header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Compacta de buzunar...
anakin
Raiden a scris:

Ca sa pun capat polemicii trebuie sa spun ca XZ-1 este al doilea la calitatea imaginii, primul este Fuji X10 , mai ales ca incepand de luna asta primeste si noul senzor orb free Smile


Hmm nu cred. Obiectivul Zuiko este mai sharp, fotografiile sunt mai bogate in detaliu.
 
www.fotoamb.blogspot.com
ghinitai
[/quote]

Eu nu am ce sa-ti demonstrez tie. Eu am spus ca XZ-1 este cea mai buna compacta la calitatea imaginii in foto. Asta fara discutie! Alte lucruri se pot discuta insa calitatea imaginii la XZ-1 este impresionanta pentru o compacta. Si inca ceva, eu nu sunt fan sau fanatic sau altceva. In momentul in care fac o afirmatie catre aceasta comunitate este o afirmatie verificata si bazata pe fapte concrete. Samsung-ul ala de care pomeneai este la mare distanta de cele 4 din top fie ca-ti convine fie ca nu.[/quote]

Pai in cazul asta ar trebui sa scrii in review-ul ala al tau: ZX1 e cel mai bun, punct! Nu mai are rost sa pun si sample-uri, pentru ca am vazut eu cu ochii mei. Smile

Ar trebui in primul rand sa respecti fiecare cititor al tau daca scrii review-uri si te intereseaza parerea lor, altfel nu vad de ce sa te chinui atat, banii nu cred ca sunt atat de multi.
 
anakin


Pai in cazul asta ar trebui sa scrii in review-ul ala al tau: ZX1 e cel mai bun, punct! Nu mai are rost sa pun si sample-uri, pentru ca am vazut eu cu ochii mei. Smile
[/quote]

Discutiile cu tine sunt ca cele pe care le aveam pe Softpedia acum 5-6 ani. Vad ca in continuare nu intelegi ce spun. Nu ma intereseaza sa te conving pe tine, chiar vreau sa ramai neconvins. Nu ma intereseaza sa postez sample-uri pentru tine. Nu lucrez pentru Olympus si am incetat de mult sa le mai fac favoruri. Eu ti-am vorbit de calitatea imaginii, de sharpness, de contrast, de obiectivul Zuiko etc iar tu mi-ai spus ca la 24 mm iti face focus la 1 cm. Si ce-i cu asta? Si Olympus face la fel, toate fac la fel... Tu stai linistit ca ai facut alegerea cea mai buna. Esti clientul ideal pentru Samsungul ala.
 
www.fotoamb.blogspot.com
Paul
Vad ca pe forumul nostru incep sa apara discutii pe care le urasc cand le vad pe alte forumuri, mi se pare penibil. Chiar nu ne putem abtine? Ca membru, mi-ar placea sa vad ca oamenii sunt rationali cand au o discutie pe o anumita tema, nu provocatori. Sper sa intelegeti ce vreau sa spun. Este tipic forumurilor noastre din RO sa se ajunga la certuri absurde. Sper sa nu se intample si aici, macar din respect pentru ceilalti membrii.

Week-end frumos!
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Bogdan Mitea
Nu strica sa se mai detensioneze oamenii. Dar nu sa exagereze si consider ca nu s-a ajuns acolo.
Pe de alta parte, li se ofera ocazia olympistilor sa arate, sa isi dovedeasca teroriile. Cele mai bune devezi sunt pozele.
Nimic din ce s-a discutat aici, referitor la cea mai buna compacta, nu m-a impresionat si lamurit: unde sunt exemplele, testele, fotografiile?
Vreau sa vad rezultate din viata reala. Pot fi incarcate si fisiere RAW.

Va provoc, pe cei ce detineti sau sustineti compacte si ati participat la acest duel (anakin, raiden, ghintai si nu numai) sa veniti cu exemple. Altfel voi considera ceea ce ati scris ca fiind demagogie.

Am si eu un Sony mai vechi dar destul de bun pentru cand a fost lansat si voi veni cu exemple. Am si un Fuji de generatie mai noua, o petarda, voi aduce exemple si cu aceasta.
Intrati cu totii in joc si vom face discutiile mai interesante.
Editat de Bogdan Mitea la 27-04-2012, 23:50
Olympus E-M1
 
ghinitai
De parerea asta eram si eu. In sensul ca nu strica o discutie in contradictoriu daca aflii ceva nou. Insa cand am vazut reticienta lui Anakin, m-am lasat batut. Eu am avut toate compactele astea dar nu le-am avut pe toate odata ca sa pot sa fac un test side-by-side.

Uite un test facut de un site de review-uri, din care eu am tras concluzia ca nici la calitate nu e mare diferenta intre ele, motorul jpg de la Samsung e clar pe campii si scoate rosul ca fiind portocaliu, dar pare sa aiba un algoritm de zgomot chiar mai bun.

http://www.photog...e_quality/
http://www.photog...e_quality/

Nu ma intelegeti gresit, nu spun ca Samsung e mai bun sau ca Olympus e oribil. Ambele sunt niste compacte extraordinare, dar mie mi-a placut mai mult Samsungul la manevrare, ergonomie, etc. (rotita din fata care vine perfect pentru aratator, ecranul rabatabil in dimensiuni mult mai reduse decat G12) Si mai mult mi-a placut Lx3-ul, al carui raw daca-l modificai arata la iso 800 ca la iso 200 sau 100.
 
anakin
Bun! Haideti sa lamurim niste lucruri. Toata lumea ma cunoaste si toti stiu ca nu fac afirmatii fara sustinere. Problema cu discutiile de genul acesta este ca se aseamana foarte mult cu topicurile despre Olympus de pe Softpedia in care oameni ca nici macar nu tinusera in mana un Olympus isi dadeau cu parerea intr-un mod foarte autoritar si atotstiutor. Discutia pe argumente era practic imposibila pentru ca loveai un zid de reticienta bazat in primul rand pe meteahna romaneasca "ce am eu este cel mai bun" sau "habar n-am dar imi dau cu parerea". Discutiile de pe acest topic, cel putin ultimile postari, fac parte din aceste categorii. Pai ce exemple sa postez cand omul si-a luat Samsung-ul ala pentru ca rotita din fata ii vine perfect pentru aratator. Ala este un aparat care pe toate site-urile are o calitate a imaginii mult inferioara compactelor de top. Pai si atunci de ce isi da cu parerea, cum poate sustine ca nu este nicio diferenta fata de XZ-1, LX-5, G12 etc. Asta este lipsa de responsabilitate fata de cititorii acestui forum si lipsa de respect. In momentul in care recomanzi o camera o faci cu responsabilitate si detinand cat mai multe argumente. Nu ca are macro la 24mm si ca display-ul este OLED. Bun ti-ai luat Samsung-ul ala, ai dat o caruta de bani pe el, ai luat teapa, asta e! Nu trebuie sa sufere si altii din cauza ta. Stiu ca este greu si ca avem impresia ca alegerile noastre sunt cele mai bune, ne vine greu sa recunoastem contrariul. Mai ales ca si priceperea in ale fotografiei este oarecum limitata. Eu am fost destul de rar impresionat de o camera iar XZ-1 este una din acele camere. Olympus a creat intr-adevar un produs competitiv in materie de calitatea imaginii. Obiectivul ala Zuiko este o mica bijuterie iar imaginile sunt pe masura. Am sa sutin acest lucru in fata oricui, oricand. Inca o data, nu cred ca cineva de pe aici ma banuieste de altceva decat obiectivitate atunci cand fac anumite afirmatii. Multi dintre cei de aici m-au sunat nu demult sa ma intrebe ce sa faca si se stie ca unora dintre voi le-am spus direct sa schimbe sistemul. Deci despre asta discutam. Acum daca este demagogie sau nu voi decideti..
 
www.fotoamb.blogspot.com
Bogdan Mitea
Eu am adus cuvantul "demagogie" in discutie. Nu te viza pe tine, anakin, in mod special, sau pe ceilalti participanti la discutie. Si nu spun asta ca pe un ton impaciuitor. Dar, sa zicem ca eu nu am timp sa caut in stanga si in dreapta informatii referitoare la o camera foto, despre care cineva care o detine vine si imi spune ca e minunata. Il cred dar mai degraba as vrea niste poze.
De bine, de rau, pe site au fost aduse fotografii cu XZ-1.
Unde sunt fotografiile realizate cu celelalte camere foto?
Olympus E-M1
 
Eddy
pana apar fotografiile, un laborator relativ pertinent

http://www4.fnac....siers.aspx

se pare ca LX5 are sticla mai buna decat XZ1 dar Olympus recupereaza la definitie
oricum, si XZ1 si LX5 si S100 sunt ultimate in momentul de fata

Samsung si Fuji le-as trece mai degraba la exotisme
 
zuup
Buna ziua,

Am cumparat un aparat foto Olympus VG-130 si nu stiu cum sa setez ca numerotarea pozelor sa se faca in continuare, mereu numerotarea incepe de la P5100001. Se poate modifica cumva?

Multumesc
 
ghinitai
Consultarea in amanuntime a manualului de folosire ar trebui sa rezolve problema asta. Daca nu ai manualul, sectiunea "Setari" din meniul aparatului va rezolva dilema.
 
zuup
ghinitai a scris:

Consultarea in amanuntime a manualului de folosire ar trebui sa rezolve problema asta. Daca nu ai manualul, sectiunea "Setari" din meniul aparatului va rezolva dilema.


Daca nu consultam manualul sau nu umblam prin setari inainte, nici nu mai intrebam aici. Inainte am avut un Canon, care avea in meniu posibilitatea de a alege ca numerotarea sa fie in continuare sau sa se reseteze, dar la acesta nu am gasit. Macar spuneti-mi daca exista aceasta posibilitate la acest aparat.
 
Paul
zuup a scris:

Daca nu consultam manualul sau nu umblam prin setari inainte, nici nu mai intrebam aici. Inainte am avut un Canon, care avea in meniu posibilitatea de a alege ca numerotarea sa fie in continuare sau sa se reseteze, dar la acesta nu am gasit. Macar spuneti-mi daca exista aceasta posibilitate la acest aparat.


Acesta este un forum privat ce are ca membri detinatori de aparate Olympus, nu avem de unde sa stim meniurile pentru toate tipurile de aparate fabricate de Olympus, singura posibilitate este sa cautam pe internet ca si tine. La aparatele din clase superioare nu exista aceasta problema.

Week-end frumos.
Editat de Paul la 11-05-2012, 17:14
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ghinitai
http://www.dprevi...leasesex2f

o compacta "inteligenta". camera asta ma unje pe suflet Smile
 
Ionut78
Prefer senzorul de 1"de pe Sony rx100. Oricum e pe vine si lx6 de la Panasonic, daca reusesc sa puna senzor de 1"si lentila cu f1.4, atunci intr-adevar ar fi ceva.
Olympus PEN
 
nadiel
trebuie sa schimb vechiul meu Fuji S5600 (nu mai focalizeaza).
optiuni gasite (zoom 10X suficient, pentru video exista camere)
Canon SX150/Olympus SP620UZ - acelasi pret, se pare ca avem o calitate ceva mai buna la Canon
Canon SX220/Olymous SP720UZ - din pacate nu pot compara poze pentru ca nu am gasit nimic referitor la SP720UZ
nu doresc depasirea unui buget de 1000-1100 RON, aparatul va fi folosit mai mult in vacanta pentru macro, landscape, portret
in caz de forta majora pot accepta un Olympus PEN E-PL1 14-42mm 1300ron, dar nu stiu daca renteaza cu obiectivul de kit iar investitii ulterioare nu sunt dispus sa fac

Care sunt sfaturile voastre?
 
ghinitai
Am un Nikon P7000 daca esti interesat de ceva portabil, senzor de 1/1.7, filmare HD, 7x zoom, dar pentru senzorul asta si dimensiunile aparatului, este ceva unic. Pret 850 ron.
 
Paul
Sfatul meu este sa mergi pe E-PL1, ca dimensiune nu este chiar atat de mic ca o compacta, insa ca fost posesor, pot spune ca vei avea o calitate a imaginii greu de egalat de o compacta cu senzor mic. Ca sa nu mai zic ca daca vrei, la un moment dat, poti sa iti cumperi si alte obiective. Titel are un cuvant de spus aici despre E-PL1, este posesor si de E-P3 si de E-PL1 si poate sa spuna ce calitati si ce minusuri are.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ghinitai
Omul a spus clar ca nu vrea investitii ulterioare. Plus ca investitii ulterioare ar insemna sa stea cu 2 obiective dupa el, asta ca sa nu dea o avere pe un all-around. Cel mai bun aparat, care sa se incadreze si in pret e cel propus de mine, Nikon P7000.
Fuji F5600 e un aparat destul de greu de egalat. Aparatele ultra-zoom din ziua de azi nu mai au aceeasi calitate a pozelor.
@nadiel Daca vreti neaparat un aparat din magazin cu garantie, mergeti pe Canon SX150, o sa aiba tot ce va doriti, numai ca are tot senzor minuscul ca orice alt aparat din gama super zoom. P7000 e din gama high-end si la vremea lui costa 1900-2000 ron nou.
 
zoom
nadiel a scris:

trebuie sa schimb vechiul meu Fuji S5600 (nu mai focalizeaza).
optiuni gasite (zoom 10X suficient, pentru video exista camere)
Canon SX150/Olympus SP620UZ - acelasi pret, se pare ca avem o calitate ceva mai buna la Canon
Canon SX220/Olymous SP720UZ - din pacate nu pot compara poze pentru ca nu am gasit nimic referitor la SP720UZ
nu doresc depasirea unui buget de 1000-1100 RON, aparatul va fi folosit mai mult in vacanta pentru macro, landscape, portret
in caz de forta majora pot accepta un Olympus PEN E-PL1 14-42mm 1300ron, dar nu stiu daca renteaza cu obiectivul de kit iar investitii ulterioare nu sunt dispus sa fac

Care sunt sfaturile voastre?


Sfaturile cu micro 4/3 sînt foarte bune dar asta în cazul în care vrei să dai bani pe obiective și să stai să le schimbi. Dacă însă ești genul de om pe care nu-l interesează cifrele din specificații și doar să pui aparatul pe AUTO apoi să focalizezi și să declanșezi, eu zic să rămîi pe o compactă. Poate că pentru tine vor fi insesizabile diferențele dintre poze.
Am citit ce fel de buget ai dar m-am gîndit să forțez puțin și sper să nu te superi dar merită să pomenesc de Olympus XZ-1. Tocmai ce a scăzut prețul la f64: http://www.f64.ro...index.html.
Eu nu îl am dar din specificații, poze cu el și comentarii bune mi-am dat seama că ar fi un aparat minunat.
Dacă nu, poți merge la f64 (dacă ești din București sau dacă vrei să vii pînă aici) și să încerci o grămadă de compacte iar băieții cred că îți vor da sfaturi bune.
Olympus XZ-1 are zoom optic 4x dar o diafragmă luminoasă și un senzor mai mare decît multe alte compacte.
Nu știu cît de eficientă este stabilizarea la un 18x sau 24x cum e la astea:
http://www.f64.ro...index.html, http://www.f64.ro...index.html, dar ai o difragmă mică și cred că mai mult o să te scoată din pepeni.
Și Canon are compacte bune, așa că ai ce încerca pînă să iei o decizie.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 6
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,096,301 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.