header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D E-M10
corondo
Salutare!
Vreau sa cumpar un Oly doar pentru filmare. Oare este vreun body la nivelul G7/G80/GX80?
Eu ma gandeam la Olympus OM-D E-M10 Mark II, insa chiar nu stiu cum e pe video, insa stabilizarea in body este un mare plus.
Editat de corondo la 19-01-2018, 12:23
 
sabin dobrean
Nu depaseste Panasonic , care este dedicate video si pentru care exista obiective cu stabilizare
 
corondo
Multumesc.
 
d3xmeister
Daca te intereseaza 4K, doar Panasonic ramane in ecuatie.

E-M10 II are o stabilizare buna, egala cu GX80 (pe video). G7 cu stabilizare doar optica, este mai slab.

1080p pe E-M10 II si GX80 sunt cam la acelasi nivel de calitate. G80 si G7 stau mult mai bine la 1080p

Autofocusul continuu in video este slab pe ambele, nu as recomanda folosirea lui.

Pentru filmare 1080p casual, as elimina G7 pentru stabilizarea slaba, apoi din ce ramane as alege camera cea mai ieftina.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
corondo
Multumesc.
Am scos si eu G7 din ecuatie.
Acum oscilez intre GX80 si OM-D E-M10 Mark II. Ce zici?
Sau sa mai fac un efort si sa iau G80...
 
organondinnou
GX8 este pe foto foarte atractiv cu senzorul lui de 20 de megapixeli,dar nu prea il gasesti.Cred ca G80 te va multumi,mai ales ca nu e nici prea scump fata de G7.Cu sticla buna pe el, te va multumi.E un aparat potent si pe foto si pe video,echilibrat vreau sa zic.Eu era cat p-aci sa iau un GH5,dar totul era la limita si am preferat sa iau un 12 40 2,8 si un 25 1,4 pe langa G80,75 1,8 fiind dupa coltSmile.Cred ca G80 te va multumi.Eu de cand il am tot adun filmuletele 4k si fotografiile cele mai reusite cu nepotica pe hardul dedicat.Video 4k este din ce in ce mai tentant.
 
corondo
Ma tot gandesc la GX80, nu am gasit diferente majore intre el si G80. Ambele au stabilizare pe 5 axe, senzorul pare sa fie acelasi.
Il iau strict pe video si il voi folosi cu adaptor pentru obiective Canon ff.
 
StefanSC
Daca il iei strict pentru video, ia G80-ul pentru ca are intrare de microfon (GX80-ul nu are).

In plus, ecranul rabatabil al lui G80 este mai util decat cel al lui GX80. Si vizorul este mult mai bun (vizoarele secventiale cum are GX80 pot fi problematice la miscari rapide).


Lipsa de profile de tip "flat" a lui GX80 te poate penaliza la prelucrare (nici G80 nu sta grozav, dar are un minim inclus).

Finalmente, daca vei dori sa folosesti obiective Canon, gripul mai adanc al lui G80 va ajuta mult ergonomia (daca ai de gand sa tragi din mana).

Deci, din nou, pentru filmare, G80-ul este o alegere mult mai buna decat GX80 (si decat E-M10 Mark II).
Editat de StefanSC la 21-01-2018, 16:57
Panasonic GX-7+GF-1 + Samyang 7.5mm fisheye + PanaLeica 8-18 f2.8-4 + Olympus 12-40 f2.8 + Olympus 45mm f1.8 + Olympus 75mm f1.8 + Olympus 75-300II + Lensbaby Tilt Composer.

+10 kg de aparatura Nikon FF Grin
 
corondo
Multzam.
Lipsa intrarii de microfon nu e o problema fiindca folosesc recorder extern (mixer si ambient).
Pe 6D trag cat mai flat din meniul camerei pt. a corecta dupa placul meu in soft.
Asa e , ergonomia e mult mai buna la G80, insa daca voi lua GX80 nu va fi o camera de baza, ma intereseaza mai mult pentru cadrele de clip, unde nu voi trage in viteza. Va sta pe monopied si pe steadi Crane 2.
Cat despre obiective dedicate, nu intra momentan in planul meu.

In afara de Metabones, imi poate recomanda cineva un adaptor intre obiective Canon EF (full frame) si body Micro 4/3 ?
Editat de corondo la 21-01-2018, 23:52
 
d3xmeister
Gasesti multe raporturi pe net cum ca 1080p pe GX80 este f slab in modul 1080p, rezolutie mica (soft), artifacte, moire si aliasing.
Pot sa confirm ca intr-adevar 1080p este foarte slab pe GX80, nici nu se apropie de GH4 pe care l-am avut, dar nici macar de vechiul G6. E-M5II-ul meu e mai bun.

Se spune ca G80 nu are aceasta problema pe 1080p. Personal nu am testat. Daca G80 ar fi in linie cu GH4 in 1080p, asta as fi camera pe care as alege-o, fara ezitare.

Sigur, daca filmezi 4K, nu ai probleme cu GX80.

StefanSC exista un trick pentru GX80 sa folosesti profilele CineV si CineD de pe G80. Asta folosesc pe al meu, deci nu e o problema. Se face usor ,,upgrade-ul,, Smile
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
corondo
Multumesc.
Chiar nu stiam ca GX80 are problema asta in 1080p. Daca e asa, e naspa tare fiindca va trebui sa renunt la el. Imi poti pune un link sa vad si eu problemele cu 1080p? Pe DPREVIEW am vazut ca se plangea cineva, dar nu e relevant. Spunea cineva acolo ca Panasonic funcționează optim cu lentilele Lumix datorită compatibilității firmware-ului.
Comparatiile de pe yt nu stiu daca au 100% relevanta fiindca nu stii ce intentii au cei care le posteaza.
Sa inteleg ca in momentul de fatza la raportul pret/calitate, singurul aparat care se apropie de G80 este doar GX80 ? Alte variante nu am?
Am un obiectiv Olympus 14-54 f2.8 vers.1 folosit pe un Oly E510, il pot adapta la micro 4/3 ?

Pana acum, GX80 a primit vreun update de firmware?

p.s. ce aparat e asta?
qqq_1.jpg

Editat de corondo la 22-01-2018, 10:21
 
organondinnou
E logic sa fie o compatibilitate perfecta intre aparatele unei firme si obiectivele aceleeasi firme.Dar nu cred ca e asa un capat de tara.Uite.eu sunt extrem de multumit Olympus 12 40 2,8 folosit pe G80.Imaginile sunt foarte clare,culorile sunt superbe naturale,se comporta foarte bine in putina lumina,iar la filmare e de zece.Asta o spun din ce am experimentat cu el.
 
corondo
organondinnou a scris:
Uite.eu sunt extrem de multumit Olympus 12 40 2,8 folosit pe G80.

Da si o carutza de bani...
 
organondinnou
Vorbeam de compatibilitate.Prețul e destul de mare,
recunosc.
 
StefanSC
@corondo: Aparatul din poza ta pare a fi un Sony A7 (nu stiu exact daca S, R sau simplu).

Obiectivul de 4/3 din cate stiu poate fi adaptat pe m4/3 cu un adaptor specific. Nu stiu cum va fi AF-ul pe aparate Panasonic, dar in rest ar trebui sa fie ok.

In alta ordine de idei... cat a crescut pretul lui 12-40 din 2016 pana acum... practic cu vreo 40% (in lei).
Panasonic GX-7+GF-1 + Samyang 7.5mm fisheye + PanaLeica 8-18 f2.8-4 + Olympus 12-40 f2.8 + Olympus 45mm f1.8 + Olympus 75mm f1.8 + Olympus 75-300II + Lensbaby Tilt Composer.

+10 kg de aparatura Nikon FF Grin
 
corondo
corondo a scris:
Sa inteleg ca in momentul de fatza la raportul pret/calitate, singurul aparat care se apropie de G80 este doar GX80 ? Alte variante nu am?

Voi ce ziceti?

Oare daca montez un inel adaptor intre un obiectiv OM Oly 14-54 si body G80/GX80, se va modifica in vreun fel calitatea imaginii? De autofocus n-ar fi panica fiindca folosesc manual focus si peaking.
Exista vreun factor crop de la 4/3 la m4/3?
Editat de corondo la 22-01-2018, 19:27
 
ToniGenes
Calitatea imaginii nu se modifica in niciun fel.
Nu exista factor de crop pentru ca marimea senzorului este aceeasi pentru ambele formate.

Versiunea a II-a de 14-54 focalizeaza binisor pe camerele m4/3. Prima versiune focalizeaza incet si prost, cu exceptia cazului cand il montezi pe E-M1 / E-M1 MK II.


Adaptoare 4/3 -> m4/3 facute de Olympus si Panasonic sunt scumpe.
Sunt si adaptoare ieftine facute de chinezi. Preturile incep de pe la 20$, insa calitatea este proasta.
-
Editat de ToniGenes la 22-01-2018, 19:47
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
corondo
Am prima versiune. Oricum nu e panica cu focusul, am zis mai sus.
Editat de corondo la 22-01-2018, 19:49
 
ToniGenes
Diafragma functioneaza normal (o controleaza camera).
Totul o sa fie ca la un obiectiv m4/3, mai putin focalizarea.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
corondo
Am sters ce-am scris despre diafragma, fiindca mi-am amintit ca diafragma se modifica odata cu zoomul.
Eu zic ca nu are cum s-o controleze camera decat daca e model de adaptor cu pini pentru confirmare.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,098,597 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.