header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Constructie site
Bogdan Mitea
Sau Lentila de Aur, de Argint si de Lemn.

Si mai e ceva ce nu imi place: semnatura in poza. Unele sunt mult prea evidente, sugerez macar un watermark mai discret. In loc sa imi concentrez privirea pe ansamblul pozei, imi tot fuge instantaneu spre semnatura.
Editat de Bogdan Mitea la 19-04-2011, 11:09
Olympus E-M1
 
Bogdan Mitea
Am schimbat denumirea din "Galerii Specializate" in "Top Pro Album".
Olympus E-M1
 
Bogdan Mitea
O alta propunere: cine nu e membru sa nu aibe acces decat la albumul pro.
Olympus E-M1
 
ToniGenes
E excelenta ideea. Cei din afara vor vedea doar pozele frumoase, nu si "bucataria" interna.

Cat despre semnatura, eu am avut probleme : poze furate, postate pe site-uri.
O sa incerc sa fac o semnatura care sa se armonizeze cu poza.
Editat de ToniGenes la 19-04-2011, 11:45
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
Am popul@t Propuneri cu prima serie de poze.
Stiu ca va fi obositor pentru o perioada insa: Intrati/votati/comentati.

Thumbnail pentru albume.
Va rog sa trimiteti niste propuneri:
Iconite patrate cu dimensiunea de 400x400.
Editat de Bogdan Mitea la 19-04-2011, 11:48
Olympus E-M1
 
titeldragomir
katran a scris:

Cat despre semnatura, eu am avut probleme : poze furate, postate pe site-uri.
O sa incerc sa fac o semnatura care sa se armonizeze cu poza.


Aici este o problema..tocmai ce o cunostinta a gasit citeva poze pe pagina celor de la Skytrip

http://www.4000dp...og/?p=2250

Nu stiu cit de mult apara semnatura de furt, banuiesc ca un meserias o scoate repede...sincer nici mie nu-mi plac imaginile semnate sau cu watermark...dar...

Din pacate legislatia la noi este slaba, una e sa vezi ca cineva a "imprumutat " o imagine sa faca un clip muzical preietenei..si alta este sa vezi o imagine a ta pusa pe un site de catre cineva care face bani dupa munca ta(vb de stat la pinda..de mers kilometri, bocanci rupti, insolatii, bani investiti, etc etc etc...cu toti stim ce inseamna)...

Eu am tot oscilat..ba cu..ba fara...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Bogdan Mitea
Sugestia mea este sa folosim o semnatura care sa nu capteze toata atentia privitorului. Personal depunctez asta.
Olympus E-M1
 
decebal
Sugestia mea (si a altor oameni de stiinta Smile ) - e sa nu o folosim deloc.
"Da, artiștii plastici își semnează de obicei lucrările. Dar fac asta cu mîna. Dacă un pictor ar lipi pe poză o semnătură printată cu fontul Verdana, cred că toată breasla ar rîde de el. Nu sîntem împortiva semnării unei poze mari de hîrtie, dar inscripționarea unei poze digitale de 600 pixeli lățime, cu un font care nu ne aparține, ni se pare de prost gust. Mai ales dacă acest lucru se întîmplă cu o culoare care atrage atenția, cu un font care se vrea elegant sau scris de mînă, sau cu o siglă proiectată cu grijă de genul Ion Popescu Photography. Încercați să înțelegeți, semnătura, sau orice text pus pe suprafața imaginii, atrage atenția privitorului, și în același timp îi distrage atenția de la subiectul pozei.

De obicei cei care puneți semnături pe poze veniți cu argumentul că se fură pozele pe net, și astfel vreți să vă protejați imaginile. E adevărat, se fură poze pe net. Dar știți și voi că pe hoți nimic nu-i oprește. O semnătură pusă în colț poate fi ștearsă în două minute, cel mult. Credeți-ne, nu merită să vă distrugeți fotografiile din cauza hoților. Ați văzut vreodată om care să-și zgîrie mașina ca ea să nu fie dorită de hoți?" - Sfaturi de la editori ep. 2., badorgood.com
 
ToniGenes
Un hot care fura o poza fara semnatura, o sa gaseasca intotdeauna o scuza.
O sa-ti spuna ca a crezut ca poza a fost incarcata pe internet ca sa poata fi folosita de toata lumea. Eventual a si descarcat-o de pe un site tert unde nu se stia a cui e.

In cazul meu, cel care care a furat pozele a venit cu aceeasi scuza, numai ca nu a mai putut sa-mi explice de ce a acoperit semnatura mea cu o banda neagra si a pus adresa site-ului lui. Smile
Daca punea pozele la el si lasa semnatura mea, poate ca nu ma suparam.
Dar omul le-a pus ca fiind ale lui, cu logo-ul lui, si pe un site pe care avea biznis. Mi se pare normal. Smile
L-am rugat sa le scoata de pe site si m-a ascultat.

Semnatura se poate scoate, dar cel care a facut asta nu mai are nici-o scuza. Nu mai poate sa spuna ca nu a stiut ce si cum.
Eu consider ca pot da in judecata pe cineva care foloseste poza fara acordul meu, mai ales in scopuri comerciale.
As avea pretentia ca cel care vrea o poza pe care sa puna sigla lui, sa plateasca pentru asta.
Eu nu tin neaparat sa vand poze, dar tin neaparat sa nu fie furate.

Decebal, o sa fii surprins. Smile Da, exista si oameni care isi pocesc masina ca sa nu mai fie atractiva pentru hoti. Ati vazut vreodata masina cu oglinzile protejate cu benzi metalice si nituri ? In Bucuresti am vazut destule. Este clar o prostie, dar na ! Vroiai sa stii...Probabil ca cei care le pun sunt exasperati.

Si mie mi-au furat oglinda si sigla de la OPEL. Asta e ! E clar ca nu-mi pun prostiile alea.

Revenind insa la semnatura, am vazut ca inclusiv marii fotografi gen Bezergheanu isi pun semnatura pe poza. Lor de ce nu li se pare ca semnatura strica poza ?
Cred ca singura intrebare este daca semnatura se armonizeaza sau nu cu poza. Adica daca te distrage sau nu de la subiect.
Daca pun sau nu pe poza, la mine e clar. Sunt patit.
-

Mai fac inca o paranteza.
Am gasit o data o revista de amenajari interioare. M-am uitat prin ea si am vazut ca multe din poze aveau la sursa : FlickR.
Super biznis, tata ! Scoti revista cu poze luate de pe FlickR si nici macar nu te obosesti sa specifici sursa exacta, ca doar sunt milioane de fraieri dispuse sa lucreze moca pentru tine. Grin Iar tu baietas destept, vii cu biznisul si culegi roadele.
Editat de ToniGenes la 19-04-2011, 14:17
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
decebal
Asa cum am mentionat, parerea expusa de mine nu imi apartine, ci este parerea unei persoane mult mai avizate, dar sunt total de acord cu ea. Chiar mai mult, in ceea ce ma priveste, chiar m-ar flata si impulsiona folosirea pozelor facute de mine, chiar si fara acordul meu, inclusiv in scopuri comerciale. In Romania se falsifica bancnote, se subtilizeaza milioane de euro si nu se pot fura cu usurinta poze, sau sterge semnaturi?!
Pe de alta parte, restrictiile impuse la uploadarea fisierelor in privinta dimensiunii maxim admise a pozelor propuse nu lasa loc de prea multe "furturi". Sa fim seriosi, nu se pot face prea multe cu o poza de 500 kilo. Sau nu cu o poza de 500 de kilo facuta de majoritatea dintre noi. Si oricum, detinand varianta "nativa" a fotografiei se poate demonstra cu usurinta condamnabila nelegiuire.
Cu siguranta administratorii nu vor interzice semnarea fotografiilor (care pentru mine aduce si o nota de kitsch), asa cum probabil nu vor limita nici numarul de poze ce se pot propunde de un utilizator intr-o perioada determinata.
Editat de decebal la 19-04-2011, 15:11
 
ToniGenes
Multumesc pentru re-editare !
Am tot respectul pentru parerea ta, Decebal, si ai dreptate in mare masura.

Asa este. Poza la dimensiune maxima este o proba ca esti proprietarul pozei. Dar de unde sa stie cel care o "imprumuta" ca nu are voie sa foloseasca poza aia daca nu pui semnatura ?

Sa zicem ca o redactie de la o revista, gaseste poza si o publica in numarul X. Baietii au gasit poza, nu scria nicaieri ca nu ar putea-o folosi si aparent nu era a nimanui, asa ca au publicat-o in revista.
Poti sa te agiti tu dupa aia mult si bine. Cu ce te mai incalzeste dupa aia ca ai poza in marime maxima ? Smile

Legislatia romaneasca, daca nu ma insel, spune ca trebuie sa specifici daca lumea are voie sa foloseasca poza ta sau nu. Nu poti sa te duci sa-i dai in judecata daca nu ai scris nicaieri ca aia e poza ta.

Ma rog ! Fiecare cu parerea lui. Poate mai auzim si alte pareri.
A nu se crede ca am o parere extraordinara despre pozele mele, sau despre mine ca fotograf. Si nici nu e o tragedie daca cineva imi foloseste pozele. Doar ca imi plac chestiile cinstite si mi se pare aiurea ca cineva sa-mi foloseasa pozele in scop comercial si sa pretinda ca sunt ale lui.
-
Editat de ToniGenes la 19-04-2011, 16:07
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
O sa introduc pe site o nota Discalimer in care vom preciza conditiile de folosire a pozelor.
Olympus E-M1
 
ToniGenes
O idee excelenta, Bogdane !

Numai ca nu rezolva complet problema.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
Am creat un watermark automat. Orice poza din galeriile de aici va primi implicit semnatura Olympus-Romania.
Olympus E-M1
 
ToniGenes
O idee excelenta. Sunt pentru.

Ma bucur ca site-ul nostru suporta o astfel de functie.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
Va suporta si mai multe in noua versiune.
Olympus E-M1
 
Bogdan Mitea
Ideea unui coleg: un album intern, vizualizat doar de membrii, cu pozele noastre. Sa stim cum arata fiecare dintre noi.
Olympus E-M1
 
Bogdan Mitea
Eu sunt pentru.
Olympus E-M1
 
grigu
Si eu sunt de acord cu propunerile de pana acum. Legat de semnatura, eu inca nu am produs o fotografie care sa merite sa fie preluata de altii.

Vin cu o propunere pentru sectiunea de bursa.
As dori sa fie cateva informatii obligatorii cand se scoate ceva la vanzare pentru a evita discutiile inutile. Sa nu credeti ca sunt eu cu ideea, am vazut-o in alta parte si o consider foarte utila.

Cam asa suna propunerile,

1. Titlul topicului sa fie ceva de genul '' [vand] obiectiv xyz sau [vand] kit olympus... sau [cumpar] blitz...

2. Topicul sa urmeze o schema:
Articol scos la vanzare-
Aspect/functionalitate-
Locatia-
Cumparat nou/second (rang de proprietate)-
Numar de declansari-
Pret-
Modalitate de plata-

3.Comentarii: De ce se vinde?
4.Fotografii
 
jimb
poate ar fi buna si o sectiune de prelucrari poze, cu pareri despre software/hardware, prelucrari etc.?
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,430,898 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.