header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Lipsa activitate membrii forum
Paul
Dragi colegi de forum, desi nu sunt un admin al acestui site, ma gandesc sa initiez o discutie pe tema lipsei activitatii membrilor pe forumul Olympus Romania care este mai mult decat vizibila.

Pentru inceput, am curiozitatea sa stiu cati membrii activi mai suntem si ii rog pe cei care citesc acest post sa confirme printr-un reply ca cel putin mai intra pe forum pentru a verifica ce s-a mai scris.

Totodata, vreau sa va intreb si de ce credeti voi ca aceasta comunitate nu mai este activa? Si ce credeti ca s-ar putea face pentru a inviora atmosfera si a scoate membrii forumului la "lumina"?
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Bun topicul, Paul.

Si eu imi doresc ca lumea sa fie mai activa aici.

Avem un nucleu de oameni care vin la intalnirile Olympus. Nici macar ei nu au mai fost activi pe forum in ultima vreme. Daca macar ei ar fi mai activi, ar mai fi cum ar mai fi.

Cred ca ar fi interesant sa deschidem un topic in care fiecare sa spuna ce a mai facut, discutia fiind axata evident pe teme fotografice. (pe unde a fost, ce a pozat, ce tehnici de editare noi a invatat, sau ce locuri bune de pozat a descoperit...etc).

Mai am si niste idei. O sa vorbesc cu Bogdan. Poate mai facem niste modificari la site, insa mai spre sfarsitul anului cand suntem mai liberi.

Ok, asteptam sugestii si de la voi.

-
Editat de ToniGenes la 15-09-2015, 20:45
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
LaMa
Prezent. Pe forum/site ... zilnic, in rest... greu. Greu si cu a tine pasul cu voi vis-a-vis de noutatile olympus... deocamdata imposibil (pentru mine)... Ma gandesc ca ar fi decent sa ne impartim in 4/3-isti si m4/3-isti... eu ma declar inhibat de canalizarea majoritatii temelor de discutii catre scule pe care nu mi le permit... inca sau nu mi le doresc... inca. Mi-as dori mai multa interactiune legata de fotografie (evident realizata cu aparatura olympus ca doar d'aia suntem aici) decat cea legata de high-tech, high-prices and high self esteem ... Wink
Imi spunea un amic candva... daca vrei sa nu existe pretexte legate de logistica... joaca sah! Nu exista producator de top in materie de piese de sah... cel putin nu unul care sa te faca invingator la sah Grin
Toate bune!!! raman pe receptie Wink
OMD EM5, Olympus E-3, E-520, E-510
 
LaMa
ah, foarte buna ideea lui Katran cu locurile bune de pozat... mai ales ca toti suferim de lipsa de timp liber...
Multumesc Katran si pentru 'pontul' cu tubul macro EX-25 ... l-am luat cat ai zice... f64! Grin Il cautam de ceva vreme la un pret omenos.
OMD EM5, Olympus E-3, E-520, E-510
 
marius2die4
Sunt si eu pe aici.

Probabil tocmai lipsa a mai multor membri activi a dus la moartea forumului.
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
Glad Parau
Si eu bantui forumu macar odata la 2 zile sa vad ce mai e nou.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
red bull
Eu urmaresc in continuare forumul ,fara sa mai intervin . De ce ? Pentru ca daca am zis ceva am fost vazut ca un intrus,troll, etc . Parererile ar trebui ascultate ( chiar daca sunt de bine sau de rau )- democratic ,nu ?
Eu am spus de mai multe ori ca forumul e in moarte clinica , dar in loc sa se ia masuri am ofticat colegii .Pacat

1. Nu faceti bisericute . Poate gresesc , dar grupul din Bucuresti este o bisericuta care se lauda intre ei .

2. Animati forumul prin concursuri : competitiile aduc plus-valoare

3 . Chestia aia cu like-uri la poze ( un butonel pe care sa se poata face click daca ne-a placut poza ) ar fi binevenit . Asta-i trendul ,n-ai ce face , si daca vrei sa tii pasul te conformezi Wink . Chiar daca aduce a Fb

4. Katran , e buna ideea , doar ca este un topic deschis de mine acolo se poate posta . Hmm,probabil am facut si lucruri bune / nu doar am enervat oamenii

5. Infratiti forumul asta cu alte forumuri de fotografie .

6. Atrage-ti oameni noi pe forum , chiar daca isi spun parerea despre alte aparate ( marci ) / chiar daca se vor face comparatii . Lasati oamenii sa se exprime . Cum puteti face asta ? spunand in stanga si in dreapta de forum , sa se inscrie cat mai multi . Atunci se vor gasi si persoane care sa fie active .

7. LaMa are dreptate , discutati mai mult despre tehnici de fotografiere , subiecte, compozitie , etc - indiferent de ce aparat folositi.

8. Abordati mai multe stiluri de fotografie : katran saracu' se chinuie sa tina forumul in viata cu pasaretul postat de el . Felicitari katran , dar as vrea sa vad si o nunta trasa de olympisti , un botez , o sedinta foto cap-coada

9. Inventivitate . Am deschis topicul cu DIY ( apoi s-a contopit ) , sunt subiecte destule de abordat .

10. Probabil daca ati pune la dispozitie spatiu pentru reclame / s-ar gasi si sponsori pentru forum . Asta trebuie cautat la siteurile de profil ( la magazinele de profil ) care poate ar fi interesate sa-si faca reclama pe forum . Indiferent de marca aparatelor . Si invers, binenteles : siteurile alea sa faca reclama forumului .

Sper ca nu am deranjat prea mult . O zi buna
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
LaMa
Salutari, Red Bull... cu o singura rezerva (trebusoara cu bisericuta bucurestenilor - si eu sunt din Bucuresti si nu simt ca ne-am fi segregat in vreun fel) sustin cu entuziasm tot ce ai afirmat... doar la partea cu timpul verbelor sunt confuz: 'infratiti' , 'atrageti' , 'abordati' ... adica... hai, sa infratim, sa atragem, sa abordam, etc... ca doar prin ce facem impreuna revigoram grupul, nu putem avea asteptari atat de mari doar, mereu sau mai mereu, de la un amorf 'ceilalti'. Site-ul este conceput, construit si intretinut (cel putin din cate am inteles eu) prin efortul si timpul daruit tuturor de doar cativa... Cred ca a venit vremea sa-i mai si ajutam concret (macar cu putin respect pentru ce au facut si cu o participare mai activa la propunerile lor daca tot avem initiative atat de sarace) daca nu dorim sa se aleaga praful de ce au facut pana acum.

Nu cred ca ai deranjat pe cineva, ba dimpotriva, cred ca e apreciata participarea ta de multi dintre noi.
Toate bune!
OMD EM5, Olympus E-3, E-520, E-510
 
ToniGenes
Redbull, orice sugestie este binevenita, la fel si comentariul tau. Multumesc !

Sugestia cu like-urile este o idee buna intr-adevar. Felicitari !
Am retinut-o inca de cand ai postat-o prima oara. Personal am avut ceva rezerve, dar ai dreptate - asta este trendul.
Au implementat optiunea cu like-uri si pe Softpedia.
Probabil ca o sa o implementam si noi.

Eu nu fac doar fotografie wildlife, este adevarat ca doar asta postez aici. Cam 40-50% este wildlife, restul peisaj, arhitectura, fotografie de produs. Efectiv nu am suficient de mult timp ca sa postez tot ce pozez. Dar o sa incerc sa gasesc mai mult timp liber.

Insa este clar ca putem face acest forum mai activ doar impreuna. Este nevoie de ajutorul tuturor.
Si este frumos sa postam pe langa poze si povestea din spatele lor. Ar fi de preferat topicurile in dauna galeriei foto, care este mai putin flexibila.

Topicul ramane in continuare deschis sugestiilor. Mai asteptam si alte comentarii.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
concentus
Salut la toata lumea,
sunt si eu pe aici, intr-un colt.. din pacate am putin timp pentru fotografie. Mai mult citesc ceea ce mai e nou...
 
catacore
da, da, asa si eu. Intru pe-aici la 2-3 zile sa mai citesc postarile noi. Insa cu fotografia am lasat-o, momentan, mai moale.
 
LaMa
De curiozitate... exista vreun curs foto destinat exclusiv olympistilor? ... ar putea cei cu experienta si rezultate sa conceapa si sa sustina asa ceva? evident, contra cost... Eu ma straduiesc de multa vreme sa merg in directia asta... nu am reusit inca sa fac parte dintre cursantii lui Paul, frumoasa poveste pe film(din varii motive) dar cred ca as fi foarte motivat sa primesc ceva 'indrumari' de la cei care traiesc cu, prin si pentru fotografie ... pe aparate Olympus digitale.
OMD EM5, Olympus E-3, E-520, E-510
 
Paul
Multumesc tuturor celor care au dat curs acestui post, deci mai suntem cativa, eu zic ca trebuie sa incepem sa postam mai mult ceea ce fotografiem si sa impartasim mai mult ceea ce aflam despre fotografie si catre colegii nostrii de forum.

Nu cred in povestea cu critica imaginii pe acest forum, pentru ca nu suntem un forum de arta fotografica, nici mari artisti, ci suntem membrii pe un forum de utilizatori Olympus. Astfel zic eu sa incurajam pe toata lumea, utilizatori de aparate foto (Olympus, dar nu obligatoriu) sa posteze imaginile fara sa le fie teama ca le sunt disecate imaginile. Cred ca ceea ce trebuie sa ne uneasca este pasiunea pentru fotografie si faptul ca utilizam aparatura Olympus.

Oricum, ideea de baza este ca trebuie sa comunicam mai mult si sa discutam si despre vizual, discutiile tehnice venind in completare.

Inca o data, ma bucur ca ati dat curs topicului si va multumesc. Totodata, invit si ceilalati colegi de forum care au accesat topicul sa posteze.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Paul
LaMa a scris:

De curiozitate... exista vreun curs foto destinat exclusiv olympistilor? ... ar putea cei cu experienta si rezultate sa conceapa si sa sustina asa ceva? evident, contra cost... Eu ma straduiesc de multa vreme sa merg in directia asta... nu am reusit inca sa fac parte dintre cursantii lui Paul, frumoasa poveste pe film(din varii motive) dar cred ca as fi foarte motivat sa primesc ceva 'indrumari' de la cei care traiesc cu, prin si pentru fotografie ... pe aparate Olympus digitale.


Marian, cursul de film este ceva oarecum de nisa, insa eu zic ca este inceputul. Te pot ajuta oricand cu mare drag cu sfaturi si chiar putem avea ceva sedinte foto tematice impreuna mai ales ca suntem la cateva blocuri distanta. Smile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
george71
Prezent.Cred ca ar trebui sa ne intalnim mai des.
Olympus OM-D E-M1 mk2 & OM-D E-M5 cu Panasonic 12-35mm;Panasonic 15mm f1.7;Panasonic 25mm f1.4;ZD 9mm;Fishay Oly 8mm;ZD 45mm;ZD 75-30mm
Galerie foto: http://george-visanescu.blogspot.com/
 
http://george-visanescu.blogspot.com/
ToniGenes
Sa nu uitam ca a fost o perioada de vacanta.
Vad ca si bursa a inghetat in perioada asta. Smile

Ma astept ca oamenii sa devina mai activi acum ca s-au intors din vacanta.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
catacore
cum majoritatea covarsitoare a discutiilor sunt pe teme de aparatura, aparitia noilor modele de aparate, a noilor obiective, etc. s-ar putea sa aduca mai multa viata pe-aici. deci fotochine si altele de gen.....
 
Ionut Trufin
Salut!

In ultima saptamana am fost in concediu asa ca nu am avut acces dar de obicei sunt prezent pe forum macar odata la 2-3 zile.
Lipsa timpului si-a spus cuvantul in ultimele luni (schimbare de job) si am pozat extrem de putin. De aici si lipsa de postari foto.
In plus cred ca sunt si in zona aia de pe graficul evolutiei care se cheama
"Dammit I suck". Am pus mai jos link-ul cu graficul pentru cei care nu-l stiu deja.

Pentru ideea cu concursul cred ca va fi dificil sa avem la inceput concursuri cu premii insa ar fi interesanta o tema pe saptamana.
Nu trebuie neaparat sa existe un castigator. Cred ca ar fi suficient ca fiecare sa incerce sa obtina o imagine pe tema respectiva sau de ce nu, sa prezinte o imagine pe care o are deja pe tema respectiva.
Daca sunteti de acord cu ideea, pentru saptamana 21-27.09 propunerea mea de tema ar fi "Culori".

http://enticingth...rapher.png
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
LaMa
Genial graficul, Ionut... Thumbs up Inteleg perfect, sunt intr-o zona similara chiar daca m-am incapatanat sa fotografiez aproape orice si aproape oricum doar pentru a hrani autodezamagirea Grin.
OMD EM5, Olympus E-3, E-520, E-510
 
Paul
Salut Ionut,

Ideea cu concursul este frumoasa, dar greu de pus in practica din mai multe motive, unul ar fi ca suntem doar cativa insi, am ramas cam 10-15 persoane, iar al doilea motiv este sistemul actual nu ne permite sa organizam concursuri, sa facem insa poze pe o tema anume si sa le prezentam celorlalti mi se pare foarte fain, as zice ca bilunar ca sa prindem si weekend-urile.

Katran, ce zici?
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 6
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,322,735 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.