header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Sigma 30mm f2.8 DN Art sau Panasonic 25mm f1.7
Valibv
Salutare.
De curand am intrat si eu in lumea m4/3 (am fost Nikon user si inca sunt pentru chestii profesionale) ca si setup personal. Vreau ca in concedii si nu numai sa car mai putine kg si sa ma bucur mai mult de privelisti, relaxare, etc. Ok, am cumparat un E-M10 Mark II si dupa, ca sa am o lentila de start, un Panasonic 14-45mm sh, super intretinut.
As dori sa cumpar un prime, ca si a doua lentila. Aceasta este si discutia in fapt. Ce ma sfatuiti intre cele doua: Sigma 30mm f2.8 Art sau Panasonic 25mm f1.7. Acesta din urma nu e in stoc deci va trebui sa mai astept. Merita asteptarea sau sa sar pe Sigma? Stiu ca sunt diferente de apertura 1.7 vs 2.8 si de distanta focala, 25mm vs 30mm (sau 50 vs 60 pe FF). Era sa uit, sunt evident si diferente de pret, Pana fiind cu vreo 200 mai scump.

Merci, Sarbatori Fericite tuturor!!
Editat de Valibv la 29-04-2016, 23:29
 
titeldragomir
Daca aia 200 sunt lei..mergi pe Pana....calitate mult mai buna
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
viff
Valibv a scris:

..... am cumparat un E-M1 Mark II ,,,,.

!


Felicitari pt achizitie ....multa lume asteapta sa afle ceva despre acest aparat ... presupun ca totusi este un EM10 MKII.

Revenind la modul serios ,ambele obiective au practic aceeasi calitate optica , decizia de cumparare ar trebui sa fie a ta , data de focala si diafragma ..Constructia este similara, Panasonicul este mai mare fizic , dar focalizeaza mai rapid si mai silentios , sesizabil,dar dupa mine, fara importanta in real life. M-am amestecat in discutie pt ca am exact camera ta , EM10 MK2 si ambele obiective (totusi Sigma este varianta anterioara EX DN)

Pe miine seara o sa postez poze cu ambele obiective montate pe aparat , ca sa iti faci o idee despre diferentele dintre ele.

SARBATORI FERICITE TUTUROR
Editat de viff la 29-04-2016, 23:24
 
Valibv
viff a scris:

Valibv a scris:

..... am cumparat un E-M1 Mark II ,,,,.

!


Felicitari pt achizitie ....multa lume asteapta sa afle ceva despre acest aparat ... presupun ca totusi este un EM10 MKII.

Revenind la modul serios ,ambele obiective au practic aceeasi calitate optica , decizia de cumparare ar trebui sa fie a ta , data de focala si diafragma ..Constructia este similara, Panasonicul este mai mare fizic , dar focalizeaza mai rapid si mai silentios , sesizabil,dar dupa mine, fara importanta in real life. M-am amestecat in discutie pt ca am exact camera ta , EM10 MK2 si ambele obiective (totusi Sigma este varianta anterioara EX DN)

Pe miine seara o sa postez poze cu ambele obiective montate pe aparat , ca sa iti faci o idee despre diferentele dintre ele.

SARBATORI FERICITE TUTUROR


Salve
Ca sa raspund si unui coleg ce a scris mai inainte, diferenta, da, e in lei. Daca era in $ sau Eur nici nu mai avea loc discutia Smile

Amu, da, am uitat un 0, este E-M10 MkII...ce am scris eu is doar zvonuri Smile In ciuda pretului ceva mai mare, Pana are totusi 2 avantaje din start: focala tradusa intr-un 50mm si apertura mai deschisa:1,7 vs 2,8. Avantajele lui Sigma sunt pretul si faptul ca totusi vorbim de un "Art", care din cate stiu sunt foarte bine vazute. Optic as fi curios cum se descurca. Daca poti sa pui niste poze, iti raman indatorat!
Toate cele bune!
 
Ionut Trufin
Salut.
Sigma e un obiectiv bun cu un pret corect. Focala insa nu e foarte fericit aleasa (cred ca a fost gandita pentru APS-C). Pentru m4/3 60mm nu e suficient de wide pentru un all-arround si nici suficient de lung pentru portret. De la Sigma eu as spune ca sunt de preferat 19 f2.8 sau 60 f2.8, in functie de ce vrei sa pozezi cu el. Personal am 19 prima varianta si sunt foarte multumit de ceea ce ofera.
Panasonic 25 f1.7 nu am vazut/testat insa review-urile nu sunt toate numai de bine. Cred ca o optiune mai buna ar fi 20 f1.7 daca il mai gasesti second-hand. Chiar daca e mai lent la focus, calitatea optica e exceptionala.
E doar o parere. Evident ca tu stii mai bine ce focala iti este utila.
Sarbatori Fericite!
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
ghinitai
Eu o tin pe a mea, mergi pe Olympus... Probabil acum nu vezi diferentele dar in timp o vei vedea. Banuiesc ca vrei un obiectiv pentru portret, ambele obiective pe care le-ai ales sunt inadecvate... Eu as alege un Olympus 45mm 1.8 second (asta ca sa te incadrezi in clasa de pret a celor doua obiective). Daca vrei un prime bun pentru all-around, alege un 17mm 1.8.
Gandeste-te ca e o investitie pe viitor.. Ai investit destul de mult in body si e pacat sa iesi pe locul doi la obiective.
 
Paul
Intrebarea principala este care este destinataia acestui obiectiv? Mai exact ce tip de fotografie doresti sa realizezi cu el? Ca all arround, un obiectiv exceptional este 25mm f1.8 de la Olympus la SH a fost 1000 de lei. Viteza de focus si calitatea imaginii sunt cu mult peste celelalte optiuni. Daca vrei sa ai doar un obiectiv ieftin cu o focala cu care sa poti face si outdoor si indoor, dar la un pret foarte mic iti recomand Sigma 19mm. Niciun obiectiv third party nu iti ofera ce iti ofera un obiectiv Olympus in materie de exactitate si rapiditate a focusului si iti spun asta din punctul de vedere a unui utilizator actual de obiective Panasonic(chiar si de top) si in trecut de Sigma.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,195,818 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.