header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Constructie site
Bogdan Mitea
Adi, daca ar fi sa primim gratis echipament profesional de la Nikon, Canon, Sony sau de altundeva, nu am zice nu. Le-am folosi sanatosi si cu placere. Noi nu suntem ca microbistii din fotbal si sa scuipam pe orice altceva e diferit de ce avem noi indiferent de valoare.
Cine ar refuza sau declina valoarea unui D-800?
Dar in contextul in care noi detinem ceva sticle bune de la Zuiko e o mica nebunie sa le vinzi ieftin si sa cumperi in locul lor, de banii aia, ceva net inferior de la Canon sau Nikon.
La asta se adauga si placerea de a lucra cu produse marca Olympus.
Olympus E-M1
 
ToniGenes
Adi,

acum 4 ani, Canon era pe val cu senzorii aia de 18 Mp, "rebeli pe steroizi".
Dupa aia a urcat puternic Nikon, cu senzori Sony si cu promotii agresive. Canon a ramas in urma.

Daca eram GAS-isti, acum 4 ani bagam bani in scule Canon, si acum 2 ani faceam switch catre Nikon - alti bani, alta distractie.

Morala :
1. vrei marca cea mai performanta ? Trebuie sa faci switch tot timpul, costa bani, arde la buzunar.
2. lumea care e aici (la Olympus) vrea altceva, a fost imuna la rebelii pe steroizi a lui Canon de acum 4 ani, imuna si la "stapanii" intunericului ai lui Nikon aparuti in ultimii 2 ani.

Ca sa vorbesc despre mine, trecerea la un FF care sa scoata ceva mai bun decat am acum, inseamna investitii de minim 10.000 Euro, daca nu 20.000 Eur.
Doar asa pot obtine ceva substantial mai bun decat ce scot acum.
Nu are sens o astfel de investitie. Pentru ce ? Ca sa postez poze pe facebook sau pe Flickr ?
Nu am nevoie nici macar de filmarea 4K de pe GH3.

La bugetul la care sunt, Olympus este o alegere la fel de buna ca si Nikon sau Canon.

Sunt GAS-ist pana la un punct, dar nu sunt disperat sa arunc mii de euro doar ca sa am ultima tehnologie.
E-5 cu sticla buna in fata va fi un tovaras de nadejde multi ani de acum incolo.
Nu am avut niciodata sentimentul ca oameni cu sisteme similare de la Nikon/Canon scot poze mai bune ca mine.

Daca vorbim de bugete de 20.000-30.000 Eur, e alta discutie, dar am zis ca nu doresc sa investesc atat de mult.
De altfel, la nivelul la care sunt, eu exploatez doar 30% din ce poate aparatura mea foto.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
adipocea
aaa, si deci asta era de ! aprilie... acum m-am prins... totusi, sa stii ca exagerezi cu 10000-20000 de euro... ok, marile teleuri luminoase de la nikon, tunurile alea cu care se lauda nikonistii , ca se tot pozeaza cu ele ca niste simboluri falice, costa atat, dar un d800 cu un 55-300 de la nikon zic eu, ca , dus la iso 6400, cu un shuter deci mult mai rapid, iti da peste ce ai tu cu E-5-ul si 70-300. E drept ca tu ai 600 mm echivalent la capat, dar la ce iso are E5 pentru noise decent si la ce diafragma ai la capatul zoom-ului nu cred ca poti obtine minuni, adica pozele alea sharp si cu culori superbe pe care le obtin ei, pasarelele alea colorate , cu penajul megasharp, cu bokeh crema completa in spate
 
Bogdan Mitea
Nu foloseste 70-300mm ci 50-200mm care optic este la o distanta uriasa.
Si iar vorbim de fotografii realizate in mediu controlat. Exista o discutie pe site-ul nostru despre cum se pot poza pasari pentru a obtine fotografiile alea uimitoare, chiar si cu un PEN.
In salbaticie e alta poveste.
Editat de Bogdan Mitea la 02-04-2013, 16:26
Olympus E-M1
 
ToniGenes
adipocea a scris:

Dar la ce iso are E5 pentru noise decent si la ce diafragma ai la capatul zoom-ului nu cred ca poti obtine minuni, adica pozele alea sharp si cu culori superbe pe care le obtin ei, pasarelele alea colorate , cu penajul megasharp, cu bokeh crema completa in spate


Pozele alea superbe nu sunt facute cu obiective de kit, ci cu tele-uri de minim 5000$, eventual si cu editare facuta ca lumea.

Pot obtine culorile si detaliile alea si eu cu un Zuiko 300 F/2.8.
Insa nou costa vreo 7000$.
N-are rost sa investesc atatia bani intr-un obiectiv in conditiile in care nu fac bani din asta.

Prefer sa dezvolt partea cu camuflajul, conditiile de pozat.
O poza iese bine chiar si cu 70-300 daca pasarea este la doi metri (vezi discutia de pe topicul de "Indicatii de pozat pasari").

Acum folosesc intr-adevar 50-200 F/2.8-3.5, obiectiv PRO.

BTW, E-5 se descurca bine pana la ISO-1600 inclusiv, insa cu 50-200 reusesc sa stau pe la ISO-200 aproape tot timpul.

Cum a spus si Bogdan, nu refuz un D800 + 500mm F/4.0 daca gasesc sponsori. :)

Uite aici ce poate sa faca cineva cu E-3 + 50-200 (o tipa din lista mea de contacte de pe Flickr):
http://www.flickr...otostream/


--
Editat de ToniGenes la 02-04-2013, 16:55
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
adipocea
multumesc mult de link-uri, Katran, ma bucur intr-adevar ca se poate asa ceva si cu Olympus, vad ca face chestii magnifice si cu E3. Sincer, nu stiam, dar acum daca vad ,ma bucur. Chestia e ca "ai nostri" nu se lauda atat pe facebook, cum m-au exasperat alde Bezergheanu et co., cu a caror maree de laude tip nord coreean la adresa Nikon, m-am luptat luni de zile, pana m-am retras de pe listele lor. Pentru ei nu exista alte branduri, decat rivala Canon, pe care o desfiinteaza la fiecare oportunitate, iar restul, gen Olympus , sunt un fel de subspecie de pus sub pres, despre care nici nu merita sa-si raceasca gura... Dar, vazand aceste cadre, si , stiind in mod obiectiv ce in urma este senzorul de pe Oly four thirds fatza de ce folosesc ei, rezulta ca sticla Oly profesionala este de n ori mai buna decat tot ce au ei
 
qrazvan
Chestia cu laudatul n-are nici un sens, dupa mine.
Iar treaba cu nikonistii pt. care nu exista alte firme e iarasi problema lor, pana la urma e ca si in mitul pesterii - degeaba te chinui sa descrii a 3-a dimensiune celor obisnuiti sa traiasca toata viata in 2. Plus ca e si fenomenul de grup: te simti mai bine si mai increzator in tine si in performatele/ echipamente foto etc. daca si altii din jurul tau iti canta in struna.
E-5, 8mm, 12-60mm, 50-200mm
 
ToniGenes
Adi, ma faci sa zambesc, sa ma amuz.
Toti cei din jurul lui MB au senzatia ca daca ar cumpara echipamentul pe care il are, ar face poze ca el. La fel crezi si tu. Smile
Orice esec este pus pe seama echipamentului.

De fapt MB are experienta, e foarte bun pe editare, stapaneste foarte bine tehnica fotografica si la sfarsit , da, are si echipament.

Omul poate sa faca superpoze si cu Nikon1 + obiectivul de kit.
Orice comparatie cu el, este irelevanta.

Eu ma compar tot timpul cu cei ca mine (pozaci de weekend). Nu mi s-a parut niciodata ca marca (Canon sau Nikon) ii ajuta sa faca poze mai bune.
Am vazut si oameni care au acelasi echipament ca mine, dar fac poze mult mai bune. Tipa de mai sus e un exemplu.

Se pare ca noua ne lipseste aici un om care sa poata exploata la maxim echipamentul Olympus, sa arate ce se poate face cu el.
Suntem cu totii amatori-pasionati.

--
Editat de ToniGenes la 02-04-2013, 21:18
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Eddy
haideti cu homepage-ul ala nou fratilor
 
Ionut78
Am si eu o intrebare, de ce nu se vad pozele de la anunturi, am postat si eu 2 poze la anuntul meu si nici pe alea nu le pot vedea, cand dau sa editez vad doar doua butoane rosii de unde le pot sterge.
Olympus PEN
 
red bull
katran scria: '' Se pare ca noua ne lipseste aici un om care sa poata exploata la maxim echipamentul Olympus, sa arate ce se poate face cu el.
Suntem cu totii amatori-pasionati.''
Sa inteleg ca pe aici pe forum au mai ramas doar amatorii si pasionatii? sau ca de fapt cei care fac bani din fotografie au migrat spre alte marci?Confused
In alta ordine de idei, mie imi place tare mult forumul asta ,dar mi se pare ca e tare amortit at wits' end. Moderatorii fac o treaba tare buna( mai ales ca nu sunt remunerati) dar nu aveti vreo idee sa captati atentia forumistilor cu ceva ? Poate nu ar fi rau sa faceti putina reclama forumului, nu stiu/ poate spun prostie , dar pe Facebook si altele ....
O alta ideee : sepci inscriptionate ,tricouri, logouri ,abtibilduri ...eventual la F64 cand se vinde un Pen sau alt Olympus nu se poate spune despre forumul asta?
O alta idee: un subfolder pentru fiecare obiectiv folosit pe Olympus ,si in subfolderul ala sa se posteze imagini facute cu acel obiectiv .Asa , cine va fi interesat de acel obiectiv va putea trage o concluzie poate ...Treaba asta se poate aplica si cu fiecare aparat Olympus ( sau cel putin cu cele mai des utilizate/ intalnite) Cu ocazia asta s-ar putea structura mult mai bine si forumul/ discutiile. Cine stie ,poate sunt si altii de acord cu mine ...Si o idee despre impartirea : http://forum.niko...um.php?f=9
Numai Bine.
Editat de red bull la 20-04-2013, 07:37
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Sorin
Singura chestiune mai ramane din punctul meu de vedere administrarea portofoliului de imagini... am o problema cu unele poze mai vechi la care vreau sa renunt de exemplu si cred ca nu sunt singurul...
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Denis
Și eu de aceeași părere. Dacă e posibil. Eu l-am deranjat pe Bogdan ca să scap de pozele vechi la care am vrut să renunț...
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
qrazvan
red bull a scris:

O alta idee: un subfolder pentru fiecare obiectiv folosit pe Olympus ,si in subfolderul ala sa se posteze imagini facute cu acel obiectiv .Asa , cine va fi interesat de acel obiectiv va putea trage o concluzie poate ...Treaba asta se poate aplica si cu fiecare aparat Olympus ( sau cel putin cu cele mai des utilizate/ intalnite).


Mi se pare foarte buna ideea.
E-5, 8mm, 12-60mm, 50-200mm
 
therealhive
Am o nemultumire si (sper) ca nu sunt singurul.

Inteleg ca trebuie sa existe un echilibru intre calitate si cantitate,
insa in ultima perioada am senzatia ca balanta se cam inclina.
Cred ca un topic nu trebuie sa aiba multe raspunsuri/postari ca sa fie si interesant.
Asta poate duce spre exemplu la ignorarea posturilor anterioare si postarea fara a fi in cunostinta de cauza sau la repetarea unor afirmatii.

Ultimele sute de posturi prin care am citit mi-au adus o stare de "oboseala" din diferite motive, poate cautam ceva legat de topic/titlu si am fost nevoit sa citesc lucruri care nu ma intereseaza, fie ca le stiam deja, fie de modul in care au fost prezentate fie ca erau total offtopic, fie ca se repetau.
Ca sa dau un exemplu mai concret. Daca cineva vechi/nou/din afara forumului doreste sa afle ceva legat de "Eveniment lansare OM-D E-M1" ... Zzz
Mi se pare totusi un eveniment important care ar trebui sa ramana si pe acest forum "curat".

In concluzie ma gandesc ca nu ar strica, asa cum s-a intamlpat si cu partea de "bursa" a acestui forum, sa se propuna, si ulterior sa se adauge niste reguli care mie personal mi se par doar de bun simt.
Nu trebuie inchis un topic sau interzisa postarea, poate ajuta mutarea postarilor in alte topicuri noi, s-a mai facut asta si aici si exista alte solutii bune pe alte forumuri.

Doresc in speicial sa atrag atentia asupra (1) postarilor offtopic si (2) cele de tip "flame".
(3) Postari repetate/copiate sau in necunostinta de cauza.

Rog sa ma corectati si/sau sa ma completati, in principiu mi-e doar important sa se faca ceva. Nu vrea sa judec sau sa critic pe nimeni, si-mi cer sincer scuze daca am dat impresia asta.
 
Bogdan Mitea
Am luat cunostinta de propunerile/observatiile facute.
In acest moment, lucrul la noul design si structura a site-ului ne mananca (mie si lui katran) tot timpul fara sa ne lase timp si pentru moderat.
Fireste ca postarile din Eveniment lansare etc ce nu au legatura directa cu subiectul sau vor fi mutate.
Lucram in acest sens si la o optimizare a forumului.

Va asteptam oricand cu sugestii si reclamatii.
Olympus E-M1
 
d3xmeister
Ai dreptate. Eu consider ca asta trebuie sa fie datoria noastra, nu a moderatorilor. Personal promit sa fiu mai atent si sa nu deschid discutii care nu au nici o legatura cu topicul. Imi voi permite sa atrag atentia si celor care fac asta sa mutam discutia intr-un topic potrivit. Daca noi vom fi atenti lucrurile se vor imbunatati, si ii scutim si pe admini de multa munca in plus.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
Am curatat topicul Eveniment lansare OM-D etc mutand ce nu tine de aceasta discutie. Mi-a luat cam o ora. Puteam sa fac si altceva mai util.
Olympus E-M1
 
red bull
Mi se pare mie sau sunt pe acest forum sunt persoane care alerga dupa numarul de postari ?
Moderatorii au pus un click cu ''Edit'' ca sa avem puterea de a corecta ,ajusta sau complecta o postare . Asa va fi mai aerisit forumul . Suntem putini pe forum , nu vad rostul alergarii dupa numarul de postari. Pe alte forumuri nu se admite asa ceva , oricat de bine se cunosc membrii. Dar ...e doar parerea mea .
Poate spun si moderatorii ceva .
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Bogdan Mitea
Numarul de postari nu foloseste la nimic.
Olympus E-M1
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,313,589 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.