header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus OMD-EM5 sau Olympus OMD EM10
george71
Ca si calitate a imaginii M10 este peste M5.Are procesor de ultima generatie.M5 are stabilizare pe 5axe si un corp mai rezistent
Olympus OM-D E-M1 mk2 & OM-D E-M5 cu Panasonic 12-35mm;Panasonic 15mm f1.7;Panasonic 25mm f1.4;ZD 9mm;Fishay Oly 8mm;ZD 45mm;ZD 75-30mm
Galerie foto: http://george-visanescu.blogspot.com/
 
http://george-visanescu.blogspot.com/
krokodilu
Pe mine ma intereseaza mai mult portabilitatea si calitatea imaginii decat faptul ca are stabilizare pe 5 axe sau ca e protejat la apa si praf. Din cauza asta m-am orientat catre E-M10, sunt un pic nerabdator sa-l iau, acum astept si clientii de obiective Nikon sa fie la fel Smile
EM10 MkII, 17mm f/1.8; 25mm f/1.4; 45mm f/1.8; D7000; 17-50 f2.8; 50mm f/1.8; 70-300mm f/4.5 VR; SB-600

http://www.flickr.com/photos/krokodilu/
http://500px.com/CiprianAzgur
 
Paul
Mai asteapta putin, E-M10 sigur va avea discount-uri in perioada urmatoare avand in vedere ca a fost lansat MK-2.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
krokodilu
Daca atunci cand am postat prima data eram hotarat pe Oly E-M10, in timp au mai aparut si alte optiuni: Oly E-PL7, E-P5 sau Panasonic GX7. Cum eram hotarat sa-l iau second iar preturile fiind de cat apropiate, diferenta intre ele a fost data de performantele fiecaruie si ce optiunile cu care fiecare aparat venea in plus. Pana la urma am gasit un Panasonic GX7 impecabil si l-am luat la pachet cu un Olympus 17mm f/1.8.
Dupa 2 ore de butonat pot sa spun ca sunt de-a dreptul impresionat: cand am luat 17mm in mana nu-mi venea sa cred ca este atat de mic si ca poate atat de mult: focusul este extrem de rapid, este foarte sharp, culorile imi plac, ce mai, nu-l vad dat jos prea devreme de pe aparat.
Body-ul se misca bine, constructia este f. buna, are foarte multe optiuni, EVF-ul imi place (credeam ca o sa am probleme sa ma obisnuiesc dar nu a fost deloc asa), cu WiFi transfer foarte usor pozele pe telefon, ecranul care nu e fix ma ajuta la compozitie si sunt multe alte lucruri pe care astept sa le descopar.
Sunt multumit de calitatea imaginii, pana acum nu am vazut diferente intre GX7 si D7000.
Cel putin prima impresie este ca lucrurile le fac mult mai usor decat cum le faceam pe Nikon. Prin asta ma refer la intreg fluxul: poza in sine, transfer pe calculator, editare si apoi share.

Mi-a placut brandul Olympus, ma bucur ca am un obiectiv mirorless de la ei, urmeaza sa-l folosesc cat de mult si daca o sa-mi placa in viitor va urma si 45mm-ul Smile.
EM10 MkII, 17mm f/1.8; 25mm f/1.4; 45mm f/1.8; D7000; 17-50 f2.8; 50mm f/1.8; 70-300mm f/4.5 VR; SB-600

http://www.flickr.com/photos/krokodilu/
http://500px.com/CiprianAzgur
 
findgogain
Ce nu s-o spus aici e partea de focus la aparatele astea care e un dezastru.Nu ma pricep la tehnica dar focalizarea vietii prin contrast e jalnica...toate iti intra in focus in afara de subiect.Ce sa mai vb de obiective de 2 lei enorm de scumpe.Iar pt subiecte in miscare,sport.....mai bine scoti telefonul de 5 mp din buzunar.Iar acel 9fps pt ce e?..daca doar primul cadru iti intra in focus?doar sa ai 8 dubluri la o poza nereusita?Eu am un omd em5 si un canon 500d de 15 mp care e peste...ce sa mai vb de cei care au aparate canon sau nikon adevarate.Eu zic ca inca nu se pot compara aceste branduri,canon oly sau nikon oly.Faptul ca poti sa tii aparatul in buzunar si sa stai in ploaie cu el nu mi se pare un termen de comparatie.Chiar si sunetele pe care le scot aparatele astea...cum suna un canon la beep ul de focus sau la declansare si cum suna oly?Dar asta se vede cel mai bine in pret,daca iti cumperi azi un oly cu 60 de mil. maine nu mai scoti pe el 20.
 
Paul
Sper ca nu se va gasi nimeni care sa inceapa o polemica interminabila cu sau fara atac la persoana, ori poate asa se mai invioreaza forumul. Smile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
findgogain
Vreau sa spun ca aceste aparate sant supraevaluate,atat.Ca pe siturile unde se fac comparatii cu canon,nikon nu se pomeneste de acest defect.Defect capital.De aceea le si scade drastic valoarea la revanzare. https://www.youtu...q7ZNO9TqQQ Cred ca filmuletul e f graitor in acest sens.Unii chiar au gasit tot felul de trucuri....http://www.ayton.id.au/wiki/doku.php?id=photoShocklympusem5_settings Bine...daca vrei sa fotografiezi stalpi de telegraf sau cladiri incremenite de sute de ani sant alegerea perfecta.Altfel nu fac 2 bani.Fara atacuri la persoana din partea mea....is doar dezamagit de aparat si de obiective.
 
ghinitai
Eu sunt total de acord cu tine la neajunsurile sitemelor mirrorless si la preturile lor. Dar pe de alta parte si tu esti de vina crezand ca un aparat de buzunar poate face exact ce face un dslr profesional. (cel putin din punct de vedere al AF-ului)
"Nu ma pricep la tehnica dar focalizarea vietii prin contrast e jalnica" - pai unde focalizarea e jalnica, acolo intra tehnica de fotografiere si experienta. Si pe vremea cand nu exista autofocus existau poze focalizate corect, deci pe undeva e si vina utilizatorului rasfatat de reclama exagerata din ziua de azi.
 
findgogain
Nu fac comparatie cu un dslr profesional ci cu un amarat de canon 500,pe care il cumperi azi cu 300 lei.Tocmai ca pretul e exagerat de mare...nu doar mare,pt ceea ce pot aparatele astea.Un obiectiv de kit la 17mil?ce-i asta?12 50 mm la 50mm 6,3?Bezna totala.Si nu-i vina mea ca nu am stiut de asta inainte sa-l cumpar...nu am avut asteptari dar nici nu am crezut ca poate fi atat de slab....Nici o tehnica din lume si nici o experienta nu te ajuta decat daca ai asteptari mediocre de la fotografiile tale.Si de focalizare manuala nu-mi povesti ,am olympus OM 1n pe film dar acolo am alte asteptari si chiar mi mai drag decat jafu asta de em5.,,Si pe vremea cand nu exista autofocus existau poze focalizate corect, deci pe undeva e si vina utilizatorului rasfatat de reclama exagerata din ziua de azi.,,Cred ca glumesti......uita-te la pozele anilor 80 si compara-le cu cele din ziua de azi.Tehnica si experienta....astea is idei romantice.Ar trebui sa facem poze cu telefonul mobil atunci daca tot avem tehnica si experienta.Reclama exagerata......voi faceti reclama aici pe site....de aia am intervenit eu sa inclin balanta si sa-i avertizez pe alti viitori vinovati utilizatori.
 
ToniGenes
Sunt satul de discutii de genul asta.
Atat de satul incat nici nu mai fac efortul sa le combat.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
findgogain
Iti multumesc pt neutralitate.Dar de ce sa combati?De ce sa nu participi elegant la dialog?
 
ghinitai
Pai tu compari un "jaf" de 500d de 300 ron (la pret second) cu un obiectiv kit de 1700 ron (pret de magazin) de asta nu iti dau calculele. 500d cand l-am avut prima data costa 4000 ron body-ul. Eu de exemplu cand mi-am vandut 12-50-ul ala intunecos l-am dat cu 500 ron (acum vreo 2 ani).
Ce trebuie sa intelegi e ca miniaturizarea costa. EM5-ul e un model de micro 4/3 din 2012, revolutionar la vremea aia. Sa scoti dintr-un senzor mic, fata de competitie, la calitatea asta e foarte revolutionar. Stabilizarea pe 5 axe (probabil cea mai eficienta forma de stabilizare) implementata de ei in 2012, d-abia peste 2 ani a mai fost replicata (in compacte) si aparatele de top d-abia de acum incep sa o foloseasca. Primul ocular cu rezolutie inalta (VF2) tot de ei a fost implementat si pe EM5 - inainte de modelul asta erau niste glume de EVF-uri. Si o pot tine asa cu ce a adus sistemul asta in joc, mult si bine...
Pentru persoanele care au virusul asta foto (digital) in sange e usor sa vedem imbunatatirile de la un model la altul, de la un an la altul, daca tu ai trecut pe mirrorless d-abia acum si ti-ai luat un model din 2012 si te asteptai sa faca tot ce face un model mirrorless din 2015-2016 (care inca nu sunt atat de perfecte), de asta esti atat de dezamagit. Apropo, tu probabil ai dat undeva intre 10-15 mil pe EM5, noi cand a aparut am dat 3500 ron second, ca el era mult mai mult... Deci mirrorless e un joc destul de scump.

Spui acolo "12 50 mm la 50mm 6,3?Bezna totala.Si nu-i vina mea ca nu am stiut de asta inainte sa-l cumpar" --- Cum adica nu ai stiut? f6.3 e la fel pe orice sistem pe care l-ai fi avut inainte.

Asta nu este forumul oficial al firmei Olympus, nu este creat cu ajutorul firmei Olympus, e doar un forum pus cap la cap de niste prieteni, pasionati si uniti de placerea de a folosi sculele cu numele asta. Acum nu stiu daca intre timp a fost recunoscut de Olympus Romania ca forum oficial, dar in niciun caz daca vrei sa adunci argumente ca fac lucruri de rahat nu o sa te auda nimeni de la conducerea lor. Smile Doar niste fani care probabil nu or sa-ti tolereze mult jignirile fata de niste lucruri dragi lor.
 
StefanSC
Nu e nimic de combatut aici.

AF-ul depinde de foarte multi factori (obiectiv, setari, samd).

GX-7-le pe care am ajuns sa il folosesc ca si camera principala, impreuna cu cu 20mm f1.7 de la Panasonic e lent lent lent. Poate cea mai lenta combinatie pe care am pus vreodata mana.

Acelasi GX-7 cu un Olympus 45mm f1.8 sau Olympus 75mm f1.8 e mai rapid in mod S-AF decat D810-le care a fost camera mea principala pana la finalul lui 2015...
Indiferent de ce obiectiv pun pe D810 (18-35mm, 70-200 f2.8, 70-200 f4, 85mm f1.8, 300mm f4).
Si e mult mai precis.

Alte aparate care au S-AF mai lent si mai putin precis decat un GX-7 + 45mm/75mm, din ce am folosit la modul serios:
- D300 si D200.
- Canon 400D pana la 600D.
- Canon 40D si 60D
- Canon 5D2

Da, la C-AF, GX-7 e varza. Singurele dati cand folosesc C-AF:
- cand fac macro si nu am chef sa fac focus manual sau bate vantul.
- cand fotografiez pasari.
In ambele cazuri trag cu D810-le.

Iar E-M5-ul din cate tin minte e cam pe unde e GX-7 la AF.

Deci, repet: Nu e nimic de combatut aici. Am suficienta experienta cu suficiente sisteme de AF incat sa stiu cand un mirrorless are AF-ul superior unui DSLR.
Si am mult mai multe puncte de referinta decat un 500D si un E-M5 cu 12-50mm pentru a ajunge la concluzia asta.

Legat de costuri, pe focale aproximativ echivalente, hai sa zicem asa:
45mm f1.8 de la Olympus deschis la f1.8 e mai bun optic decat 60mm-urile disponibile pentru DX la f2/f2.8 si decat 85mm-urile f1.8 la f1.8. Si mai ieftin decat acestea.

Cred ca singurele tele-obiective medii mai bune decat 75mm f1.8 pe care le-am folosit/vazut sunt 135mm f2.0-urile de la Samyang si Zeiss. Unul e mai ieftin, celalalt e mult mai scump.
Iar 105mm f2.8 (echivalentul pentru DX) sunt mai slabe la f2.8. Si comparabile ca pret.

De asemenea, 35-100 f2.8 si 40-150mm f2.8 sunt mai bune optic si comparabile daca nu mai ieftine la pret decat 70-200 f4-urile disponibile pt DSLR-uri.

Si cam asta e tiparul:
Obiectivele fixe pentru m4/3 sunt fie mai bune deschise la diafragma maxima si comparabile dpdv al pretului cu echivalentele dpdv al unghiului de cuprindere pt FF sau aduc ceva in plus pentru pretul mai mare platit (compara un Olympus 12mm f2 cu Nikon 24mm f1.8 la dimensiuni sau cu Nikon-ul 16mm pt DX Wink sau cu echivalentele de la Canon).

Zoom-urile de varf (f2.8-uri) fac fata cu usurinta a tot ceea ce ofera alte sisteme.

Zoom-urile consumer (f3.5-5.6) sunt de duzina.
Editat de StefanSC la 28-06-2016, 16:25
Panasonic GX-7+GF-1 + Samyang 7.5mm fisheye + PanaLeica 8-18 f2.8-4 + Olympus 12-40 f2.8 + Olympus 45mm f1.8 + Olympus 75mm f1.8 + Olympus 75-300II + Lensbaby Tilt Composer.

+10 kg de aparatura Nikon FF Grin
 
d3xmeister
Calitatea se vede chiar si din beep-up de focus. Pai cum suna Canon si cum suna Olympus ? Smile)))))))

Imi pare rau ca nu am citit mai devreme postarile astea, m-am distrat maxim.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,198,932 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.