header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Constructie site
Bogdan Mitea
Ne plac parerile chiar si divergente. Mie imi pasa prea putin de ce si cum ar putea interpreta nu stiu cine felul in care denumesc sau alint un obiectiv, indiferent de marca. Chiar si ceilalti utilizatori de Nikon, Canon etc folosesc denumirea de lentila, uneori derivata din englezescul "Lens".
Olympus E-M1
 
ToniGenes
@Ionut

Probabil ca ai auzit de figura de stil care se numeste sinecdoca. Daca nu, cauta definitia pe internet.
Si in cazul asta, se aplica substituirea intregului (obiectiv) prin parte (lentile). Deci nu e o greseala, e doar o figura de stil (sinecdoca) care da culoare limbajului nostru.

Si cei care cumpara motocicleta spun ca si-au luat motor. Smile

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
admin
Am schimbat denumirea in "Obiective Micro 4/3". Sa nu zica cineva ca nu tin cont de parerile membrilor.
 
Ionut Trufin
Salut,
Eu mi-am exprimat o parere. Poate ca am gresit cerand schimbarea termenului inainte sa inteleg de ce il folositi. Dupa post-urile ce au urmat, inteleg ca termenul de "lentila" are o valoare deosebita pentru destul de multi din utilizatorii acestui forum asa ca ar fi mai bine sa pastrati temenul care place cel mai mult majoritatii.
Forum-ul este al tuturor, nu doar al ultimului venit.
 
Bogdan Mitea
Este prea putin important cum traducem "Lens", lentila sa obiectiv.

Interesant este cum reusesc unii ca folosind un obiectiv cu 3 lentile sa scoata poze mai bune decat altii cu 15 lentile in obiectiv.

Site-ul este al nostru asa ca dupa bunul nostru plac azi o sa folosim denumirea de obiectiv si maine o sa ii zicem lentila.

Suntem o comunitate mica si nu mi se pare o mare concesie, ca la dorinta unui membru, sa denumesc un capitol intr-un anumit fel.
Olympus E-M1
 
titeldragomir
Este binevenita observatia....corect este obiectiv ...la fel de adevarat este ca multi folosesc si termenul de lentila...seamana mult cu lens...cu toti stim la ce se refera cind cineva vorbeste despre una din cele doua denumiri...insa corect este obiectiv..
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ToniGenes
Sa-i vezi pe oameni cand folosesc nu termenul de lentila, care mai e cum mai e, ci pe cel de "sticla". Smile

Au aparut si cateva zicatori :
"sticla conteaza"
"nu schimba camera, baga banii in sticla ! "

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
Titel a infiintat albumul Film foto.
L-a completat cu o serie de fotografii, care, desi nu stralucesc calitativ (nu uitati ce aparat foloseste), spun o minunata poveste a Bucurestiului, din unghiul naiv si atat de natural gasit de fotograful digital, obisnuit sa mitralieze orice subiect ce ii starneste interesul, cu maxim de resurse consumate pentru a obtine claritatea din atmosfera plina de praf si vapori de apa a celei mai posomorate capitale.
Imi place povestea si fara sa o atarn pe panoul uitat degraba al virtuosilor, o voi urmari pana cand Regii Pietroaielor si ceata Curtii Vechi vor disparea.
Atunci va voi astepta cu o noua poveste, in clar si-n alb.
Olympus E-M1
 
titeldragomir
A...pai stai ca ala a fost un film facut la repezeala..eram tare curios daca functioneaza aparatul...de acuma caut numai cadre care sa merite sa declansez...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Bogdan Mitea
Nu peste multa vreme, maxim o luna, site-ul va functiona pe o noua platforma php, beneficiind de noi instrumente (de ex. atasamente multiple).
In aceasta idee, vom face si o reorganizare cu scopul de a pune in ordine haosul existent.

Este un site de fotografie si galeriile foto sunt oglinda creativitatii celor de aici. Ne gandim la o structura mult mai coerenta dar si flexibila.

Infiintam o galerie: Propuneri
In ea, cei ce nu avem o experienta fotografica dovedita in timp de reusite, introducem pozele. Ele vor fi votate si, mai important, comentate.
Daca vor fi catalogate evident ca fiind de calitate vor fi transferate in galeriile specializate gen Natura, Pasari, Portret etc.
Vom avea si o alta galerie noua: Artistice
Aici vor intra fotografiile trecute prin PS. Nu ma refer la cele la care s-au facut o corectie de culoare, umbre etc.

Aria de incepatori mi se pare o idee buna si care ne va ajuta sa crestem calitatea realizarilor viitoare. Aici putem sa bagam ce nu suntem siguri ca pot fi trimise la Propuneri.

Propun sa facem aceasta organizare saptamana asta (sunt doar 450 de fotografii).

Textele spun despre noi mai multe decat am vrea cateodata; greselile gramaticale, ambiguitatea in exprimare, discutii ce au deviat si care nu au legatura cu subiectul, toate acestea formeaza imaginea noastra.

Va multumesc tuturor pentru ideile prezentate. Multe din ele vor fi implementate in noua versiune.
In timp si interfata grafica se va imbunatati, pe masura ce noi membrii vor aparea, unii dintre ei cu talent si disponibilitate de implicare in partea de dezvoltare a site-ului.
Editat de Bogdan Mitea la 18-04-2011, 12:17
Olympus E-M1
 
ToniGenes
S-au facut deja niste galerii noi.

Propunerea finala ar suna in felul urmator :
-topic pentru incepatori unde posteaza incercarile (pozele) si primesc comentarii si sugestii din partea celorlalti; in momentul in care incepatorii reusesc sa faca poze bune, pot posta poze in galeria de PROPUNERI;

-galeria de PROPUNERI este pentru cei care nu sunt incepatori. Pozele care se posteaza aici, sunt evaluate si mutate apoi in GALERII SPECIALIZATE daca au primit calificative pozitive, sau pot fi "retrogradate" daca au primit calificative slabe (mutate in galeria "INCERCARI" sau sterse complet).

Galeria "De-a valma" este una temporara, unde vom muta fotografiile existente pe site pentru triere. Deci o folosim ca sa facem ordine printre fotografiile incarcate deja.

Sunteti de acord cu propunerea de mai sus ?
Va astept cu opinii/sugestii. Nimic nu e batut in cuie.
Editat de Bogdan Mitea la 18-04-2011, 19:21
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
Pozele ce intra in albumul "Propuneri" vor avea 3 posibile destinatii:
Pozitia cea mai favorabila: "Galerii Specializate"
Pozitia intermediara: "Start Art"
In situatia cea mai putin favorabila fotografia va merge la "Incercari" pastrandu-se astfel comentariile si calificativele sau, daca cel ce a realizat fotografia doreste, poate fi stearsa.

Trebuie ca toata lumea sa fie constienta ca oricare dintre noi este subiectiv.
Suntem subiectivi mai ales cu propriile noastre creatii.
Unii sunt excesiv de pretentiosi fata de ei; altii se pot considera nedreptatiti, genii neintelese (voi, restul lumii, nu vedeti din unghiul potrivit).

O parere majoritara pana la urma decide. Daca vin totusi 3 amici si iti spun ca esti beat, atunci mergi si te culca.

Ce e frumos e evident frumos.
Olympus E-M1
 
titeldragomir
E ok..sa intre in propuneri..o perioada..si de acolo i se va stabili noua locatie..

Important este sa avem comentarii, pareri si sugestii...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Bogdan Mitea
Cat timp ar fi suficient sa stea o poza la "Propuneri"?
O saptamana, o luna?
In functie de activitatea membrilor e posibil sa i se stabileasca locul si in trei zile.

Ce facem cand standardul va creste, mutam-retrogradam pozele ce nu se vor ridica la noile cerinte?
Olympus E-M1
 
Ionut Trufin
Cred ca o saptamana e mai mult decat suficient pentru a stabili unde se incadreaza o poza.
Nu cred insa ca e necesara o retrogradare a pozelor. Ele arata nivelul la un moment in timp.
Din punctul asta de vedere, eu cand acord un rating unei poze este bazat pe ceea ce imi transmite acea poza nu pe cum arata in comparatie cu altele. Daca astazi poza x imi pare extraordinara si maine vad una mai reusita, nu imi schimb parerea fata de cea anterioara.
E drept ca si gustul se schimba si e posibil ca inceptor fiind sa acord cu mai multa usurinta un rating bun la o poza medie iar pe masura ce mai invat cate ceva sa devin mai zgarcit in acordarea de stelute. Cred insa ca asta se rezolva printr-un numar mare de utilizatori activi, care echilibreaza lucrurile.
 
Bogdan Mitea
Sunt de acord cu aceasta "vedere".

Stai la bar si bei o bere. Dupa a cata bere ratusca cea urata incepe sa ti se para frumoasa?

Aici e un pic invers. Incepi si te trezesti si sa iti schimbi optica...
Candva vom infiinta o arhiva foto. Sa ajungem intai la poza 1milion si mai vedem.
Olympus E-M1
 
Corneanu Daniel
Salutare !
Poate reusim sa captam atentia si interesul a mai multor pasionati de fotografie. Intr-un format nou, alte reguli si provocari. Un forum cu 3 categorii , in care fotografiile forumistilor sa fie trecute la sectiunea "Amator" pentru inceput si unde vor fi si criticate,apreciate etc. intr-un termen de 15-30 zile ( sau daca sunt fotografii BUNE care nu necesita prea multa gandire ,sa fie trecute aproape imediat si bineinteles cu acordul tuturor membrilor in masura sa faca asta ,in celelente sectiuni ) fotografia sa fie supusa voturilor adminilor dar si a celorlanti membrii forumisti si sa se decida daca fotografia ramane la sectiunea amator sau se muta la "Amator avansat" sau "Fotograf profesionist" daca e cazul. Iar la un numar de 20 de fotografii mutate la de la amator la "Amator avansat" sau "profesionist" in parte pe sectiune, autorul sa fie trecut si recunoscut pe forum ca fotograf avansat sau profesionist. In felul acesta zic eu ca venim cu un stimul asupra celor pasionati si poate le trezim interesul si altora.Zic eu ca este o provocare.
Daca as avea un forum sub acest format s-ar prezenta, nu am mai vazut pe alte forumuri genul acesta, mi se pare original si constructiv si care ar atrage atentie.

Doar am venit cu propunerea, care poate este buna sau nu...


Numai bine si Spor maxim !
Editat de Corneanu Daniel la 19-04-2011, 00:35
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
Bogdan Mitea
Merci Daniel!
E un gand ce mi-a trecut prin minte.
Cu acest scop am infiintat sectiunea "Critica Foto".
Nu am infiintat insa alte subcategorii, ca cele denumite de tine, pentru ca nu imi este inca foarte clar ce e ala "Fotograf profesionist".
Multi, din momentul in care au intrat in posesia unui DSLR, se considera profesionisti: asociaza DSLR cu asta.
Altii, nu te ridica la acest rang pana nu ai un Full Frame.
Mai sunt si profii ce spun: ai scoala foto?
Profesionist e acela ce scoate bani din creatiile sale, indiferent de cat sunt ele de valoroase, artistic vorbind. Nunti, botezuri, evenimente, moda, jurnalism etc. Asa o fi...
Un mediocru pozeaza toata viata numai cu capacul pus pe obiectiv. O data se intampla sa i se desprinda de pe lentila curioasa ce, intr-un moment de glorie si descatusare, surprinde o singura imagine, geniala, premiata, trasnformata in premiu in bani si recunoastere internationala. Tipul va fi considerat profesionist.
Si exemplele pot continua.

Cine poate acorda cu adevarat acest titlu?

Presupun ca te-ai gandit la un titlu local, care poate sa insemne sau sa fie denumit, la fel de bine, Profesionistii de la noi.

In galeriile foto am infiintat deja aceste categorii. Credeti ca e necesar sa apara si in topicuri?
Olympus E-M1
 
Bogdan Mitea
Am transferat toate pozele in "De-a valma". De aici le voi trimite, in fiecare saptamana, cate 20-50, la "Propuneri". Iar de aici...stiti povestea.
E clar pentru toata lumea, ca daca ai un nr. majoritar de poze, in "Galeriile Specializate" (ma enerveaza denumirea asta) atunci esti unul din Profesionistii de aici.
Editat de Bogdan Mitea la 19-04-2011, 10:56
Olympus E-M1
 
decebal
Presupun ca Daniel nu impune niste denumiri si nici nu propune neaparat acordarea unor titluri membrilor, ci un sistem de ierarhizare a valorii acestora, ideea care mi se pare interesanta. Titlurile categoriilor pot fi altele decat cele propuse de el, pentru ca intr-adevar incadrarea in randul "profesionistilor" e o treaba cam delicata.
Categoriile ar putea fi (asemeni jocurilor): novice, intermediar si avansat. Sau de ce nu, ca la box: musca, mijlocie si grea Smile
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,292,705 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.