa focalele minime incep de la 35mm (parca) sau chiar 50mm pentru MF, deci nu se prea preteaza la shift, pentru arhitectura.
Am gasit pe e-bay o gramada de adaptoare tilt (mai ieftine) si shift (mai scumpe), si chiar tilt-shift (scumpe tare, 200 de lire). Intrebarea mea e: ce pun in fata unui adaptor shift? Stiti ceva ultra wide care sa nu depaseasca 30mm pe m4/3 (echivalent)? Si nici 4-5-6-700 ron? Mi-ar place sa-mi fac o jucarie de genul asta.


Salut, o sa fiu putin mai dur , dar sper ca fara suparare.... pt ce vrei tu ti-ai ales gresit sistemul... ca sa obtii ce iti doresti ( shift 30mm equiv FF) pe m43 iti va trebui un obiectiv cu focala de maxim 15mm si pe monturi pt care exista adaptoarelele T/S , adica greu daca nu imposibil de gasit in suma de bani alocata.Asta datorita factorului de crop 2x Smile .Daca mergeai pe APS-C ( factor de crop 1.5x) aveai mult mai multe sanse de a gasi obiective cu focala de 19-20mm si la care te incadrai in pret si cu performante mult mai bune decit un obiectiv cu focala de 15mm. Si ca sa nu mai vorbim de un FF gen A7(r) , la care gasesti aproape pe gratis obiective de 28 mm... Mentionez ca nu fac reclama la nimic si parerea mea este ca trebuie folosit sistemul potrivit la scopul potrivit... Eu nu stiu sa existe sistemul care sa fie perfect pt orice.



Ei, am intrebat si eu. Nu asta-i motivul pentru care mi-am luat em5. Asta ar fi fost un bonus binevenit. Eu am cautat adaptoare nikon la m4/3 si am gasit si normale, si normale+extensie macro, si tilt, si shift, si tilt-shift (cele mai scumpe). Din cel normal+extensie macro si cel tilt mi-am comandat deja pe e-bay, pentru a le folosi cu niste obiective nikon pe care nu cred ca le voi vinde curind (28-105 si 135/2.8 AIs). As vrea sa-mi iau si un adaptor shift, insa trebuie sa gasesc intii obiectivul, ca sa stiu montura. Un exemplu ar fi Samy 14/2.8, dar nu se incadreaza in buget, si are si distorsiuni mari din ce-am citit pe net. Problema e ca trebuie sa aiba inel de diafragma obiectivul, cele "G" nu pot fi folosite. Poate Sigma 15-30. Eram curios daca sunt si din cele "vintage" si care s-ar incadra in bugetul meu.
 
Glad Parau
Initial am vrut sa il pun la Bancuri, Glume etc. dar e un pic mai serioasa treaba.
Am cumparat din oser acum ceva vreme un Olympus infinity stylus. Ajuns acasa cu o baterie noua introdusa in el am constatat ca e mort(asta e, ghinion). Cateva zile mai tarziu am cumparat un mju-1 care pana acum are 10 cadre trase pe el si e ca nou.
Dar ca sa nu fie complet inutil primul, am zis ca il fac bucati si pun piesele bune deoparte ca rezerva.
Din cate tot citeam pe net si am ajuns sa iau modelul acesta pe langa faptul ca are o automatizare solida, iti ramane doar sa incadrezi ca in rest se descurca el fara nici o problema, e obiectivul de 35mm f. 3.5. Asa ca am luat un capac de body, l-am decupat si apoi am introdus lentila in el sa vad cat e de clar pe digital.
Rezultatele momentan ma incanta, dar urmeaza sa construiesc un ansamblu pentru focalizare.
Am atasat una cu obiectivul pancake Smile si doua cu teste.
dsc01062.jpg dsc00808.jpg dsc00827.jpg

Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
Glad Parau
o adaptare a unei lentile TLR pe digital.

http://www.jdavid...m/blog/708
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
Glad Parau
Desi nu mai sunt cu Oly, in colectia de aparate foto pe film am avut un Olympus 35 LC, o compacta cu telemetru a anilor '60 cu lentila rapida, 42mm f1.7. A fost achizitionata ca o "camera ce are nevoie de baterii si functioneaza". Surpriza a fost cand a ajuns la mine, se dezmembra literalmente in mana. Angry Ce sa faci? Sunt si chilipiruri functionale dar si tepe considerabile.
Dupa o dezmembrare completa si o constatare trista in care o camera rara e complet distrusa de un manole de romania cel mai probabil. Am reusit sa salvez si sa repar obiectivul. Sticla e in regula exceptand un punct pe elementul frontal. Levierul de diafragma era rupt asa ca am facut altul si helicoidul de focalizare curatat si uns cu vaselina cu litiu. Mecanismul de la shutter l-am scos cu tot cu petale ca sa fie mai usor si sa nu obstructioneze lumina.
Apoi a urmat legatura dintre aparat si obiectiv. Am masurat distanta de flansa de la film la baza obiectivului si este de 18.6mm, ramanand 0.6mm pentru adaptor. Am comandat un inel inversor, dar avea 2.2mm, asa ca a urmat o subtiere pe baza de freza. Masurand ochiometric si pe urma cu sublerul am ajuns la 0.5mm grosime. A ramas doar unirea celor 2 componente care s-a realizat cu un adeziv bicomponent pentru metale.
Am reusit sa il termin in timp util ca sa il testez la nunta unui prieten.
Pentru o lentila din '67, sunt placut surprins de claritatea pe care o are deschis complet iar culorile sunt usor contrastante, vibrante. Iar zona inafara clarului, bokeh, este cu tenta de rotatie(swirly). Un negativ e cum se comporta in contralumina, flareul e puternic si se lasa cu scaderi de contrast.
Am atasat niste poze cu adaptorul modificat, lentila pe aparat si rezultate.
nrp-03875.jpg nrp-04008.jpg nrp-03924.jpg nrp-03768.jpg nrp-03685.jpg dsc_0309.jpg dsc_0308.jpg dsc_0306.jpg dsc_0303.jpg

Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
ToniGenes
Are intr-adevar rezolutie buna obiectivul.
Si se pare ca l-ai si reparat/calibrat impecabil.
Felicitari pentru perseverenta de a-l repara.
Eu n-as fi avut rabdare sa fac asta, mai ales ca unele obiective manuale se gasesc la preturi foarte bune. Sau unele obiective de kit sunt la pret de nimic si au si autofocalizare.


-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Glad Parau
Multumesc, maine ma intalnesc cu o prietena care are sony A7 si sunt curios cum se comporta cand se foloseste toata sticla. O sa revin cu poze si impresii.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
ghinitai
Am ratat o groaza de obiective interesante in lipsa unei persoane care se pricepe la improvizatii, pentru a le face sa functioneze.
 
Glad Parau
Daca ai ceva de facut da-mi de stire. ca imi fac placere genul asta de lucrari. Smile
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
LaMa
Buna ziua, am nevoie de ajutorul membrilor grupului intr-o 'chestiune' delicata: am 'capatat' (adica l-am platit fara posibilitatea de proba) un Pentacon 4/200 cu 15 petale care nu face focus niciunde... deloc!
Interesant mi se pare ca daca se priveste cu ochiul liber prin el... se vede aproape ca si printr-o sticla chioara indiferent prin ce capat se priveste si indiferent daca se actioneaza inelul de focus. Doar putin, foarte putin micsorata imaginea reala.
M-ar interesa cate elemente optice are 'din fabrica' acest obiectiv (am tot gasit informatii ca ar fi 5 elemente grupate 3 frontal si doua posterior spre montura) pentru ca e sigur ca al meu are doar o singura lentila frontala si cele doua dinspre montura.
Multumesc tuturor si atasez si poza 'vinovatului'.
11702727_482062601956850_7653569474438310688_n.jpg fb3e8f8b464d24b07041cc854ce9523d-5507442-1000_1000.jpg

OMD EM5, Olympus E-3, E-520, E-510
 
Glad Parau
Asa este 5 elemente in 2 grupuri.
http://allphotole...cfac4e.gif
poti face poze prin obiectiv cu diafragma deschisa?
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
LaMa
Multumesc, da, asta este schema peste care am dat si eu in multele variante ale acestui obiectiv... si exact asta am suspectat ca ar fi problema: in afara de prima lentila frontala si ultimele doua, nu mai exista altceva.
Nu stiu daca am inteles corect intrebarea daca pot face poze prin obiectiv cu diafragma deschisa... poze CU obiectivul Pentacon nu pot face deloc pentru ca nu imi face clarul niciunde... poza cu un alt obiectiv prin acest Pentacon, da, pot face... am sa postez una in urmatoarele 30-40 minute.
OMD EM5, Olympus E-3, E-520, E-510
 
Glad Parau
Daca poti face o poza de genu dar sa fie iluminat interiorul lentilei putem confirma lipsa lentilelor. este probabil si sa fi inversat un element in interior.
http://www.ill.ro...4-fata.jpg
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
LaMa
Imi pare rau, programul de lucru plus alte mici lucruri neprevazute, m-au pus in imposibilitatea de a face fotografia/fotografiile 'promise' ... Smile Insa... am deschis partea frontala a obiectivului... da, are o singura lentila frontala identica ca forma cu prima lentila din schema optica a obiectivului. Una singura, stinghera... se vede limpede ca cele doua din blocul optic dinspre montura sunt la locul lor si identice ca forma si asezare cu cele din schema.
OMD EM5, Olympus E-3, E-520, E-510
 
Glad Parau
Olympus 42mm f1.7 pe sony A7(cainele) si pe nex 6(chios, cluj).
dsc05456.jpg dsc047991.jpg

Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
ToniGenes
Frumoase amandoua. Felicitari !
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Foarte faine imaginile!
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Glad Parau
Multumesc. Mai urmeaza inca o lentila de proiector adaptata la montura Sony, in urmatoarele saptamani.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
LaMa
Bun-bun... felicitari Glad Parau, toata aprecierea pentru ceea ce faci! si cu rezultate faine! Thumbs up
OMD EM5, Olympus E-3, E-520, E-510
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,183,908 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.