header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
"Seceta " mare la Olympus
titeldragomir
Un amic ma suna si ma intreaba...auzi ma?..dar Olympus are doar E5 la vanzare?...ca vad ca doar asta apare..

Din doua vorbe ...ma lamureste omu cum sta treaba...Aruncati o privire pe situl F64 , Fotohobby, Digiland si Emag...principali jucatori in piata de aparate foto, verificati si voi oferta la DSLR-uri Olympus....va zic eu..in afara de E5 este ZERO barat.

Si acum stau sa ma gindesc... E600 al meu are aproape de 50.000 de cadre..pe linga ca este o clasa inferioara, poate sa cada in orice clipa..eu ce mai iau daca cade , sau la ce fac upgrade daca vreau si eu un sistem autofocus care sa duca SWD-ul din obiectiv? E5 la bani aia nici nu ma gindesc(mai bine iau un FF)
Umbla zvonuri ca e pe teaza un E50, dar ce si cum si la ce bani...nu se stie.

Deci ..viitorul suna cam ......
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
d3xmeister
Singura optiune in situatia ta ar fi un E-5 SH. Poate si un E-50 daca va aparea la un pret decent.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
puiugr
cam greu cu olympus.poate vreun e30 sh,dar si asta cred ca ajunge la 2500 lei.si cand te gandesti ca un 40d care e din aceiasi clasa costa in jur de 1500 lei sh,chiar si un d90 il gasesti mai ieftin
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-1117832321567050/
 
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-
d3xmeister
Incet incet PEN-urile se indreapta spre drumul cel bun. Daca nu se opresc si rezolva cele cateva chestii pe care le poti face cu un DSLR si nu cu PEN atunci vom avea ce alege. Pana atunci, criza mare, indiferent de gogosile pe care ni le vinde Olympus, cum ca n-am avea nevoie de dslr etc.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
titeldragomir
Problema este ca eram la un pas sa iau un 12-60, insa acuma deja ma intreb...ok, dau bani pe obiective, insa pe ce le pun?
Este o investitie destul de mare, si sincer...vreau un body care poate mai mult si la un pret decent si corect.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ToniGenes
Marea problema este ca Olympus este intr-un moment de tranzitie si oferta de camere nu acopera toate segmentele.

Mai mult ca sigur ca intr-un viitor apropiat vor acoperi gaurile din oferta. Cel mai probabil ca vor fi camere fara oglinda.
Insa 12-60 SWD este un obiectiv pretentios.
Vor oferi suport bun pentru el pe viitoarele camere ?
Am vazut ca pe E-P3 focalizeaza decent, dar nu ca pe E-5. Ar mai fi un pic de lucru.

Ii inteleg perfect temerile lui Titel; si eu as gandi la fel.
Din acelasi motiv am rezerve sa cumpar 50-200.
Nu ma deranjeaza sa trec pe "mirror-less" dar parca am retineri in a cumpara obiective 4/3 scumpe care s-ar putea sa nu aiba suport bun pe "mirror-less".

E posibil ca noile camere sa ofere suport bun pentru obiectivele 4/3, dar nu exista nicio garantie.

Sunt zvonuri despre o noua camera 4/3 - E-50 :
http://www.43rumo...ming-soon/
Editat de ToniGenes la 16-08-2011, 10:05
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
d3xmeister
Altii cauta sa schimbe Nikon D7000 cu E-5 http://www.foto-m...?ID=109403
Unii sunt mai optimisti decat altii se pare Smile)
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
titeldragomir
Lsama cu Asesulea ala..daca te uiti are o gramada de anunturi , cu PEN-uri, obiective si alte cele...majoritatea la preturi exagerate
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
mircyx
titeldragomir a scris:

Lsama cu Asesulea ala..daca te uiti are o gramada de anunturi , cu PEN-uri, obiective si alte cele...majoritatea la preturi exagerate


Asta ai putea spune si despre RealDexter ca ne-a tinut vreo 2 luni cu sufletul la gura si ne-a umplut de obiective (sa-ti dea Dumnezeu sanatate pentru frumusete de 50mm). De fapt care banuiesc eu ca este problema. Olympus este un sistem misto pentru hobisti rabdatori si exotici cu chef de duca. In momentul in care doresti sa produci ceva bani cu el prima oportunitate care se iveste este la nunta. Cand se fura becurile si se aprind luminile de discoteca daca nu stapanesti bine tehnica iti cam rupi dintii cu Olympus. Este ca un Mig 21. Super avion (cel putin la vremea lui), dar daca nu stii sa-l pilotezi dai cu el de pamant.

Asa ca trecem frumusel pe Nikon. Ca astia sunt baieti destepti. Ca sa aiba clienti multumiti, peste 80% foto-afoni, ascunzi controalele avansate si pe orice buton ar apasa din greseala tot poze misto scoate. Sper ca ati vazut meniul. Multi s-au obisnuit sa traiasca si cu soacra dar i-a intrebati-i cati ar dori-o moarta.

Nu sunt ipocrit. Si eu m-am gandit de multe ori sa vand tot si sa-mi cumpar Canon. As fi ales 5D markII adica nu orice ca mi-as permite dupa marea vanzare, dar aluia daca nu-i dai si obiective care coooosta e degeaba. Ba mai mult am vazut cum face unul dupa ce l-a prins ploaia pe stapan (http://www.youtube.com/watch?v=nz8KXE0xYF0) si nu pot decat sa ma gandesc de unde fac rost de bani pentru asa ceva:

http://www.youtub...re=related

Succes in tot si-n toate!
Editat de mircyx la 16-08-2011, 22:23
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
titeldragomir
Eu stiu Mircea daca o fi asa... cum zici tu?..nu am experienta mare in treaba cu soacra.
L-urile sunt cam la fel, tot ce inseamna PRO costa bani, indiferent de marca.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
d3xmeister
Mircea, foarte bine scris, sunt de acord cu tine. Si ma bucur ca iti place 50mm f/2.

Problema la Olympus e cu limitarile, pentru cine da in ele. Eu din 2008 de cand foloseseam Olympus nu le intalnisem. Anul asta le-am intalnit.
In limitarile astea poti sa dai din anumite necesitati, din faptul ca nu poti sau nu iti permiti sa le compensezi, sau faptul ca la un moment dat incepe sa te intereseze un gen de fotografie pentru care echipamentul tau nu se preteaza.
Solutia e simpla, iti iei sculele care fac ce iti doresti si cum iti doresti. Sigur, nu e totul asa roz, ca orice lucru in viata, pentru anumite avantaje castigate ai si dezavantaje, renunti la chestii pe care sistemul tau le facea mai bine. Nici aici nu e prea complicat, pui in balanta si vezi daca merita.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Nikonisti cu experienta pretindeau pe SF ca nicio camera nu este "waterproof", ci doar "weatherproof". Smile
Adica orice aparat e mai mult sau mai putin sensibil la apa si ca se pot face infiltratii daca il tii prea mult in ploaie.
Banuiesc ca astea erau concluzii din experienta lor cu Nikon, concluzii pe care le extindeau asupra tuturor camerelor.

Dupa ce le-am pus cateva filmulete cu modelele E-X de la Olympus s-a cam lasat tacere pe topic.

O avea E-5 minusurile lui, dar cand vine vorba de constructie si rezistenta la intemperii e intr-adevar tanc; greu de batut.

Olympus are si limitari date de marimea/vechimea senzorului, dar si avantaje.
E mare pacat ca cei de la Olympus au profitat doar partial de ele pana acum.
De exemplu un astfel de senzor, mai mic, e avantajat pe partea de tele. Din pacate oferta de obiective lungi de la Olympus este destul de saraca in comparatie cu ce ofera concurenta. Ar mai fi nevoie de doar 3 obiective pentru ca Olympus sa profite de avantajul factorului de crop (2x) : 300 F/4.0, 400 F/5.6 si 100-400 F/4.0-5.6.

E mare pacat ca Olympus nu face obiective mai luminoase de F/2.0.
Acum ca a spart gheata cu cu 45 F/1.8, speram sa o tina tot asa.
Editat de ToniGenes la 17-08-2011, 15:36
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
d3xmeister
Eu am spalat 12-60mm-ul meu la jet, frecat sub jetul de apa, ca era lipicios, n-a avut nici o problema. Am vazut unul care a facut dus si a filmat cu E-5 toata operatiunea, cu aparatul sub dus. Asa ca optimistii Nikonisti traiesc in lumea lor.

Pe cei de la Olympus i-a omorat interesul limitat pe care l-au acordat utilizatorilor. N-au scos obiective care s-au cerut, n-au cautat alt senzor cand toata planeta cerea.

Multi spun ca n-au facut bani cu 4/3. Statisticile arata ca au facut bani in timpul limitat cat produsele lor au fost competitive.
Normal, cand esti competitiv, iar Nikon scoate un D90 si ridica stacheta, nu te culci pe o ureche, nene. Inventezi senzor, sapi la Polul Nord, nu conteaza, trebuie sa recuperezi. Ca altfel iti poate spune si unul de gradinitza ca te duci in groapa. Puteau sa inchida de atunci, ca s-au chinuit degeaba.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
titeldragomir
d3xmeister a scris:


Pe cei de la Olympus i-a omorat interesul limitat pe care l-au acordat utilizatorilor. N-au scos obiective care s-au cerut, n-au cautat alt senzor cand toata planeta cerea.

.


Pai cam asta e treaba...toata lumea vrea un E50 ...E5 este prea scump, si sa nu incepeti iara cu filme in desert si dusuri, ca nu ma intereseaza asta, ci un aparat care sa duca SWD-ul din obiective, sa aiba un grip(mereu simt ca fuge E600 din mina) si cu un cistig de macar 3 stopuri la ISO
50-200 SWD este destul de rapid pe E600, cind lam montat pe E5 lui Realdexter sa schimbat total.
Mai lipsea 12-60 si un body +fl50 si aveam o trusa superba
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Meteoris
sau un E3/E-30 SH.
Apropo realdexter, ai scris pe undeva o comparatie Olympus - Nikon D5100 ? Eram curios sa vad diferentele in ce priveste focalizarea, DR, expunere....
 
d3xmeister
Meteoris a scris:

sau un E3/E-30 SH.
Apropo realdexter, ai scris pe undeva o comparatie Olympus - Nikon D5100 ? Eram curios sa vad diferentele in ce priveste focalizarea, DR, expunere....


Focalizare, Olympus mult mai bun pe lumina, Nikon mult mai bun pe intuneric.
DR, identica daca nu obisnuiesti sa recuperezi poze subexpuse cu multe stopuri. Daca tragi de zone subexpuse, Nikon e in alta liga, mai exact poti recupera enorm cu minim de noise, pe cand la Olympus poti recupera sa zicem 0.7EV dupa care vine noise-ul peste tine.
Expunere, daca te referi la sistemul de metering, cel de la Olympus mi s-a parut mereu mult mai bun, indiferent ce camere comparam. Meteringul Olympus, fiind foarte simplu, e si foarte previzibil. Cel de la Nikon te baga in draci, e mai mult de discutat, eu unul nu ma inteleg cu el prea bine.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
anakin
Cred ca discutia despre aparatura foto este caracteristica romanilor si reflecta perfect societatea in care traim. Prin vest sunt o gramada de oameni care sunt nespus de fericiti cu un E-1 si un 14-54 si nu se plang ca ar fi limitati de aparatura. Parerea mea ca intai ar trebui sa invatam sa intelegem fotografia, sa o simtim si sa ne educam privirea. Cand o sa invatam asta vom pune pe planul doi sau chiar trei ca am un aparat vechi de 4 ani care nu merge peste iso 800. Dar asa este la noi, vrem sa avem numai scule ultimul racnet fara sa conteze daca le vom folosi la 100% , fara sa tinem seama de faptul ca am cumparat aparatul respectiv doar pentru ca s-a scris pe un forum sau am vazut la vecinul ca este mai nou, mai stralucitor, mai rosu.....Departe de mine de a apara Olympus insa acest forum a devenit un zid al plangerii. Ca Nikon are freza pe dreapta, ca Canon are 4 butoane si tot asa. Mi se pare ca am uitat cu totii ca oricat de performanta ar fi aparatura pe care o detineti tot va trebui sa apasati declansatorul. Pasiunea pentru fotografie este una iar pasiunea pentru aparate foto este alta. Eu va sfatuies ca va luati ce aparat vreti voi si sa invatati fotografie. SI sa nu mai spuneti niciodata ca un aparat foto va limiteaza...
 
www.fotoamb.blogspot.com
Corneanu Daniel
Punct ochit , punct lovit !Smile

Pe forum de fotografie nu sunt fotografii cu foarte mici exceptii.. !
Dau dreptate lui Anakin in tot ceea ce zis!Smile

Numai bine si spor maxim !
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
d3xmeister
Ne e vorba de faptul ca te limiteaza aparatul, e vorba ca in anumite situatii, anumite scule iti fac viata mai usoara. Sigur ca poti face poze bune cu orice, si chiar in orice conditii daca stii cum si cu ce si ai posibilitatea sa compensezi limitele sculelor. In plus, exista si raportul calitate/pret, unde Olympus statea excelent iar acum e departeeeeee, alt motiv de suparare pe forum.

Iar despre plangerile de aici, cred ca marea frustrare este ca Olympus a cazut in bot, iar multor amatori ai DSLR-urilor Olympus nu ne pica bine, pentru ca am fi dorit dezvoltarea acestui sistem. Aici chiar sunt multi oameni care ar fi cheltuit bani pe camere Olympus (unii chiar i-au avut la ciorap), doar ca ei n-au putut fi deranjati.
Dar nici asta nu e de fapt problema. Problema este ca si daca noi, astia ,,dastepti,, ne dam seama ca poti produce fotografii de calitate exceptionala cu ce are Olympus la vanzare acum, Olympus nu face profit pe spatele nostru, ci pe al celor care platesc oricat pentru cel mai ,,smecher,, senzor, etc, chestiile care se vand, fara sa conteze nevoile.

Si alt motiv pentru care multi nu mai dau banii pe un Olympus cu senzorul asta vechi este ca nu le place sa ia tzeapa. Adica daca doar atata poti, pune si un pret pe masura, dar cand gasesti dincolo mai ieftin si mai performant, cel putin in teorie, de ce ne mai miram unde a ajuns Olympus ?

Deci din punct de vedere personal, nu e vorba nici de ,,nu se pot face orice fel de poze cu Olympus,, si nici de ,,plang ca Olympus are senzor antic si eu vreau FF,,. Si tot din punct de vedere personal, pozele pe care le fac eu pentru placerea mea se pot face excelent cu un E-520 si obiectivele de kit, in JPEG. Cele pentru familie sunt mult mai dificile, sau poate doar in cazul meu.

Sigur, mai e si obsedatul din mine care trebuie satisfacut cand il apuca, asa ca nu exclud sa mai arunc in viitor aiurea bani pe echipamente. Sa vedem ce brand ii vrea.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Ionut78
Pasionati de fotografie, pasionati de aparate foto, ce mai conteaza atata timp cat aceste pasiuni se intrepatrund la un anumit nivel. Cati forumisti sunt, atatea pareri diferite si totusi tocmai aici e frumusetea, eu recunosc ca sunt pasionat de amandoua si nimic nu imi place mai mult decat sa schimb din cand in cand aparatura si in acelasi timp sa incerc sa obtin poze frumoase cu orice aparat as avea. Cand spun poze frumoase ma refer la ceea ca imi place mie, ochiului meu.
Desigur ca sunt si persoane care doar schimba aparatele cautand sa aiba tot timpul ceva mai bun ca vecinul, mai mare si mai negru, dar acest gen de persoana nu prea isi gaseste locul pe forumurile pasionatilor de fotografie.
Olympus PEN
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,094,509 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.