header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Experienta unui om care a facut "switch" catre Nikon
Eddy
70-200-le de care pomenim surclaseaza clar la viteza si gasit solutii in lumina slaba, dar surclaseaza si la pret, la dimensiuni, greutate, design (imi pare mai reusit decat trompeta de 40-150)
se innegreau canonistii cand le aratam lipsa de detalii si pacla de pe culori, ca sa mai vorbeasca cu mine a trebuit sa le marturisesc ca pe ascuns sunt fan Canon (stiati ca Kwannon e numele unei zeite japoneze?)
nu am decat vreo 3 portrete facute cu 70-200 si nu am sa le expun
ce imi pare interesant, de studiat atitudinea olympistilor, canonistilor si a nikonistilor in special vis-a-vis de firmele lor de suflet:
olympistii sunt exagerat de perfectionisti si nimic nu ii multumeste; pesimisti, tragici si iau de bune tot ce apare pe siturile de "specialitate"; ce sa-i faci, suflete sensibile de artisti
pentru canonisti, Canon e echipa de suflet; canonist pana la moarte, cum zice un prieten
nikonistii sunt de-a dreptul distractivi; pentru ei si 50/1,8 e fabulos; daca are ceva joc obiectivul, e ceva normal, asa trebuie sa fie... daca are curaj unul sa critice ceva, sar altii cu "dar ce vrei la cat ai dat pe el?" cand le spui ca ai Olympus, nasul li se ridica perceptibil si se uita in alta directie; daca au totusi respect pentru persoana ta, vor schimba subiectul sau vor incepe sa iti povesteasca cum NASA este dependenta de Nikkor
ar mai fi multe de spus, inclusiv ca am toata stima pentru olympistii, nikonistii si canonistii care fac arta din fotografie
Editat de Eddy la 13-01-2012, 13:39
 
ToniGenes
Ca sa pun si eu mai mult sange pe rana, Canon a dat chix dupa chix, si se duce la vale usor, usor (nu ca Olympus s-ar duce intr-o directie mai buna)

Strategiile Canon din ultima vreme s-au dovedit a fi neinspirate :

-cu "rebelii pe steroizi" s-au dus in multi Mp, si au pierdut cu brio in fata Nikoanelor cu mai putini Mp si cu senzori Sony;

-noile obiective sunt mai slabe dpdv optic decat cele vechi, dar mai scumpe; pot sa dau exemple luate de la canonisti daca doriti ;

-si acum, ultimul "buf" cu G1X, o compacta cu senzor bun, dar scumpa, lipsit de sansa in fata concurentei "mirror-less". Cine o sa dea peste 30 de milioane pe o camera evoluata la care nu poti schimba obiectivul ? In afara de fanii inraiti, nu cred ca se vor gasi prea multi.

In topicul ala de pe FlickR am avut o mica contra cu un om care spunea ca a facut upgrade de la Olympus, la 7D+400 MM F/5.6 pentru wild-life si ca diferentele sunt semnificative. M-am uitat un pic prin galeria lui, si pe langa faptul ca nu am vazut decat poze mediocre (cu pasari), am vazut zgomot la greu in pozele cu rezolutie mare.
Cred ca pot sa scot poze cel putin la fel de bune, sau poate mai bune, cu E-5 si cu mult mai modestul 70-300.
Se spune despre Olympus ca sta prost la capitolul zgomot.
Judecand dupa pozele alea, as spune ca Canon sta mai prost in intervalul ISO-100...ISO-1000.

E super sa ai un 400 mm F/5.6, dar probabil ca trebuie sa stii si cum sa scoti untul din el.

In schimb sistemul de focalizare de pe 7D face toti banii. Este foarte complex si optimizat pentru actiune rapida.
Sistemul de focalizare de pe DSRL-urile Oly nu a mai fost imbunatatit de pe vremea lui E-3. Cu toate ca inca e cel mai rapid la S-AF, la C-AF a ramas ani buni in urma concurentei si cred ca asa va si ramane.
Eforturile de dezvoltare merg catre M4/3.
Editat de ToniGenes la 13-01-2012, 14:20
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Rudotel
dex are dreptate aproape in tot ce spune, mai putin legat de service. nu cred ca i-a spus cineva ca-l costa 250 euro reparatia si, in plus de asta, nu stiu care dintre service-urile canon sau nikon o sa-ti mai schimbe si altceva (fara niciun ban in plus) cu toate ca tu nu ai reclamat si alta problema. au venit oameni cu camera jucata in picioare si au plecat cu ea ca noua si cu garantie 6 luni pentru orice defect ar apare in acest interval si oameni care pentru un capac rupt la baterie care trebuie sa plateasca acelasi pret. depinde din care categorie faci parte.nu odata s-a intamplat sa trimita in Cehia un aparat cu un defect (un display spart sau un obiectiv blocat) si s-au intors cu o sacosa de componente inlocuite. au facut un pret ponderat pe modelul camerei.
Si legat de faptul ca nu au service in Romania, nu e vina MGT ci a celor de la Oly care nu i-au agreeat decat pe cei din Cehia pentru Europa de Est, pe cei din Rusia pentru piata lor (si asta e usor de inteles) si in Portugalia pentru restul Europei.
 
ToniGenes
@Petrus Alexandru

Ai idee cat costa sa calibrezi focalizarea la o camera + obiectiv si cam cat dureaza ?
Cand fac calibrarea modifica parametri din camera, sau umbla la obiectiv ?
Am intrebat de curiozitate ...
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Meteoris
katran a scris:


In topicul ala de pe FlickR am avut o mica contra cu un om care spunea ca a facut upgrade de la Olympus, la 7D+400 MM F/5.6 pentru wild-life si ca diferentele sunt semnificative. M-am uitat un pic prin galeria lui, si pe langa faptul ca nu am vazut decat poze mediocre (cu pasari), am vazut zgomot la greu in pozele cu rezolutie mare.
Cred ca pot sa scot poze cel putin la fel de bune, sau poate mai bune, cu E-5 si cu mult mai modestul 70-300.
Se spune despre Olympus ca sta prost la capitolul zgomot.
Judecand dupa pozele alea, as spune ca Canon sta mai prost in intervalul ISO-100...ISO-1000.

E super sa ai un 400 mm F/5.6, dar probabil ca trebuie sa stii si cum sa scoti untul din el.

In schimb sistemul de focalizare de pe 7D face toti banii. Este foarte complex si optimizat pentru actiune rapida.
Sistemul de focalizare de pe DSRL-urile Oly nu a mai fost imbunatatit de pe vremea lui E-3. Cu toate ca inca e cel mai rapid la S-AF, la C-AF a ramas ani buni in urma concurentei si cred ca asa va si ramane.
Eforturile de dezvoltare merg catre M4/3.


Am vazut rezultate exceptionale obtinute cu 7D+400mm f5,6. Cred ca e mai mult vina utilizatorului decat al sistemului.
Cum spuneai si tu, din pacate chiar si E-3, nu stiu E-5, este imult in urma in ce priveste ca-f
O alt lipsa a sistemului , ar fi un fix 300mm f4, care ar fi grozav avand in vedre factorul de crop. Genul acesta de obiectiv este esential in orice sistem. Din pacate cei de la Oly, nu sunt dispusi sa tina cont si de preferintele utilizatorilor.
E-3, 14-54 I, 70-300, FL36
 
ToniGenes
Nu am testat inca C-AF-ul de pe E-5, dar nu ma astept la minuni. Cu prima ocazie fac un test si postez impresiile pe forum. La S-AF E-5 se descurca excelent. L-am testat pe pasari in zbor si nu i-am gasit cusur.

Sunt 100% de acord cu tine in ceea ce priveste fixul de 300-400 mm la un pret de pana in 1500 $.
Sper ca macar pentru m4/3 sa-l faca.

Sau poate se supara Panasonic si face un tele fix. Smile

--
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
d3xmeister
Am testat eu C-AF pe E-5 in mai multe ocazii. De fiecare data s-a descurcat exceptional. Conditia este sa setezi camera corect in functie de situatie si sa ai tehnica buna, lucruri necesare cu orice camera inclusiv D3s.

Eu raman surprins cand gasesc tot felul de articole negative pe internet despre C-AF de pe E-5. Pe mine m-a impresionat cat de bine face tracking, chiar si cu un obiectiv lent precum 35-100mm.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Paul
Apropos de ce se spunea mai sus de service Nikon. Uite comentarile de pe F64 ale unor persoane care a avut probleme cu un obiectiv de top 24-70mm F2.8 care costa 6000Ron:

dancescu alexandru
Experienta: Fotograf profesionist

Comentariu:
Un obiectiv extraordinar sharp culori foarte bune, focus rapid, dar nu stiu ce sa cred, ori am nimerit eu un exemplar cu probleme ori nikon nu mai face obiective ca alta data: dupa 2 luni de la cumparare mi s-a blocat inelul de zoom la 35 mm. Stiu.... incredibil, l-am dus la service dar genul asta de reparatie se face numai in Germania... si uite ca azi se implineste aproape o luna...si tot nu e gata! Sistemul de service de la Nikon e jalnic,siteul acela cu nikonrepair.ro e o poveste, chiar nu ma asteptam!
aaaa.. si sa nu il uit pe "domnul" de la receptie service, un pusti care parca era picat din cer, era acolo doar ca prezenta ca in rest nu stia numic.

Dragos
Experienta: Fotograf entuziast

Comentariu:
Subscriu celor spuse de domnul Dancescu: este un obiectiv bun atunci cand functioneaza. Si al meu este in service de aproape o luna. Sunt dezamagit de calitatea constructiei acestui obiectiv. A inceput sa agate de la 24-35 dupa ce am tras cu el aproximativ 2000 de cadre. Mai am speranta ca poate chitul de reparatie rezolva problema dar cine stie....Serviceul Nikon este slab in opinia mea. Le-au trebuit 15 zile sa isi dea seama ca intra-devar agata dupa care au luat decizia sa-l trimita in Germania. Cu siguranta nu asta este adevarul dar n-am ce face. Astept....
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
d3xmeister
Au fost intr-adevar loturi intregi de 24-70mm cu probleme grave, inacceptabile pentru un obiectiv pro.
Nu toate insa au fost asa, am prieteni care au omorat acest obiectiv la evenimente si inca merge fara probleme.
E un rateu bine cunoscut al celir de la Nikon, pe langa altele. Ina USA se pare ca majoritatea aparatelor D5100 au mari probleme de focus. Al meu merge impecabil. La fel si cu D7000 au fost multe probleme.

Nu stiu cine este acel service Nikon, dar stiu ca cei de la Skin fac treaba buna. Povesti mai horror auzi despre oricine, chiar si despre Leica.

Important e ca se pot repara la noi multe probleme care pentru alte branduri sunt imposibil de rezolvat in tzara. Iar preturile sunt mult mai mici. Personal pot sa spun ca cei de la MGT mi-au cerut pentru reparatia autofocus la E-520 exact cat costa un aparat pe piatza SH la acel moment.

Si Canon sta bine, la Criss Professional un prieten a schimbat tot blocul optic, plus curatare contacte la un Canon S95 abuzat la mare pe plaja, totul cu 250 RON. Rezolvat in 3 zile. Cam cat ar fi costat aceiasi operatiune la XZ-1 ? Si cat ar fi durat totul ?
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
mircyx
Din punct de vedere rapiditate service Olympus cred ca-i bate pe multi. Poate si pentru ca reparatiile se fac la centrul din Cehia. La Nikon intai se scarpina skin vreo 2 saptamani si daca nu-i dau de cap il trimit in Germania si uite asa se face luna.
Eu am trimis in garantie aparatul Olympus pentru ca din cand in cand dial-ul in confirma alt program de fotografiere decat cel setat. L-am predat joi si l-am avut inapoi miercurea urmatoare fiind reparat la centrul din Cehia. Ba mai mult mi-au curatat ecranul de focus si lipit folie de protectie pe geamul afisajului ajutator. Daca nu ar fi fost in garantie stiu ca ar fi costat 150 euro indiferent de defect. La E 520 nu este sfaraiala, dar daca ti se duce ceva la un E 5 este convenabil. Personal foarte multumit.
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
d3xmeister
Eu va cred, dar inseamna ca cel care mi-a dat mie informatiile de la MGT e un idiot. Eu n-am ajuns sa am nevoie de reparatie la ei, dar la telefon mi s-au dat niste preturi astronomice, si timpi de rezolvare si mai astronomici.

Poate pur si simplu nu aveau chef de mine si au vrut sa ma sperie. Au reusit Smile
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
mircyx
d3xmeister a scris:

Eu va cred, dar inseamna ca cel care mi-a dat mie informatiile de la MGT e un idiot. Eu n-am ajuns sa am nevoie de reparatie la ei, dar la telefon mi s-au dat niste preturi astronomice, si timpi de rezolvare si mai astronomici.

Poate pur si simplu nu aveau chef de mine si au vrut sa ma sperie. Au reusit Smile


Stii cum e, sa dea Domnu'sa n-ai dreptate. La mine a fost in garantie, dar cine stie ce kaizer scot din mine inafara ei. Smile
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
Rudotel
@mircyx
din moment ce tu ai reclamat o problema (garantie fiind) si ti-au mai rezolvat inca 2 chestii pe langa, cand ar fi putut sa le lase asa si sa-ti ia banii mai tarziu, de ce crezi ca o sa te jegmaneasca cand o sa iasa din garantie? cam cat ar costa daca ai avea ecranul spart, slotul de card belit (ala care e lipit de placa de baza), si alte cateva? daca ti-ar cere 150 euro (cu tva inclus) ti-ar conveni pt e30-ul tau? probabil ca da, dar pt cel care are o mica zgarietura si vrea s-o repare si sa mai aiba si garantie in urma interventiei, n-o sa fie tocmai o cioaca.
pur si simplu au facut un pret mediu ponderat pe modelul de aparat si cu asta basta.

@dex
ma gandesc ca poate nu ai inteles tu bine suma. cand se intampla chestia asta? orice s-ar intampla nu dureaza mai mult de 15 zile reparatia (garantia sau post pt ca nu permite legea altfel) cea mai mare perioada ar fi sa-l duci la service joia (imediat dupa ce a plecat coletul spre Cehia) si aparatul tau sa stea in raftul de defecte pana joia viitoare cand pleaca iar un transport. dar si asa nu sta mai mult de 2 saptamani. exista cazuri exceptionale cand nu au pe stoc o piesa si aparatul asteapta la ei, caz in care trebuie sa rezolve MGT-ul problema in tara.
 
mircyx
[quote]PETRUS ALEXANDRU a scris:

Personal imi place mai mult acest pret pausal pentru ca am un echipament (echipamente) mai valoroase. Drept este ca trebuie sa fim constienti ca acestea sunt efectele societatii de consum, de multe ori este mai rentabil sa cumperi un produs nou decat sa il repari pe cel vechi.

Nu ma intelege gresit a fost poate exprimarea mai dura. Din punctul meu de vedere MGT si Olympus mi-au data satisfactie 100%.
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
Bogdan Zagan
Va pot spune si eu mica mea experienta cu Oly E420. Am fost multumit de aparat la inceput. Apoi am inceput sa vreau din ce in ce mai mult pe masura ce citeam despre fotografie.

Ce m-a dezamagit la aparatul meu:
1. In lumina slaba si cu subiecte in miscare fara blitz (imi luasem un Metz 36) nu scoteam nicio poza clara;
2. La un moment dat il foloseam pentru a fotografia tablourile. Dupa ce am vandut marea majoritate a tablourilor am ajuns la concluzia ca am ramas cu niste poze de calitate indoielnica iar unele tablouri chiar m-au scos din sarite, nereusind sa scot textura panzei pe toata suprafata fotografiata.

Ce mi-a placut la el?
1. in lumina suficienta facea niste poze grozave, direct jpg, fara procesare;
2. era ideal de luat la munte, mai ales cu telecomanda din dotare.

Am pierdut foarte mult cand l-am dat pentru ca luasem multe accesorii pentru el... insa ajunsesem la concluzia ca-mi terbuie obiective mai bune. Dar degeaba mi-as fi luat obiective mai bune daca Oly a decis sa intrerupa dezvoltarea dslr-urilor consumer...

Asa am ajuns la Nikon. Mi-am luat D5100 desi am oscilat mult pentru D7000. Apoi am analizat la ce folosesc aparatul si am luat in considerare ca au acelasi senzor.

Ce pot spune acum despre Nikon? Din start am luat 35mm f1.8. Nu am obiectiv de kit.
1. In low light nu mai folosesc blitz-ul. Fotografiez oameni care danseaza tango si acolo folosirea blit-ului este interzisa sau nu este recomandata pentru a nu deranja atmosfera.
2. Pozele tablourilor ies atat de clare incat acum am cautat metode prin care sa mai atenuez eventualele defecte (sa spunem un punct pe care nu l-a acoperit vopseaua).
3. Am ecran rabatabil ceea ce este foarte important cand fotografiezi de pe trepied subiecte in diverse pozitii (macro spre ex) sau cand imi fac mie poze cu telecomanda (desi nu e vital daca te uiti unde ai incadrat, pentru ca in natura oricum nu prea vezi ecranul din cauza soarelui).
4. Garantia 3 ani. Am apelat deja la garantie pentru ca a crapat motorasul de autofocus de pe un obiectiv (am mai primit cadou un 55-200). Sunt multumit de garantie si de termenul de rezolvare.
5. Comunitatea foarte inchegata Nikon si faptul ca sh gasesti sau vinzi mai repede ceea ce ai nevoie sau ai de vazare.
6. Filmarea care este incredibila din cauza obiectivelor. Inainte de aparatul asta credeam ca filmarea pe aparatele foto este o porcarie precum fotografierea cu camerele video. Ei bine acum filmez mai bine decat o face camera sony hd dedicata... dintr-un motiv simplu... din cauza obiectivelor.
7. Dimensiunile compacte. Desigur, nu e la fel de mic precum Oly insa nu e sensibil mai mare. 35 mm este de nebagat in seama si asta imi convine de minune. Nu sunt intruziv si imi pot vedea in liniste de fotografiat.

Ce nu-mi place la Nikon?
1. Nu ma pot baza prea mult pe jpeg, trag NEF. Noroc cu View NX care are o optiune destul de comoda de a converti jpeg toate pozele deodata;
2. Faptul ca exista multe obiective cu FF sau BF... cand am ridicat aparatul de la F64 am facut in mod expres teste si abia a 3-a copie era perfecta.
3. Lipsa unor functii pe care le aveam la Oly precum blocarea oglinzii (foarte utila la fotografierea de pe trepied) sau controlul remote al flash-urilor in studio. Trebuie sa apelez la trucuri precum fotografiatul in LiveView sau lumina continua prin softboxuri.

Ca o concluzie... imi pare rau sincer ca am pierdut vremea cu Olympus. Sunt constient ca nu stiam mai nimic despre fotografie cand l-am luat si ca e la nivelul unui D3000 cu care as fi scos aceleasi rezultate... dar macar daca luam Nikon din start puteam pastra majoritatea accesoriilor si faceam ugrade doar pentru body.

Pe de alta parte daca nivelul cerintelor ramanea generalist probabil ca si acum as fi folosit Oly fara niciun gand sa-l schimb.
 
Bogdan Mitea
Iti multumim pentru experienta si gandurile impartasite.
Sper ca o parte din acestea sa ajunga si la urechile reprezentantei actuale Olympus.
Mi se pare important de stiut de ce isi pierd clientii.
Sau poate ca pentru ei nu este important pentru ca se bazeaza pe vanzarile din compacte.
Voi ce ziceti?
Olympus E-M1
 
Denis
Bogdan, ai luat în calcul și E-PL3 (ecran rabatabil) sau E-P3?
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Denis
Încă o întrebare, dacă îmi permiți: la scenele de dans în lumină scăzută ce ISO folosești? Întreb pt că impresia mea e că la ISO-1600 E-PL3 în JPEG e mai clar decât D5100 în JPEG și se poate compara cu RAW. Pe baza comparației de la dpreview.
Nu și de la 1600 în sus.
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Paul
@denis - Olympus seria 4xx nu a avut un senzor prea fericit, diferentele dintre E420 si Pen sunt foarte mari, este normal ca Bogdan sa fi fost nemultumit, eu am avut in paralel E510 si E620 si diferentele de zgomot erau vizibile. Deci este oarecum de inteles decizia lui.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
@Bogdan Zagan

O intrebare - cum crezi ca ar fi fost daca veneam de pe D3000+18-55 si treceam la E-5 + 14-54 sau mai bine un fix : 50 F/2.0 sau 24 F/1.4 ?
As fi putut sa spun la fel ca diferenta la calitatea imaginii e uriasa si ca a fost pierdere de timp cu Nikon.

Mie nu mi se pare corect sa comparam un entry level (E-420) din 2008 si cu obiectiv de kit 14-42, cu un mid-level (D5100) nou (2011) si cu un fix luminos 35 F/1.8.

Normal ca sunt diferente. Mi se pare ca comparam mere cu pere.
Mai era cineva care facea exact aceeasi comparatie, numai ca in loc de D5100 era D90.

Hai sa comparam de exemplu D5100 cu E-P3 + 45 F/1.8 care nici macar nu are un senzor extraordinar de nou.
Sau si mai corect ar fi sa comparam cu E-M5 + 45 F/1.8 ca sa vedem daca mai sunt diferente la calitatea imaginii. Ma tem chiar ca D5100 o sa iasa mai prost din confruntarea asta.

Eu am facut upgrade de la E-520 la E-5 si diferentele au fost uriase la claritate, DR, calitatea imaginii. Au fost imbunatatiri semnificative si la ISO mare.
E normal pentru ca e diferenta de clasa.

A fost pierdere de timp cu Olympus din alte motive.
Olympus a cam abandonat segmentul DSLR si s-a concentrat pe productia de PEN-uri. In momentul asta singurul DSLR la vanzare este E-5.
Olympus a pierdut o groaza de clienti care nu au mai gasit in oferta modele de DSLR-uri pe masura posibilitatilor lor.
Cei care au avut obiective si camere 4/3 le-au vandut in pierdere pentru ca nu are cine sa le mai cumpere.

Orice investitie in obiective 4/3 (DSLR) s-ar putea sa se dovedeasca a fi proasta.
Nici in momentul asta, suportul pentru obiectivele 4/3 pe mirror-less nu este ok. Asta se poate schimba, dar nu cred ca Olympus are interesul sa faca asta, din contra vrea sa vanda noile obiective.

---
Editat de ToniGenes la 27-03-2012, 12:20
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,379,050 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.