header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Noul mirrorless, inapoi la E-620 ?
d3xmeister
Pana una alta, a venit prima explozie. Canon seria G cu senzor 4/3 Smile, Fuji X-Pro1 un sistem interesant bazat doar pe obiective fixe si senzor custom, Olympus cu cea ar fi trebuit sa fie E-630 dar din pacate cu montura m4/3.

Urmeaza Fuji FF rangefinder, Canon mirrorless cu obiective iterschimbabile, Panasonic PRO m4/3 si PRO X lenses.

Apoi avem Sony Full Frame SLT, Canon 5D MK 3 si 2 Nikon FF, D800 si se pare D900, una de fotojurnalism si alta de landscape. Avem deja un 85mm f/1.8 AF-S Nikon ieftin si se pare fantastic (daca urmeaza reteta 35mm-ului nu-i de mirare)

Anul asta se pare ca o sa intru in faliment Smile
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Meteoris
Canon doar a lansat o directie, compacta in sine nu prea impresioneaza. Oricum de la obiectiv fix la interschimbabil e doar un pas.
Si poate o sa vedem urmatoarele penuri cu senzor Canon Smile
E-3, 14-54 I, 70-300, FL36
 
titeldragomir
paul_paun a scris:

E-P3 nu este o camera chiar asa rea, . Dupa parerea mea, imaginea finala este mai buna decat la orice din seria E pana la E-5, insa ergonomia si viteza de lucru lasa de dorit. hivalente pentru sistemul 4/3, un 12-60mm, ori ceva pe aproape, insa sunt dispus sa astept, poate.......poate......


Azi am fost la F64 si am butonat EPL-3 si EP3...EPL-3 nu este pt miinile mele, insa la EP3...este diferenta mare fata de EPL-1 care il am acuma...

Dar mai stau...momentan sa fac un kit de obiective ok si oi vedea eu ce body va urma..
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
titeldragomir
Apropo Paul...ai idee de ce nu-mi recunoaste ORF-urile facute cu EP3?...nici lightroom , nici Olympus master...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
d3xmeister
Cu tot respectul, Titel, E-PL1 este cea mai incomoda camera si cu cea mai slaba ergonomie fata de tot ce am folosit eu pana acum. E doar o parere personala, raportata la preferintele si mainile mele. Eu n-am putut declansa decat cand am tinut camera in mana ca pe un detonator de dinamita. Exagerez bineinteles.

E-P3 e cu totul alta treaba, e o placere sa o manuiesti, in special cu un obiectiv bine echilibrat cu camera. In plus materialele de calitate iti dau un sentiment de camera serioasa.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Winter1966
titeldragomir a scris:

Apropo Paul...ai idee de ce nu-mi recunoaste ORF-urile facute cu EP3?...nici lightroom , nici Olympus master...

Iti pot spune eu Titele ca am si eu EP 3 . Trebuie facut upgrade si la Lightroom si la Olympus Master ( sau treciu la ib)

Dupa circa 2 luni de EP 3 si strict in comparatie cu EP 1, din punct de vedere ergonomic si constructiv EP 1 a fost mai reusit, dar fireste minusurile lui EP 11.
Si Mosu mi-a adus PanaLeica 25 mm DG. Care este o mica minune. Eu nu m-am jucat cu cel mare pentru 4/3.Inca descoper, insa nu am suficient timp pentru asta acum.
Editat de Bogdan Mitea la 10-01-2012, 10:24
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
titeldragomir
Winter1966 a scris:

[quote]titeldragomir a scris:


Si Mosu mi-a adus PanaLeica 25 mm DG. Care este o mica minune..


Bun asa...frumos cadou. Am inteles ca focalizeaza mai repede decit versiunea pentru 4/3...sunt curios la calitate, pune si tu niste poze te rog...cind ai timp
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Paul
titeldragomir a scris:

Apropo Paul...ai idee de ce nu-mi recunoaste ORF-urile facute cu EP3?...nici lightroom , nici Olympus master...


Pai nici la mine CS4 nu recunostea ORF-urile de la E-5, pe CS5 e ok. Treaba este ca producatorul software-ului, in momentul in care a scos o versiune noua de software, fie ea Lightroom, Photoshop ori altele, nu mai fac update-uri de compatibilitate la versiunea veche, asta ca sa te faca sa cumperi upgrade-uri. Deci trebuie sa faci upgrade de software cand schimbi camera, parca ar fi teoria conspiratiei, nu alta. :-)
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
titeldragomir
Da...cum zicea unu ...o nevoie naste alte nevoi..ai luat camera noua?...na ca ai nevoie si de soft nou....
Oricum e tare E-P3..dar scump...dar va scadea la pret...
Momentan vreau sa incropesc un sistem cu obiective bune, urmaresc 45 cu F 1,8...la F64 au avut 1 (UNUL) si sa dat imediat, se pare ca au ceva probleme...cu linia de productie..inundati ...calamitati..fabrici ...etc.
Si as mai vrea si 40-150...sa fie ..e bun un la casa omului, si am vazut ca este destul de ok optic.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,389,383 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.