header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Compacta de buzunar...
titeldragomir
Las ca stie...

Da, este usor de carat..am si un toc de piele care se pune la curea...nici nu simti ca ai camera cu tine, si nu mai esti nevoit sa iei o geanta dupa tine...te simti mai liber.

Am facut azi cam 129 de imagini si deja bateria era pe duca, insa aveam perioada de trecere in stand-by de 3 minute, am schimbat la 1 minut, sa vad acuma cit tine.
Obiectivul este bun, are calitate...un senzor mai mare daca puneau in el...

http://snapsort.c..._PEN_E-PL1

Avantaje si dezavantaje...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
red bull
Acolo spun ca e mai bun si decat E-5 dar mai slabut decat D3100 Surprise
Deci...nu mai stiu ...sunt in ceata Waiting
 
ToniGenes
red bull a scris:

Acolo spun ca e mai bun si decat E-5 dar mai slabut decat D3100 Surprise


Rolling on the floor

Aia compara lucrurile neesentiale si o fac intr-un mod stupid.

Cea mai tare faza a fost :
E-PL1 ISO-3200 MAX vs XZ-1 ISO-6400 maxim.
Castigator XZ-1. Smile Smile

Evident ca specificatiile n-au nicio legatura cu ce poate camera. Poti sa pui si pe cea mai amarata compacta ISO-25600.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
anakin
Din punctul meu de vedere XZ-1 este cam de departe cea mai buna compacta de pe piata. Singurul punct in minus este filmarea.
 
www.fotoamb.blogspot.com
ghinitai
De ce zici ca e cea mai buna? Ce puncte forte are fata de celelalte?
 
anakin
ghinitai a scris:

De ce zici ca e cea mai buna? Ce puncte forte are fata de celelalte?

Calitatea imaginii si un obiectiv de exceptie.
 
www.fotoamb.blogspot.com
Paul
Personal am avut xz-1 pentru cateva zile, pentru cat de mic este ofera extrem de multe, obiectiv luminos si calitate mai mult decat multumitoare a obiectivului pentru o astfel de dimensiune. Control total asupra setarilor, inel de reglaj in jurul obiectivului care pe aperture priority este o bijuterie si multe altele numai de bine. O sa iasa xz-2 insa nu se stie daca anul acesta.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ghinitai
Da, asa este, xz1 este un aparat ok, dar nu vad cu ce se diferentiaza fata de Samsung ex1 sau alte compacte din categoria lui. Ex1 pentru mine chiar are un avantaj si mai mare, wide de 24mm. Si cred ca pentru 24mm 1.8 a fost mult mai migaloasa constructia. Lentilele folosite pentru ex1 sunt la fel de bune pe margini ca si pe centru, etc, etc...
 
kos
Ghinitai, cum filmeaza samsungul? comparactiv cu s100, ai putea aprecia? stiu ca xz1 nu exceleaza la capitolul asta.

hmmm.. acum am vazut ca filmeaza doar vga.... pacat
 
ghinitai
Filmeaza vga, dar pentru mine filmarea e 0. Eu nu am filmat niciodata pana acum ceva cu aparatul foto. Samsung are in schimb oled-ul mobil ca la g12, care mi se pare mult mai util pentru o compacta.
Pentru mine tot lx3-ul mi se pare cel mai bun dintre toate aparatele (nu asa de compacte) la feeling. Plus ca are macro de 1cm la cei 24mm, care e superb.

Daca vrei ceva pe care sa-l ai tot timpul la tine si nu simti, mergi pe S-urile de la Canon. Mai sunt si wx-urile de la Sony care sunt si mai mici, dar nu se compara la calitate.
 
anakin
ghinitai a scris:

Da, asa este, xz1 este un aparat ok, dar nu vad cu ce se diferentiaza fata de Samsung ex1 sau alte compacte din categoria lui.


Inca o data iti spun. Calitatea imaginii diferentiaza XZ-1 de celelalte compacte. Eu stiu ca tuturor ni se pare ca cea mai buna camera este cea pe care o detinem insa Samsungul ala de care spui este departe rau la calitatea imaginii fata de XZ-1. Nici macar nu se compara. Chestia cu 24 de mm este folositoare insa nu este decisiva. Degeaba ai 24 mm daca iti distorsioneaza ca dracu si nu vei putea sa folosesti niciodata focala aia la poze de grup. Iar macro la 24 mm este total inutil. Ar fi bine sa vorbim daca am si testat camerele respective si nu dupa conceptul "a mea este cea mai buna". Daca o sa pui mana pe XZ-1 o sa ai o revelatie. In momentul acesta lucrez la un comparativ intre compactele de pe piata romaneasca insa sincer Samsungul ala nu face parte din test pentru ca este prea slab.
In momentul de fata topul ar fi Olympus XZ-1, Canon G12, Panasonic LX-5, Canon S100, Nikon P7100.
 
www.fotoamb.blogspot.com
kos
Super Anakin!
Astept sa vad comparatia. Pt mine balanta inclina spre S100 pt portabilitate si filmare.
 
anakin
kos a scris:
Pt mine balanta inclina spre S100 pt portabilitate si filmare.


Sunt cam la fel la dimensiuni. Din pacate insa filmarea este categoric mai buna la S100. Cred ca review-ul va aparea in Chip cel mai probabil.
 
www.fotoamb.blogspot.com
ghinitai
De unde ai tras concluzia ca nu l-am tinut in mana? Poti sa recitesti din nou ce am scris.... Review-uri sunt destule, poate iti iese tie altceva. Baga si niste poze daca esti asa decis sa-ti impui punctul de vedere.
La capitolul calitate era vorba de lentilele folosite, procesarea lasa de dorit intradevar, dar si de Olympus se plang toti ca sunt soft imaginile.
 
Eddy
una din ideile care au stat la baza acestui forum a fost sa ne simtim ca acasa, sa nu vina vecinul x sau y si sa faca cine stie ce arogante pe aici
ca orice aparat foto, Olympus are bune si rele, dar din joaca asta de-a masinutele care se ciocnesc nu are cum sa iasa ceva bun
rog respectuos trollii sa mearga in karma lor
 
ghinitai
Eu il sustin pe Eddy, dar nu vad la ce se refera. Eu doar vroiam sa le raspund persoanelor care vor sa-si cumpere o compacta buna si anakin vroia sa-mi demonstreze suprematia XZ1. Eu cat l-am detinut nu am vazut o diferenta clara intre el si celelalte compacte.
Eu sunt de parere ca in ziua de azi, aparatele de top au ajuns la un asa nivel incat diferentele calitative sunt foarte mici. Ramane la atitudinea cumparatorului sa aleaga ce implementari ii folosesc mai bine.
 
Rudotel
cel mai bine este, ca in momentul in care vrei sa-ti iei o camera, compacta sau dslr sa o incerci inainte. Pur si simplu te duci in magazinul care vinde camere si te joci cu ele. Parerile fiecaruia dintre noi sunt clar subiective, chiar fara sa realizam asta. E frumos sa stim toate detaliile tehnice despre diverse, dar asa cum ziceau colegii nostri mai experimentati, fotografia are prea putin in comun cu senzori, iso-uri, lentile, etc. de aceea mi se par cel putin puerile comparatiile astea intre camerele diversilor producatori si mai ales fanatismul si contrele care se isca din acest motiv.
Toata stima tuturor colegilor de forum.
 
ghinitai
Exact asta cred si eu Alex. Mi s-a intamplat sa pun mana pe o multime de aparate care stateau oarecum prost in teste gen dpreview, comparatii pe crop de 100% etc, si sa fie foarte placuta la folosire, veneau bine in mana, etc.
Asta e si sfatul meu, fiecare sa testeze, in magazin, aparatele inainte sa le cumpere.
 
anakin
ghinitai a scris:

Eu doar vroiam sa le raspund persoanelor care vor sa-si cumpere o compacta buna si anakin vroia sa-mi demonstreze suprematia XZ1. Eu cat l-am detinut nu am vazut o diferenta clara intre el si celelalte compacte.


Eu nu am ce sa-ti demonstrez tie. Eu am spus ca XZ-1 este cea mai buna compacta la calitatea imaginii in foto. Asta fara discutie! Alte lucruri se pot discuta insa calitatea imaginii la XZ-1 este impresionanta pentru o compacta. Si inca ceva, eu nu sunt fan sau fanatic sau altceva. In momentul in care fac o afirmatie catre aceasta comunitate este o afirmatie verificata si bazata pe fapte concrete. Samsung-ul ala de care pomeneai este la mare distanta de cele 4 din top fie ca-ti convine fie ca nu.
 
www.fotoamb.blogspot.com
Ionut78
Ca sa pun capat polemicii trebuie sa spun ca XZ-1 este al doilea la calitatea imaginii, primul este Fuji X10 , mai ales ca incepand de luna asta primeste si noul senzor orb free Smile
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 5
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,195,151 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.