header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus E-M10 Mark III focalizare video
geograficalatori
Bună,

în urmă cu două luni am achiziționat un Mark III, în special pentru filmare (am văzut multe review-uri on-line înainte) și a fost cea mai bună soluție la bugetul pe care îl aveam disponibil, aparatul ca multe altele din gama Olympus dispunând de stabilizare optică.

Aparatul se mișcă, într-adevăr, foarte bine, iar filmarea la 4K cu 30fps este mai bună decât mă așteptam.
Totuși, în anumite situații, în special atunci când merg, aparatul pare să nu facă față, iar la nivelul filmării apare un tremur pe care nu îl pot explica sub niciun fel.
Cu atât mai mult cu cât, menționez faptul că deplasarea pe care o fac cu aparatul în față este una lentă, ci nicidecum rapidă care să cauzeze această situație.

Să fie tipul de focalizare problema? Altă explicație nu găsesc și îmi dă bătăi de cap de săptămâni bune.

Orice sfat, pont, idee mi-ar fi de foarte mare ajutor.

V-am atașat mai jos și un link cu o filmare scurtă în 4k la 30fps unde se comportă astfel.

Vă mulțumesc,

https://wetransfe...551/df841a
 
ToniGenes
Da, pare ca este setat pe focalizare continua. Nu stiu daca sunt toate punctele de focalizare sau unul singur.

Ideea este ca pe masura ce te misti el incearca sa refocalizeze si atunci apar acele momente cand imaginea "tremura".

La genul asta de filmare cred ca e mai bine sa setezi pe S-AF - adica single-AF (focalizezi o data inainte de a incepe filmarea si apoi apesi butonul de inregistrare filmare). Eventual inchizi inainte si diafragma (F/8.0) ca sa prinzi cat mai mult in focus.

Probabil ca nici obiectivul nu este stralucit (este cel de kit ? ).


Eu nu am experienta mare pe filmare.
Poate sunt alti colegi cu experienta care te pot ajuta cu sfaturi mai bune....

-
Editat de ToniGenes la 14-01-2019, 15:28
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
geograficalatori
Mulțumesc mult pentru sugestia de care voi ține cont!
Da, este vorba despre obiectivul de kit 14-42 mm.

Voi reveni
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,194,838 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.