header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus E-P1
jimb
Dupa aproximativ 4 luni de jucat cu un E-P1 m-am gandit sa pun pe o lista plusurile si minusurile (din punctul meu de vedere), poate e cineva interesat de inca o parere pe langa celelalte care pot fi gasite pe internet:
Incep cu minusurile, ca-s mai putineWink:
- lipsa vizorului, in special la pozat in plina zi, VF-1 nu-l prea folosesc, nu mi se pare o rezolvare buna
- felul in care sta in mana, mi-e mai comod sa tin in mana o compacta de buzunar decat PEN-ul, mai ales daca am pe el un obiectiv ceva mai greu
- culorile nu mi se par cele mai frumoase, al meu de exemplu mi se pare ca scoate pozele cu o tenta ce merge prea mult spre galben/verde, mai citeam de altii care vad mai mult rosu in fata ochilor Grin e posibil sa fie si de la obiective (in special cu 14-42mm) nu m-am jucat cu prea multe obiective cu el, as fi curios sa-l probez cu 9-18mm, 35mm sau 70-300mm care in combinatie cu senzorul de pe E-420 scot culori excelente din punctul meu de vedere
- navigarea prin informatiile de pe display este uneori destul de greoaie, mai ales daca incerci sa tii aparatul nemiscat si sa tot apesi pe butoane pentru a intra si a iesi din meniuri
- intarzierea declansarii, de cand apas pe buton si pana capteaza imaginea dureaza destul cat sa se schimbe scena din fata mea atunci cand e vorba de obiecte in miscare; nu pomenesc de viteza de focalizare, inca nu mi-a trecut prin cap sa incerc sa pozez cu el ceva care se misca repede si nici n-am de gand inclusiv din pricina pozitiei de fotografiere cu mainile intinse in fata si ochii pe ecran
- utilizarea obiectivelor cu distanta focala mare mi se pare aproape imposibila din cauza pozitiei aparatului si a obiectivelor in maini, utilizarea unor astfel de obiective cu focalizare manuala fara trepied o recomand doar celor cu nervi tari at wits' end
- punctul mare de focus e deranjant uneori, depinde de ce anume pozezi, la peisaj de exemplu nu ma deranjeaza, in rest se intampla sa ratez focusul

Plusuri din punctul meu de vedere:
- e destul de usor, e mic si il pot lua cu mine cam peste tot, obiectivele deasemenea mici si usoare
- calitatea imaginii nu se poate compara cu cea a unei compacte, cel putin nu cu a celor cu care m-am jucat eu, pe cele de generatie noua nu le-am incercat
- multe setari si info-uri in plus fata de DSLR-uri entry-level, informatii legate de pozitia aparatului fata de linia orizontului (mai ales cand pozezi dintr-o pozitie incomoda), previzualizarea imaginii cu +/- EV, histograma in timp real pe ecran etc., marirea imaginii printr-o simpla apasare de buton utila pentru verificarea focusului (bine, asta daca esti in meniul corect, vezi penultimul punct de la minusuri Grin)
- super-meniul este la fel cu cel al DSLR-urilor Olympus, pentru cei care au deja un sistem E nu e nici o problema sa se acomodeze imediat cu meniurile de la E-P1; l-am lasat si pe mana unor utilizatori de DSLR-uri de la alte firme, parerea unanima a fost ca e usor de umblat prin meniuri si de setat
- folosirea obiectivelor cu focalizare manuala mult mai usoara decat prin vizorul unui DSLR entry-level de la Olympus, live-view-ul deasemenea incomparabil; utilizarea obiectivelor cu focalizare manuala a fost unul din motivele pentru care am vrut E-P1
- auto WB mi se pare foarte bun, rareori trebuie sa-l setez manual
- imagini bune chiar si la ISO mare, la 1600 de ex. mi se par imagini "foarte utilizabile"
- functia de filmare, calitatea mi se pare de ajuns de buna pentru cineva care nu se vrea decat amator Cool
- IS-ul mi se pare ca functioneaza bine, comparandu-l cu cel de pe E-510 (singurul body la care am mai probat IS-ul) mi se pare mai bun
- Jpeg-urile foarte bune deja din aparat, de raw-uri mi se pare ca poti trage mult la o eventuala postprocesare
- poti folosi pe el aproape orice tip de obiectiv, se gasesc adaptoare pentru aproape toate monturile, inclusiv pentru obiective gen Leica M sau CCTV, personal n-am probat decat cu M42 si Olympus OM
- faptul ca nu atragi atentia asupra ta cand il ridici sa faci o poza asa cum se intampla cu DSLR-ul dus la ochi Party
- nu in ultimul rand aspectul retro care mie imi place Cool

Cam astea-mi trec prin minte acum, mai vin cu completari daca-mi mai vine vreo idee.

Cornel
 
d3xmeister
Interesant.

Si mie mi s-a parut ca sta aiurea in mana PEN-ul, in special E-PL1, mai slab si decat compactele, de DSLR-uri ce sa mai vorbim. De fap, un singur aparat din tot ce am folosit eu viata asta mi s-a parut mai prost la acest capitol: Sony NEX. Si aceiasi experienta cu teleobiectivele, experienta folosirii lor pe PEN e ca o gluma proasta, pentru mine cel putin. Daca vreodata voi avea un sistem PEN va fi 100% bazat pe obiective mici cu focala fixa.

Ciudat ce spui despre culori, n-am vazut nici un Olympus pana acum, DSLR, PEN sau compacta care sa scoata poze cu tenta galbena verzuie, gen Nikon. Dimpotriva, Olympus tinde spre rosu/maro si wb mai rece (defapt mai realist) care mie imi place. Camera ta ori are un defect, ori are setat un decalaj general la WB.

Ca tot vorbim de culori, Olympus are dupa parerea mea cel mai bun AutoWB, indiferent de camera si indiferent cu ce compari. Asta contribuie enorm la felul cum arata pozele out of the box.

Eu inca astept PEN-ul cu un senzor la zi, care sa nu corecteze automat si fara control distorsiunile obiectivelor, cu touch screen comparabil cu cel de pe iPhone si care sa permita timp de declansare 1/16000, absolut necesar pentru acest sistem.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
sorinescu
d3xmeister a scris:Si aceiasi experienta cu teleobiectivele, experienta folosirii lor pe PEN e ca o gluma proasta, pentru mine cel putin. Daca vreodata voi avea un sistem PEN va fi 100% bazat pe obiective mici cu focala fixa.

La Olympus nu ajuta stabilizarea interna la folosirea teleobiectivelor? Sau ce inseamna "gluma proasta" in cazul de fata?
 
d3xmeister
sorinescu a scris:

d3xmeister a scris:Si aceiasi experienta cu teleobiectivele, experienta folosirii lor pe PEN e ca o gluma proasta, pentru mine cel putin. Daca vreodata voi avea un sistem PEN va fi 100% bazat pe obiective mici cu focala fixa.

La Olympus nu ajuta stabilizarea interna la folosirea teleobiectivelor? Sau ce inseamna "gluma proasta" in cazul de fata?


Nu ajuta pentru ca se activeaza doar cand faci poza. Asta si faptul ca nu poti sa il tii la ochi pentru mine face aproape imposibila incadrarea. Mie imi tremura mainile destul de mult daca incerc sa tin ceva fix, fara sprijin.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
jimb
Poate doar un bun pistolar sa n-aiba probleme cu tremuratul mainilor in pozitia aia Grin
Stabilizarea interna nu prea ajuta atunci cand utilizezi teleobiective, e mai folositoare in cazul timpilor de expunere mai mari.
 
Winter1966
Desi nu este genul meu favorit de fotografie, nu pot sa nu apreciez realizarea.

http://www.astate...ogspot.com
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
titeldragomir
Vad ca ai Panasonicul de 20
Ceva imagini facute cu el ?...imi tot face cu ochiul de la o vreme...
Editat de titeldragomir la 25-08-2011, 09:40
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Winter1966
Buna Titel

Desi nu este cea mai relevanta http://badorgood....uie-355964
o poti descarca sa vezi datele din EXIF. Si parerea mea este ca am pierdut prin conversie.

Cu vreo 2 saptamani in urma am cumparat un vizor VF 1 si incerc sa ma educ sa fotografiez cu vizorul optic si fixul de 20.
Mai spre seara incerc sa gasesc ceva facut cu cateva zile in urma si ti-le trimit pe email.
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
titeldragomir
Eu acuma ma joc cu un OM 50 mm F 1.8, superb obiectivul, o sa pun citeva imagini cind o sa am timp...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Winter1966
Eu am pe OM : 50 mm f 1.8, 75-150 mm f 3.8 , 75-300 mm f 3.5 ?, si un 28mm 2,8
Cu pen-ul daca ai rabdare sa focalizezi manual merge foarte bine.
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
titeldragomir
Winter1966 a scris:

Eu am pe OM : 50 mm f 1.8, 75-150 mm f 3.8 , 75-300 mm f 3.5 ?, si un 28mm 2,8
Cu pen-ul daca ai rabdare sa focalizezi manual merge foarte bine.

Facute cu OM 50mm F 18
p8231783.jpg p8231782.jpg p8231759.jpg p8231751.jpg p8231738.jpg

Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
titeldragomir
Winter1966 a scris:

Eu am pe OM : 50 mm f 1.8, 75-150 mm f 3.8 , 75-300 mm f 3.5 ?, si un 28mm 2,8
Cu pen-ul daca ai rabdare sa focalizezi manual merge foarte bine.


Tot cu OM 50
p8231804.jpg p8231784.jpg

Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
titeldragomir
Winter1966 a scris:

Eu am pe OM : 50 mm f 1.8, 75-150 mm f 3.8 , 75-300 mm f 3.5 ?, si un 28mm 2,8
Cu pen-ul daca ai rabdare sa focalizezi manual merge foarte bine.


Facute cu Revueon 135 mm F 2,8
Multumesc lui Jimb pentru ca ma ajutat sa testez obiectivele.
La majoritatea nici nu am avut timp sa fac cine stie ce editare la ele.
p8251924.jpg p8251923.jpg p8251901.jpg p8251879.jpg p8251878.jpg

Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
red bull
Tinand cont ca nu are focuspeaking cum ai facut focusul?
Foarte faine .
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
titeldragomir
Imaginile si postarile sunt mai vechi.....probabil un admin sa jucat pe la butoane...)))
Am folosit lupa 10 x pentru focus manual.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Glad Parau
titeldragomir a scris:

Winter1966 a scris:

Eu am pe OM : 50 mm f 1.8, 75-150 mm f 3.8 , 75-300 mm f 3.5 ?, si un 28mm 2,8
Cu pen-ul daca ai rabdare sa focalizezi manual merge foarte bine.


Facute cu Revueon 135 mm F 2,8
Multumesc lui Jimb pentru ca ma ajutat sa testez obiectivele.
La majoritatea nici nu am avut timp sa fac cine stie ce editare la ele.


ce parare aveti de 135? ca si calitatea imaginii comparativ cu altceva care bate in zona 135? dar cursa de focalizare? ca am citit zilele astea de pentacon 135 tot de 2.8 si e bun pentru portret si nu numai.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
DL

ce parare aveti de 135? ca si calitatea imaginii comparativ cu altceva care bate in zona 135? dar cursa de focalizare? ca am citit zilele astea de pentacon 135 tot de 2.8 si e bun pentru portret si nu numai.


Mare atentie la un aspect: obiectivele calculate pentru film au niste tolerante - cam de 4-6 ori mai mari decat cele pentru digital in general si cele pentru m4/3 in special.

Ca sa fac o comparatie, grauntele de halogenura de argint al filmului e cat un castravete, si pixelul digital, cat o cireasa. Ei, obiectivele vechi nu stiu sa vada cirese, ci numai castraveti.

Ele vor da o imagine frumoasa, moale, vor face portrete superbe, dar daca fotografiem un ziar cu litere mici, intelegeti exact ce am vrut sa spun.
 
www.fotografu.ro
Glad Parau
DL a scris:

Mare atentie la un aspect: obiectivele calculate pentru film au niste tolerante - cam de 4-6 ori mai mari decat cele pentru digital in general si cele pentru m4/3 in special.

Ca sa fac o comparatie, grauntele de halogenura de argint al filmului e cat un castravete, si pixelul digital, cat o cireasa. Ei, obiectivele vechi nu stiu sa vada cirese, ci numai castraveti.

Ele vor da o imagine frumoasa, moale, vor face portrete superbe, dar daca fotografiem un ziar cu litere mici, intelegeti exact ce am vrut sa spun.


Inteleg, multumesc de explicatii. Acum recent am trecut de la bridge la nex si pana adun bani de tele si fixe luminoase incerc cu cele manuale.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
DL


Inteleg, multumesc de explicatii. Acum recent am trecut de la bridge la nex si pana adun bani de tele si fixe luminoase incerc cu cele manuale.


OK. La preturi decente si la o calitate a imaginii buna, daca mai inchideti diafragma, se gasesc pe bursa gri obiective rusesti de 85/2 foarte bune, si cele pentru Praktica de 135 si 200 mm. Daca nu faceti printuri mari si nu va uitati la fiecare pixel ci luati imaginea in ansamblu si obiectivele extrem de convenabile pot da imagini extrem de interesante: http://www.flickr.../helios44/
 
www.fotografu.ro
Glad Parau
Nu printez, ci fotografiez pentru propria placere. Imi place implicarea manuala in fotografie si videografie. Un helios 44 s-ar putea sa fac rost de la un fost coleg de liceu a carui tata are un zenith 11 cu probleme dupa ce a facut baie in lacul Chios din Cluj.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 6
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,276,306 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.