header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus macro arm light home made?
belogerer
http://www.olympu..._23953.htm

Cred ca se poate face ceva asemanator cel putin ca si aspect din 2 leduri alimentate pe usb - sunt pe piata lampi foarte asemanatoare alimentate la portul usb care din ce am vazut dau o lumina destul de puternica.

Intrebarea este daca merita si ar aduce reale foloase in fotografia macro avand in vedere ca lumina este constanta si nu poate fi controlata decat din punct de vedere al pozitiei.

Ce parere aveti? Merita o incercare? Ma gandesc la un corp de blitz mai vechi in care sa intre 2 baterii la care sa atasez cele 2 brate cu ledurile aferente..
Editat de ToniGenes la 28-12-2011, 12:04
 
ToniGenes
Din punctul meu de vedere, nici macar asta nu merita.

O lanterna micuta cu fascicul concentrat, montata pe un trepied sau pe camera.
Pentru camera exista suporturi care se monteaza pe portul de blitz. Sau poti folosi patina de la un blit mai vechi pe post de suport lanterna.

Daca pui lanterna pe trepied, ai avantajul ca o poti pozitiona in orice unghi fata de subiect.


Am vrut sa fac o chestie de genul asta, numai ca eu aveam nevoie de o lanterna uriasa. Nu mergea montata pe suportul de la blitz. Am rezolvat problema cumparand un FL-36.
Editat de ToniGenes la 28-12-2011, 12:11
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
belogerer
Problema mea actuala dupa achizitionarea unui obiectiv macro zuiko 35 mm este ca nu am lumina in anumite poze in partea de jos a pozei cand fotografiez de f aproape - evident numai in anumite pozitii..

Ma gandeam ca ar fi o solutie destul de eleganta pt iluminare de jos daca ar arata macar pe jumatate la fel de bine cat ce-a dedicata pt pen si cred ca se poate face cu putina indemanare si cateva componente ieftine.

Ar fi mai bine sa cumpar ceva dedicat macro gen un blitz care se monteaza pe obiectiv? Nu prea am buget din pacate..
 
therealhive
o varianta relativ simpla si foarte ieftina este un home-made macro diffuser, se gasesc usor tutoriale pe 'net, eu mi-am confectionat unul si sunt foarte multumit de rezultate. ce am vrut sa zic este ca decat sa cumperi un ringflash dedicat pt macro e mai ieftin si e destul de usor sa-ti faci unul
Editat de therealhive la 28-12-2011, 20:29
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,391,585 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.