header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Macro,close up floral
Ionut Trufin
Am mai facut ceva incercari cu 14-42 si filtru close-up +5 (din pacate tot fara trepied). Cu 40-150 e mult mai greu de prins focusul din mana. A doua din serie e cu 40-150.
p7242828_1.jpg p7242784_1.jpg p7242793_1.jpg p7242846.jpg p7242809.jpg
 
marius2die4
Ionut Trufin a scris:

Am mai facut ceva incercari cu 14-42 si filtru close-up +5 (din pacate tot fara trepied). Cu 40-150 e mult mai greu de prins focusul din mana. A doua din serie e cu 40-150.


Ultima e cea mai buna;la prima cred ca e arsa.Cu un pic de prelucrare ar fi mult mai bine.Cred ca un trepied ar aduce un mare plus;daca nu ai improvizeaza ceva.
Daca numnai a doua e cu 40-150 sa stii ca pierderea detaliilor este mai accentuata.Probabil ca un trepied ar fi benefic.
Per total imi plac,chiar daca am zis doar chestiile negative despre ele.La cele cu trandafirul poti incerca sa l pozitionezi in sirul lui Fibonaccio.
34a.jpg 34.jpg 24.jpg 19.jpg

Editat de marius2die4 la 25-07-2011, 17:21
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
Ionut Trufin
Da, prima este putin arsa. Este cu blitz-ul de pe aparat full si foarte aproape. Mi-a placut aspectul ca de catifea si de asta am postat-o. Trepied am unul simplut dar inca nu mi-a intrat in reflex sa-l port cu mine Smile

Imi place a doua din seria postata de tine. Ultima pare subexpusa si subiectul e cam prea mic raportat la dimensiunea cadrului (si centrat).
 
marius2die4
Ionut Trufin a scris:

Da, prima este putin arsa. Este cu blitz-ul de pe aparat full si foarte aproape. Mi-a placut aspectul ca de catifea si de asta am postat-o. Trepied am unul simplut dar inca nu mi-a intrat in reflex sa-l port cu mine Smile

Imi place a doua din seria postata de tine. Ultima pare subexpusa si subiectul e cam prea mic raportat la dimensiunea cadrului (si centrat).


Ultimile doua sunt facute cu 70-300,prima (prelucrata diferit)cu Sigma 150mm .La ultimile doua cum vi se pare fundalul?
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
Bogdan Mitea
Marius, fundalul cel mai placut mi se pare la a doua dar floarea nu e foarte clara.
Olympus E-M1
 
Ionut Trufin
Primele incercari cu 35 f3.5 (si E-450).
image001_1.jpg image002_1.jpg image003_1.jpg image004_1.jpg image005_1.jpg
 
Ionut Trufin
Si inca o serie.
image001_2.jpg image003_2.jpg image004_2.jpg image005_2.jpg image006_1.jpg
 
jimb
cele mai reusite mi se par cea cu fluturele si cea cu catelul Smile si prima din a doua serie imi place, parca e luminata din interior, dar preferata mea din punct de vedere al incadrarii si al cromaticii e cea cu fluturele
 
Corneanu Daniel
Salutare !

Poate mult mai multe acest obiectiv. Ce ai reusit sa faci cu el poti face lejer si cu 14-42 mm kit , deci spor maxim la incercari !
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
Ionut Trufin
Sunt de acord ca obiectivul poate mult mai mult insa nu cred ca 14-42 poate face acelasi lucru exceptand cazul in care faci un crop de aprox. 20% din poza.
De exemplu prima poza din a doua serie e un crop de 95-98% din original. Cu 14-42 si filtru close-up +5 nu poti obtine asta, cu atat mai putin cu 14-42 simplu. Floarea are cam 5cm in diametru.
 
Corneanu Daniel
Cand expui poza intr-o expozitie sau o printezi pentru vanzare crezi ca intereseaza pe cineva daca este crop sau nu ... ?!

Ai dreptate, imagine full nu poate scoate 14-42 , dar produsul finit conteaza cel mai mult si sa fie bun!

O seara buna si spor maxim !
Editat de Corneanu Daniel la 31-07-2011, 23:57
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
d3xmeister
Nu stiu altii cum sunt, vorba lui Creanga, dar ca fotograf amator fara aspiratii de profesionist in viitor, ma intereseaza sa scot pozel care imi plac mie. Sigur, critica e binevenita oricand. Mie imi plac fotografiile lui Ionut, incadrarile imi plac, culorile imi plac si lumina imi place in majoritatea cadrelor.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
Critica e buna. Poate sa invete din ea cel spre care a fost indreptata sau cei care o citesc. Nu strica sa fie impartasite tehnicile folosite de cei cu ochiul ceva mai bine format.
Am vazut fotografii ce par pictate cu o pensula groasa in timp ce pensula subtire, pentru detalii, sta uitata intr-un sertar.
Nu ne uitam doar la culori ci si la contrast, definitie, claritate etc.

Revenind la pozele trimise de Ionut: imi place cea cu fluturele desi as fi vrut-o un pic mai clara. Cea cu cainele are si ea ceva de spus.
Restul nu au ceva iesit din comun, nu ma fac sa le privesc prea mult.
Editat de Bogdan Mitea la 01-08-2011, 08:25
Olympus E-M1
 
Ionut Trufin
@Daniel
E foarte adevarat de spui. Nu e nimeni interesat daca e crop sau nu insa din cei 2-3 Mp care raman poti scoate un print de aceeasi calitate ca din 9Mp?
Am vazut poze facute de tine cu 14-42, care arata foarte. Am folosit destul de mult 14-42 dar eu unul nu pot sa scot "lejer" poze la fel de bune cu cele obtinute cu 35.

@jimb
Si mie imi place cea cu catelul. Am mai incercat ceva de genul asta cu un obiectiv manual focalizat la minim insa din cauza pozitiei in care ajungeam catelul zicea ca e rost de joaca si o lua din loc.
 
Corneanu Daniel
[quote]Ionut Trufin a scris:

@Daniel
E foarte adevarat de spui. Nu e nimeni interesat daca e crop sau nu insa din cei 2-3 Mp care raman poti scoate un print de aceeasi calitate ca din 9Mp?
Am vazut poze facute de tine cu 14-42, care arata foarte. Am folosit destul de mult 14-42 dar eu unul nu pot sa scot "lejer" poze la fel de bune cu cele obtinute cu 35.

Nu am m-am referit ca egaleaza 35mm , am facut referite strict la cele postate aici.

Multumesc pentru intelegere !
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
marius2die4
Bune pozele, imi plac.Acuma daca ai vazut ca se poate si ai cu ce poti incerca incadrari mai bune(de ex ai cateva flori care nu intra in imagine sau sunt foarte apropiate de margine),inscenarea cadrului (te asiguri ca fundalul sa fie departat de subiect pt a asigura un fundal "cremos" si/sau uniform) sau poti pune o "blenda"(carton sau parasolar auto) pt a face lumina mai placuta(foto 2 si 3 din seria 2).Astea sunt cateva din concluziile (de amator) dobandite jucandu ma cu macro

Cea mai buna mi se parea cea cu fluturele.Frumos DOF-ul,culoarea placuta,detalii bune,expunerea foarte buna facuta,lipsa zgomot;ce nu mi place ca nu are fundalul uniform.
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
Ionut Trufin
Multumesc mult pentru sfaturi si aprecieri. Singura problema care a mai ramas e cea cu vantul (weekend-ul asta nu prea a tinut cu mine) insa am vazut o "jucarie" confectionata dintr-o cutie semitransparenta cu o gaura pentru obiectiv care protejeaza de vant si foloseste si la difuzie. Sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa apuc sa imi iau una de la un magazin de bricolaj si sa o incerc in week-end.
 
belogerer
Prima iesire la pozat - E 450 cu obiectivul de kit 14-42
macro02.jpg macro01.jpg butter.jpg
 
Ionut Trufin
Sa le luam pe rand:
Prima:
- nu imi place fundalul - cam multe culori si zgomot cam mare pentru cata lumina era prin zona (ai ISO 1600 cu 1/3200 - floarea e un subiect destul de static asa ca 1/250 ar trebui sa fie arhisuficient - poti limita iso maxim de prin meniuri daca nu vrei sa mergi pe manual)
- imi place expunerea si culoarea (exceptand fundalul)
A doua:
- fundalul e mai ok insa deranjeaza coltul din stanga si florile din lateral stanga
A treia:
- focusul e undeva pe la mijlocul aripii si pe floare; daca nu poti sa prinzi intreg fluturele in focus ar fi bine sa focalizezi pe cap
- dintre toate trei e cel mai ok fundal. Pozat putin mai de sus un pic ai fi avut o culoare uniforma si in zona de sus a capului si aripilor
Cred ca am zis mai mult de rau decat de bine. Sper sa nu te descurajeze, nu asta e intentia. Cand pozezi un fluture nu prea ai timp sa te gandesti la toate pentru ca s-ar putea sa zboare si sa nu mai pozezi nimic asa ca sunt firesti mici scapari.
Editat de Ionut Trufin la 04-08-2011, 08:37
 
belogerer
Multumesc pentru critici - sunt total de acord cu ce spui...dar... e prima iesire... e primul dslr...incerc sa imi insusesc observatiile si sa tin cont de ele.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,228,912 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.