header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
"Seceta " mare la Olympus
titeldragomir
anakin a scris:

. SI sa nu mai spuneti niciodata ca un aparat foto va limiteaza...


Anakin , aici era vorba de alceva. Nu limitarile sunt problema, am si zis aici pe forum, am facut probe si cu 60D si cu D7000, E600 nu sta rau deloc,nu vorbim aici de facut poze in pestera la iso 6400 din mina, ci de utilizare in conditii normale, insa in momentul cind ajungi sa ai aproape 3000 de euro bagati intr-un sistem incepi sa ai pretentii de la firma Olympus,
Cea mai mare problema a lor este MARKETINGUL, lipsa de comunicare ...
Cum poti sa STAI si sa nu dai comunicate de presa legat de viitorul sistemului 4/3 cind toata lumea se intreaba si toata lumea vrea un body nou si obiective noi.
Stiu ca dureaza pina poti scoate unul, dar vino si linisteste apele, da un comunicat : Da stimati clienti, lucram acuma la el, speram ca in 3-8 luni sa fie gata.
Oare e prea mult ceea ce vreau?
Am cautat un E30 nou..nu gasesc, E3 are ceva minusuri fata de noua generatie de senzori...
Daca stiu ca in primavara apare un E50 as fi chiar multumit de sistemul meu. Cun un 12-60 SWD si cu 50-200 SWD pe care deja il am, as face un sistem cu care in anumite conditii as fi chiar invidiat de N+C.
In lumina slaba am Leica de la tine, un obiectiv pretentios, dar daca te prinzi de ce si cum...nu sta nimic in fata lui
Am obiectiv de aproape 1000 de euro si nu pot sa il folosesc la maxim din cauza bodyului ( si stiu ce poate, realdexter o poate spune si el, montat pe un E5 am vazut valoarea lui reala)
E5 e scump pentru mine, chestia cu rezistenta la nisip si apa nu ma intereseaza, de 5 ani cu E410 si E600 nu am avut probleme legate de acest aspect, nu ma obliga nimeni sa ies in ploaie sa fac poze, iar daca ploua bagam frumos aparatul la adapost.
Asta este problema...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
titeldragomir
A...si sa nu vina cu o struto-camila de cine stie ce PEN care ar arata ridicol cu un 50-200 montat pe el, si ar fi greu de lucrat cu el
Am analizat muuuult inainte sa cumpar acel obiectiv, si stiu exact de ce am cumparat acel obiectiv, insa deocamdata nu ma pot bucura deplin de el...din pacate.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
d3xmeister
Pana la urma iti faci treaba cu orice, dar de ce sa te chinui cand pe aceiasi bani poti sa o faci mai usor, asta e ideea.

Canon S90, ISO1600, f/2, 1/60, lumina de la un bec fluorescent:
img_0633_1.jpg

Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
mircyx
d3xmeister a scris:

Pana la urma iti faci treaba cu orice, dar de ce sa te chinui cand pe aceiasi bani poti sa o faci mai usor, asta e ideea.

Canon S90, ISO1600, f/2, 1/60, lumina de la un bec fluorescent:


OFF TOPIC

Tipu din poza seamana cu cel de la care am luat un 50 mm. Smile

Sa va traiasca!
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
d3xmeister
mircyx a scris:
Tipu din poza seamana cu cel de la care am luat un 50 mm. Smile


Sa speram. Multumesc. Smile
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,192,850 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.